Dolar 32,8065
Euro 35,0802
Altın 2.453,88
BİST 10.771,36
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Ankara 34°C
Açık
Ankara
34°C
Açık
Sal 31°C
Çar 32°C
Per 30°C
Cum 28°C

GENELKURMAY’A YAKIŞIYOR MU ?..

"Yazarların yazıları kendi düşünce ve sorumluluklarını taşır"
08/05/2012 9:08 PM
2

gnkur-pes

Değerli arkadaşlarım

Demokrasinin tüm kurum ve kuralları ile işlemediği sistemlerde  imtiyazlıların egemenliği vardır; bunlar rahat edebilmek, halkın tepkisini almamak için önce ezilenler birbirine düşman edilir,sonra milliyetçilik ve dini duygularla  gaz verilerek durum kurtarılır.

Yıllardır sağır sultana duyurduğumuz adaletsizlikleri ne yazık ki kurumumuza yeterince duyuramamış olmalıyız ki  bizlere söz verilen iyileştirmeler yerine subaylarımıza yeni haklar sağlanması, son kararname ile assubayların adeta yok sayılması bardağı taşıran son damla oldu.

Kurumlarına saygılarından ve bizlerin sürekli itidal ve sükunet tavsiye ettiğimiz görevdeki arkadaşlarımız da dahil sosyal medyada yaşanan BU KADARINA DA PES çağrısı ile basının haksızlıklarımızı TEMAD vasıtası ile duyurması üzerine Genelkurmay bu haksızlıkların önlenmesi için tekliflerimiz daha da ısrarla takip edilecektir açıklaması yerine ne yazık ki suçlandığımız  bir basın açıklaması ile bir kez daha hayal kırıklığına uğratıldık.

Genelkurmay hayata geçmesi için yaptığı çalışmalardan bahsederken subayların lise ve 2-3 yıllık harp okulu mezunlarının intibakını 8’inci dereceden yapmasına rağmen; Assubay okulu kaynağı olan MYO mezunlarının birçok devlet memuruna verilen 9/2′ den başlatılarak Asb.MYO kuruluşundan önce assubay nasp edilenlerin ve emeklilerinin intibakını adalet ve eşitlik gereği 9/2′ den yapılacağını niçin belirtmiyor? Bu konu  bizim kırmızı çizgilerimizden yalnızca birisidir!..

Assubaylığın en yüksek rütbesi Kıdemli Başçavuş’luktur;  temsil tazminatının dereceye bakılmaksızın bu rütbedeki personele verilmemesi halinde 1’inci dereceden emekli olanlarla 2. ve 3’üncü dereceden emekli olan Kd.Başçavuşlar arasındaki makas daha da açılarak personel arasındaki dayanışmanın yok edilmesi isteniyorsa bu sadece ve sadece TSK düşmanlarının işine yarayacaktır;  subayların (General,amiral hariç) en yüksek rütbesi olan albaylar dışında bu tazminat yarbaylara da veriliyorsa o zaman tüm kıdemli başçavuşlar bu tazminattan yararlanmalıdır.

Hiyerarşi tüm kamu ve özel kuruluşlarda gereklidir, bizim hiyerarşiye itirazımız olamaz ama haksızlıkları üstelik diğer kamu kuruluşları ve dünya ordularında uygulanmayan statü ile özlük haklarının karıştırılması ile yapılan adaletsizlikler mazur gösterilip yok sayılamaz…

657 Sayılı Devlet Memurları yasasıyla lise ve dengi okul mezunu memurlara 1984 yılında sağlanan 1’inci dereceye yükselme hakkı assubaylara tanınmış olsaydı  ön yargılarla bir ızdırap olan görev koşulları nedeniyle erken emekliliğini isteyenler bu dereceye ulaşıncaya kadar görevde kalırlardı, yine aynı şekildi sınıf öğretmenlerine sağlanan ön lisans hakkı ve ardından okulların fakülte düzeyine getirilmesi her kuruma örnek olan TSK  öğretmenlerden 20 yıl sonra uygulanmasaydı bugün bazı sorunlar olmayacaktı…

Hiçbir kurumda hiyerarşi ve statü ileriye sürülerek bir sınıfın diğer sınıfa tahakkümü kabul edilemezken mazisi yüz yıllara dayanan ordumuzda  subayın çiftlik ağası, assubayın maraba gibi görülmesi ceza, sicil, tayin baskısı ile disiplinin sağlanmayacağını kurmaylarımız bilmesine rağmen bu zihniyetin devam etmesi bugünlere gelmemize neden olmuştur.

Bırakınız aynı hizmete tabi bir subayın assubaydan üç misli fazla emekli maaşı almasını bugün TSK bünyesinde görev yapan ilk okul mezunu bir işçi emeklisi  yüksek okul mezunu aynı hizmet  süresi olan assubayın iki misli emekli maaşı aldığı gerçeği ile kimseyi artık haksızlığa razı edemezsiniz.

Biz,sadece adaletin sağlanmasını,uğratıldığımız haksızlıkların giderilmesini istiyoruz. Gerçeği yansıtmayan böyle bir açıklama Genelkurmay’a yakışıyor mu?..

Umarım adalet ve sağduyu galip gelerek  haklı taleplerimize çözüm bulunur .Saygılarımla.

YORUMLAR

 1. EMEKLİ ASSUBAYLAR dedi ki:

  Sn.KAYALI
  Mücadele bir bayrak yarışıdır, bunu ancak birlikte kazanacağız. Bizim yasal temsilcimiz TEMAD yönetimidir bundan kimsenin şüphesi yok, bizlerin misyonu TEMAD ve mücadeleye destek vermektir. Bunun sonucu olarak hepimiz katkılar sunuyoruz,bu iki arkadaşımızın Genelkurmayı ziyareti bu amaçla olsaydı konu bu kadar tartışılmazdı, yanlış olan arkadaşlarımızın TEMAD BİRŞEY YAPAMIYOR BAKIN BİZ YAPTIK BİZ OLMASAK BU MÜCADELE SEKTEYE UĞRARDI mealindeki söylemleridir. Kabul edilemez olan mücadelenin kişiselleştirilmesidir. Saygılarımızla.
  SİTE YÖNETİMİ

 2. Orhan ORHUN dedi ki:

  Sınıfsal ve kurumsal temsil yetkisi olmayan, 2.başkanın koltukları altına sığınmış iki zavallı kayıkçıyı sınıfımızın affetmeyeceği inancındayım. Kayıkçı brütüsler; ibret alınmak üzere sınıfsal hafızaya unutulmamak üzere kaydedilmiştir. Saygı ile.

 3. Haluk TIRAVOĞLU dedi ki:

  Kıymetli büyüğüm; bu samimi ve ibretlik yazınız için sizi yürekten kutluyorum. Tek yasal temsilcimiz TEMAD önderliğindeki haklı mücadelemizde geldiğimiz noktada sizin gözler önüne serdiğiniz bu hazin tablo umarım örgütsel yapılanmamızı sekteye uğratma planları yapan şer güçleri ve işbirlikçilerini kendine getirmiştir. Bu yazıdan sonra nasıl aynaya bakacaklar yaptıkları ihanetle nasıl yüzleşecekler merak içindeyim? O altı kalem tazminat var ya o altı kalem tazminat, işte o tazminatların en az üç kalemi bizim hakkımız. SÖKE SÖKE ALACAĞIZ.