Dolar 32,4018
Euro 34,5515
Altın 2.456,52
BİST 9.814,19
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Ankara 26°C
Açık
Ankara
26°C
Açık
Sal 26°C
Çar 25°C
Per 20°C
Cum 16°C

ASSUBAYLAR KİMDİR? ASSUBAYLAR NE İSTİYOR?

21/11/2013 10:49 PM
1

Bu soruların cevabını sadece sosyal medyada muvazzaf ve emekli Assubayların üye oldukları gruplarda aramak, paylaşmak ve yorum yapmak bize birşeyler kazandırdı ancak çok yetersiz.

Bu işin MEDYA ayağı da var, yani yazılı ve görsel basın. Efendim biz bunu da yaptık. Peki nasıl yaptık? Kısaca değinelim. Yazılı basında ASSUBAYLAR ile ilgili çıkan yazı dizilerini ve münferit haberleri kimler takip etti ve okudu? % 90-95 Assubaylar, yani soruya cevap arayanlar,,,

Efendim …..kadar TV’de genel başkanımız sayın Ahmet KESER canlı yayınlarda ASSUBAYLARI gümbür gümbür anlattı. Güzel, peki bu programlarda program sunucusunun TSK ve ASSUBAYLAR konusunda ne kadar bilgisi vardı? Yok denecek kadar az. Bu programlarda sayın genel başkana muhalif olabilecek ya da sorduğu soruları anında cevaplayabilecek bir muhatap varmıydı? Yok, peki bu muhataplar canlı yayına katılmamış olsalar da sonradan açıklama yapma gereği duydular mı? Hayır.

Bu arada yeri gelmişken ”Çuvaldızı kendimize, iğneyi başkasına batıralım

Dernekte, orduevlerinde v.b. farklı günlerde farklı emekli arkadaş ve abilerimizle konuşurken her seferinde gruptan bir veya birkaç kişi sohbetin tam da ZINK dediği yerde ”Ne Oldu Bizim Haklar, Verilecek mi, Sen Onu Söyle” cümlesini yapıştırıveriyor. ‘‘HANGİ HAKLAR? BANA DÖRT TANESİNİ SAYARMISIN” dediğimde ”Ya İşte, Tazminatlar falan var ya işte”den başka bir cümle yok!

Bu akşam ATV’de yayınlanan ve başbakanın konuk olduğu programda gazeteci Sevilay Yükselir programın sonuna yakın ”Asker Kaçakları” konusunu dile getirmeye çalıştı ama beceremedi çünkü diğer tüm gazeteci, siyasetçi, işadamı v.b gibi onun da TSK hakkında bilgisi yoktu. O sadece kendisine gelen yoğun talepleri dile getirmeye ve başbakandan gelen güzel sözleri takipçilerinin duymasını istedi ama başbakan noktayı koyuverdi… ”Çözüm öneriniz nedir? diye sordu ve konu kapandı.

(Her dönemdeki) sivil otorite, TSK PERSONELİ konusunda yeterli bilgi,inisiyatif ve karar alma konusunda irade gösterecek donanıma sahip değil.Çünkü bu bilgi boyutunun dışarıya sızmasına Genkur. izin vermiyor vermediği gibi, her başvuruyu bir başkaldırı şeklinde kendine saldırı olarak algılıyor ve buna dayalı reaksiyon gösterip yıpratma ve itibarsızlaştırma pozisyonuna geçiyor. Çünkü yetkisini paylaşmak ve statü bağlamında yanına yaklaşılmasına müsade etmiyor.

S O N U Ç :

Bizim artık öyle uzun uzun zamanımız yok.

 • 1. Askeri Personel Kanunu taslak metni (kanun tasarısı haline de getirilmiş olabilr) son durumu hakkında net bilgi edinmek.
 • 2. Taslak metinde nelerin olup nelerin olmadığını biliyoruz. Önemli olan olmayanların tasarıya MONTE/İTHAL edilip edilmediğinin tesbit edilmesi.
 • 3. Kritik konularda hükümetin Genkur’a, Genkur.’un da topu hükümete atmaması için kanun tasarı metnini kopyalamalıyız.
 • 4. TEMAD Gnl. Bşk. TV’de canlı yayına çıktığında dile getireceği konulara (Per.K.- As.Ceza K. – Mobbing – İç Hizmet) vakıf olan ve kendisine cevap ve açıklama yapabilecek konulara son derece hakim uzman bir kişi de program süresince aynı masada olmalıdır.
 • 5. TBMM’de yapılacak olan ise; sayın bakanlar, sayın M/V’leri (Özellikle MSB – Maliye ve Çalışma bakanlığı komisyonları) TSK ve ASSUBAYLAR konusunda ayrıntılı biçimde bilgilendirilmeli. Şüphesiz M/V’leri ”Benim vaktim yok, ben bu ARAP SAÇINA dönmüş konular hakkında kafamı yormam” diyecektir. Bu durumda kendisinin belirleyeceği danışmanı bilgilendirilmelidir.

