Dolar 33,0048
Euro 35,9755
Altın 2.569,46
BİST 11.064,85
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Ankara 31°C
Az Bulutlu
Ankara
31°C
Az Bulutlu
Sal 31°C
Çar 33°C
Per 33°C
Cum 32°C

EYLEM BİTTİ UMUT VERELİM!

"Yazarların yazıları kendi düşünce ve sorumluluklarını taşır"
29/01/2011 5:18 PM
1

yalancilar.jpgSaygıdeğer Arkadaşlarım,

Tüzel kişiliğine büyük saygı duyduğumuz TEMAD yönetimi, ne yazık ki toplumun gerisinde kalmış, başarısızlıklar yöneticilerin ve sanalların mesnetsiz karalamaları ile gündem değiştirilerek gizlenmeye çalışılmıştır!

Site üyesi arkadaşlarım gibi ben de  bu polemiklerin içinde olmadık. Önerilerimiz, eleştirilerimiz, sorgulamamız daha mükemmele ulaşmayı amaçlıyordu. Bugüne kadar yaptığımız haklı eleştirilerimize ‘vizyonları gereği‘ ne yazık ki mantıklı bir açıklama getiremediler. ‘Bizi temsil adına‘ bulundukları makamlarda haklarımızı yeterince savunamadılar.

Haksızlıklarımızla ilgili sorgulamalarımızın bu yönetim için bundan sonra da bir anlam ifade edeceğini sanmıyoruz. Ancak bizlerin bilgilenmesi, kamuoyu ve ilgililerin uyarılması adına bunları yazmaya devam edeceğiz.

Seçimler sırasında sayın başkana destek olmak için, Sn.Akman ve arkadaşlarınca verilen önerge TEMAD sitesinin baş sayfasında bir başarı abidesi gibi yer aldığını, ancak bu önergeye imzası bulunanların bile sahip çıkmayıp, gündeme dahi alınmadığını biliyorsunuz. Şimdi aynı senaryo tekrarlanıyor.

TEMAD sitesinde bazı  milletvekillerinin verdiği  araştırma  önergesi sanki sorunlarımızın çözümünde anahtarmış gibi “UMUDA AÇILAN KAPI” başlığı ile  bir milletvekilenin soru önergesine verilen yanıt da aynı  şekilde müjde gibi sunulmuştur. Belli ki çaresizlik içinde olan yönetim Genelkurmay’ın iyileştirme tekliflerini takip etmek yerine seçim yılında bunlardan medet umuyor.

İyi niyetle bizlerin haklarını savunan milletvekillerimizi tenzih ederek,  hiç kimsenin ne kişisel ikbalinde merdiven ne de siyaset sofrasında meze olmayacağımızı bir kez daha hatırlarım.

TEMAD yönetiminin  MS Komisyonunda bulunan 2/827 sayılı yasa teklifinden haberi olduğunu sanmıyorum. Haberi olsaydı  teklifte emniyet hizmetleri, meclis stenografları, ziraat ev ekonomistleri ve teknik hizmetlerden daha alt kademe olan 9/1′ e razı olunmazdı.

Yine aynı şekilde günü kurtarmak adına seçimde sayın başkanın imdadına yetişen sınıf arkadaşı milletvekili Sn.Nurettin Akman yeni bir teklifle umut olmaya çalışıyor. Ancak, bugüne kadar tüm uyarılarımız dikkate alınmadan  intibaklarımızla ilgili meclis başkanlığına sunulan teklifte adaletsiz bir uygulama olan 9/1 aynen korunuyor.

Bir kademenin önemi ne olabilir?” diyen arkadaşlarıma bu konuda gelişmeleri ve bunun önemini kısaca arz edeceğim.

Değerli arkadaşlarım,

Öğretmenlerin AB uyum yasaları gereği 1983 yılında yüksek okul seviyesine çıkarılmasına rağmen  liseden sonra bir yıl sınıf okulunda okuyan Assubaylar rütbeli olarak 1 yıl staj ve kıta içi kurslardan geçirilmiş yüksek okul mezunu olmamamız konusundaki direnç 20 yıl devam etmiştir.

