Dolar 33,0413
Euro 35,9402
Altın 2.546,09
BİST 11.156,20
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Ankara 33°C
Parçalı Bulutlu
Ankara
33°C
Parçalı Bulutlu
Paz 34°C
Pts 33°C
Sal 31°C
Çar 31°C

Astsubay Özlük Haklarına Yönelik Genelkurmay Çalışmaları: Sosyal Haklar

"Yazarların yazıları kendi düşünce ve sorumluluklarını taşır"
01/06/2012 3:21 PM
1

sosyal-haklar

Genelkurmay Başkanlığı’nca, Emekli Astsubaylar Derneği’ne yönelik 04 Mayıs 2012 tarihinde e-muhtıra ile başlayan astsubay özlük haklarıyla ilgili süreç; 14 Mayıs 2012’de, assubayların özlük hakkında yapılan iyileştirme ve hükümete sunulan önerilerin Genelkurmay Başkanlığı internet sitesinde yayınlanmasıyla devam etmişti.

Genelkurmay Başkanlığı’nın; assubayların yanı sıra subayları, uzman jandarma ve uzman erbaşları da kapsayacak şekilde yürütülmekte olan çalışmalarını elektronik postama gelen mektuptan öğrendik.

Okuduğumuz kadarıyla, astsubay özlük haklarına yönelik çalışma “Mali konular, Mesleki gelişim ve Sosyal hakların iyileştirilmesi” şeklinde üç başlık altında yapılmakta. Dolayısıyla biz de yazımızı  üç bölümde yayınlamayı planladık.

İlk bölümde birinci madde başlığını oluşturan “Mali konularda yapılan çalışmalar”ı, ikinci bölümde ikinci madde olan “Mesleki gelişime yönelik çalışmalar”ı yayınladık.

Astsubayların Özlük Haklarına Yönelik Çalışmalar” ana başlığı altında; subay, uzman jandarma ve uzman erbaş özlük haklarına da atıfta bulunulan, yapılan ve yapılması hükümete teklif edilenleri de içeren konulardan üçüncü alt madde başlığında açıklanan “Sosyal hakların iyileştirilmesine yönelik çalışmalar”ı geldiği gibi aşağıda sunuyorum:

ASTSUBAY ÖZLÜK HAKLARINA YÖNELİK ÇALIŞMALAR

Madde-3: Sosyal hakların iyileştirilmesine yönelik çalışmalar:

 • a. Yaş haddinden emekli olmuş astsubaylara, 2009 yılından itibaren, üstsubayların istifade edebildiği GATA B polikliniğinden faydalanma imkânı sağlanmıştır.
 • b. Tanınmış kişilerin orduevi ve askeri gazinolara girişde, subayların referansı ile verilen Tanınmış Kişi Kartının, astsubayların referansı ile de verilmesi uygulamasına 20 Nisan 2012 tarihinden itibaren başlanmıştır.
 • c.  TBMM Genel Kurulunda 22 Mayıs 2012 tarihinde kabul edilen yasa ile;

(1) Eşi doğum yapan,

(2) Kendisi veya çocuğu evlenen,

(3) Eşi, anne, baba veya kardeşi vefat eden,

(4) Bakmakla yükümlü olduğu yakını kaza geçiren veya önemli bir hastalığa yakalanan, personele verilecek izin süreleri, Devlet Memurları Kanunu’nda yapılan iyileştirmelere paralel hale getirilmiştir.

