Dolar 32,7682
Euro 35,0901
Altın 2.459,44
BİST 10.471,32
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Ankara 30°C
Açık
Ankara
30°C
Açık
Pts 31°C
Sal 30°C
Çar 31°C
Per 29°C

Meçhul Askerden Assubay Gündemine Dair Mektup

"Yazarların yazıları kendi düşünce ve sorumluluklarını taşır"
11/03/2014 3:25 PM
1

TEMAD’ın 5 Mart günü başlatmış olduğu Ölüm Orucu ile ülke gündemindeki yerini koruyan assubay hak arayışı olanca ciddiyetiyle sürmekteyken, gündemle ilgili olarak Meçhul Asker’den bir e-mektup aldım. Mektubu aynen aşağıda sunuyorum.

Orhan Kaya

***

İşte o mektup:

Milli Savunma Bakanı Sn. İsmet YILMAZ’ın Assubayların “ÖLÜM ORUCU” eylemi ile ilgili bir medya mensubunun sorduğu soruya yanıt verdiği açıklamayı hayretler içinde okudum.

TSK’nın genelini ilgilendiren bazı iyileştirmelerin yalnızca Assubaylar için yapılmış gibi anlatılmasını anlamak ve iyi niyetli bir açıklama olarak yorumlamak mümkün değildir.

Sayın Bakının sözlerine “yıllardır hakları gasp edilmiş bir Emekli Astsubay gözü ile bakışımız” aşağıdadır:

Allah için bir geçmiştekine bakın bir de şimdikine bakın!”, “Astsubaylardan 4 yıllık okulu bitirenler birin dördüncü derecesine çıksın’ dediler, yaptık” demişler.

Assubaylara verdik denilen 1. Derecenin 4. Kademesi yalnızca Assubaylara değil yıllarca 926 sayılı TSK Personel Kanununda olmamasına rağmen yıllardır kanunsuz olarak verilen Yarbaylara ayrıca Uzman Çavuşlara da verilmiştir.

Bu düzenlemenin yalnızca assubaylarla ilgili olduğu algısını yaratmak doğru bir yaklaşım değildir.

Sayın Bakan diyor ki:

Astsubaylardan emekli olanlar daha önce istihbarat elemanlarıyla güvenlik elemanlarının almış olduğu 100 lira ödemeyi aldılar, yeni çıktı, Resmi Gazete’de yeni yayımlandı.

Evet, Sayın Bakan doğru söylüyor ama eksik söylüyor. Bahsedilen 100 TL’yi açıklamasında bahsedilen meslek gruplarının emeklileri 8 yıldır almaktadır, yani yasaya yeni eklenen TSK mensuplarının bu güne kadar alması gereken 96 Ay*100 TL= 9600 TL. Bu 8 yıllık gecikme nedeniyle hiçbir haklı gerekçeye dayanmadan gasp edilmiştir. Ayrıca yeni düzenleme ile yalnızca Assubaylar değil makam tazminatı almayan Binbaşı ve altındaki Subaylarla Uzman Jandarmalar da bu ödemeye hak kazanmıştır.

Yoksulluk sınırı altında maaş aldığı için emekliliğinde çalışmak zorunda kalan Assubaylar ilgili kanunun, SGDP destek primi ödeyenler ve sigortalı olarak çalışanlara bu ödeme yapılmaz hükmü gereği bu ek ödemeyi alamayacaktır. Bu ödemeyi alamayacak olanların oranı neredeyse emekli assubayların %50’sidir. Oysa Yarbay ve üstü rütbelerden emekli olan ve Makam Tazminatı alanlarla ilgili böyle bir kriter yoktur.

Sayın Bakan konuşmasının ilerleyen bölümünde de diyor ki:

Önce şunu diyelim; biz bir aileyiz. Bu ailenin, sizin de evladınız var, birini diğerinden ayırt edebilme imkânınız yok. Eğer ailenizden birinde huzursuzluk varsa o huzursuzluk herkese yansır.

Dolayısıyla gerek Genelkurmay Başkanımın gerekse bizim bu kardeşlerimizin ne üzülmesini ne de Mali haklarının kötüye gitmesini isteriz ancak tüm kamu görevlilerimizi ülkemizin genel ekonomik yapısı içerisinde geçmişle kıyaslanamayacak derecede iyi bir noktaya götürmeye çalışıyoruz.

Bu astsubay kardeşlerimi de bu ailenin bütünlüğü içerisinde daha iyi bir noktaya götürmek için çalışmalarımız devam ediyor.

Biz bir aile isek Yarbaylara verilen Makam Tazminatı Kıdemli Başçavuşlardan neden esirgenmektedir. Genelkurmay Başkanlığınca uzun zamandır sürdürülen TSK Personel Kanunu taslağında bu husus yer almasına rağmen neden hayata geçirilmemektedir.

Ülkemizin ekonomik yapısı bu adaletsizliğin kılıfı olabilir mi?

Ülkenin ekonomik yapısı veya Mali Kaynak gerekçeleriyle hiçbir bağlantısı olmayan aşağıdaki adaletsizlikler niçin giderilmemektedir? Kısaca özetlersek;

Polis MYO Mezunları 9/2 derece kademeden göreve başlatılırken Astsubay MYO Mezunları niçin 9/1 Derece kademeden göreve başlatılmaktadır? Göreve başlangıç derecelerindeki bu adaletsizliğin ülkenin ekonomik durumuyla veya mali kaynakla ne ilgisi vardır?

Assubay MYO Yasası ile 2003 yılından sonra mezun olan assubaylar, 9/1 dereceden göreve başlatılırken 2003 yılından önce mezun olan assubayların intibakları niçin yapılmamaktadır? Oysa Harp Okulları 2 yıldan 3 yıla daha sonra 4 yıla çıkarıldığında emeklileri dâhil tüm subayların intibakları buna göre yapılmıştır. Bu aile arasında ayrımcılık ve adaletsizlik değil midir? Bu adaletsizliği gidermek için Maliye Bakanlığına kaynak sorulmasına gerek var mıdır?

Özellikle ülkenin ekonomik durumu, mali kaynak vs. gibi bahanelerle geçiştirilemeyecek, göreve başlangıç derecesi ve intibaklarla ilgili taleplerin yıllardır karşılanmaması aile bütünlüğü anlayışına sığmayan, ailenin fertleri arasında farklı uygulamalar nedeniyle huzursuzluk yaratan konulardır.

Özellikle bu iki konunun çözümü için Genelkurmay Başkanlığı ve Hükümetin, Maliye Bakanlığının kaynak yok gerekçesinden bağımsız olarak, çözüm iradesi göstermesi, emekli assubayların son çare olarak başvurduğu ÖLÜM ORUCU eyleminin sonlandırılması için önemli adımlar olacaktır.

Birçoğunun ciddi sağlık sorunları bulunan Emekli Assubayların Sokakta ölüme terk edilmesi karar merciinde olan herkese tarihi bir sorumluluk ve vebal yüklemektedir. Bugün yalnızca emeklileri ilgilendiriyor gibi görülen bu sorunlar, çözüm makamlarının sorun algılama ve çözüm yönündeki isteksiz tavrı nedeniyle yarının emeklileri olan muvazzaf assubayların gelecek endişesi taşımasına yol açacağından istenmeyen sonuçlara gebedir.

Saygılarımla.

Meçhul Asker

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.