Dolar 32,5004
Euro 34,6901
Altın 2.496,45
BİST 9.693,46
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Ankara 20°C
Parçalı Bulutlu
Ankara
20°C
Parçalı Bulutlu
Pts 24°C
Sal 28°C
Çar 26°C
Per 22°C

MAZERET ÜRETME USTASI MI ? HAK ARAMA ERDEMİ Mİ?

30/08/2012 7:17 PM | Son Güncellenme: 31/03/2024 9:11 PM
2

mazeret

Değerli Meslektaşlarım;

Verilmeyen, ötelenen haklarımızla ilgili olarak yıllarca sorumlu aradık. Bu gün birikmiş olan sorunlarımızla yaşamak zorunda kalmamızın başlıca sorumluları olarak Gnkur ve hükümetlerin ön yargıları, kâle almamalarının yanında, Eski Temad Genel Başkanlığı, Temad şubelerinin  tutum ve davnanışları ile bizzat üyelerin, özellikle de üye dahi olmayan meslektaşlarımızın tutum ve davranışları bu sorunları halen fiilen yaşamak zorunda kalmamıza sebep olmuştur.

Bilinçli ve sağduyulu meslektaşlarımızın çabaları sonucunda, belki de en zor olanı başarılmış, TEMAD Genel Başkanı ve ekibi değiştirilmiştir.  Seçilen yeni başkan ve ekibi; çağdaş bir anlayışa sahip, bir Sivil Toplum Örgütünün nasıl olması ve nasıl hareket etmesi hususunda, bence çok kısa bir süre içinde diğer sivil toplum örgütlerine de örnek olacak şekilde faaliyetler içine girmiş,  yapılması gerekenler bilinçli bir şekilde, sırasıyla yapılabilir duruma getirilmiştir. En büyük ve aşılması gereken çok önemli bir engel son derece çağdaş ve demokratik bir yöntemle aşılmıştır. Bu başarıya giden en önemli ve büyük bir adım olmuştur.

 Sorunlarımızla ilgili olarak yıllarca eleştirilen Gnkur.Bşk.lığı, bu günlere gelinceye kadar; “Statü hukukunun” ve bizlerin “tercihi”nin gereği olarak gördüğü sorunlarımızın önemli bir kısmını kabul etmiş ve MSB.lığına gönderek yasalaşmasını teklif etmiştir. Şakadan yasa teklifi yapılmayacağına göre, teklif yapılmış ve kamuoyuna duyurulmuştur. Çok önemli bir takım taleplerimiz  şikayetçi olduğumuz kendi kurumumuz tarafından da kabul edilerek çözüm için harekete geçilmiştir. Nihayet Milli Savunma Bakanı bu teklifleri Kanun Tasarısı haline getirerek Başbakanlığa gönderdiğini birkaç kez yazılı olarak kamuoyuna duyurmuş, yeni yasama yılında yasalaşacağını açıkça beyan etmiştir. Buraya kadar kısaca anlatmaya çalıştığım hususları hepimiz biliyor ve izliyoruz.

Henüz hiçbir sorunumuz (içi boş 1/4 hariç) çözülmüş değildir.  Yıllarca canhıraş bir şekilde mücadele eden, emek veren, göz nuru döken, yürüyen, meydanlara çıkan,  bağıran, çığlık atan, lider ve yönetici olarak seçilip, canını ortaya koyan, gece gündüz internetin başında nöbet tutan meslektaşlarımızın yanında, maalesef görmeyen, bilmeyen ve duymayan kısaca üç maymunu başarıyla oynayan meslektaşlarımızın genel mevcudumuza oranı bence en az % 90’dır. PES GRUBUNDAki sayı herkesin gıpta ile baktığı, bizim adımıza çok onur verici bir seviye olduğu gibi, muhataplarımızın bizleri dikkate almasında  da etkili olmuştur.

TEMAD Genel Başkanı ve ekibi henüz yasalaşmayan tüm haklarımız için bir Sivil Toplum Örgütünden bekleneni yapmaya gayret  göstererek, 17 EKİM’de “DÜNYA ASSUBAYLAR GÜNÜ”adı altında bir “FESTİVAL” düzenleme girişimi başlatmıştır. Ancak internette bu başlık altındaki gruba üye sayısı son olarak 15.991  görülmektedir.