 • ç. Yine 22 Mayıs 2012’de yapılan düzenleme ile; 3713 sayılı Terörle Mücadele Kanunu kapsamında aylık bağlanan TSK personelinin ünvanı ve rütbelerinin emsalleri gibi yükseltilmesi ve haklarında yapılacak her türlü işlemde yükseltilen unvan ve rütbelerin esas alınması sağlanmıştır.
 • d. 20 Nisan 2012 tarihinde “Sanık Asker Kişiler İçin Avukatlık Ücretinin Ödenme Usul ve Esasları Hakkında Yönetmelik”te yapılan değişiklik ile asker kişilerin karakol, karakol nöbetçisi, devriye, nakliyat muhafazası hizmetlerinde veya asayişi temin ve kaçakçılığın men, takip ve tahkiki için görevlendirildiklerinde ya da önleyici, caydırıcı, düzenleyici, koruyucu ve adil görev ve hizmetlerin yerine getirilmesi sırasında veya bu görevlerinden dolayı sanık durumuna düşmeleri halinde avukatlık ücretlerinin ödenmesine imkan sağlanmıştır.
 • e. Halen, TSK’ya ait vakıflarda istihdam edilen 444 emekli personelin 308’i emekli astsubaydır.
 • f. OYAK Genel Kurulunda, Temsilciler Kurulu tarafından seçilen 20 üyenin 8’i astsubaydır. Ayrıca; Milli Savunma Bakanı, Maliye Bakanı, Sayıştay Bakanı, TOBB Bşk. Ve Türkiye Bankalar Birliği Başkanından oluşan seçim komitesi tarafından OYAK Ynt. Krl.na bir astsubay seçilmiştir.
 • g. Hali hazırda emekli personel de OYAK iştiraklerinde yönetim ve denetim kurulu üyesi olarak görev yapmaktadır. Bahse konu emekli personelin seçimi, Türk Ticaret Kanunu gereği şirketlerin genel kurulları tarafından yapılmaktadır. Halen, iştiraklerde çalışan 58 emekli personelden 6’sı emekli astsubaydır.
 • ğ. OYAK tarafından ödenen emeklilik yardımı, üyelik süresi boyunca maaşları üzerinden kesilen aidatlarına göre, tüm OYAK üyeleri için rütbe ve statü farkı gözetilmeksizin aynı yöntemle hesaplanmaktadır. Aynı aidat ödeme süresine sahip personele yapılan emeklilik yardımları arasındaki fark; yıllara sari kesilen aidat miktarlarının farklılığından kaynaklanmaktadır. (Örnek olarak; 01.01.2012 tarihinde emekli olan ve 31 yıl hizmet etmiş bir albayın OYAK Emekli Yardımı 271.500 TL iken, aynı süre hizmeti olan bir astsubay 214.170 TL almaktadır.)
 • h. Belirli görevlere atanan Başçavuş ve daha üst rütbedeki astsubaylara, 12 Kasım 2008 tarihinden itibaren birinci sicil üstü olduğu personele sicil verme yetkisi verilmiştir.
 • ı. Sicil amirliği yetkisi bulunan astsubaylara, ceza yetkisinin verilmesine yönelik düzenlemelere devam edilmektedir. Bu kapsamda hazırlanan taslak Disiplin Kanunu, yasalaşması için Başbakanlığa gönderilmiştir.

4. sonuç olarak; vatanın dört bir yanında canını esirgemeden görev yapan fedakâr personelimizin moral ve motivasyonunun artırılması, görev şartlarının iyileştirilmesi, mesleki gelişimini sağlayacak imkânların sunulması, sosyal imkânlarının artırılması, aidiyet duygusunun kazandırılması/geliştirilmesi ve diğer kamu personeline sağlanan haklar ile paralel haklara sahip kılınması maksadıyla yürütülen çalışmalar aralıksız devam etmekte ve titizlikle takip edilmektedir. 28.5.2012

Genelkurmay Başkanlığınca “Astsubayların Özlük Haklarına Yönelik Çalışmalar”  ana başlığı altında, üç alt başlık altında toplanan ve yürütülmekte olduğu belirtilen çalışmaların son maddesi olan “Sosyal hakların iyileştirilmesine yönelik çalışmalar”ı yorum katmadan okuyucu ile paylaştık.

Üç başlık altında yayınladığımız çalışmaya yönelik genel bir değerlendirme yaparsak; çalışma, Genelkurmayın ve Hükümetin yapacakları olarak iki kısma ayrılıyor. Hükümet ile ilgili olan kısımda, çalışmanın kimi yerlerinde statülerin bir arada anılmasına imkan tanıyan hususlara bağlı olarak ve dolayısıyla biri olmadan diğerinin olamayacağı gibi bir durum söz konusu edilmiş ki bu da hükümeti zorlayacak bir yöntem.

Bu çalışma, Amerikalıların bir devlete karşı kullandıkları, olmazsa olmaz veya çıkarların karşılıklı masaya konularak ABD’nin çıkarlarını  gözeten “At Pazarlığı” deyimini hatırlatıyor.

At Pazarlığı: Siyasi literatüre göre, müzakere edilen bir mevzu hakkında en basit, en kolay çözülebilecek detaylar için bile günler süren, sinir bozucu, kıran kırana yapılan pazarlığı ifade etmek için söylenen deyim.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.