Dolar 33,0413
Euro 35,9402
Altın 2.546,09
BİST 11.156,20
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Ankara 32°C
Az Bulutlu
Ankara
32°C
Az Bulutlu
Cts 33°C
Paz 34°C
Pts 33°C
Sal 31°C

TEMAD&SENDİKA

"Yazarların yazıları kendi düşünce ve sorumluluklarını taşır"
30/01/2014 4:00 PM
1

ONUR MÜCADELEMİZDE ZAFERE GİDEN YOL

Tartışma her konuda yapılabilir. İşin doğrusu tartışmalarda konunun enine boyuna araştırılarak bir alt yapı ile yapılmasıdır. Acaba bu güne dek neler yaşanmış, bu konuda hukuk ne demiş, sonrasında neler yaşanmış vs bulgular önemlidir.

Bir yerde TEMAD ve bir noktada SENDİKAL faaliyetlerin hareketleri ile amaç bu ONUR mücadelemizin ZAFERE ulaşmasıdır. Biri diğerinin karşıtı veya alternatifi değildir.

Sendika tabii ki  yeni bir  konu değildir. Yaşadıklarımız, yaşatılanlar bir gerçeğin resmidir. Bu resme, bu görüşe, bakışa teslim olmayacak ve anayasal tüm mevcut imkanları kullanma adına yol alacağız.

Çıkılan yol alt yapısı hazırlanmış ve detaylı planlanmış bir yoldur. Kuruluş hazırlıkları ve prosedür bittiğinde geçikmeden Merkezi Brüksel’de bulunan EUROMILe üye olmak için müracaatımızı Brüksel’e giderek yapacağız.

AVRUPA ASKER SENDİKALARI

Avrupa’nın 22 ülkesinden asker sendikaları, asker dernekleri, emekli subay dernekleri, gaziler ve askerler yardımlaşma sandıkları gibi kurumlar EUROMIL’in üyesi. Asker sendikaları ve dernekleri bazı ülkelerde (Hollanda, Finlandiya, İsveç ve benzeri) sendika konfederasyonlarına üye ve toplu görüşme-toplu sözleşme yapabiliyor. Bu örgütler kimi ülkelerde emekli üyeleri adına emekliler sendikaları ile birlikte faaliyet yürütüyor. Asker birlikleri, subay ve astsubayların ücretleri ve sosyal hakları gibi konularda ilgili resmi kurumlarla görüşmeler yapıyor.

Merkezi Brüksel’de bulunan EUROMIL, Avrupa Konseyi, Avrupa Parlamentosu ve AGİT nezdinde muhatap alınıyor. EUROMIL, Belçika, Bulgaristan, Kıbrıs Rum Kesimi, Çek Cumhuriyeti, Danimarka, Finlandiya, Fransa, Almanya, Yunanistan, Macaristan, İrlanda, İtalya, Letonya, Makedonya, Malta, Hollanda, Polonya, Portekiz, Romanya, Rusya, Slovakya, Slovenya, İspanya, Ukrayna ve İngiltere’de üyelere sahip.

 • Sendikamız “TÜRKİYE EMEKLİ ASSUBAYLAR SENDİKASI  (TEAS )” olarak isimlendirilmiştir.

EURO-MIL VE ASSUBAYLARA NEDEN SENDİKAL MÜCADELE (EUROMİL) Avrupa Asker Sendika Örgütü Avrupa’daki, Askeri personelin rütbelerini mesleki çıkarlarını ve bütün sosyal haklarını korumak üzere kurulmuştur. Bu Organizasyonun birinci derecede görevi Avrupa çapında askeri sendikalar arasında ortak konular üzerinde işbirliği sağlamaktır. EUROMİL şemsiye örgütü; ulusal 40 askeri dernekler ve sendikalarla ve profesyonel askeri birliklerle işbirliği yapar. 1972 yılında ilk kurulduğunda, 27 örgüt içermekteydi. 27 ülkelerden Doğuda Rusya Federasyonu, Batıda İrlanda ve Finlandiya’dan ve Kıbrıs tan ülkeler vardı. EUROMİL’in uluslararası sekretaryası Brüksel’dedir.Üye dernekler arasında bilgi, deneyim ve iyi uygulama değişimini kolaylaştırır. Örgüt, ayrıca Avrupa düzeyinde insan haklarına, temel özgürlüklere ve askerler tarafından savunan sosyo-mesleki çıkarlarını izleme ve geliştirmek üzere faaliyette bulunur.