Bazı fakülteleri kazanan Subaylar 5 yıl maaşlı olarak izinli sayılmalarına rağmen, Assubayların okuyup kendilerini geliştirmelerine engel olmak için de zamanın Cumhurbaşkanı “Genelkurmayın isteği doğrultusunda” anayasa mahkemesine başvurarak,  kendi nam ve hesabına yüksek okul  bitirenlere 926 sayılı kanunun 135′ nci maddesi gereğince verilen  üst derecenin iptali için “ASSUBAYIN EMSALİ SUBAYDIR, AYNI ÖĞRENİMİ BİTİREN ASSUBAYA ÜST DERECE VERİLİRSE ANAYASANIN EŞİTLİK İLKESİ ZEDELENİR” gerekçesi ile iptal davası açmıştır.

Bu gerekçe ile davayı inceleyen Anayasa Mahkemesi  maddenin tamamını iptal etmediğinden yüksek okul mezunu Assubaylar 2 yıl süre ile Subaylarla aynı dereceden göreve başlatıldı. Bu kez devreye AYİM girerek “ASSUBAYIN EMSALİ SUBAY DEĞİL BÜRO MEMURUDUR”  kararı verdi !

Bu durumda, ya Cumhurbaşkanı Anayasa Mahkemesi’ne yalan ve yanlış bilgi verdi, ya da AYİM hukuka aykırı karar aldı. Kadıyı kadıya şikayet edemediğimiz için bu hukuksuzluğun giderilmesini 25 yıl bekledik.

Asb.MYO yasası çıkarken bu hukuksuzluğun giderilmesi için fırsat doğmuştu. TEMAD yönetimini uyardık ama ilgisizlikleri nedeniyle Genelkurmay yasa taslağında başlangıç derecesini yine büro memurları ile aynı “10/2 olarak” hazırladığını gördük.

Milletvekillerine mektuplar yazdık. TEMAD Balçova yönetimi ile İzmir milletvekillerine ulaştık. Komisyonda Genelkurmay’ın bilinçli direnmesi sonucu, 9/2 değil ancak 9/1 kabul edilebildi.

TEMAD yönetimi çaresizliklerini başarı olarak gösterme gayreti ile 9/1′ in zafer olduğunu belirttiler. Ardından, bu haksızlığın giderilmesi için yıllardır yaptığımız uyarılara yönetimin “9/1’i kabul edelim. Bu dereceden intibakları yapsınlar. Ardından 9/2 daha kolay olur” diye mantıksız teslimiyetçi açıklamalarını biliyorsunuz.

Emsal gösterebilmeniz için, başlangıç derecelerinin aynı olması gerekmektedir. Aksi halde konu “ÖZEL STATÜ” kavramında değerlendirilecektir. Bırakın birçok kamu görevlisinden daha alt kademeden göreve başlamanın adaletsizliğini, 9/1 değiştirilmezse ¼  hayal olacaktır. Nitekim, Gnkur. personel başkanının “9/2′ den başlayan devlet memuru varsa, Assubaylar da başlatılabilir” sözüne, yasadan konudan bihaber olan başkan yardımcısının ebeler ve hemşireleri örnek gösterdiğini, bir kurmay albayın da “KOMUTANIM 9/2 VERİLSEYDİ ¼  ZORUNLU OLARAK VERİLECEKTİ” sözünü bizzat genel başkan TEMAD sitesinde bizlere duyurduğunu biliyorsunuz.

Sürekli olarak 9/1’den bahsedilmesi, bu hukuksuz uygulamanın düşünce olarak  yerleşmesine neden olabileceği gibi, ‘uzak bir ihtimal olsa da‘ bu tekliflerin yasalaşması halinde 3’ncü dereceden emekli olan birçok arkadaşımız ve yüksek okul bitirdikten sonra intibakları yapılıp 2/1′ den emekli olanların, birinci dereceye yükselmeleri, ayrıca birinci dereceden emekli olanların ise ¼’ e yükselmeleri hayal olacaktır.

