Dolar 32,9826
Euro 35,9971
Altın 2.569,38
BİST 11.064,85
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Ankara 31°C
Az Bulutlu
Ankara
31°C
Az Bulutlu
Sal 31°C
Çar 33°C
Per 33°C
Cum 32°C

Üvey evlat değil, ORDUNUN BEL KEMİĞİYİZ

Üvey evlat değil, ORDUNUN BEL KEMİĞİYİZ
15/04/2012 1:38 PM
3

ersen-gurpinar-aydinlik-roportaj

En büyük sorunları özlük hakları. Emekli Astsubaylar Güçbirliği Platformu Sözcüsü Emekli Personel Başçavuş Ersen Gürpınar’la emekli ve muvazzaf astsubayların sorunlarını konuştuk, bir dokunduk bin ah işittik.

Türk Silahlı Kuvvetlerinin en büyük yükünü omuzlayan astsubaylar çok ciddi sorunları olduğunu haykırmak için defalarca protesto eylemi düzenledi. Ancak astsubayların sorunları ordunun kanayan bir yarası olarak varlığını sürdürüyor. TSK’da her an her görevi büyük bir özveriyle yerine getiren, kimi zaman eğitimci, kimi zaman komutan, kimi zaman da kahraman bir savaşçı olan astsubayların dertlerini Emekli Astsubaylar Güç-birliği Platformu Sözcüsü Emekli Personel Kıdemli Başçavuş Ersen Gürpınar’dan dinledik

 • Kimdir astsubaylar? Orduda hangi görevleri yerine getirirler?

Biz, Yunan sınırında, Irak sınırında, GABAR Dağında, Bosna’da, Lübnan’dayız. Biz Şemdinli’de, Hakkari’deyiz…

Biz, Türk Silahlı Kuvvetlerinin teknik ve idari kadrosuyuz. Tankların, uçakların, gemilerin, tüm silah ve sistemlerinin bakımı, sevk ve idaresi bizim sorumluluğumuzdadır. Uçağa silahı biz yükler, bakımını biz yapar, uçuşa biz hazır eder, pist başına kadar biz getirir, son kontrolunu biz yaparız. Astsubay yeri geldiğinde işçi, yeri geldiğinde memurdur. Yeri geldiğinde lider ve komutan yeri geldiğinde öğretmendir. Astsubaylar olmadan gemilerin, tankların hareket etmesi, uçakların uçması mümkün olmadığı gibi askerin karnını doyurması da mümkün değildir. İç güvenlikte, asayişte, depremde, sel felaketinde, kargaşada, anarşide, bölücü terörle mücadelede biz hep ön plandayız. Yasaya göre astsubay subayın yardımcısıdır. Subayın görev yaptığı her yerde görev alır. Biz, Yunan sınırında, Irak sınırında, GABAR Dağında, Bosna’da, Lüb-nan’dayız. Biz Şemdinli’de, Hakkari’deyiz…

“En çok şehit ve gazisi olan meslek grubuyuz”

Hiyerarşiye saygılıyız, ne daha fazlasını ne de imtiyaz istiyoruz. Bizler sadece adalet, eşitlik ve insan onuruna saygıyı istiyoruz.

 • Çalışma koşullarını anlatır mısınız?

Mesai saatimiz yoktur. İş bitince gideriz evimize. Ayda ortalama 5 gün 24 saat esasına göre tek kuruş fazla mesai ücreti almadan nöbet tutarız, haftanın bir günü gece eğitimine katılırız. Tatbikatlar, özel görevler bunun dışındadır. Görev gerektiğinde zaman kavramı yoktur. Ayağımızdan postal çıkarmadan, sıcak bir yatak görmeden günlerce 24 saat esasına göre çalıştığımız olur; bu ülke için en cok şehit ve gazisi olan meslek grubu astsubaylardır.

“Çocukların da rütbesi var”

Lisans mezunu subayların bilgisayarla uzaktan eğitimle yüksek lisans yapmaları sağlanmasına rağmen bu haktan assubaylar yararlandırılamaktadır.

 • Astsubaylar orduevlerinden yeterince faydalanamadıklarını söylüyor…

Sosyal tesisler söz konusu olunca subay ve astsubay tamamen birbirinden ayrılır. Aynı yerde yatamaz ve yemek yiyemezler. Orduevlerinden askeri kamplara ve lojmanlara kadar tum sosyal tesislerde hem nitelik yönünden hem sayısal olarak astsubaylara sağlanan imkanlar subaylara tanınan imkanların üçte biri bile değildir. Askerlıkte hiyerarsik yapı gerekli ve hatta zorunludur. Bunu üniforma taşıyan herkes bilir ve kabul eder. Ancak, askeri gazinolarda eşlerin ve çok acıdır ki çocukların da rütbesi vardır. Karşılılı insani saygıdan kimsenin rahatsızlık duyması szö konusu değildir. Ancak, senin baban astsubay sen arka sıraya geç… Benim babam subay senden önde oturacağım, burası subayların sosyal tesisleri sen astsubay eşi çocuğusun giremezsin, benim eşimin rütbesi seninkinden yüksek hizmet önceliği benim mantığı terk edilmelidir.

‘OYAK yönetiminde görev alamıyoruz”
 • Emekli subaylar Ordu Yardımlaşma Kurumu (OYAK)’nda ve bağlı şirketlerinde görev alabiliyor. Bu astsubay emeklileri için de geçerli mi?