PES GRUBU”ndaki üye sayısı ne kadar gurur verici ise, 17 EKİM etkinliği için açılan gruptaki üye sayısı da  açıkça kronik hastalığımızın aynen devam ettiğini göstermektedir. Buradan kısaca şu sonucu çıkarmak mümkündür. Sanal olarak üyeliğe “Evet”, ancak fiilen etkinliğe katılmaya “Hayır”denmektedir. Bizim bütün sorunlarımızın çözülmeyişinin ana sebebi de tam olarak burada yatmaktadır.  Kendi haklarımızın verilmesini dahi talep etmeden, yalnızca başkalarından medet umularak geldiğimiz noktayı hepimiz biliyoruz.

Endişem odur ki, canla başla çalışan TEMAD Genel Başkanlığı Yönetimi ve yıllarca mücadele eden çok değerli büyüklerim ve meslektaşlarım bu nemalazımcılık karşısında bir kez daha hayal kırıklığına uğramasınlar.

Yasa teklif ve tasarıları halen bir kenarda öylece bekletilmektedir. TEMAD  Yönetimi arkasındaki güce inanarak, haklı taleplerinin amansız takipçisi olduğunu göstermek üzere, 17 EKİM etkinliğini planlıyor. Fakat iş meydanlara çıkmaya gelince “ben de hakkımı aramak için hazırım” diyenler yine % 10’larda görünmektedir. Bu yazımın asıl amacı da zaten bu yüzde 10 değil % 90’lık kesimdir. Hepimiz şimdiden bu % 90’lık gerçeği görüp acil önlem almadan hiçbir hayale kapılmamalıyız. Sonucun, bizleri olduğu kadar, bizleri destekleyenleri üzüntü, kırgınlık ve kızgınlığa sürüklemesi, bizleri sevmeyenleri de çok mutlu edeceği büyük bir ihtimal olarak önümüzde durmaktadır.

Ne Yapmalıdır?

1.TEMAD Genel Başkanlığı: Tüm Temad Şubelerine üyeleri bilgilendirmek ve bilinçlendirmek üzere bildiriler hazırlamalı, şube yöneticileri tarafından üyelere bu bildirilerin toplu halde okunması ve bilgilendirme yapması istenmelidir. Eylül ayından itibaren 17 Ekim etkinliğine katılacakların listesini tutmalarını istemeli, periyodik olarak rapor almalı, genel merkeze sayıların bildirilmesi istenmeli, katılım için şubelerin yerel yönetimlerden ulaşım desteği almaları hususunda faaliyet göstermeleri talep edilmeli ve sonuçları istenmelidir. 17 Ekim etkinliğinden sonra üye yüzdelerine göre şubelerin başarı listelerinin tüm camiaya yayınlanacağı ve başarısızlığın sorgulanacağı şimdiden duyurulmalıdır. Bilmeyen, duymayan ve görmeyen meslektaşlarımızın ısrarla bilgilendirilmeleri sağlanmalı, mazeret unsuru kesinlikle ortadan kaldırılmalıdır.

2.TEMAD Şubeleri : Görevlerinin bilincinde ve hakkıyla yapanlar hariç olmak üzere, büyük bir çoğunluğu maalesef kendilerini kıraathane yöneticisi, üyelerini de müşteri olarak görme alışkanlıklarını terk etmelidirler.  Asli amaç bu görevlere seçilmek değil, üstlenilen görevleri amacına uygun olarak gereğini yapmak olmalıdır. Başarısızlığın nedeni olarak, şubeler üyeleri, üyelerin şubeleri sorumlu tutması kolaycılığı terk edilmelidir.  Tüm imkansızlıklarına rağmen mazeret üretmeden çalışan, çaba gösteren ve başarılı olan şubeler vardır. Bu şubeler ve yöneticileri örnek alınmalıdır.  Birikmiş sorunlar yalnızca bu başarılı şubelerin sorunu değildir. Hepimizi ilgilendiren ortak sorunlardır.

