Dolar 33,0413
Euro 35,9402
Altın 2.546,09
BİST 11.156,20
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Ankara 32°C
Az Bulutlu
Ankara
32°C
Az Bulutlu
Cts 33°C
Paz 34°C
Pts 33°C
Sal 31°C

MÜJDE DEDİĞİN BÖYLE OLUR

"Yazarların yazıları kendi düşünce ve sorumluluklarını taşır"
17/05/2012 8:26 AM
4

mujde-dedigin-boyle-olur

Yıllardır, ön yargılarla oluşmuş haksızlıklarımızı umutsuzca “kol kırılır yen içinde kalır” diyerek düzeltilmesini beklerken, bu kez kanadımız kırılınca, 7 yıl önce bu sitede mücadele ateşini yeniden yaktık. Her platformda, assubayların imtiyaz ve ayrıcalık değil, ADALET-EŞİTLİK VE İNSAN ONURUNA SAYGI talepleri olduğunu kamuoyuna ve ilgililere ilettik. Haklılığımızı onaylayan Genelkurmay, M.S.B. ve diğer yetkililerden gereğinin yapılacağı yönünde sözler aldık ama ne yazıkki hiç biri tutulmadı!

Aydınlık Gazetesi‘nde başlayan yazı dizisi ile birden basının ilgi odağı olduk. Sn.Temad Gn. Başkanı, tüm nezaketi ile muhtelif tv kanallarında  haksızlıklarımızı dile getirmeye başladı. Kamuoyu ve basın bize inanıp destek verirken, kurumumuzdan “muhtıra gibi” haddimizi bildirmeyi amaçlayan ve “Türk Silahlı Kuvvetlerinin ayrılmaz bir parçası olan assubaylarımızın özlük hakları, eğitim olanakları, sosyal hakları, sahip oldukları yetkiler konusunda bugüne kadar yapılan çalışmalar aşağıdadır” başlığı ile devam eden basın açıklama yapıldı. Bu açıklamadaki hususları memnuniyetle karşılamamıza rağmen, içeriğinin bizim sosyal ve ekonomik sorunlarımıza çare olmadığını üzülerek karşıladığımızı bildirdik. Tepkiler üzerine uyarı kaldırılıp bu kez sadece yapılan çalışmaları bildiren bir açıklama yapılıp, basın yoluyla kamuoyu ile paylaşıldı.

Dün, muhtelif basın kuruluşlarında Genelkurmayın bu, uyarının çıkarılıp, aynen yayınladığı ve yapılan çalışmaları anlattığı bildiri “kamuoyuna MÜJDE” gibi sunulmuştur. Bu durumun Genelkurmayın psikolojik kazanımı, bizlerin ise hayal kırıklığımızın tekrarı olduğunu biliyoruz!

Hâttâ, haberi yapan muhabir ve gazetelerin genel yayın yönetmenleri ile yaptığım görüşmelerde, yazı içeriğinin memnuniyetle karşılanmasına rağmen bunun bir oyalama taktiği olduğunu, açıklama içeriğindeki;

  • ¼ derecenin psikolojik bir kazanımı dışında herhangi bir getirisinin olmadığını, bununla birlikte esas önemli olanın “bir çok devlet memurluğunda olduğu gibi” MYO mezunlarının 9/2, lisans mezunlarının 8/1 dereceden göreve başlamalarının gerektiğini,
  • Genelkurmay tarafından kamuoyuna hükümete gönderildiği bildirilen Em.San.Md.70’teki adaletsiz oranların değiştirilmesinden bahsedilmediğini,
  • Denge tazminatının 6 yıl evvel MİT ve Emniyet mensuplarına ödendiğini,
  • Hapis cezalarının AİHM kararı ile zaten yasaklandığını,
  • Temsil tazminatının rütbeye göre değil de dereceye göreve verilmesinin adaletsizliğini anlattım.

Ersen bey bunların açıklaması bile sizin haklılığınızı kanıtlıyor, bu bir başlangıç oldu” değerlendirmesi ile karşılaştım.

Peki biz haklı isek, taleplerimiz yasal ise, taleplerimiz imtiyaz değil adaleti sağlamak ise ve TSK bir bütün ise, o zaman NEDEN aşağıdaki konular hakkında bir açıklamada bulunulmamaktadır?

  • MYO mezunlarının 9/2, lisans mezunlarının 8’nci dereceden göreve başlatılması,
  • Hizmet tazminatının dereceye göre değil, en üst asb. rütbesi olan Kd.Başçavuşlara ödenmesi,
  • 657 Sayılı yasanın 37′ nci maddesinde devlet memurlarına tanınan 1’inci derece hakkı assubaylara tanınmadığı için on binlerce astsubay 2’nci ve 3’üncü dereceden emekli olmuşlardır. Bu adaletsizliğin giderilmesi için “subaylarda olduğu gibi” Asb.MYO kanunundan önce nasp edilenler, Asb.MYO mezunu sayılarak 9/2′ den intibaklarının yapılması,
  • Gnkur tarafından hükümete sunulduğu bildirilen Em.San.Md.70 (1)fıkra (b) bendindeki adaletsiz oranların değiştirilmesi teklifinin hayata geçmesi,
  • Sosyal tesislerde fiziki kapasite ve hizmetin düzeltilerek sayılarımızla orantılı olarak hizmet almamızın sağlanması

Bu temel konular ve diğer taleplerimiz karşılanmadığı takdirde, huzursuzluk,  adaletsizlik devam ederek hizmet verimliliği düşecek, kurumumuza saygı ve aidiyet duygusu büyük zarar görecektir.

Genelkurmayın açıklamasındaki “TSK birbirine gönül bağı ile kenetlenmiş fedakar ve kahraman mensuplarının moral ve motivasyonunun en üst düzeyde tutmak maksadı ile devletimizin sağladığı imkanları kullanmak suretiyle ihtiyaç duyulan ve yetkisi dahilinde düzenlemeleri titizlikle yapmaya devam edecektir.” sözlerinden ziyade bunun icraatla kanıtlanması gerekmektedir.

Assubaylar hizmetlerin  karşılığını adaletli bir şekilde almak istiyor. Onun için masal değil, haksızlıkların giderildiğini  görmek istiyor.

Saygılarımla.

 

BİR NOT;

Konya Hv.Üs Komutanlığında, parasını verdikleri yemeği beğenmedikleri için yemek salonuna gitmeyen assubaylara “Öyle mi? O zaman tabildotu kaldırdım” diye harika bir çözüm bulan üs komutanını kutluyorum. Orduda adalet ve disiplin böyle sağlanır! Hâttâ dışarıdan yemek getirip yemelerini de önlemelidirler. Aç kalsınlar da yemek beğenmemek nedir öğrensinler!..

Bu arada Genelkurmayın sosyal paylaşım alanlarındaki ayrımcılığın kaldırılması için emir yayınlandığı günlerde “biz sivil memurlarla aynı ortamda yemek yiyemeyiz” diyerek, muhtemelen karizmamız sarsılır düşüncesi ile yemeği protesto eden subaylar içinde tabildot hizmeti sonlandırılmışmıdır?

Açıklama bekliyoruz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.