Dolar 32,5004
Euro 34,6901
Altın 2.496,45
BİST 9.693,46
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Ankara 17°C
Az Bulutlu
Ankara
17°C
Az Bulutlu
Paz 20°C
Pts 26°C
Sal 28°C
Çar 24°C

ÖN YARGILARINIZ YERİN DİBİNE BATSIN …

02/10/2013 3:15 PM
1

Saygıdeğer Meslektaşlarımız

Gün geçmiyor ki, TSK sevgisizliğini ‘hâttâ düşmanlığını‘ assubaylar üzerinden tatmine çalışan zavallıların yazılarını nefretle okumayalım. Konu subaylar olunca tehditi, yargıyı işleten Genelkurmay, bizzat kendisi haksızlık, hukuksuzluk yaptığı için assubaylar söz konusu olduğunda kılını kıpırdatmıyor!

TARAF gazetesindeki bir yazıda aynen “Toplumun bilgi ortalaması, hemen işbaşı yapsınlar diye adeta hızlandırılmış bir eğitimle her konudan biraz öğretilen astsubaylar düzeyindedir.” ifadesi yer almaktadır.

Sitemiz basın bölümü ASB.GÜÇ BİRLİĞİ PLATFORMU olarak, gazetenin Genel Yayın Yönetmeni Sn. Neşe DÜZEL ve yazarı Sn. İlker Demir’e aşağıdaki yazıyı göndererek özür dilenmelerini talep ettik.

Sn.Düzel- Sn.Demir

TARAF gazetesinde Sn.İlker Demir’in yazısının bir pragrafında aynen;

Toplumun bilgi ortalaması, hemen işbaşı yapsınlar diye adeta hızlandırılmış bir eğitimle her konudan biraz öğretilen astsubaylar düzeyindedir.

ifadesi yer almaktadır. Sanırız burada vurgulanmak istenen halkın cahil olduğudur. Cahil halk denilmesine tepkiliyiz ama “bu halk, önemli görevler ve sorumluluklar verilen bölük pörçük tahsile sahip assubaylar seviyesinde olduğundan gayet normaldir” mesajına daha bir tepkiliyiz! Gayet sinsice ve bilinçli olarak assubaylar aşağılanırken, assubaylar üzerinden de ordunun yıpratılmak istendiği gözden kaçmamaktadır!

Parametre olmadan terori üretilemez. Sn.Demir hangi kriter ve değer yargısına göre assubaylar hakkında ahkam kesmektedir?

Cumhuriyet tarihinde ilkokul, ortaokul mezunu polis, eğitmen, gazeteci ve bir çok kamu görevlisi varken, kuruluşundan itibaren en düşük tahsilli assubay bile, zamanın sanat enstitüsü (meslek lisesi) muadili öğrenim görmüşler (bknz. 5802 sayılı kanun), bu öğrenimlerine ek olarak bir çok meslek içi kurslara tabi tutulmuşlardır.

Bizler tahsilimizi, müfredat programlarımızı kendimiz tayin ve tespit etmiyoruz. Şu an assubayların tamamı yüksekokul mezunudur (11.04.2002 tarih ve 4752 nolu Asb. MYO Yasası). MYO dışında kendi nam ve hesabına lisans, yüksek lisans ve doktora yapan assubayların sayısı azımsanamayacak düzeydedir.

Ordumuzda yıllardır fakülte mezunları er olarak askerlik yapmaktadır. Onlara emir ve komuta eden assubayların da tahsillerinin istisnasız fakülte mezunu olması gerektiğine inandık ve bunu talep ettik. Fakat ön yargılarla kabul görmedi! Çoğu kez kendi hesabına fakülte ve yüksek okul bitirenlere manî olmaya çalışıldı. Hatta, yüksekokul bitiren assubaylara verilen üst derecenin iptali için zamanın Cumhurbaşkanı Anayasa Mahkemesi’ne yalan ve yanlış bilgilerle iptal davası bile açmıştır (bknz. Anayasa Mah.16.03.1976 gün ve 1976/15 sayılı kararı).

Tüm bunlara rağmen TSK sevgisizliğini ve düşmanlığını assubaylar üzerinden almak isteyenler, bu duygularını sahipsizliğine inandıkları assubaylar üzerinden ‘vur abalıya misali‘ gerçekleştirme talihsizliğini göstermektedirler.

Bizler, emeği ile yaşayan, emeğinden başka gücü olmayan, sonu başından belli, Türk Silahlı Kuvvetleri’nin tüm yükünü omuzlarında taşıyan, kendi kurumları tarafından sosyal ekonomik ve insanî haksızlıklara uğratılan sessiz bir toplumuz. Hükümetlere muhtıra verme gücümüz, omuzlarımızda yıldızlarımız, imtiyazlarımız, sınırsız yetkilerimiz yoktur. Fakat, ne yazık ki hükümetler de ihtilallerin, muhtıraların rövanşını bizler üzerinden almaya çalışmaktadır.

Mesaisi, şahsi hürriyeti amirin iki dudağı arasında, meslek hayatında 5-10 tayin gören, bir üniforması kefen olan, bir ayın 6-8 gününü nöbet, tatbikat, gece eğitimi ve özel görevlerle 24 saat esasına göre kışlada geçiren, karşılığında tek kuruş fazla mesai almayan, buna rağmen büro memurları ile aynı statüde görülen, hak ettikleri tazminatları ödenmeyen assubaylara yüklenmek, onlar üzerinden birilerine mesaj vermek, ucuz ve bu toplumun nefretini, lanetini çeken bir yoldur.

