Dolar 32,5158
Euro 34,6136
Altın 2.489,76
BİST 9.548,09
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Ankara 26°C
Az Bulutlu
Ankara
26°C
Az Bulutlu
Çar 24°C
Per 21°C
Cum 17°C
Cts 17°C
Bilgi: Klavye yön tuşlarını kullanarak galeri resimleri arasında geçiş yapabilirsiniz.

ofke-kontrolu

YORUMLAR

 1. Aydın Kulak dedi ki:

  Sayın Irbık, bu güzel çalışmanız için tebriklerimi sunuyorum. Sanırım ekmeğimi elimden almaya uğraşmaktasınız, bu konuda ben de bir yazı yazma düşüncesindeydim. Erken davrandınız. Yine de hayırlı oldu. Bu asubay sözcüğünün Atatürk ile olan bağlantısını bilmiyordum. Öğrenmiş oldum.
  Yazılarınızın aynı tempoyla devam etmesini diliyorum.

  Aydın Kulak

 2. Ersen Gürpınar dedi ki:

  Değerli Dost’um, öncelikle bu eşsiz araştırmaya ve emeğe dayanan yazılarınız için sizi bir kez daha kutluyorum.Ön yargı subayın komuta heyetinin genlerine işlemiş, bir emirle ölüme gönderdikleri orduyu sırtına yükledikleri assubaylara haksızlık hukuksuzluk yapmak için her şeyi denemişler,nalıncı keseri gibi hep kendilerine yontmuşlar. 5802 sayılı Asb. kanunu 1951 yılında çıktı, 1961 yılında çıkan 211 sayılı İç Hizmet yasasında “Bu kanunun neşrinden önce muhtelif kanunlarda geçen erbaş tabiri onbaşı ve çavuş olarak değiştirilmiştir” hükmüne rağmen bizi askeri cezada 2001 yılına kadar erbaş olarak kabul ettiler, hatta AYİM hukuku guguk eden kararı ile İç Hizmet yasası idari bir yasadır teknik olan askeri cezayı değiştirmez kararı bu hukuksuzluğun üstüne gül dikti. Her kurum kendi personelini koruyup kollarken TSK bize hukuksuzluğu reva gördü, inşallah adalet kendilerine gerektiğinde de adaletten yoksun olsunlar. Bu ibret belgeleri hukuksuzlara kapak, herkese ibret olsun . Esenlikler dilerim.

 3. ESKİ TÜFEK dedi ki:

  Sayın Aydın KULAK,
  [b]Mâzisini bilmeyen istikbâlini inşa edemez[/b] düsturundan hareketle tarih denen ebedî mekânda; büyüyerek, zenginleşerek fakat zevâla uğramadan mevcudiyetini devâm ettirmek isteyen milletlerin sağlam bir tarih şuuru teessüs ettirmesi şartdır.
  Astsubaylık bilinci ve tarihinin teşkil edilmesinde büyük emek ve zamân sarf ederek kendi kıt imkânlarınızla çeşitli vasatlarda bugüne kadar neşretdiğiniz çok kıymetli eserleriniz ortadadır. Bu cümleden olmak üzere bugünün tarihi itibariyle pek anlaşılmasa da yüreği Astsubaylık bilinci ile çarpan istikbâldeki meslekdaşlarımız Deniz Emekli Astsubay Aydın KULAK ismini minnet, şükran ve hattâ hayranlık ile yâd edecekler. Türk Ordusu’nda Astsubaylık Tarihini öğrenmek isteyen araştırmacılar önümüzdeki senelerde Aydın KULAK’ın kaleminden dökülen kaynaklara müracaat edecekler.
  [b]Asubay, Assubay ve Astsubay[/b] tâbirleri konusunda emekliassubaylar.org’daki Eski Tüfek’de neşrine başladığımız Evvel’den Âhire Işıltılı Yansımalar isimli 5 bölümlük makâle tefrikamız ile de biz bu kelime konusunda 2014 senesi itibariyle kendi zümremiz nâmına bir nebze de olsa tarih şuuru inşâ etmeye çalışdık.Bugün Astsubay dediğimiz meslek unvanı hususunda bugüne kadar bilinmeleyenleri, görülmeyenleri gün yüzüne çıkartmaya gayret etdik.
  Aynı sözcük konusunda sizin de bir hazırlığınız olduğu makâlemizin ikinci bölümüne gönderdiğiniz kıymetli yorumunuzdan anlaşılıyor. Asubay terimini bizim tetkik etmemiz, aynı konuda sizin de makâle neşretmenizden Astsubayları mahrum etmemeli. Astsubaylık şuurunun doğru bilgiler ile beslenmesi, millet vicdânında ve hâfızasında hak etdiği yeri bulması ve sağlam temeller üzerinde yükselebilmesi için mesleğimizin unvanı ‘Asubay’ kelimesini silah arkadaşlarımız bir de Aydın KULAK’ın kaleminden ve dilinden duymalı, öğrenmelidir.
  Saygılarımla
  Şükrü IRBIK
  (E) SG Tls. Astsb. III Kad.Kd.Bçvş.

 4. Aydın Kulak dedi ki:

  Sayın Irbık
  Nacizane sözleriniz için çok teşekkür ediyorum. Sizin güzide yazılarınız için de aynı hisleri paylaştığımı bilmenizi isterim. Assubaylarla ilgili konular kurcalanıp yeni yeni bilgi ve bulgular ortaya çıktıkça, sevincim bir başka oluyor…
  Sevgi ve saygılarımı sunuyor, başarılar diliyorum

  Aydın Kulak

 5. Mehmet dedi ki:

  Sn.IRBIK
  Öncelikle itiraf etmeliyim ki ben uzun yazıları okurken pek sıkılırım ve çoğu yerlerini atlarım.Ama sizin yazdığınız yazıları uzunluğu kısalığı beni hiç bağlamıyor ve bir solukta hem de değil satır kelime atlamadan okuyorum.Bu yazı da diğerleri gibi beni çok etkiledi.Emeğinize, yüreğinize ve kaleminize sağlık.

 6. ESKİ TÜFEK dedi ki:

  Mehmet Bey,

  Hem dünyevî hem de uhrevî itikâdımızın icâbıdır. İsder sevâp olsun isder günâh. [b]Müsebbib–i fiil en azından fâil mertebesinde mesuldur[/b]. Sebep olanın defterine daha çok yazılır.

  [b]Yazmak, hakkımız; paylaşmak özgürlüğümüzdür.[/b] Bu inancımızın bize verdiği ilham, şevk ve azim ile kâğıda kazıdığımız fikirlerimizi biz de Telli Turna’nın kanadına bağlayıp emekliassubaylar.org’da neşredilsin diyerek siz kıymetli okuyanlara havâle ediyoruz kendileyin.

  [b]Yazdıkca özgürleşecek,
  Okuyup, öğrenip anladıkca büyüyeceğiz!..
  [/b]
  Ruhunda ve canevinde Astsubaylık kıvancına yer ayıran ve Astsubaylık mühürünü alnında şeref ile taşıyan yiğit meslekdaşlarımıza bu yazılarımızla biz de bir nevi selâm gönderiyoruz.

  [b]Selâm vermek sünnet, alması farz olduğuna göre
  Okuyanın sevâbı yazandan ziyâde olsa gerekdir.[/b]

  Hele bir de sizin yapdığınız gibi “[b]satır atlamadan, kelime kelime[/b]” okunur ve
  Anlaşılır ise şâyet…

  Bilesiniz ki

  [b]Sevâbın katmerlisi siz kıymetli okuyanları bekliyor vesselâm…[/b]