Dolar 32,7682
Euro 35,0901
Altın 2.459,44
BİST 10.471,32
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Ankara 30°C
Açık
Ankara
30°C
Açık
Pts 31°C
Sal 30°C
Çar 31°C
Per 31°C

İçimizden Biri Assubay Gündemini Değerlendirdi

"Yazarların yazıları kendi düşünce ve sorumluluklarını taşır"
27/03/2014 11:23 PM
1

Assubayların çözüm bekleyen ekonomik ve sosyal sorunları sanki sorun uluslararasıymış gibi halen gündemde.

Assubayların temsilcisi durumundaki Türkiye Emekli As(T)subaylar Derneği (TEMAD)nin çözüm arayışları sürmekteyken, assubayların sesini duyurmak için sonunda Ölüm Orucu’na karar verdiğini 1 Mart günü İstanbul Galatasaray Lisesi önünden kamuoyuna duyurdu ve 5 Mart’ta da eyleme başladılar.

Ölüm Orucundan bir hafta önce CHP ve MHP’nin meclise sunmuş olduğu TBMM İntiharları Araştırma Komisyonu kurulması teklifi Ak Parti (AKP) oylarıyla mecliste ne yazık ki red edilmiştir.

27 Şubat günkü “Assubay İntiharları” konulu TBMM görüşmesinde;

CHP İstanbul Milletvekili Celal Dinçer;

1999’dan bu yana 76, son 3 ayda 9 assubayın intihar etti, 39 yıldır hiçbir iyileştirme yapılmadı, 5 Mart’ta ölüm orucuna başlayacaklar. Seslerini duyurmak için son çare olarak ölüm orucunu görüyorlar. Temsil tazminatı, görev tazminatı, makam tazminatı, kadrosuzluk tazminatı, komutanlık tazminatı, subaylara var astsubaylara yok

derken, MHP Konya Milletvekili Mustafa Kalaycı;

Astsubaylar imtiyaz değil, adalet ve eşitlik istemektedir, Meclis olarak duruma el koymamızı istemektedir. Ordunun bel kemiği olan astsubaylar kaderiyle baş başa bırakılmamalıdır. Savaşta ve barışta aynı kaderi paylaşan subay ve astsubayların, külfette beraber olduğu gibi nimette de beraber olmaları sağlanmalıdır

dedi.

Milletvekillerinin oyuyla red olan AKP’nin ne dediğini ise yazmaya bile gerek yok. AKP isteseydi zaten hiç bir assubay sorunu kalmazdı!

***

Ülke genelinde yürütülmekte olan mahalli idareler genel seçimine rağmen, assubay sorunlarını partiler üstü olarak gören,  Ak Parti (AKP) hariç olmak üzere; CHP, MHP, DP, BBP gibi partilere ait milletvekili ve belediye başkanı adaylarının yanısıra sivil toplum örgütleri, sendikalar, TEMAD’ın ölüm orucu çadırını ziyaret edip, desteklerini sundular.

Türkiye’nin her daim yoğun olan gündeminde yerini bulan ölüm orucu eylemi sonrası 15 Mart günü düzenlenen Büyük Ankara Mitingine gece demeden, yorgunluk demeden binlerce kilometre yol kateden assubay aileleri Ankara’da buluştular.

Büyük bir organizasyon olduğunu her haliyle gösteren miting, yazılı ve görsel basının yanı sıra sosyal medyanın önde gelen sosyal gruplarında da yer aldı. Miting öylesine etkileyiciydi ki, mazeretlerinden dolayı katılamayan kimi assubaylar, üzüntülerini sosyal medya üzerinden yazarak ifade ediyorlardı.

Böylesine büyük mitinglerden sonra beklenen etki, taleplerle ilgili olarak, gerekli kurumlardan bir cevap bulmasıdır.

Hal böyleyken, Genelkurmay Başkanlığı, eylemden sonra TEMAD yerine, iki emekli assubay ile görüşmeyi tercih etmiştir. Gerisini e-postama gelen, gündeme dair mektuplardan seçtiğim “İçimizden Biri”nden okuyalım.

***

Sn. Orhan KAYA,

Gündeme dair bir değerlendirmemi sizinle paylaşmak istedim.

TEMAD tarafından, 15 Mart 2014 günü gerçekleştirilen görkemli Anıtkabir ziyareti, yürüyüş ve Mitingin üzerinden neredeyse iki hafta geçti. Özellikle sosyal medya’da Genelkurmay II. Başkanı ile iki meslektaşımızın yaptığı görüşme üzerine yapılan tartışmalar gerçek gündemin önüne geçti.

Bu durumu birçok açıdan inceleyebiliriz;

1. Bu görüşmeler daha önce gerçekleştirilen ve 270 Muvazzaf Assubayın katıldığı görüşme de dâhil olmak üzere bir proje kapsamındadır.

2. Özellikle son 3 yıldır yükselerek devam etmekte olan özlük hakları ve adalet mücadelesinin neticeleri alınmaya başlamış ancak bunun TEMAD önderliğinde gerçekleşen mücadeleye endekslenmesi özellikle Genelkurmay karargâhında rahatsızlık yaratmıştır.

3. Görüldüğü kadarı ile Genelkurmay’ın asıl endişesi emeklilerin TEMAD etrafında daha güçlü kenetlenmesi değil, muvazzafların da emekli büyüklerine ilgilerinin ve desteklerinin artması nedeniyle kurum içinde de hak arama mücadelesinin güçlenmesidir.