Emniyet hizmetleri, meclis stenoğrafları, ziraat ev ekonomistleri, teknik hizmetler sınıfından MYO mezunları 9/2, bu meslek mensupları  ve daha birçok kamu görevlisinden lisans mezunları 8/1’den göreve başlarken, Genelkurmay’ın adaletsiz  9/1 ısrarına “sesimizi çıkarmayalım. Bir derece alalım. Bazı arkadaşlarımız bu sayede birinci dereceye yükselsinler. Biz de yerimizi garanti edelim” düşüncesi bu topluma ihanettir.

Assubayları temsil edenlerin öncelikle Assubayların haklarının neler olduğunu bilmeleri ve bunu inançla, kararlılıkla savunmaları gerekiyor. Saygılarımla.
ETİKETLER: , ,
YORUMLAR

 1. Hasan ÇANKAYA dedi ki:

  Oyak eskiden bildiğimiz klasik ayak oyunlarına yine başvuruyor. Son iki senedir düşük karlar yapıyor. Amaç zaten zor geçinen emekli astsb ve uzm.çvş.ların birikimlerini alarak Oyak’tan ayrılmalarını sağlamak. Oyakı sattıklarındada üç beş bin kişiye peşkeş çekmek.

  Eskilerden Oyak’ta parasını bırakan neden yok acaba. Aynı bu günkü gibi değilmiydi. Düşük karlar hatta zarar açıklanmamışmıydı. Paraları altına yatırsalardı bu karın iki mislini kazanırdı.

 2. Hasan ÇANKAYA dedi ki:

  Yıldırım Türker yıllardan beri Coşkun ulusoy ile birlikte Oyak’ı yönetiyor. Bu kadar süre aynı yerde kalanlar bizlerin parasıyla ne tür ilişkiler geliştirdiler acaba. Bu performans karşılığında derhal istifa etmeliler. Coşkun Ulusoy ne kadar maaş alıyor açıklansın.Özal’ın prensi olarak Ziraat ve Halk bankası müdürlüklerini biliyoruz. Hangi başarısı var.

  Yıldırım Türker eleştirilerin önüne geçmek için bu başarısızlığı eleştirenlere son dergide terbiyesizlik demiş kınıyorum. Halen kendini Korgeneral bizleride emir eri görüyor.

 3. Orhan ORHUN dedi ki:

  Yıldırım TÜRKER ve Coşkun ULUSOY kendileri ve OYAK hakkındaki görüşlerimizi öğrenmek istiyorlarsa anket düzenlesinler. Anket düzenlemek zor bir iş değil.

 4. Hüseyin ÇETİN dedi ki:

  Merkez Bankasından emekli olan çalışanlarının emekli maaşlarının miktarları TV. de haberlerde açıklandı, en düşük memuru 5000 TL. emekli maaşı alıyormuş. Merkez Bankasının bir fonu varmış bizim OYAK benzeri çalışanlardan bu fona kesinti yapılıyormuş ve emekliliklerinde yapılan kesintiler maaşlarına yansıtılıyormuş. Merkez Bankasından emekli olanların aldıkları ile OYAK’ın bize verdiklerine bakınca SADAKA aldığımızı gördüm, yanlışsam aksini söyleyin.

 5. Ersen Gürpınar dedi ki:

  [b]OYAK Yönetim kurulu başkanı zat-ı muhterem eleştirilerden rahatsız utanmasa nankör diyecek; Kurum iştiraklerinden kimler yönetim ve denetim kurulunda, kimler istihdam ediliyor yüreği yetiyorsa bunu açıklasınlar OYAK kimsenin babasının çifliği değildir tüm kurum iştiraklerinde hakkı olan üyenin birikmiş parasına üç kuruş nema verip kapının önüne koyacaksın sonra biz ordu personelinin güvencesini sağlıyoruz masalı anlatacaksın masallara karnımız tok ;Kurum iştiraklerinde tüm üyelerin hakkı vardır,lotarya çekilişi gibi varlık satışından belli bir kesimi nemalandırmak sosyal adalet ilkesi ile ters düşüyor,benim zamanımda OYAK RENAULT satılmadıysa kendimi şanssızmı sayacağım böyle bir yardımlaşma kurumu olabilirmi? bunu bile bilmiyorlarmı? TÜM ÜYELERE KATILIMLARI NİSPETİNDE HİSSE SENEDİ VERİLMELİDİR BU TALEPLERİMİZDEN VAZGEÇMİYECEĞİZ [/b]