3. Emekli Meslektaşlarımız:

Önce birkaç soru sormak istiyorum;

 • TEMAD nedir?  Biliyor musunuz ve üye misiniz?
 • Emekli assubay olduğunuzu kabul ediyor ve bu meslekten maaş alıyor musunuz?
 • Emekli assubay olarak özellikle son on yıldır mali ve sosyal durumunda hiçbir iyileştirme yapıldı mı?
 • Özellikle son on yıldır, başka meslek gruplarının özlük hakları ile ilgili yapılan düzenlemeleri biliyor musunuz?  Kendi mesleğimizin yapılmasındaki zorluk, sıkıntı ve inanılmaz fedakarlıklara rağmen, bizleri özlük haklarında kat kat geride bırakanların görevlerinin zorluk ve riskini hiç kıyasladınız mı?
 • Örneğin birçok meslek grubunun başlangıç derece ve kademesinin  fakülte mezunları için 8/1,  yüksek okul mezunları için 9/2’den başladıldığı halde, biz emeklilerin halen 10/1  -10/2 ve 9/1 olarak uygulandığını  ve intibaklarımızın yapılmadığını biliyor musunuz?
 • Yığınla biriktirilmiş ve çözülmemiş sorunlarımızla ilgili olarak hiçbir karşılık gözetmeksizin, 45 yaşından 93 yaşına kadar onlarca meslektaşımızın bu sorunların çözümu için amansız bir şekilde mücadele ettiğini, internet sitesi kurduğunu, gazetelere yazdığını, kışın yüzlerce klometre protesto yürüyüşü yaptığını, ilgili bakanlara hesap sorduğunu, bizleri temsil edenlerin yoğun çabalarını ve karşılaştıkları zorlukları hiç duydunuz mu?
 • Gazete okumam, internete girmem, TV.’de haber izlemem, ülke sorunları da mesleğimiz ve  mesleğimizin sorunları da, hâttâ mesleğimize ve kişiliklerimize yapılan saldırılar da beni hiç ilgilendirmiyor diyorsanız bu gerçekten üzüntü verici bir durumdur. Bütün bunları biliyor ve buna rağmen sessiz kalmayı tercih ediyorsanız, bu da gerçekten vahim bir durum  değil midir?

Yeni TEMAD  Yönetimi 17 EKİM TARİHİNİ ASSUBAYLAR GÜNÜ ilan etti. 20 Ekim tarihine kadar bu etkinlik devam edecek. Sorunlarımız Yasa tasarısı olarak Başbakanlığın önüne kadar getirildi. Yalnızca Anayasal ve demokratik haklarını kullanarak sorunlarına sahip çıkacak ve inatla  takip edecek sahiplerinin var olduklarını göstermelerini bekliyor.

Hayatımız boyunca bir kez olsun Anayasal hakkımızı kullanarak sorunlarımıza birlikte sahip çıkalım. Bizler için mücadele edenlere güç ve destek verelim. Yaşamsal sorunların dışında bir kez olsun mazeret yerine adalet ve hakkaniyet için bir araya gelmenin erdemini yaşayalım.

%90 sorumsuzluk bizim için ne kadar üzüntü verici ise % 90’lık sorumluluk duygusu en az o kadar kıvanç verici olacaktır. Sorunlarımızın çözümü artık kesinlikle başkasının elinde değil, Bu % 90’lık kitlenin kendileri için vereceği kararla çözülecektir. Bu husus da kendimize saygımızla çok yakından ilgili bir husustur. Tüm meslektaşlarıma sevgi ve saygılarımı sunuyorum.

YAZARIN EKLEMİŞ OLDUĞU YAZILAR
YORUMLAR

 1. atilla abaylı dedi ki:

  Bu yazı bir çok anlamda tarihe bir utanç belgesi olarak geçmelidir.

 2. Taner Haydar KOÇAK dedi ki:

  Uslup farkı olabilir,anlatım farkı olabilir ama bir çok anlatıma katılıyorum. Yanıt değerlendirmesi ne olacak onu da merak ediyorum.

  Not: Yayınlanırsa benim yorumumda budur.