Şimdilik konuyu böyle özetlemeye çalıştım. Yorumlar sonucunda daha farklı ve pratik çözümler bulabileceğimizi ümit ediyor ve sağlıklar diliyorum. Saygı ile..

Fahrettin BAĞRI
E.Mu-Mly.Kd.Bşçvş.

YORUMLAR

 1. Ersen Gürpınar dedi ki:

  Tarihinin en büyük maddi ve manevi desteğini alan TEMAD yönetimi kişisel hesaplarla en büyük umutsuzluğu yaratmıştır. Genelkurmay elbette eleştirilecektir ancak Sn.Keser’in birilerine mesaj göndermek adına maksadı aşan eleştirileri yardımcısının YAŞ üyelerine, sahibinin sesi sözde yazarların mahkeme tescilli hakaretleri sonunda Genelkurmay ile köprüler atıldı;

  Diyaloğ olmadan temsiliyet olmaz bir şekilde genelkurmay ile görüşülmelidir çünki genelkurmayın katılmadığı hiçbir teklif yasalaşmaz bizim sorunlarımın kaynağıda çözümü de genelkurmaydır dedik yalakaların hakaret ve saldırılarına uğradık; Genelkurmay mevcut yönetimi muhatap almadığı için hiçbir konuya müdahil olamıyorlar tesadüfi kazanımları nemacılar Ahmet KESER’in başarısı diye algı oluşturuyor kendilerin bile kandıramıyorlar ama tek düşünceleri aidat ve bağışlarla saltanatlarını devam ettirmek düzenin bozulmasını istemediklerinden sessiz kalıyorlar;

  TEMAD teşkilatları bu aymazlığa bir çözüm üretip Genelkurmay ve Başbakanlıkla görüşmeli vaatler gerçekleştirilmelidir aksi halde adaleti görmeden birçoğumuz gibi bu dünyadan ayrılacağız. Sn.Dede Ersel Aksu’nun ibretlik yazısını lütfen değerlendirin ve henüz vakit varken tepkinizi yansıtın. Saygılarımla

 2. MEHMET KAYALI dedi ki:

  TÜM BU GELİŞMELERDEN, TEMAD’IN HABERİ VAR MI ACABA?. ÇEVRESİNİ YAZAR GÖRÜNTÜSÜ İLE SARAN VE HAKARET VE ELEŞTİRİ YAPANLARA, YOL GÖSTERENLERE, SALDIRIYI ALIŞKANLIK HALİNE GETİRENLERDEN, YARAR SAĞLANAMAZ.KENDİSİNİ NE ZAMAN KURTARACAK. ESAS ÖNEMLİ OLAN ÇEVRENİN ÇAĞDAŞ ANLAYIŞA SAHİP KİŞİLERDEN OLUŞMASI. GAYEDEN UZAKLAŞMIŞ LARDAN, VE HAKARETLE YAKLAŞANLARDAN FAYDA BEKLENEMEZ. HAKARET EDENLERDEN İNSANLAR ANCAK UZAKLAŞIR.

 3. A.Altındağ dedi ki:

  Daha önce alınan bilgilerde 1nci derecedeki Kd.Bşçvş. ve binbaşılara hizmet tazminatı vereleceğini öğrendik binbaşıda derece aranmıyor neden assubayda aranıyor? Binbaşı gibi assubaylarda kıdemli başçavuşlara tazminat verilmesi lazım ayrıca arkadaşların belittiği 9/2 mutlaka ama mutlaka önemi unutulmasın genelkur mayla görüşemeyen Temad konuya nasıl müdahil olur oda ayrı konu,emek verenler sağolsun