Dolar 33,0413
Euro 35,9402
Altın 2.546,09
BİST 11.156,20
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Ankara 33°C
Parçalı Bulutlu
Ankara
33°C
Parçalı Bulutlu
Paz 34°C
Pts 33°C
Sal 30°C
Çar 31°C

ÖZLÜK HAKLARIMIZ

"Yazarların yazıları kendi düşünce ve sorumluluklarını taşır"
03/12/2014 4:05 PM | Son Güncellenme: 31/03/2024 8:59 PM
2

Saygıdeğer Meslektaşlarımız

Yıllardır, bir üniformamız da  kefen olarak, verilen her görevi şartları zorlayarak yerine getirip, ordumuza ve milletimize sadakatimizi terimiz, kanımız ve canımızla kanıtlamamıza rağmen, ön yargılarla ‘üstelik kendi kurumumuz tarafından‘ sosyal, ekonomik ve insani haksızlıklara uğratıldık! Emeğimize, desteğimize gereksinim duyulduğunda “ORDU BİR AİLEDİR” sözünü kullananlar bizi sadece göreve ve ölüme gönderirken hatırladılar. Bu yüzden  içimizde haksızlıklara karşı isyanımız bitmedi. Kurumumuza kırgınız ve aidiyet duygumuzu yitirdik!

Assubayların hiyerarşi ve statü sorunları yoktur. Tek talebimiz; hukuksuzlukların, keyfi uygulamaların sona ererek, sadece  adaletin sağlanmasıdır. Bunun gerçekleşmesi, görevdeki personelin moral ve hizmet motivasyonunu arttırıp, emekli personelin aidiyet duygusunun yeniden tesisini sağlayacaktır. Hiçbir hukuksuzluk hiyerarşi kılıfı ile haklı gösterilemez!

Yıllardır bireysel olarak ve derneğimiz TEMAD ile haksızlıklarımızı dile getiriyoruz. Sözler veriliyor, ardından unutuluyor ya da verilen sözlerin aksi ön yargının hakim olduğu uygulamalar devam ediyor!

Bizler, hiç bir zaman ne ayrıcalık, ne de imtiyaz talep ettik. Taleplerimizin tamamı adalete dayanmaktadır. Özlük haklarımız konusundaki öncelikli taleplerimizi kısaca özetlemek gerekirse;
  • Öğretmenlere yüksek okul hakkı tanınmasından 20 yıl, devlet memurlarına sicilen 1’inci derece hakkı tanınmasından 10 yıl sonra  assubaylara da bu hak tanındığı için, bu süreye kadar bekleyecek derecesi olmayan ve görevin ağır koşulları nedeniyle assubayların büyük bir bölümü 3’üncü ve 2’nci dereceden emekli olmuşlardır. Bilahare uygulamaya geçen Em.San.Kn. Ek Md.70 1’inci fıkra (b) bendindeki uygulama ile aynı hizmeti gördükleri meslektaşlarından % 40 oranında eksik maaş almışlardır.  Bunun giderilmesi için; öncelikle ‘subaylarda olduğu gibi‘ tüm assubayların, günümüz assubay yetiştirme kaynağı olan Asb. Meslek Yüksek Okulu mezunu sayılarak (görev koşulları ve sorumlulukları assubaylarla kıyaslanamayacak MYO mezunu devlet memurlarının başlangıç derecesi olan 9/2’den) intibaklarının yapılması ve Em.San.Ek Md.70’deki adaletsiz oranların düzeltilmesi.
  • Danıştay tarafından mevcut uygulaması yasaya aykırı olduğu için iptal edilen kararnamedeki adaletsizliğin yol açtığı hizmet tazminatının ödenmesi ve ödeme grubuna sadece 1’inci dereceden maaş alanlar değil rütbe esas alınarak Binbaşı ve Kıdemli başçavuşlara ödenmesi.
  • Kendi istekleri dışında TSK’da görev yapamaz raporu ile resen emekli edilenlerin emsallerinin derecesine ulaşmasının yada asgari bir üst dereceden emekli edilmelerinin sağlanması.
  • Tüm kamu personeline uygulanan fazla mesai ücretinin TSK personeline de ödenmesi.
Buna karşın MSB ve Genelkurmay tarafından özlük haklarımızla ilgili olarak ;
  • İntibaklarımızın yapılmasının 28.5.2012 tarihinde ,
  • Yarbay ve üst rütbedeki personele ödenen hizmet tazminatının 1’inci derecedeki subay ve assubaylara ödenmesi 7 Ocak 2012 tarihinde,
  • Gelir seviyesi düşük binbaşı ve alt rütbedeki subay, astsubay, uzman jandarma ve uzman çavuş maaşlarına % 20 oranında artış getirilmesi 6 Nisan 2012 tarihinde,
  • TSK personelinin özlük haklarının eğitim seviyesine göre düzenleyen tek gösterge tablosunun kullanılması 23.1.2012 tarihinde,
  • TSK personeline fazla mesai ücreti ödenmesi 28.5.2012 tarihinde,
  • Em.San.Ek Md.70 1’inci fıkra (b) bendindeki oranlardaki adaletsizlik giderilerek 3’üncü ve 2’nci dereceden emeklilerin adaletsizliğinin önlenmesi 9.9.2011 tarihinde  hükümete teklif edildiği bildirilmiştir.

Sözleşmeli erlerle ilgili husus taslak personel yasasının 11’inci maddesinde yer aldığına göre personel yasa taslağının meclise gönderilebileceği ihtimalini kuvvetlendirmektedir.

Son olarak da personel yasası taslağında yapılan köklü düzenlemeler 27.Mart.2013 tarihinde açıklanmış, ancak ne personel yasası ne de belirtilen iyileştirmeler sonuçlandırılmamıştır. (Malumunuz olduğu üzere, personel yasa taslağı ile ilgili tekliflerimiz sitemizde yapılan mail kampanyası ile genelkurmay ve kuvvet komutanlıklarına sunulmuştur. Muhtelif platformlarda adaletsiz uygulamaların sonlandırılması taleplerimiz devam etmektedir.)

Milli Savunma Bakanı muhtelif tarihlerde basına konu ile ilgili ‘özellikle intibak ve tazminat ödenmesi konusunda‘ açıklamalarda bulunmuş, son olarak bedelli askerlikle ilgili açıklamalarında askerlik hizmetine başlamamış olanların sözleşmeli erbaş er olabileceklerini belirtmiştir.

TEMAD Gn.Mrk. yönetimi Genelkurmay ile görüşemediği için konulara müdahil olamamaktadır. Siyasiler ise Genelkurmayın vermediği bir teklif üzerine insiyatif kullanmamaktadırlar. Bu nedenle TEMAD yönetiminin vakit kaybetmeden, imtiyaz değil adalet içeren taleplerimizi, kararlılığımızı, yaşadığımız adaletsizliklerin muvazzaf personelde moral ve hizmet motivasyonu, emeklilerde ise kuruma olan aidiyet duygusunu zedelediğini açıklayan, çarpıcı örneklerin yer aldığı ulusal bir gazetede yayınlanacak ilan vermesinin yararlı olacağını belirtmek istiyoruz.

Saygılarımızla.

SİTE VE ASB.GÜÇ BİRLİĞİ PLATFORMU YÖNETİMİ

YAZARIN EKLEMİŞ OLDUĞU YAZILAR
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.