 3. Ersen Gürpınar dedi ki:

  TEMAD tescilli GENEL YAYIN YÖNETMENİ döktürmüş; olabilir, kendi düşüncesidir.
  Başarı elde edememenin ve eleştirilerin etkisi ile bunalan yöneticilerimize bu yazı moral olmuştur 🙂 . Meslek hayatımda bana örnek olan, saygı ve minnetle andığım bir meslektaş ağabeyimiz bana soruşturmalar yaşadıkça “Ersen’im bize en büyük zararı yalaklar ve salaklarımız veriyor” demişti. Emekli olunca bazı kişilerin huyu değişmiyor; övgülerle, hakareti şiar edinen müfterilerin gündem değiştirme gayretleri ile sorunları yok saymak mümkün olmuyor. Hepimiz başarı için gerçekleri görerek üzerimize düşeni yapmak zorundayız .

 4. Osman Ada dedi ki:

  Yiğidi öldür hakkını ver, daha önceki yönetimleri birçok kişi bilmiyor, bundan önceki Mustafa Erol yönetimi ile kıyaslarsak Ahmet KESER, TEMAD’ı ve bizi geniş kitlelere duyurdu,ancak taktik hataları yaptı başarı sağlamadı, sonuçta bizim derneğimiz sahip çıkarız.Daha önceki müfterileri adeta teşvik eden Sn.Keser’in yerinde olsam bu kişiyi çağırır “arkadaş sen dalga mı geçiyorsun” derim; çünkü bu yazıyı okuyan en iyimser kişi bile “Haticeyi bırak neticeye bak” diyecektir.

 5. Mustafa AYTAR dedi ki:

  Kalitesinden şüphe duymadığımız, tüm meslektaşlarımızca takip edildiğini düşündüğümüz, pek çok fikir ve oluşumun öncüsü olarak kabul ettiğimiz https://www.emekliassubaylar.org sitesinde yayınlanan yazıların da farklı fikir ve içeriğe sahip olsa bile anlatım seviyesi ve yazım-ifade kalitesi açısından biraz daha denetimden geçerek yayınlanması gerektiğine inanıyorum.
  —————————————————————–YÖNETİCİ NOTU.
  Sn.Aytar
  TEMAD ve mücadeleye destek misyonunu üstlenen sitemiz assubayların özgür sesi olsa da bu tür banal ifadeleri içeren hiçbir yazı makale olarak sitemizde yayınlanmamıştır. TEMAD ve yönetimine şirin gözükmek adına saçmalayanların yazılarından biri ibret olsun diye Facebook’tan alınarak arkadaşlarımızın bilgisine sunulmuştur.TEMAD hepimizin derneğidir, destek kadar eleştiri de hakkımız olmalıdır aksi halde riyakarlık ve biat anlamına gelen davranışlarımız yönetime ve mücadelemize zarar vereceği gerçeği unutulmamalıdır. İyi günler diliyorum.

 6. Mustafa Levent dedi ki:

  Temad tarihinde üyelerinden en büyük maddi ve manevi desteği alan, tek başarı kazanmayan,dünya tarihinde ölüm orucu ilan edip 2 gün sonra yürüyüp ambulansa binen, 5 gün sonra eylemi açlık grevine döndürdük diyen bir yönetim için bu arkadaşın yazdığı övgüler az olmuş, diğer yandaşlarla birlikte bu konuda roman yazsınlar, milletin bizi ciddiye almaması için ne gerekirse yapanlara ve buna mani olmayanlara bravo…

 7. MEHMET KAYALI dedi ki:

  ERSEN SÖYLEMLERİNDE HAYLİ HAKLI. OLUŞAN, FAYDALI HİZMETLERİ İNKAR EDEN YOK. TEK KİŞİ ÜZERİNDE REKLAMA YÖNELİK FİKİR ÜRETMEK, TOPLUM İÇİNDE BU İŞE LİYAKATLI BAŞKALARI YOK ANLAMINDADIR. MUHTEREM ARKADAŞIMIN İYİ BİR İNCELEME YAPMASI HALİNDE DAHA NİCE CEVHERLERLE KARŞILAŞACAĞINI DA DÜŞÜNMESİ GEREKİR DERİM BEN. BU TÜRDE SÖYLEMLER ÖN KESMEDİR…