Yüreğiniz yetiyorsa haksız değerlendirmelerle zaten tahakküme varan haksızlıkları olan assubay toplumunun haksızlıklarını, hukuksuzluklarını, sorunlarını dile getirin ve aile fertleri ile birlikte bir milyon kişilik bir mesleğin mensuplarının nefretini değil saygısını kazanın.

Bu yazıdan dolayı Sn. İlker Demir’i şahsım ve meslektaşlarım adına kınıyoruz ve hatasını telafi etmesini bekliyoruz. Sonsuz üzüntülerimle.

Ersen Gürpınar
E.Per.Kd.Bşçvş.
Asb.Güç Birliği Platformu Sözcüsü

Not: Size Assubayları ve sorunlarını anlatan kısa bir bilgi notunu (BİZ KİMİZ, NE İSTİYORUZ?) ekte gönderiyorum, yanıtınızı meslektaşlarımla paylaşacağım.

Sn. İlker DEMİR yazımıza verdiği yanıt aşağıdadır:

selam,

tepkinize üzüldüm.

hemen işbaşı yapsın diye hızlı eğitimden geçirildikleri bir tesbittir.  her konudan biraz/asgari bilgi sahibi olmaları da gerçektir. asıl her konuda uzman dense yanlış olurdu.

düşünce özgürlüğü varsa, kastettiğiniz amaçla da yazılabilir, ama bu yazının amacı o değil.  uzman olmak şart değil, doğru için.    

ayrıca profesörlerin de YÖK yüzünden yüksek lise öğretmeni olduğunun tesbiti de var.

astsubay konulu bir yazı yazsam, tabi ki, gördükleri haksızlıkları yazarım, çünkü astsubaylar orduyu taşıyan emektar insanlar.

yazının amacı siyasi kavramları bilmeden siyasi makale yazanları eleştirmek.

alınacak hiçbir durum yok.

tepki verdiğinize göre düşünen davranan bir insansınız, ama canlı olmanız bile yeter:

sevgi, saygı ve dostlukla,

İlker DEMİR

İfadeleri ile mantıklı ve geçerli bir mazerette bulunmamıştır. Bunun üzerine kendisine yazdığım yanıt aşağıdadır;

İlker Bey,

Bizim haklı talebimize değil de hatanıza üzülmenizi beklerdim. Assubayların tahsilini toplumun bilgi ortalaması olarak görmenin özel amacı olmalı. İnsanları sokaktan toplayıp  bir kaç ay eğitim vererek assubay yapmıyorlar. Hiç bir meslek mensubunun her konuda uzman olması beklenemez. Orduda da uzmanlık alanları ihtisas ve branşa göre ayrılır.   

Size yazdığım gibi, 2003 yılından bu yana en az tahsil yapan assubay MYO mezunudur. Okulu bitirir, ardından 1 yıl sınıf okulunda eğitim görürler ve  emekli oluncaya kadar da zaman zaman hizmet içi eğitime (tekamül kursları) tabi tutulurlar.  

Bütün bunları bilmiyorsanız  bile yüz binlerce kişiye haksızlık etmek gazeteciye yakışmaz…

Siyasi kavramları bilmeden makale yazanları eleştirmek için, assubayların tahsilinin toplumun bilgi ortalaması ile aynı düzeyde olduğunu belirtmenin ne ilgisi olabilir? Bu ancak ön yargı, art niyet ve bilgisizliğin göstergesidir…

Yazınızda amaçladığınız hiç bir şey, assubayları rencide etmenin mazereti olamaz. Toplumun bilgi ortalaması ile Asb. eğitimini eşitlemeden çevrenize, ailenize, çalışma arkadaşlarınıza bakın, onların bilgi ortalaması assubaylar düzeyinde mi? Eğer öyle olabilseydi bir çok kişi gazeteciyim diye ortalık da dolaşamaz, malum  çevrelerin TARAF’ı olamazdı…

Özür dilemek, hatayı kabul etmek erdemdir. Tabii bunu her canlı idrak edemez. Ben sizden bir kez daha assubaylardan özür dilemenizi ve assubayların tahsilinin toplumun bilgi ortalaması ile eşit görme talihsizliğinizin yanlış olduğunu belirtmenizi bekliyorum. Çünkü bu konuyu duyan arkadaşlarımızın tepkisine başka türlü manî olmamız mümkün değildir. İyi günler diliyorum.

Ersen Gürpınar
E.Per.Kd.Bşçvş.
Asb.Güç Birliği Platformu Sözcüsü

Son mesajıma yanıt alamadım. Bu durumda bizler de, adı geçen gazetenin Genel Yayın Yönetmenine ve yazara tepkilerinizi lütfen bize yakışan üslupla verelim. Genelkurmay personeline sahip çıkmıyorsa bu onların eksikliğidir. Biz haklarımızı korumaktan aciz değiliz.

Saygılarımla.

 

http://www.taraf.com.tr/ilker-demir/makale-dinci-fasizm-devrimci-fasizme-karsi.htm

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.