Dolar 32,7709
Euro 35,1009
Altın 2.452,06
BİST 10.471,32
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Ankara 30°C
Açık
Ankara
30°C
Açık
Pts 31°C
Sal 30°C
Çar 31°C
Per 30°C

GENEL BASKAN’IN GEÇMİŞTEKİ VAATLERI!

"Yazarların yazıları kendi düşünce ve sorumluluklarını taşır"
27/09/2011 12:02 AM | Son Güncellenme: 31/03/2024 8:59 PM
1

baskanin-vaatleri

Saygıdeğer Meslektaşlarımız,

Sizlere 2003 yılında yazılan bir ibret belgesi mektubu noktası virgülüne dokunmadan aşağıda yayınlıyoruz. Bu mektup, yönetiminde olduğu TEMAD Başkanı’nı çalışmamakla, sorunlara çözüm bulmamakla suçlayıp eleştiren  Sn. Mustafa Erol ve arkadaşlarına aittir. TEMAD dergileri arasında şubelere ve üyelere gönderilen bu mektupta yapılmadığı belirtilen çalışmaların hangisini kendileri 9 yılda başarmışlardır?

Atalarımızın “kendi gözündeki körlüğü görmeden başkalarının gözünde çapak aramak” deyimindeki gibi;

 • Eleştiren ama eleştiriye tahammül etmeyen,
 • Başarısızlıktan yakınan ama hiçbir başarısı olmayan,
 • Üstelik “muhalif” olarak suçladığı bizlerin çalışmalarına engel olan ama başarılanları sahiplenen, 
 • Kişisel hesaplarla assubaylara hiçbir kazanım sağlamayan

bu yönetimden kurtulmamız için, önümüzdeki günlerde gerçekleşecek olan seçimlerdeki fırsatı kullanmalıyız. Bu olmaz ise TEMAD ve MÜCADELEMİZ büyük zarar görecektir!

Özellikle delege arkadaşlarımızın hatır için değil, onurumuz ve mücadelemiz için oy kullanmalarını öneriyoruz.

Sevgi ve saygılarımızla…

SİTE YÖNETİMİ


 

SAYIN MESLEKTAŞIMIZ !

25 EKİM 2003 TARİHİNDE SAYIN ALİ SENCAN’LA BİRLİKTE TEMAD YÖNETİM KURULU ÜYELİĞİNE SEÇİLDİK. BURAYA SEÇİLME AMACIMIZ TAMAMEN SİZLERE HİZMET ETMEK VE TOPAÇ YIĞINI GİBİ YILLARDIR ÇÖZÜM GETİRİLMEYEN (E)ASTSUBAYLARIN SORUNLARINA ÇARE BULMAK, AÇLIK SINIRI ALTINA DÜŞEN MAAŞLARIMIZI SUBAYLARA PARALEL OLARAK BİRAZ DAHA YUKARIYA ÇEKMEK, TOPLUMDA ASTSUBAY KİMLİĞİNİ HAKEÎTİĞİ YERE YÜKSELTMEK DÜŞÜNCESİNDE İDİK.

ANCAK; SEÇİMDEN SONRA GİRDİĞİMİZ ÇALIŞMA ORTAMINDA MAALESEF YUKARDA SAYDIĞIMIZ HAKLARIMIZI ALMAK İÇİN GENEL BAŞKAN ALİ ŞENCAN HİÇBİR MÜCADELE VERMİYOR, TOPLULUKTA Kİ DAVRANIŞLARI VE YAPTIĞI KONUŞMA İLE DE BİLGİSİZ VE BASİT BİR TOPLULUKMUŞ GİBİ GÖSTERDİĞİNİN FARKINA DÂHİ VARMIYORDU.

İŞTE BUNLARDAN BİRKAÇ ÖRNEK….

