Dolar 33,0029
Euro 35,9893
Altın 2.569,92
BİST 11.064,85
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Ankara 31°C
Az Bulutlu
Ankara
31°C
Az Bulutlu
Çar 33°C
Per 33°C
Cum 32°C
Cts 32°C

PUSULA NEREYİ GÖSTERİYOR ?

"Yazarların yazıları kendi düşünce ve sorumluluklarını taşır"
29/06/2013 12:12 PM | Son Güncellenme: 31/03/2024 8:59 PM
2

Assubaylar Türk Silahlı Kuvvetleri’ne ve ülkelerine sadakatini teri, kanı ve canları ile ispat etmiş, verilen her görevi ‘zaman zaman imkansızı da başararak‘ yerine getirmiş olmalarına rağmen, sistematik bir şekilde tahakküme varan sosyal, ekonomik ve insanÎ haksızlıklara uğramışlardır. Üstelik bu haksızlıkların kaynağı, kendi kurumları olan Genelkurmay Başkanlığı’dır!

Hiç bir kurum personeline TSK’nın assubaylara yaptığı haksızlığı, hukuksuzluğu yapmamıştır. Assubaylar kurumlarına olan saygılarından dolayı yıllarca “Kol kırılır yen içinde kalır” demiş, buna rağmen kanatlarının kırıldığını görmüşlerdir.

Çağ dışı yasalar uygulanarak assubaylar sicil, tayin, ceza tehdidi ile susturulmuştur. Fakat bizler “KRAL ÇIPLAK” gerçeğini tüm platformlarda seslendirip, hukukun üstünlüğünü sağlayıncaya kadar her tür yasal mücadeleyi vermeye kararlıyız!

Assubayları temsil etmekle görevli bir kaç istisna dışında, TEMAD yönetimleri ne yazık ki stükodan kurtulamamışlar, sorunların çözümünü sorunun kaynağı olan Genelkurmay Başkanlığı’nın himmetine bırakmışlardır!

Sn. Ahmet KESER başkanlığındaki TEMAD yönetimi görevi, assubayların 9 yılını heba eden, derecemizden, kadememizden haberi olmayan bir yönetimden devralmıştır. Buna rağmen, kısa zaman içerisinde toplumun umutlarını yeniden yeşertirken, derneğimizin ve camiamızın saygınlığını sağlamıştır.

Son günlerde TEMAD’a ağır eleştiriler yapıldığını izlemekteyiz. Mükemmele ulaşmayı amaçlayan eleştirilerimiz, önerilerimiz elbette olacaktır. Ancak özverili çalışmalar yaptıklarına inandığımız yönetime maksadı aşan eleştirelerde bulunmanın da, yönetim içindeki doğal anlaşmazlıkları, imâlarla veya el altından sızdırılan bilgilerle toplumda olumsuzluk boyutuna taşımak da haksızlıktır…

Assubayların her sorduğu soruya yönetimin yanıt vermesi beklenemez. Ancak yönetimin şu anki sessizliğini de tasvip etmemiz mümkün değildir! Disiplin yasasındaki hayal kırıklığını personel yasasında yaşamak istemiyoruz. Personel yasa taslağında bazı iyileştirmeler olmasına rağmen, örneğin; verilen yazılı teminatlara rağmen bizlerin  hâlâ büro memuru statüsünde görülerek bir çok kamu personelinden daha alt dereceden göreve başlatılmasındaki anlamsız ısrar ve diğer olumsuzlukların devam etmesi kabul edilemez. Bu adaletsizlikler görevli personelin moral motivasyonunu, emekli personel ve ailelerinin de aidiyet duygusunu sona erdirmiştir. Bu, TSK için fevkalade tehlikeli ve düşündürücüdür!

TEMAD’ın bu aşamada yaptığı çalışmaları, mail kampanyalarındaki uyarıların dikkate alınıp alınmadığını, MSB ile yapılan görüşmelerde kesinleşen  umut verici gelişmeler olup olmadığını bilmek, toplumun hakkıdır.

