Dolar 32,5004
Euro 34,6901
Altın 2.496,45
BİST 9.693,46
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Ankara 20°C
Parçalı Bulutlu
Ankara
20°C
Parçalı Bulutlu
Pts 25°C
Sal 28°C
Çar 25°C
Per 23°C

TEMAD’IN ÖLÜM ORUCU KARARI …

13/02/2014 6:43 PM | Son Güncellenme: 31/03/2024 8:59 PM
3

Saygıdeğer Assubay Meslektaşlarımız,

Biz bu ülke ve TSK için ölmeye yemin eden, sadakatini teri, canı ve kanı ile ispat etmiş bir mesleğin mensubuyuz. Bunca özveri ve fedakarca çalışmalarımız karşılığında hiç bir zaman başkalarına altın tepside sunulan imtiyazı, ayrıcalığı ve daha fazlasını talep etmedik, talebimiz sadece adalet ve insan onuruna saygı oldu. Ne yazık ki her kurum kendi personelini koruyup kollarken TSK bir emirle ölüme gönderdiği bizlere sosyal, ekonomik ve insani haksızlıklar yaptı. Yıllardır adalet isteğimizi  her platformda dile getiriyoruz sesimizi sağır sultan duydu, Genelkurmay duymak istemiyor! Taleplerimizin makul olduğunu onlar da biliyor ama ön yargı adaletin önüne geçiyor…

Onlarca haksızlıklarımızdan biri olan başlangıç derecemizdeki adaletsizliği siyasi otorite değil kendi kurumumuz yaptı!

Bu adaletsizliğe kamuoyu ve basındaki cesur yürekler de karşı çıkınca Gnkur. basın bilgi notu ve MSB soru önergesi üzerine TBMM gönderdiği yazılı açıklamada başlangıç derecelerindeki adaletsizlik kabul edilerek statü gözetmeksizin askeri personelden lise mezunlarının 10/1, MYO mezunlarının 9/2, lisans mezunlarının 8/1′ den göreve başlatılacağı bildirildi. Bu açıklamanın mürekkebi kurumadan personel yasa taslağında yine ön yargı adaletin önüne geçince itirazlarımıza “Evet göreve başlangıç dereceleri bu şekilde tespit edilip açıklanmıştı ancak personel yasası hazırlanırken REVİZE edildi” yanıtını vermişlerdir. REVİZE, yeniden düzenleme iyileştirme, hataların giderilmesidir. Bu revize değil ön yargının REZİLLİĞİ’dir…

Bunun gibi bir çok haksızlık hiyerarşi kılıfı ile bizlere dayatılıyor. Hiyerarşiye kimsenin itirazı yok. “Benim subayım gökten zenbille indi, ayrıcalıklıdır. Özetle; o efendi, siz kölesiniz” derseniz, ne çalışma barışı, ne huzur, ne de aidiyet duygusunu göremezsiniz! Dünya sizi yargılar. Kölelerin, ülkelerine devlet ve genelkurmay başkanı olduğu bir dünyada subay dışındaki personele köle muamelesi yapmaya çalışmak adaletsizlikten öte vicdansızlıktır, insanlık suçudur. Milletin ordusuna bu yakışmamaktadır!

Değerli Meslektaşlarımız,

Bu haksızlıkları bildiğiniz gibi yıllardır her platformda dile getiriyoruz, sözler alıyoruz hiçbiri gerçekleşmiyor. Personel yasası umut dedik hayal kırıklığı oldu, torba yasa dedik torbadaki iyileştirmeler birilerinin başına şans olarak kondu, bizim başımıza sadece boş torba geçti. Karargahta muvazzaf kardeşlerimiz, arkadaşlarımız ilk elden komutanlara derdimizi anlatır onlar da bu adaletsizliğe son verir diye beklerken buradan da bir çözüm üretilmediğini öğrendik. Bugün hayatının en güzel yıllarını verdiği silahlı kuvvetlerden emekli olanlar yaşam ve onur savaşı vermektedir;Görevlinin moral motivasyonu hizmet verimliliği azalmış, aidiyet duygusu yok olmuştur. Çok mu zor iki satırlık bir yasa ile 9/2′ den emeklilerin intibakı ve kıdemli başçavuşlara tazminat ödemek? Bunu gerçekleştirerek adaleti sağlayacak bir yürekli komutan yok mu? Bu kadar mı kulağınız, vicdanınız ve adalet duygunuz mühürlü?..

