Dolar 33,0039
Euro 35,9974
Altın 2.569,43
BİST 11.064,85
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Ankara 31°C
Az Bulutlu
Ankara
31°C
Az Bulutlu
Sal 31°C
Çar 33°C
Per 33°C
Cum 32°C

TEMAD BİLANÇOSU

"Yazarların yazıları kendi düşünce ve sorumluluklarını taşır"
07/02/2015 3:05 PM | Son Güncellenme: 31/03/2024 8:59 PM
3

Değerli Meslektaşlarımız,

Sitemizde yayınlanan CİOR adlı yazı ile MSB ödeneğinin ayrılmasına rağmen TEMAD’ın uluslar arası askeri dernekler federasyonunun yurt dışı etkinliklerine  götürülmediği gerçeğinin açıklanması üzerine bu etkinliklere katılan zamanın TEMAD yönetimi bu etkinliklerde hiçbir bildiri sunmamış adeta turistik gezi ile yetinmişlerdir.

Sn.Ahmet KESER başkanlığındaki TEMAD yönetimi assubayların tanıtımında büyük rol oynayacak bir projeye imza atarak 17 EKİM DÜNYA ASSUBAYLAR GÜNÜ kutlaması için karar aldığını açıklaması assubay toplumunda büyük bir memnuniyet ve çoşkuya neden oldu. Bu etkinliklere yaşına, sağlık ve ekonomik sorunlarına bakmaksızın binlerce arkadaşımız bizzat katıldı. Katılmayıp yüreği orada olan meslektaşlarımız bu sitenin düzenlediği maddi destek kampanyasına katkılarda bulundular. Bu kutlamaların kendi aramızda şölen havasında geçmesinden ziyade  assubayların kamuoyundaki yanlış imajını değiştirmek adına Paneller, Sempozyumlar yapılması, gazete ve bilbord ilanları verilmesini arzu ediyorduk. Bu ne yazık ki gerçekleşmedi!

TEMAD yönetimleri faaliyetlerini aidat geliri, bağışlar, gayrimenkul kiraları, ticari işletmeler, MSB tarafından verilen ödeneklerle karşılarken tarihinde hiçbir yönetime nasip olmayan milyonlarca lira maddi destek sunuldu. Yasal zorunluluk dışında üyeler doğal olarak aidatlarının, bağışlarının nereye harcandığını bilmeye hakları vardır, ama ne yazık ki mevcut yönetim tüm ısrar ve eleştirilere rağmen ayrıntılı bilançosunu açıklamadığı gibi sözüm ona yönetime yakın olmak adına hareket eden kişiler bu sorgulamaya polemikler hâttâ hakaretlerle karşı çıkmışlardır.

TEMAD yönetiminin bu duruma karşı çıkmak bir yana bu kişileri desteklemesi hiçbir değer yargısı ile kabul edilemez. Bu bizim birliğimize, umutlarımıza ve mücadelemize indirilen bir darbedir. Nitekim bunun yarattığı olumsuzluk hepimizi derinden yaralamaktadır.

Bu eleştirilerden biri de mücadelede kullanılmak üzere gönderilen bağışların nereye harcandığı konusunda soruların yanıtsız kalmasıydı. Nihayet TEMAD yönetimi yasal zorunluluk gereği blançoyu sitesinde yayınlamıştır. Ancak yayınlanan bu blançoda gelirler ve giderler konusunda bilgi edinmek mümkün olmamıştır. Bilançonun ‘dernekler masası inceledi‘ gerekçesi ile delegeler tarafından ibra edilmesi soru işaretlerini, gereksiz şaibeleri silemez, bu büyük bir güven erezyonuna sebeb olacaktır; çünkü dernekler masası harcamaların mücadele için mi yoksa gereksiz harcamalar için mi yapıldığını denetlemez. Sadece gelir ve gider tablolarının birbirini tutması ile gerek duyarsa belgelerin varlığını inceler. En sağlıklı denetim üyelerin vicdanında yapılan denetimdir ve bu aynı zamanda şeffaf yönetiminlerin gereğidir.