 8. Zeki Kentel dedi ki:

  AYHAN BAYIRLI”NIN BU YAZISI EN BASTA SAYIN KESER ICIN BIR OLUMSUZLUK OLMUSTUR…KENDISI ICIN ISE DUSUNMEDEN GELISIGUZEL COK ANLAMSIZ PARCALARDAN OLUSTURULMUSTUR…AHMET KESER YONETIMI ICIN TALIHSIZ BIR YAZIDIR…SAYIN KESER BU YAZIYI TELAFI ICIN COK YORULACAKTIR. SAYGILARIMLA.
  ZEKI KENTEL

 9. Turgay İyialkan dedi ki:

  Bu yazı tarihe bir utanç belgesi olarak geçer mi? Hiç sanmıyorum. Ama adı var kendi yok sendikalar uğruna TEMAD’ın tüzel kişiliğine ihanet edenler TARİHE UTANILACAK insanlar olarak geçecektir.
  —————————————————-
  YÖNETİCİ NOTU.
  Sn.İyialkan, utanç belgesi olur mu bilmiyoruz, ama onur mücadelemizin tarihinde birçok konu yer alacaktır, ayrıca kuruluşunu onaylamasanız da sendika kurmanın ihanet olduğunu söylemenin doğru olmadığına ve eleştirdiğiniz konuda aynı tavrı sergilediğinizi belirtmeliyim.

 10. atilla abaylı dedi ki:

  Yayınlanmayacak,üstte açıklama yapılmıştır.(M.E.A.)

  Sayın site yönetimi ve arkadaşlarım;
  Polemiklerin bize hiçbir yararı olmadığını düşünüyorum, ancak bu yazı o kadar riyakarca kaleme alınmış ki bundan Sn.Keser’in bile rahatsız olabileceğini düşünerek bir yorum yaptım, yorumunda beni kast ettiği açık ve net belli olan eski dost (!) Sn.İyialkan benim sendikada görev almamı TEMAD ve mücadeleye ihanet olarak nitelendirmiştir. Sendika en büyük ve etkili sivil toplum kuruluşudur. Anayasa ve uluslararası sözleşmelere göre örgütlenme teminat altındadır, neden davaya ihanet olsun?
  Dileyen üye olur dileyen her iki kuruluşa üye olabilir esas ihanet maddi ve manevi desteğini esirgemeyen bu toplumun umutları ile oynamaktır.
  Biz derneğimize zarar vermeyiz,eleştirimizi de haksızlıkların hataların önlenmesini amaçlamak için yaparız, sadece alkışlarsanız sorunları yok sayarsanız, bu riyakarlıktır biat etmektir ki hiçbir değer yargısı bunu ahlaki bulmaz .

  Desteğimiz, çalışmalarımız birilerine çıkar sağlamak için değil assubayın adaletsizliğinin sona ermesini sağlamak için olmalıdır. Sendika ve Atilla Abaylı takıntısından bir an önce kurtularak kısa sürede gerçekleri görmesi dileğimdir.

 11. EMEKLİ ASSUBAYLAR dedi ki:

  [b]Sn.Atilla ABAYLI Sn.Turgay İYİALKAN’ın yorumunun kendisine yanıt hakkı gerektirdiğini belirterek gönderdiği yorum Sn.İyialkan’ın yorumuna yapılan YÖNETİCİ YORUMU ile açıklığa kavuşturulmuş olacağını düşünüyoruz, bu nedenle hoşgörüsüne sığınarak gereksiz polemiklere neden olmamak için yayınlamadık. Meslektaşlarımız farklı düşüncelerini özgürce açıklama hakkına sahiptirler, ancak bazı konuları site içi mesaj ile birbirlerine anlatarak kırılmaları,polemikleri önleyebilirler, bu nedenle Sn.Abaylı’nın yanıtı bilgi olarak Sn.İyialkan’a gönderilmiştir. Bizler hepimiz aynı amaç için mücadele ediyoruz, birbirimize tahammül ve saygı göstermek zorundayız. Bilgilerinize sunuyorum.BÖLÜM YÖNETİCİSİ [/b]