EUROMİL “Üniformalı Vatandaş”ın da diğer çalışanlar gibi eşit haklarının olduğunu ve insani taleplerini ilke edinmiştir. EUROMİL savunucuları özellikle hayattaki askerleri ve eşlerini sendikalar kurmaya ve bunlara katılmaya ve düzenli bir sosyal diyalog kurmalarını teşvik eder.

EUROMİL bütün hükümetlerin kısıtlamalarına rağmen mevcut sistemlerde askerlerin de orantılı olarak siviller gibi sosyal haklarının kaçınılmaz olduğunu deklare eder. EUROMİL AB içine sosyal ve çalışma mevzuatına askeri personelinde eklenmesini teşvik etmiştir. EUROMİL mezhebe bağlı olmayan ve siyasi olarak bağımsız politikaları benimser. Askeri birliklerdeki saygı ve emir-komuta zincirine ve stratejik ve operasyonel konulara tamamen uyar.

ESARETTEN *ÖN YARGILARDAN *TAHAKKÜMLERDEN KURTULACAĞIZ!

Kurucu Genel Başkanı

 1. Sendika Genel Kurulu,
 2. Sendika Yönetim Kurulu,
 3. Sendika Denetleme Kurulu,
 4. Sendika Disiplin Kurulu,

 B-İstişari Organlar;

 1. Başkanlar Kurulu,
 2. Onur Kurulu,
 3. AR-GE Kurulu,
 4. Kadınlar Komisyonu,
 5. Engelli Çalışanlar Komisyonu,
 6. İl, İlçe ve Belde Temsilcilikleri;

olarak ön görülmüştür..

Saygılarımla.

Atilla ABAYLI *İZMİR

YORUMLAR

 1. AYHAN dedi ki:

  Emek verilmiş güzel bir yazı teşekkürler ancak bu yazı başka yerde yayınlanmış burada günler sonra yeniden nedene yayınlanmış

 2. TEKİNAY 1977 dedi ki:

  Doktora tezi gibi bir yazı….Alın işte isteyen istediği gibi anlasın.Daha nasıl açıklanabilir…Ellerine ve kalemine sağlık çalışkan,eğilmeyen ve bükülmeyen meslektaşım,sevgi ve saygılar….

 3. Şükrü IRBIK dedi ki:

  [b]Ayhan Bey[/b],
  [b]Sözün Doğrusu[/b] isimli makâlemize eklediğiniz aşağıdaki yorumunuzu bugün okuyabildim. Bu yorumunuzda, makâlemizi okuduğunuzu, beğendiğinizi söylüyor ve teşekkür ediyorsunuz. Makâlemizi okuduğunuz ve hele özellikle de bu düşüncenizi buraya yazmak nezâket ve cesâretiniz için ben de size teşekkür ederim.
  Bu makâlemizin başka bir yerde yayınlandıkdan sonra burada, emekliassubaylar.org’da tekrâren niçin yayınladığına dair sorduğunuzu suâle gelince…
  Eski Tüfek mahlaslı emekli Sâhil Güvenlik Asubay ben Şükrü IRBIK,
  Yazdığım makâlelerimi Asubaylık dâvasına hizmet etdiğine inandığım her mecrâda memnuniyetle yayınlayabilirim. Sizin de bildiğiniz böyle bir mecrâ var ise şâyet, geliniz, bu ihtimâli görüşelim lutfen.
  Bu vesile ile size esenlik dolu günler temenni ederim.
  Hörmetlerimle
  Şükrü IRBIK