GENELKURMAY BAŞKANLIĞI’NA 11 EYLÜL 2003 TARİHİNDE SORUNLARIMIZ İLE İLGİLİ BİR DOSYA VERİLMİŞTİR. ANCAK 20 EKİM 2003 TARİHİNDE GENKUR. BAŞKANLIĞI’NCA VERİLEN CEVAPTA, BİZİM SORUNLARIMIZLA ÖRTÜŞMEYEN ÖRNEKLER VERİLEREK HEPSİ OLUMSUZ OLARAK BİLDİRİLMİŞTİR. BUNA KARŞILIK GENELKURMAYA HAZIRLADIĞIMIZ CEVABİ YAZI O TARİHTEN BERİ ŞU ANA KADAR SAYIN GENEL BAŞKAN ALİ ŞECAN TARAFINDAN İMZALANMAMIŞTİR.

DÖRT AYDA BİR YAPILAN ASKERİ DERNEKLERİN TOPLANTISI 26 ARALİK 2003’TE TEMAD GENEL MERKEZİNDE YAPILMIŞTIR. GENELKURMAY PERSONEL BAŞKANI’NINDA KATILDIĞI TOPLANTIDA MEVCUT SORUNLARIMIZI ANLATACAKTIK. ANCAK; PERSONEL BAŞKANI İÇERİ GİRİNCE TEMAD GENEL BAŞKANİ ALİ ŞENCAN, TOPLANTIYA KATILACAK OLAN GENEL BAŞKAN YARDIMCISI VE GENEL SEKRETERİNİ İÇERİ ALMAMIŞ, SORUNLARIMIZI ANLATMAK İCİN AYAĞIMIZA KADAR GELEN FIRSATIN DEĞERLENDİRİLMESİNİ ENGELLEMİŞTİR.

22 ARALIK 2003 TARİHİNDE YAPILAN YÖNETİM KURULU TOPLANTIMIZDA; KENDİSİNİN ASTSUBAY OLMADIĞINI, SİZLERİN ONU AVUKAT OLDUĞU İÇİN SEÇTİĞİNİZİ, ASTSUBAYLARIN SORUNLARININ ONU İLGİLENDİRMEDİĞİNİ YÖNETİM KURULU ÜYELERİNİN ÖNÜNDE BAĞIRARAK SÖYLEMİŞTİR. KARAR BİLE ALSANIZ YAZILARIN ALTINA ASTSUBAY (E) KD.BÇVŞ. GİBİ UNVANLARI YAZDIRMAYACAĞINI SÖYLEMİŞTİR. AYNI GÜN ALDIĞIMIZ KARARA BİLE SAYGI GÖSTERMEYEREK KURBAN BAYRAMI TEBRİK KARTINI YİNE ALİ ŞENCAN OLARAK HAZIRLATTIĞINI SİZE GELEN KARTLARDAN GÖRECEKSİNİZ.

ÜST DÜZEY KAMU GÖREVLİLERİNE ZİYARETLERİMİZDE GELİŞİ GÜZEL KONUŞARAK, BİZLERİ MAHCUP ETMEKTE, EN SON MSB’NA YAPTIĞIMIZ ZİYARETTE “BİZ SUBAYLARLA SİDİK YARIŞMASI YAPAMIYORUZ” DİYEREK BİZLERİ KÜÇÜK DÜŞÜRMÜŞTÜR.

ÜNVANINA SADECE AVUKAT YAZDIRIP EMEKLİ BAŞÇAVUŞ YAZDIRMADIĞI İÇİN HERGÜN ONLARCA ÜYEMİZDEN TELEFON ALIYORUZ. BAZEN ONLARA CEVAP VERMEKTEN YAZI YAZAMADIĞIMIZ, İŞLERİ TAKİP EDEMEDİĞİMİZ OLUYOR. HATTA BİR GÜN BAŞBAKANLIK’TA KAMU REFORMU YASASINI HAZIRLAYANLARA “EMEKLİLERİN İNTİBAKI İLE İLGİLİ YASA TEKLİFİNİ” GÖTÜRDÜĞÜMÜZDE, ASTSUBAYLIĞI VE DERNEĞİMİZİ YÜKSELTİCİ. SÖZLER SÖYLERKEN, İÇLERİNDEN BİRİSİ AYNEN ŞÖYLE SÖYLEMİŞTİR. “BU KADAR BÜYÜK DERNEK OLDUĞUNUZU ANLATIYORSUNUZ ANCAK KENDİNİZE ASTSUBAYLARDAN BAŞKANLIK YAPABİLECEK BİR KİŞİ BULAMAMIŞSINIZ DA AVUKAT TUTMUŞSUNUZ” DEMİŞTİR. KENDİSİNE NE KADAR İZAH ETSEK BİLE AKLINDA SORU İŞARETLERİ KALMIŞTIR.