4. 15 Mart sonrası görüşülen iki meslektaşımızın özelliklerine bakacak olursak;

  • a. Her ikisi de sosyal medyayı etkin kullanmaktadır,
  • b. Her ikisinin de TEMAD Genel Merkez yöneticileri ile hukuka yansımış ve yansımamış sorunları bulunmaktadır.
  • c. Bu meslektaşlarımızdan birisi açıkça TEMAD’ın kapatılmasını talep etmekte ve buna gerekçe olarak derneğin muvazzaflarla ilişkisini öne sürmektedir. Paylaştığı yazılarda bunu kanun, yönetmelik ve tüzüğe dayandırmaktadır. Oysa TEMAD Tüzüğünün Üyelikleri tanımlayan 8. Maddesinde;
  1. TABİİ ÜYE: Tabii Üyeler; Türk Silahlı Kuvvetlerinde görevli Astsubayların eş ve çocukları ile Emekli Sandığı Kanunu hükümlerine göre emeklilik veya maluliyet nedeniyle ayrılan Astsubaylar, bu Astsubayların eş ve çocukları, ölenlerin dul ve yetimleri derneğin tabii üyesidir.
  2. ASİL ÜYE: Asil Üyeler; Tabii üyelerden, usulüne uygun başvurarak, tüzük hükümlerine uymayı taahhüt edenler, ilgili Yönetim Kurulu kararı ile asil üyeliğe alınırlar, demektedir.

Buna göre de derneğin üyesi olan Muvazzaf Assubay Eş ve Çocukları mevcuttur. Üye olan eş ve çocukların yaşam şartları, bu muvazzafların yaşamı ile doğrudan alakalıdır. İşyerinde mobbing uygulanıyorsa bunun yarattığı psikolojik olumsuzluklar eve yansıyacaktır. Özlük hakları, sosyal tesislerdeki adaletsizlikler vs. üye olan eş ve çocukları direkt ilgilendirmektedir. TEMAD, ben bunlarla ilgilenmem deme lüksüne sahip değildir. Bir diğer husus da Emekliler de özlük haklarını 926 sayılı kanuna göre almaktadır. Eğer Muvazzafla ilgili düzenleme yapılmazsa, Örneğin göreve başlangıç dereceleri değişmezse bunun emekliye yansıması mümkün olmaz.

  • d. Görüşmeye katılan diğer meslektaşımız 2012 Yılında “PES Grubu”nu kuran muvazzaflardan devralmış, kısa sürede, Meclisi kuşatmak, Genelkurmay’a yürümek gibi agresif paylaşımlarla özellikle muvazzafları galeyana getirmiş, TEMAD Genel Merkezi gidişatın tehlikesini görmüş ve bu meslektaşımızın PES Grubu yöneticiliğinden ayrılması sürecine müdahil olmak zorunda kalmıştır.

Bu meslektaşımız halen kendi özel profilinde “220.000 Kişilik ESKİ PES Grubu Yöneticisi” şeklinde bir ünvan kullanmaktadır. Oysa PES Grubunda Yönetici iken kurmuş olduğu Yedek grubu aynı adla faaliyete geçirmiş ve halen yönetici olmasına rağmen sayısal durum nedeniyle bunu kullanmamaktadır.1Bu meslektaşımız geçmiş dönemde; bir TEMAD Yöneticisi, PES grubuna kendisinden sonra yönetici olan meslektaşımız ve birisi devre arkadaşı olan iki TEMAD İl Başkanı ile yaşadığı sorunları kan davasına döndürmüştür. TEMAD’ın kurumsal kimliğine karşı saldırgan tavırları nedeniyle de dernek’ten ihraç edilmiştir.

Bugün İNTİKAM alma, PES Grubunu yeniden ele geçirme, EGO tatmini sevdası ile her türlü tezgahın içinde olmayı göze almış görünmektedir. 16 Mart günü kendi profilinde yayınladığı 30.000 Astsubay Ankara’yı titretti başlıklı paylaşımından 2 gün sonra vazgeçmesini başka türlü izah etmek mümkün değildir.

2

Yukarıdaki paylaşımda (*) özellikle MUVAZZAFLARLA ilgili bölümler, kimin muvazzaflarla kışkırtıcı ilişki içinde olduğunu göstermesi bakımından önemlidir.

Umarım Genelkurmay görüşmesinde bu meslektaşımızın partneri olan kişi ve TEMAD’ı pasifize etmek için bu görüşmelere dört elle sarılan Genelkurmay yetkilileri bu paylaşımları doğru okur.

5. Yıllardır mücadele edenlerin sıraladığı taleplerimiz birer birer karşılanmakta ancak aşama aşama gerçekleşen bu kazanımlar ne hikmetse meslektaşlarımızı da mutlu etmemektedir. Oysa ilki 2008 yılında Sabah gazetesinde yayınlanarak mücadelenin önceliklerine ışık tutan ve mevcut TEMAD Yönetimince göreve geldiği andan itibaren güncellenerek önceliklerimiz olarak sunulan taleplerin iki madde de olsa eksilmesi memnuniyet vericidir. Yani geçmiş günlerin moda günümüzün söyleyenler tarafından bile sahiplenilmeyen deyimiyle “yetmez ama evet” demek durumundayız.

1/4 Derece kademeyi ve 8 yıldır gasp edilen 100 TL ek ödemeyi almış olmayı sürekli küçümseyerek dile getirmek en basit deyimiyle emeğe saygısızlıktır. Bunu bizler istedik mücadelesini verdik ve aldık. Gerisi laf-u güzaftır.

Saygılarımla.

İçimizden Biri

(*)https://www.facebook.com/photo.php?fbid=437981826304802&set=pb.100002789667077.-2207520000.1396019014.&type=3&theater 

YORUMLAR

  1. Ersen Gürpınar dedi ki:

    Vatan size minnettardır, ruhunuz şad mekanınız cennet olsun