 6. Ersen Gürpınar dedi ki:

  [b]OYAK Yönetim kurulu başkanı zat-ı muhterem eleştirilerden rahatsız utanmasa nankör diyecek; Kurum iştiraklerinde kimler yönetim ve denetim kurulunda, kimler istihdam ediliyor yüreği yetiyorsa bunu açıklasınlar OYAK kimsenin babasının çifliği değildir, tüm kurum iştiraklerinde hakkı olan üyenin birikmiş parasına üç kuruş nema verip kapının önüne koyacaksın sonra biz ordu personelinin güvencesini sağlıyoruz masalı anlatacaksınız masallara karnımız tok ; Kurum iştiraklerinde tüm üyelerin hakkı vardır,lotarya çekilişi gibi varlık satışından belli bir kesimi nemalandırmak sosyal adalet ilkesi ile ters düşüyor,benim zamanımda OYAK RENAULT satılmadıysa kendimi lotaryoda şanssızmı sayacağım böyle bir yardımlaşma kurumu olabilirmi? Şimdiki uygulama vicdan, adalet yada başka bir değer yargısı ile kabul edilebilirmi ? KURUM İŞTİRAKLERİNDE KURULUŞUNDAN BUGÜNE TÜM ÜYELERİN HAKKI OLDUĞUNDAN KATILIMLARIMIZ NİSPETİNDE HİSSE SENEDİ VERİLMELİDİR BU TALEBİMİZDEN VAZGEÇMİYECEĞİZ [/b]

 7. NEVZAT dedi ki:

  OYAK NE VERİYORDA MENMUNSUN MESLEKTAŞIM.NE BÜYÜMESİ KENDİSİNE İŞ ALANI AÇIYOR.AÇILAN ŞİRKETLERDE KİM ÇALIŞIYOR.PEKİ KAR PAYLARI NEREDE.YURT DIŞINDA ALINAN ANKER MANK IN SÜREKLİ ZARAR ETTİĞİNİ BİLİYORMUSUNUZ VE ZARARI OYAK’CA KARŞILANIYOR.PEKİ NEDEN KAR PAYI ARTARAK BÜYÜMÜYORDA AZALARAK BÜYÜYOR.NERELERDE TATİL YERLERİ VAR VE İŞ ADI ALTINDA NERELERE GİDİLİYOR BİLİYORMUSUNUZ.KİMLERE NE PARALAR ÖDENİYOR BİLİYOMUSUN YOK.ALDIĞIN ÜÇ KURUŞA ŞÜKÜR DERSEN BİLMEM AMA BEN DEMEM HAKKIMIZ ÇOOOK BÜYÜK.BİLANÇOSUNU VE HARCAMA KALEMLERİNİ GÖRSEN HERHALDE DÜŞER BAYILIRSIN.HUZUR HAKKI.EV KİRASI.GEREKSİZ ÜYELERE ÖDENEN AİDATLAR.ARABA YAKITLARA.İŞ ALTINDA TATİLLER.BİR SENE SERMAYE ARTIRIMINA GİTMEDEN KAR PAYI DAĞITSA YA GÖREYİM.YOOK NEDEN KENDİ HARCAMALARI KISIR.BİRAZ GÖZÜNÜZÜ AÇIN.ERDEMİRİN KARI BİZE VERİLEN KAR PAYININ BELKİ ON KATI DİĞER ŞİRKETLERİ SAYMIYOM.ORADA ÇALIŞAN ARKADAŞIM VAR KAR PAYINI SÖYLÜYOM GÜLÜYOR.BİZ ÇALIŞANLAR SİZDEN FAZLA ALIYORUZ DİYOR.