TEMAD, bizlerin yasal temsilcisidir, kurumlarda devamlılık esas olup kurumlar arasında küslük olmaz ama haksızlıklarımızı eleştirdiği için TEMAD başkanı ve yönetim kurulu ile genelkurmay köprüleri atmıştır. Peki, biz sesimizi haklılığımızı, taleplerimizi kime nerede nasıl dile getireceğiz, sokaklardaki eylem ve tepkimiz milletin ordusundaki adaletsizlik üzerine kuruma olan saygıyı azaltmayacak mı, zaten ordumuz temeli personel arasındaki ayrımcılık, adaletsizlik ve birilerine tanınan imtiyazlar yüzünden güç ve itibar kaybetmiştir, bunun devamını TSK düşmanlarından başka kim arzu eder?

TEMAD, son çare olarak 13 ŞUBAT 2013 tarihindeki yönetim kurulu toplantısında detayları ve uygulama şekli bilahare açıklanacak olan ÖLÜM ORUCU eylemi başlatma kararı almıştır. Alınan kararın açlık grevi olduğunu, sehven ölüm orucu olarak açıklandığını planlama ve uygulama aşamasında tashih edileceğini düşünmekteyiz. Açlık grevinde yemek yenmez sadece su içilir ve çok az miktarda tuz ve şeker alınır, grevin ikinci ayında ölümler meydana gelir. ÖLÜM orucunda ise ağızdan hiçbirşey alınmaz 3’üncü haftada ölümler başlar, özellikle yaş ortalaması 50-60 olan emeklilerde ölüm daha erken gerçekleşir, grevin sağlık nedeniyle zorunlu sonlandırılması halinde bile kalıcı hasarlar oluşur…Bunun vebali adaletsizliği bize reva gören genelkurmay ve hükümetindir. 

Herşeye rağmen kararlıyız, TEMAD genel merkez yönetiminin aldığı karara katılacağız, sonuçları ve vebali bu adaletsizlikten öte vicdansızlığı yapanlara ait olacaktır. Kamuoyuna haklı taleplerimizi anlatmak ve haklılığımızı,kararlılığımızı bir kez daha duyurmak adına eylemden önce çarpıcı ifade ve resimlerle  ulusal gazete ve buyük şehir bilboardlarına ilan verilmesinin yararına inanıyoruz.

Adalet ve huzur dolu günler dileği ile eylemlerin hayırlı olmasını diliyoruz.

Saygılarımızla.

 

SİTE VE ASB.GÜÇ BİRLİĞİ PLATFORMU YÖNETİMİ

YAZARIN EKLEMİŞ OLDUĞU YAZILAR
YORUMLAR

 1. EMEKLİ ASSUBAYLAR dedi ki:

  Sn.Org.Hulusi AKAR Genelkurmay başkanlığı görevine geldiği zaman onu tanıyan meslekdaşlarımız adalet ve insani yönünün ön planda olduğunu belirtmişlerdi. Nitekim göreve geldikten sonra açıklamaları ile bizlerin yıllardır biriken sorunlarını çözeceği müjdesini verdi ancak Adaletsiz başlangıç dereceleri ile yapılan intibaklar,tazminatlardan bir haber çıkmaması Assubay toplumunda umutsuzluğa kuruma karşı aidiyet duygusunda olumsuzluklara neden oldu? Komutanın adaletin gerçekleşmesi girişimlerini hangi önyargı hangi kabul edilemez nedenlerle erteliyor? Biz herşeye rağmen sevgi,saygı ve adaletin tesis edileceğine inanıyoruz.

 2. MEHMET KAYALI dedi ki:

  Bu gerçek tespitler.
  hak edilip de bu güne kadar verilmeyen haklar.
  hizmetlerinin karşılığı tazminatlar.
  değerli kardeşim sayın ERSEN GÜRPINAR’ın.
  mağdur assubaylar adına mağduriyetlerini giderilmesine. ,
  gayesine yönelik iyi niyetli talepleri.
  kabul görür.
  assubaylr da,
  hak ettikler çağdaş yaşam koşullarına
  kavuşurlar.
  dilerim…..