HAFTADA SADECE 1-2 SAAT DERNEĞE GELMEKTEDİR. BUNU TEYİT ETMEK İÇİN GÜNÜN DEĞİŞİK SAATLERİNDE TELEFON AÇIP KENDİSİNİN DERNEKTE OLUP OLMADIĞINI SEKRETERLERDEN ÖĞRENEBİLİRSİNİZ. HAFTADA 1-2 SAAT, O DA CUMARTESİ GÜNLERİ OLMAK ÜZERE DERNEĞE GELEN BİR BAŞKANIN SİZİN SORUNLARINIZ İLE NE KADAR İLGİLENECEĞİNİ SİZİN TAKDİRLERİNİZE BIRAKIYORUZ.

YAŞLILIĞINDAN DOLAYI BU ODADA SÖYLEDİĞİ SÖZLERİ, ÖBÜR ODADA SÖYLEMEDİM DİYOR. BİZ SÖYLEDİĞİNDE ISRAR EDİNCE BAZEN YAŞLANDIK BÖYLE ŞEYLER OLUR DİYOR BAZENDE BEN’İ BUNADIM MI SANIYORSUNUZ DİYOR. BU DURUMA TÜM YÖNETİM KURULU ARKADAŞLARIM TANIKTIR.

EVET BUNLAR SADECE BİRKAÇI, HEPSİNİ YAZMAYA KALKSAK SAYFALAR ALMAZ

SAYIN MESLEKTAŞIMIZ ! TABİ Kİ BİZLERİ BURAYA SEÇEN SÎZLERSİNİZ. BİZİ SEÇME GİBİ BİR YETKİNİZ  OLDUĞU  GİBİ; BİZİ  BU  GÖREVDEN ALMAK DA SİZİN YETKİNİZDE. YÖNETİM KURULU ÜYELERİ İLE OLAĞAN ÜSTÜ GENEL KURULA GİTMEK NİYETİNE GİRDİK; ANCAK AŞAĞIDAKİ NEDENLERDEN DOLAYİ BU KARARI ALAMADIK.

* ŞU ANDA MECLİSTE PASOPORT KANUNU KOMİSYONDADIR.

** ÖZEL GÜVENLİK ŞİRKETLERİNİN KURULMASI İLE İLGİLİ KANUN BAŞBAKANLIK KANUNLAR KARARLAR GENEL MÜDÜRLÜĞÜNDE İMZAYA AÇILMIŞTIR. HER İKİSİNDE DE ASTSUBAYLAR YOKTUR. (ANCAK AVUKATLAR KURUCU ÜYE OLABİLİYOR BU NEDENLE BAŞKAN BUNUNLA İLGİLENMİYOR.)İ

*** EMEKLİLERİN İNTİBAKI İLE İLGİLİ KANUN TEKLİFİ ÎLE ASTSUBAYLARI 1 NCİ DERECENİN 4 NCÜ KADEMESİNE YÜKSELTECEK EK-8/A SAYILI CETVELİN YENİDEN DÜZENLENMESİ İLE İLGİLİ YASA TASARISI ŞU ANDA BAŞBAKAN YARDIMCISI MEHMET ALİ ŞAHİN BEYİN ÖNÜNDEDİR. KENDİSİNİN DANIŞMANLARI İLE BU İKİ KANUNU ÇIKARTTIRMAK İÇİN .SIK SIK KONU TAKİP EDİLMEKTEDİR.