 8. NEVZAT dedi ki:

  TÜM YORUMCULARI KUTLUYORUM VE ONLARA KATILIYORUM.

 9. Mehmet AKPINAR dedi ki:

  Merak edilecek bir durum yok,Haziran’a kadar yapamazlar ise seçimleri kazandıkları taktirde yeni dönemde zaten OYAK’ı lav edecekler tüm kurumu da yandaşlarına pazarlıyacaklar,olmaz mı dediniz ,iyi düşünün olmaz dediğiniz neler olduğunu iyi hatırlayın,olduğunda bende size tarihe not düşmek adına bunu yazmıştım dediğimde haklısınız demeyin,oyunuzu AKP’ye Temad seçimlerinde de oyunuzu mevcut yönetim yada yandaşlarına vererek durumu kolaştırın,bu sayede hepbirlikte OYAK tan kurtulmuş oluruz.Bu yıl belirlenen %12 nema komik bile değil rezalettir,bu paraların nerelere gittiğini sorgulayan Temad Gn.Sekteri gibi meslektaşlarımız oradalar onlar herhalde bir yanıt verirler,pardon vermezler veremezler tabiki,zira onlar oraya kendi ikballeri için gittiler bir an unutup toplumumuz adına gittiklerini düşünmüştüm özür dilerim.

 10. Adilhan Şanlı dedi ki:

  Sayın GÜNŞER;Kanayan bir yaramıza parmak basarak hem kanamayı durdurmaya çalışıyorsunuz hemde yaramızı acıtıyorsunuz.Acılardır aslında insanı uyanık tutan.Ama acıya acıya kokma aşamasına geldik.Önüne gelen sövüyor sayıyor.Bu kervana enson katılanda OYAK YÖN.KUR.BŞK.nı.Bu yıldırım Türker denilen emekli buyurgan açıklamalarında kimlere hakaret ediyor.Ben kendisine hakaret etsem davasını OYAK avukatları üstlenir.Oysa aynı konumdaki Arkadaşımız Selçuk İÇER’i ne yazıkki TEMAD Avukatları bile savunamadı.Tabi durum böyle olunca adam çıkıp terbiyesizde der yönlendirilmişte der.Kendileri mahkemeye verip kaybettikleri Vahap Munyar ile Yigit Bulut ve diğer iki ekonomi yazarı davasında Avukatlık ücretlerini ve mahkeme masraflarını ceplerinden mi ödediler hesap vermelidirler.ABD’de bir vali bir beyzbol maçına bilet parası vermeden bilet aldığı için bütün entrikalarla olayı kapamaya çalışıp kapatamadığı için istifa etmek ve 64 bin dolar ceza ödemek zorunda kalmıştır.Bu cezanın 4 bin doları bilet parası geri kalanıda yalan söylediği için verilmiştir.Bizdeki buyurgan ise hem hiç açıklanmayan dolgun bir maaş alıyor hemde bu maaşının kaynağı olan insanlara “terbiyesiz”diyebiliyor.Bu insana hesap soracak kimse yokmudur?Oldu olacak gelsin “DÖN ARKANI ASSUBAYIM”desin ve cebinden çıkardığı tebeşirle”28 GÜN HAPİS” yazsın.Bizi böyle durumlarda bile savunamayan temad’a ve hukuk bürosuna alkışlar.

 11. M.F.AKALP dedi ki:

  Ben oyak üyesiyim ama bizler kuruma üye olmadan kurumda hakları olanlar vardı biz hazıra bizden sonrakiler daha da hazıra konduk ileride emekli olacaklar daha da hazıra konacak oysa hepimiz ayni şertlarla üye olmadıkmı hepimiz maaşımızın brüt % 10 unu ödemedikmi o halde herkese hakları hisse olarak hesaplanıp verilmelidir.