Bunu ifade etmekten hicap duyuyoruz. Ancak, Allah korusun bu ülke işgal edilmiş olsa işgal ordusu bile assubaylara bu kadar haksızlık ve hukuksuzluk yapmaz! Yıllardır bir emirle ölüme gönderdikleri, şahsi hürriyetlerini kısıtladıkları, mesailerini amir keyfiyeti ile tespit ettikleri assubayların haksızlıkları kabul edilemez boyutlarda, adaletsizlikten öte  adeta vicdansızlığa dönüşmüştür. Bunun  nedenini anlamak mümkün değildir. Bizler ne tahsilimizi, ne müfredat programlarımızı, ne statümüzü kendimiz tayin ve tespit etmedik. Bizde görülen eksiklik varsa bu yönetenlerin suçudur!

Assubayların ordu için gereksiz olduğunu düşünüyorlarsa, mevcut personeli kamu kurum ve kuruluşlarına dağıtarak bu mesleği hemen kaldırsınlar. Ön yargılı zihniyet de, bizler de kurtulalım…

Ya da assubay olmadan bırakın ordunun savaşmasını, askerin karnını doyuramayacağı gerçeği kabul edilerek adalet taleplerimiz karşılanmalıdır.

TEMAD Genel Başkanlığı assubay ve ailelerinin her türlü desteğini arkalarında hissederek Genelkurmay, MSB ve Hükümet yetkilileri ile en kısa süre içersinde bir kez daha görüşerek haklı taleplerimizi, tahammülümüzün kalmadığını, vatanseverlik duygularımızın istismarına artık izin vermeyeceğimizi, gerekirse aylar süren ve ses getiren eylemler yapma kararlılığımızı anlatmalı, izlenimlerini toplumla paylaşmalıdır.

TEMAD yönetiminden endişeleri gideren açıklamalar bekliyoruz.

Huzur dolu günler dileklerimizle sevgi ve saygılar sunuyoruz.

YAZARIN EKLEMİŞ OLDUĞU YAZILAR
YORUMLAR

 1. EMEKLİ ASSUBAYLAR dedi ki:

  ASB.MYO yasasında yapılacak en önemli değişiklik okulun fakülte düzeyine çıkarılmasıdır. Yıllardır assubay okullarının fakülte düzeyine çıkması önerimizi tekrarlıyoruz. Çağın gereği ve fakülte mezunu erbaşlara emir komuta eden assubayların kendi nam ve hesabına yüksek okul bitirmesi yerine Asb.MYO Fakülte düzeyine çıkartılmasınını ve başlangıç derecesinin 8/1 olmasını bir kez daha ilgililerin dikkatine sunuyoruz.

 2. MEHMET KAYALI dedi ki:

  EŞİT SÜRELİ EĞİTİM ALANLARA,
  EŞİT HAKLAR NEDEN VERİLMEZ?.
  AYIRIM, KAYIRIM. OKULSAL AYRICALIĞIN,
  NEDENLERİ AÇIKLAMA BEKLEMEKTEDİR.
  EŞİT SÜRELİ BENZER BİLGİLERLE DONATIYOR SUN.
  EKONOMİK FAYDA SAĞLAMAYA, SIRA GELİNCE .
  ARKALARA . GÖRMEZDEN GELİYORSUN.
  SOSYAL TESİSLER DE, DÜZMECE ORANLAMALAR LA.
  HAKSIZ UYGULAMALAR.
  GERÇEKÇİ YANIT BEKLEMEKTEDİR.
  ÇAĞDAŞ ÜLKELERDE BU TÜR HAKSIZLIKLARA YER YOK.
  ÜLKEMDE DE OLMAMALI.
  EĞİTİMDE SÜRE EŞİTSE.
  ÇALIŞMA ORTAMINDA BENZERLİK VARSA.
  BİLGİLENDİRMEDE AYNI KONULARDA İSE,
  OLANAKLARDAN FARKLI KAYIRICI KULLANIM NEDEN?