**** GÖREV TAZMİNATI İLE İLGİLİ YAZİYİ GENELKURMAY BAŞKANLIĞINDAN YAZDIRDIK VE ŞU ANDA BAŞBAKANIN ÖNÜNDEDİR.

***** BASINDA LEHİMİZE ÇOK GÜZEL BİR İVME KAZANDIRDIK. ASTSUBAYLARIN GÜNDEMDE KALMASI İÇİN GÜN AŞIRI YAZI YAZILMAKTADIR.

****** TEMAD’A YENİ BİR YER ALMAK İÇİN EŞYA PİYANGOSU DÜZENLEYECEKTİK. GİRİŞİMLRDE DE BULUNDUK, ÇALIŞMALARINA DA BAŞLAMIŞTIK. ANCAK BAŞKANIN BU TUTUMU YÜZÜNDEN YARIDA KALDIK VE 65 M2 LİK BİR BİNAYA MAHKUM OLDUK.

EĞER BİZ YARIN OLAĞANÜSTÜ SECİM KARARI ALIRSAK; BÜTÜN BUNLAR TAKİP EDİLEMEYECEĞİ İÇİN ALEYHİMİZE ÇIKACAKTIR. O ZAMAN BUNUN HESABINI ASTSUBAYLARA KİM VERECEKTİR. BAŞKAN O VEYA ŞU OLMUŞ NE FARKEDER. ALİ ŞENCAN BAŞKANLIKTAN AYRILMIŞ NE OLUR. BUNUN TAKDİRİN! SİZE BIRAKIYORUZ. BİZİM DERDİMİZ ŞUNUN VEYA BUNUN BAŞKAN OLMASI DEĞİLDİR. BİZİM MESELEMİZ ASTSUBAYLARIN SORUNLARINA ÇARE BULMAKTIR. YÖNETİM İÇİNDE HERKEZ BAŞKANLİK YAPABİLECEK KONUMDADIR. İÇİMİZDEN EN TECRÜBELİMİZ BAŞKAN OLUR. HEM DE ASTSUBAY BİR BAŞKANIMIZ OLUR. BU YÖNETİM BİZİM TOPLULUĞUMUZ İÇİN BİR ŞANSTIR. BUNU DEĞERLENDİRMEK SİZLERE DÜŞECEKTİR.

SONUÇ OLARAK BİZLE-R ŞUNU SÖYLÜYORUZ !

*KENDİSİ İLE YÖNETİM KURULUNUN YAPTIĞI GÖRÜŞME SONUCUNDA, 20 OCAK 2004 TARİHİNDE YAPILACAK YÖNETİM KURULU TOPLANTISINDA “SAĞLİK DURUMUM İYİ OLMADIĞI İÇİN İSTİFA EDECEĞİM” DEMİŞTİR. ANCAK O GÜN GELDİĞİNDE İSTİFA ETMEMİŞTİR. SEBEBİNİ İSE “İL İLCE BAŞKANLIKLARININ KENDİSİNİ ARADIĞIN! VE İSTİFA ETMEMESİNİ” SÖYLEDİKLERİNİ TARAFIMIZA BİLDİRMİŞTİR.

** TABİ Kİ SAYIN BAŞKANI İSTEYEN ŞUBELERİMİZ OLACAKTIR. BU DOĞALDIR. AMA BU 81.000 EMEKLİSİ 93.000 ÇALIŞANI İLE BUNLARIN EŞ VE ÇOCUKLARINI İLGİLENDİRMEKTEDİR. BUNUN BAŞKAN VEYA BİZİMLE İLGİSİ YOKTUR. BUNUN BÜTÜN ASTSUBAYLARIMIZLA İLGİSİ VARDIR. ÇÜNKÜ YUKARIDA SAYDIĞIMIZ VE BİZİM TARAFIMIZDAN TAKİP EDİLEN SORUNLARDAN KENDİSİNİN HABERİ OLMADIĞI GİBİ SORMUYOR BİLE. ÇÜNKÜ ÇIKACAK YASALARDAN ONU İLGİLENDİREN YOK.

