Dolar 32,4094
Euro 34,4885
Altın 2.435,70
BİST 9.730,34
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Ankara 26°C
Parçalı Bulutlu
Ankara
26°C
Parçalı Bulutlu
Sal 26°C
Çar 24°C
Per 20°C
Cum 19°C

MUHALEFETLİK ÜZERİNE

MUHALEFETLİK ÜZERİNE
29/01/2011 5:38 PM
2

MUHALEFETLİK ÜZERİNE

muhalif-susturmak.jpgTEMAD Yönetimince emekliassubaylar.org sitesi muhalif site ilan edilmiş. Çok da şaşırmadım. Yöneticilerin kendilerini iktidar olmanın heves ve rehavetine kaptırarak yaptıkları icraatları ortada. Ancak iktidar olup da muktedir olamadıklarının hâlâ farkında değiller.

Eleştiriye tahammülleri yoktur yöneticilerimizin. Dalkavukluk yapanlar hoşlarına gider. Çünkü, dalkavuklar ya suskun kalır ya da dobra dobra konuşmaktan kaçınır, onların duymak istediklerini söylerler.

Oysa gelişim ve değişim için farklı düşünmek, farklı konuşmak da önemlidir. Eleştirilere açık olmak, hoşgörülü ve demokrat bir yaklaşım sergilemek de önemlidir. Bilinmelidir ki, eleştirilerini akıl ve mantık süzgecinden geçirerek yani eleştirel düşünerek yapanların eleştirileri netlik, açıklık, mantık, derinlik ve güvenilirlik taşır.

RUSSEL GOUGH, “Karakteriniz Kaderinizdir” adlı kitabında “Doğru ve iyi olanı bilmek ile doğru ve iyi olanı yapmak arasındaki en önemli bağlantı, doğru ve iyi olanı yapacak bir karaktere sahip olmaktır.” diyor.

Dokuz köyden kovulmayı da göze alacaksın doğruları söylemeye karar vermişsen.

TEMAD Yönetimince “muhalifler” diye nitelendirilen bu site; yönetimi, yazarları ve üyeleriyle birlikte kuruluşundan beri ”Bizler nasırlaşan kalplere, vicdanlara ve kulaklara sesimizi daha gür duyurmak için TEMAD çatısı altında birleşmeliyiz.” diyerek ilkeli yapıcı, birleştirici ve yol gösterici bir tutum sergilemektedir. Doğruları, yapılması gerekenleri hiçbir korku ve kaygı duymadan söylemekte ve yapmaktadır. TEMAD’ın yönetim kadrolarında bulunanların Assubay camiasının onur mücadelesine bugüne kadar gözle görülür elle tutulur bir kazanım sağlayamamış icraatlarını akıl ve mantık süzgecinden geçirerek eleştirmektedir.

TEMAD Yöneticilerinin şuana kadar sergilediği çelişki ve tutarsızlıklarla dolu anlaşılmaz tutum ve davranışlarını, despotizme ve keyfiyet rejimine dönüşmüş icraatlarını eleştirenlere, kendi deyimleriyle muhaliflere uyguladıkları haksız ve mesnetsiz yıldırma politikalarının kabul edilebilirliği mümkün değildir.

Sayın Hüseyin SAVCI ve Sayın Ersen GÜRPINAR gibi haklı olarak eleştiren sorgulayan ve hesap soran üyelerimizin ve benzer şekilde ihraç edilen başka meslektaşlarımızın havadan sudan sebeplerle TEMAD’ den ihraç edilmesi kabul edilemez!

TEMAD hiç kimsenin yeniden yine yeniden yönetimlere seçildiği halde, derneğin kuruluş amaçlarına hizmet etmeden pinekleme yeri değildir. Derneği ve imkânlarını kullanarak egolarını tatmin etme, şahsi menfaat arama, OYAK, TSK, TBMM gibi kurumlardan şahsi menfaat temin etme yeri değildir.

Şahsi menfaat ve koltuklarını kaybetme korkuları ile “muhalif” diye nitelendirdikleri üyelere baskı ve sansür uygulayan, daha da ileri giderek kendileri için tehlike olarak gördükleri ve çekindikleri bazı üyelerin ihraç edilmesini sağlayan bunu da TEMAD’ın manevi kişiliğinin yıpratılması gibi komik sebeplere dayandıran TEMAD yöneticilerinin, Hz. Ali’nin başından geçen şu hikâyeyi iyi okumaları ve kendileri için çıkarılacak dersler olduğunu görmeleri gerekir.

 

Hz. Ali bir savaş esnasında düşmanını yere yıkıp öldürmek üzereyken, düşmanı Hz. Ali’nin yüzüne tükürür. Bunun üzerine Hz. Ali düşmanını bırakarak ayağa kalkar.
  • Yürü git seni öldürmekten vazgeçtim, serbestsin.’”der. 
Düşman savaşçı bu duruma şaşırır.
  • Beni alt edip öldürmek üzereyken seni ne alıkoydu? “ diye sorar.
Hz. Ali:
  • Ben seninle Allah yolunda ve Allah’ın rızasını kazanmak için savaşıyordum ve onun için seni öldürecektim. Sen yüzüme tükürünce kinlendim, sana kızdım; eğer o an öldürseydim sana kızgınlığımdan bunu yapmış olacaktım. Yani seni Allah rızası için değil de kendi nefsim için öldürmüş olacaktım. Bu yüzden seni serbest bıraktım.”der.
Bunu duyan adam, bu büyük asalet ve incelik karşısında iman ederek Müslümanların safına katılır.

 

TEMAD Assubayların hak arama mücadelesine resmi kurum ve kuruluşlara bağlı ya da bağımlı olmadan hizmet eden demokratik, şeffaf ve hesap verebilir yönetimlere sahip misyonu ve vizyonu olan bir Sivil Toplum Kuruluşu haline getirilmelidir.

Assubayların hak arama girişimi onur mücadelesine dönüşmüş milli bir dava haline gelmiştir. Bu uğurda ter döken çaba sarf eden herkes ben sen iktidar muhalefet ayrımı yapılmadan saygı ve sevgiyle kucaklanmalıdır.

Assubayların onur mücadelesi toplumsal demokrasi ve hoşgörü kültürünün benimsendiği, birlik ve beraberliğin sağlandığı gün başarıya ulaşacaktır. 
ETİKETLER: , ,
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.