Dolar 33,0413
Euro 35,9402
Altın 2.546,09
BİST 11.156,20
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Ankara 32°C
Az Bulutlu
Ankara
32°C
Az Bulutlu
Cts 33°C
Paz 34°C
Pts 33°C
Sal 31°C

KUVVET ASSUBAYLARI TELEVİZYONDA !

"Yazarların yazıları kendi düşünce ve sorumluluklarını taşır"
10/04/2013 3:19 PM
1

Bugün NTV televizyonunun YAKIN PLAN proğramında  Genelkurmay ve Deniz Kuvvetleri Komutanlığı  kuvvet assubayları Cumhuriyet tarihinde ilk kez televizyona çıkarak assubay sorunları ile ilgili açıklamalar yaptılar.

Türkçe’mizde “Bayram değil seyran değil eniştem beni neden öptü?” sözündeki gibi komutanlık assubaylarımız televizyona neden çıktılar? Daha doğrusu neden çıkarıldılar? Genç meslektaşlarımı suçlamak insafsızlık olur! Onlar verilen görevin gereğini yaptılar. Kendilerine verilen talimattaki konuları kamuoyu ile paylaştılar.

Bana gore bu proğram “TSK bir ailedir masalının tekrarı,hak arayanlara uyarı ve  bir gaz almanın sonucudur…

Assubaylarımız ne diyor? Daha doğrusu Genelkurmay adına ne gibi açıklamalarda bulunuyorlar? Kısaca bir göz atalım;
  • Genelkurmay ve kuvvetlerde assubayların temsilcisiyiz. Meslektaşlarımızın dertlerini, isteklerini, taleplerini sınırlama getirmeden komutanlıklara iletiyoruz.
  • Sorunlar dünden bugüne çözülemez! Çok sabırsızsınız, biraz sabır etmeniz gerekiyor,
  • Haksızlıklarınız da olsa kuruma karşı konuşurken dikkat etmelisiniz! Aksi halde sistem zarar görür, ordumuz yıpranır!
  • TSK personeli arasında ayrım yapmak hatadır. Ordumuz bir bütündür. Ayırırsanız ordumuz zarar görür.
  • Görevde yeterli maaşı alıyoruz. Emeklilikte maaşlarda düşüşler var ama bu konu ile ilgili komutanlık makamı gerekli çalışmaları yapıyor. Siyasi irade ile paylaşıyor.
  • Orduda görev yapmak gönüllülük esasına dayanır ve fedakarlık gerektirir, bunu unutmayın!
  • Bugüne kadar birçok konuda iyileştirmeler yapıldı. Bundan sonra da yapılacak ama her şeyi Genelkurmaydan beklemeyin. Siyasi otoritenin de kararı gerekiyor.
  • TSK’de en önemli konu disiplindir. Sorunlar disiplin içinde dile getirilip çözülecektir.
  • Meslektaşlarımız yüksek lisans yapsın, yabancı dil öğrensin, kendilerini geliştirsinler.
  • Ordu personelinin moral motivasyonu yüksek, aidiyet duygusu mevcuttur!

Arkadaşlarımız komutanlık karargahlarının görüşlerini paylaştılar. Ben de izninizle yıllardır yüreğimde haksızlıklara, hukuksuzluklara olan isyanımı bastırmaya çalışarak düşüncelerimi aktarmak istiyorum.

Sorunların komuta kademesine iletilmesi, bu konuda çalışmalar yapılması bizleri elbette mutlu edecektir. Ancak, bizler söz değil haklarımızı istiyoruz. Daha ne kadar beklememiz gerekiyor? İnsan ömrü 500 yıl değilki! Ayrıca istediklerimiz de atla deve değil, sadece adalet! Bunun gerçekleştirilmesi bir sayfayı geçmeyen bir yasa ile mümkün.

TSK ne yazık ki bir bütün değil! Bu bütünlüğün bozulmasının en çok ordumuza zarar vereceğini biz yıllardır belirtiyoruz ve bu bütünlüğün bozulmasında assubaylar olarak hiç bir vebalimiz yoktur. Bu vebal orduda personel arasında ayrımcılık ve adaletsizlik yapılarak; TSK= Türk Subay Kuvvetleri zihniyeti sahiplerinindir.

Biz haksızlıkları dile getirirken kurumumuzun zarar görmemesi adına  azami gayret sarf ediyoruz. Ayrıca unutulmamalıdır ki, kurumları haksızlıkları dile getirenler değil haksızlıkları yapanlar yıpratır.

Bizim, bugüne kadar sosyal, ekonomik ve insani haksızlıklarımızın sorumlusu Genelkurmaydır. Örneğin; Asb.MYO Yasası hazırlanırken Genelkurmay başlangıç derecesini 9/2 olarak teklif etti de siyasi otorite “HAYIR! Assubayların hem ekonomik kayıpları olacak. Hem de  mahalle bekçilerinden daha düşük başlangıç derecesi ile psikolojik eziklik yaşayacaktır” kararını mı verdi?

Bu konuda Genelkurmay Basın bilgi notunda ve MSB yazılı açıklamasında adaletsizliğin son bulacağı belirtilmesine rağmen, yeni personel yasa taslağında bu ve diğer adaletsizliklerde ısrarı hâlâ Genelkurmay yapmıyor mu?

Ordumuzda disiplin elbette olmazsa olmaz temel kuraldır. Ancak, disiplinin tarifindeki “ast’ın ve üst’ün hukukuna riayet” ilkesini çiğneyenler herhalde assubaylar değillerdir!..

Assubayların yüksek lisans yapması dil öğrenmesi öneriliyor. Hepimizin arzu ettiği yerinde bir öneri. Ancak, MYO lisans seviyesine çıkarılsın teklifimize kulak tıkayanlar, subayların ofislerinden katılacakları devletin milyon dolarına mâl olan yüksek lisans proğramını assubaylardan neden esirgiyorlar? Buradaki amaç iyi niyet olabilir mi?

Sn. Gnkur. Assubayı yabancı devletlerin assubayları ile toplantılar yapmış. Bizden övgü ile bahsetmişler. Acaba onların ordularındaki assubaylar da bizler gibi kendi kurumları tarafından tahakküme varan adaletsizliklere maruz  bırakılıyor mu?

Her vesile ile tekrarlıyoruz; bizim taleplerimiz ‘başkalarına altın tepside sunulduğu gibi‘ ayrıcalık ve imtiyaz değildir. Hiyerarşiye saygı içinde sadece ADALET-EŞİTLİK-İNSAN ONURUNA SAYGI istiyoruz…

Hâlâ ön yargılarla adaleti kendinize gerektiğinde; Assubaylarınızı da  göreve ve ölüme gönderirken hatırlarsanız var olduğu belirtilen moral motivasyonu ve aidiyet duygusunun olmadığını göremezsiniz.

Bu durumda GÜÇLÜ ORDU GÜÇLÜ TÜRKİYE sadece slogandan ibaret olur ve bu en çok TSK düşmanlarını mutlu eder.

Adalet olmayan hiçbir kurum ayakta kalamaz ve adalet birgün herkese gerekecektir. 

Saygılarımla.

 

 

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.