*** BAYRAM TEBRİKLERİ SİZLERE GELECEKTİR. ALTİNDA AV.ALİ ŞENCAN YAZACAKTIR. BUNLARI ALDIĞINIZ GİBİ GERİ GÖNDERDİĞİMİZ TAKDİRDE KENDİSİ İSTİFAYA ZORLANACAKTIR. AYRICA TEMAD GENEL MERKEZİNE FAKS ÇEKEREK İSTİFASI İSTENEBİLİR,

**** EVET BUNLAR YAPILDIĞI TAKDİRDE SİZLERE YUKARIDA İZZAH ETTİĞİMİZ KANUNLAR! ÇIKARTTIRMAK İÇİN VAR GÜCÜMÜZLE ÇALIŞMAYA DEVAM EDECEĞİZ. EĞER BÖYLE OLMAZ, SİZLERDEN FAKS GELMEZ İSE; BİZ DE O ZAMAN OLAĞAN ÜSTÜ GENEL KURULA GİTMEK ZORUNDA KALACAĞIZ. KAYBEDİLEN ZAMAN VE KAÇIRILAN KANUN VE FİRSATLARİN YILLARCA TELEFİSİ MÜMKÜN OLMAYACAKTIR. O ZAMAN DA TAKDİR YİNE SİZLERİN OLACAKTİR. SAYIN BAŞKANI DA İSTEYENLER FAKS ÇEKEBİLİR.   AMA İNŞALAH GEÇ KALMIŞ OLMAYIZ.

BU VESİLE İLE HERKEZİN KURBAN BAYRAMINI  KUTLAR;  SAĞLIK MUTLULUK VE ESENLİKLER DİLER SAYGILAR SUNARİZ.

gn-baskan-vaatleri-1 gn-baskan-vaatleri-2
ETİKETLER: , , , ,
YAZARIN EKLEMİŞ OLDUĞU YAZILAR
YORUMLAR

 1. Orhan ORHUN dedi ki:

  73 yaşında emekli Assubay 1300 Tl,
  Emekli Albay 4500 Tl. maaş alıyor,
  Türk Subay Kuvvetleri için önemli olan teğmen ve Albayın geçim düzeyi.
  Kurmay heyeti ya Genelkurmay başkanını dinlemiyor veya yanlış yönlendiriyor. Assubay özlük haklarının sürüncemede bırakılması belki de bir stratejinin gereği, dolayısıyla Assubaylardan intikam da alınıyor olabilir.
  Türk Subay Kuvvetlerinin samimiyetini daha fazla test etmeye gerek yok, art niyetleri gün yüzüne çıkmış, bundan böyle kimse söylemlerine inanacak kadar da saf değil.

 2. Celal ELBİR dedi ki:

  Sn. Çam, elbette bu haksızlıklar sürgit böyle gitmeyecek, günün birinde sona erecek. Heyet huzurunda söylenmiş sözler, gerçeğe dönüşecek. Bu süreçte haksızlığa uğrayanlar olarak, elbette, hakkımızı teslim etmeyenlere sitemimiz devam edecek ve haklarımızı helal etmeyeceğiz.
  Saygılarımla…

 3. Erdal Günşer dedi ki:

  Ben yazınızın başlığını şık bulmadım. Ayrıca başlığa göre içeriği de konduramadım. Biz kimiz ki kurumumuzla hasım olalım da sonra zeytin dalı uzatalım? Bizler özlük haklarımızın verilmesi için her defasında seslenmekten öte ne yaptık ki? Savaş mı açtık? Saldırı mı başlattık?
  Ayrıca sizin kronik olarak bazı kelimeleri büyük harfle yazmaktan vazgeçeceğiniz günleri sabırla beklerken gitgide artıyor.
  Yine de sorunlarımızı bir kez daha seslendirdiğiniz için teşekkür ederim.