Meslektaşlarımızın merak ettiği ayrıntılı harcama kalemlerinin yer almadığı bllançoyu bir de uzman gözü ile incelemek  için Mali konularda uzman bir meslektaşımıza incelettik. Kendisinin yazmış olduğu raporu aynen yayınlıyoruz ve TEMAD yönetiminden gereksiz sorgulamalara polemiklere son vermesi için ayrıntılı harcama kalemlerinin şubelere gönderilerek üyelerin denetim ve bilgisine sunulmasını bekliyoruz.

Saygılarımızla. 

                            SİTE YÖNETİMİ

                              

Bilanco Yanyana11

 • Bu BİLANÇO bir şirket bilançosu olsaydı hiç düşünmeden ”Hatırı sayılır sermayeye sahip bir firma” derdim. Hemen ardından da ”Bu firmanın son 2-3 yıldaki gidişatı iyi değil, çöküşte”der ve Yönetim Kurulunun toplanmasını önerirdim.Çünkü; KAR/ZARAR hesabındaki ”Dönem NET Zararı”nın 91.329,50 tl  geçen yıl zararının 178.611.64     tl oluşu bunu gerektirir.
 • Şimdi TEMAD’ın ”Ticari Faaliyet” göstermeyen (TEMAD Sigorta – Atık Yağ Toplama İşi Dışında) ve ”Kamu Yararına Faaliyet Gösteren”bir kurum olduğu gerçeğini ön plana alsak da bu bilançoda işlerin rayında gitmediğini gösteren veriler mevcut.
 • Her ne kadar bilançoya esas olan kalemlerin ayrıntılarını göremesek de Bilançodaki temel ayrıntılar bize bir fikir veriyor.
 • Bankalarda : 268.897,69 tl’si olmasına rağmen 8.683,30 tl. ”Personel Borçları” var. (Bankada paranız varsa neden ödemiyorsunuz?)
 • ”Ödenecek Vergi ve Diğer Borçlar” : 9.441,98 tl (Bunların ödeme zamanı/dönemi gelmemiş olabilir.)
 • Bankalarda bu kadar para varsa, 91.329,50 tl ”Dönem Net Zararı” çok yüksek. Zira ”Geçmiş Yıllar Zararı” 178.611,64 tl (Nedeni bilinmeyen zarar 2 yıldan fazla bir periyodu kapsıyorsa )
 • Buna oranladığımızda çok yüksek bir rakam olduğu anlaşılacaktır.
 • İş Avansları : Avans (ön ödeme) yapılacak bir iş/mal ve hizmet alımı karşılığı önceden verilen para/nakittir.
 • Yaptırılacak İş veya Hizmet Alımı ne kadar büyüktür ki   82.483,42 tl. avans olarak ödeniyor ?
 • Sermayeler genelde küsuratlı rakamlardan oluşmaz. Ödenmiş Sermaye: 1.462.465,69 tl (69 kuruş dahi var)
 • Belli ki AKTİF/PASİF denkliğini sağlayabilmek adına KAR/ZARAR hesabında ortaya çıkan bu küsuratlı rakam oraya da yansıdı.

Dönem Net Zararı : 91.329,50 / 12 (ay) = 7.610,80 tl. (Aylık Net Zarar-2014) Geçen yıl için 178.611.64 /12 (ay)=14.884.30 Tl. aylık net zarar Ortalama aylık 11.247.55 zarar mevcut 

Bilanço üzerine TEMAD Genel Merkez şunu da söyleyebilir;

….. kişi üye sayımız var. Ancak, üye aidatını ödeyenlerin sayısı % 50’yi bile bulmuyor. Dolayısıyla tamamlanamayan gelirleri BORÇ olarak başka yerlerden almak zorunda kalıyoruz.

S O N U Ç :  BİLANÇO’ya göre  yolunda gitmeyen şeyler var!…

ETİKETLER: , ,
YAZARIN EKLEMİŞ OLDUĞU YAZILAR
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.