 4. Ersen Gürpınar dedi ki:

  Haksızlıklar ordunun subay,assubay,erbaş ve erlerden müteşekkil olduğu gerçeğini değiştiremez Assubayların ön yargılarla uğradıkları sosyal,ekonomik ve insani haksızlıkları her platformda dile getirmesinden daha doğal ne olabilir? Kimse bizden haksızlıklar karşısında sessiz kalmamızı beklemesin; Genelkurmay bu durumdan rahatsızlık duyuyorsa çözüm bulmalıdır, bunun da yolu assubayların yasal temsilcisi TEMAD ile diyalogtan geçmektedir.TSK içerisindeki huzursuzluk,personel arasındaki ayrımcılık moral motivasyonunun ve aidiyet duygusunun yitirilmesi sadece ülke ve TSK düşmanlarını sevindirecektir. Yeni hazırlanan personel yasası ile orduda adaletin sağlanması için bir fırsat doğmuştur; Genelkurmay başkanlığının TEMAD yönetimi ile görüşmeler yaparak ortak bir noktada hareket edileceğine , Sn.Gnkur. başkanımızın isteğine uygun olarak assubayların sokağa dökülmelere engel olunacağına dair inancımızı ve umudumuzu korumaktayız.

 5. ahmet ÇAM dedi ki:

  Sn. GÜNŞER, yine de YORUMDA bulunduğunuz için tşk. ederim.
  8)

 6. metin ayan dedi ki:

  Sn.Çam ben düşüncelerimi daha önceki yorumlarımda ilettim, Türk subay kuvvetlerinin niyeti zeytin dalına icabet etmek değil onların niyeti zeytin dalını uzatanları kafese tıkmak ve orada tutmak yani kuşu kafese sokmak,bu bir strateji ve yıllardır değişmiyor bu şekilde (biz zeytin dalı uzattıkça assubay günü yapıp on binlerin toplandığı zaman pikniğe çıkmış izci gurubu gibi önümüze bakarak istenilen güzergahta yürümeyi kabul ettiysek genkura siyah çelenk bırakmayı bile AKIL edemiyor “cesaret edemiyorsak”) değişmesi de imkansız; bırakalım vatan, millet, sakarya muhabbetini artık. BİZLERE PRANGA VURANLARA ZEYTİN DALI UZATMAK da ne demek biz bu kadar haysiyetten düştük mü,hiç mi akıllanmadık, bize tokat atana öbür yanağımızı uzatıyoruz yetmedi mi bu kadar MUTEDİLLİK VE SAFLIK…

 7. Orhan ORHUN dedi ki:

  İnsana yaraşır haysiyetli bir yaşam sürdürebilmemiz için özlük haklarımızın yeniden düzenlenerek verilmesi gerekir. Sosyo-Ekonomik ötelenme yok sayılmamız toplumsal inkar anlamına gelmektedir. Bu hususta inat edilmesinden; birçok gizli anlam ortaya çıkarılabilir.
  – Bizleri kontrol edemediğini veya söz geçiremediğini düşünen militarist elitlerin kızgınlık ürünü olarak toplum tedip (Uslandırma) edilmek isteniyor.
  – Verilmeyen haklarımız ile çaresizliğe itilen toplum teslim alınmak isteniyor.
  – Hak tesliminin yapılmaması ile toplumu tahrik etmek,sokaklara dökmek ve görsel medya aracılığı ile işte bakın görün ‘’Assubaylar bu‘’ imajı pompalanarak aleyhimizde kara propaganda yapmak.
  – Stratejinin son halkası; Assubayları kullanılabilir bir malzeme olarak gören ve toplumu meydanlara dökmek isteyen zihniyetin siyasi iradeye gözdağı vermek isteği…