Üyelerinin yüzde 60 ını oluşturan astsubaylar OYAK ve şirketlerinde denetim ve yönetim kurullarında temsil edilmemektedir. OYAK, emekli olanlara birikmiş aidatlanna cüzi bir nema ödeyerek kurumla ilişiklerini kesmektedir. OYAK, adeta emekli general ve subayların istihdam edildiği bir kurum olmuştur, kurum iştiraklerinin yönetim ve denetim kurullarında sayılarımızla orantılı temsil hakkı tanınmalı kurum iştiraklerinde suistimal ve kayırmacılığı önlemek için kesinlikle emekli subay ve astsubay istihdam edilmeyip buralarda belli kriterlere dayanan personele yer verilmelidir. Aynı şekilde emekli subaylara Türk Silahlı Kuvvetleri’ne bağlı 6 vakıfta yönetim ve idari iş verilirken astsubaylara verilmiyor.  Emekli astsubaylar TSK vakıflarına ait onlarca şirkette de çalışamıyor.

“Subayla astsubay aynı doktora muayene olamaz”
 • Astsubaylar kendilerine askeri hastanelerde de ayırım yapıldığını söylüyor. Bu doğru mu?

Evet doğru. Hastanın emeklinin rütbelisi olur mu? Ancak birçok askeri hastanede A-B-C poliklinik hizmetleri ile subaylar lehine ayrımcılık yapılıyor. Subayın muayene olduğu doktora emekli ve muvazzaf astsubaylar muayene olamıyor.

 • Askeri lojmanlarda durum ne?

Lojman konusu daha da iç karartıcıdır. Subaylann tamamı lojmandan faydalanırken arta kalan lojmanlar astsubaylara verilir, Mevcut lojmanların tahsisinde kalorifersiz eski lojmanlar astsubay ve diğer personele tahsis edilir. Lojman bulamadığı için birçok astsubay ve uzman personel ailelerini Güneydoğu’ya götürmemektedir. Cizre’de güvenliksiz bir ortamda ev tutan iki uzman çavuş, Hakkari’de sokakta, yine Cizre’de sivil evde oturmak zorunda kalan Levent astsubay evini basan PKK’lılarca evlatlarının, eşinin gözü önünde şehit edilmiş evladı ise yaralanmıştır.

“Haklarımızın görüşüldüğü bir kurul yok”
 • Devlet personel planlamasında astsubaylar nasıl statülendirilir?

Üniversite bitirdiği halde 1. derecenin 4. kademesine düşemeyen tek kamu personeli astsubaylardır. Görev koşulları ve sorumlulukları astsubaylarla kıyaslanamayacak birçok devlet memurundan daha alt derece ve kademeden göreve başlatılıyoruz. Tek neden astsubay oluşumuzdur. Bu durum akla, mantığa, anayasaya ve hatta insanlık anlayışına aykırıdır. MYO mezunu Emniyet Hizmetleri, meclis stenograftan, ziraat ev ekonomistleri teknik hizmetleri ile lisans mezunu olan daha birçok devlet memuru 657 sayılı Devlet Memurları Kanununun ortak hükümlerinde belirtilen derece ve kademelerin (görev koşulları dikkate alınarak) bir üst derecesinden göreve başlarlarken bu hak astsubaylardan esirgenmiş, yüksek okul mezunu astsubaylar büro memurları ile aynı derece ve kademeden göreve başlatılmışlardır. Türk Silahlı Kuvvetleri’nden lise mezunu olup, aylığa yükselenler mevcuttur. Daha sonra harp okulları iki, üç ve son olarak dört yıla çıkartılmıştır. Emekli olanların intibakları da yeni duruma göre düzeltilmiştir. Astsubay okulları da yüksekokul seviyesine çıkartılmış olmasına rağmen, intibaklarımız konusunda verilen sözler tutulmamıştır. Kamu düzeninin işleyişi bellidir. Polisin özlük hakları İçişleri Bakanlığı tarafından takip ve teklif edilir. Öğretmenlerin özlük haklarına ilişkin kanun ve teklifler Milli Eğitim Bakanlığı tarafından personel ayırımı yapılmadan tüm personelin hakları korunarak takip edilir. Astsubayların haklarının da Genelkurmay Başkanlığı ve Milli Savunma Bakanlığı tarafından takip edilmesi gerekir. Ancak hem görevde olan astsubaylara hem de emeklilerine üvey evlat muamelesi yapılmaktadır. Astsubayların haklarının görüşüldüğü herhangi bir kurul yoktur.

Astsubay üniversite bitirse de kademesi aynı

22-02-2011Bizler subaylarla yan yana hatta daha ağır şartlarda görev yaptık. Subaylara emekli olduklarında ödenen tazminatlar bizlere ödenmiyor. Biz de bu ülkenin üniversitesini bitirdik. Üniversite mezunu tüm devlet memurları 1/4 kademesine kadar yükselirken sadece astsubaylara bu hakkın  verilmemesi ikinci sınıf vatandaş yerine konulmak değil de nedir? Bir astsubay kaç üniversite bitirirse bitirsin 1. sınıf kademesine yükselemiyor, 2. dereceden emekli oluyor. Bu 2 derece arasındaki maaş farkı 400 lira. Aynı süre görev yapan, aynı tahsi süresine  tabi bir emekli subayla bir emekli astsubay kıyaslandığında da aradaki maaş farkı yüzde 300. Astsubaylar kadrosuzluktan emekli olduklarında maaşlarının yüzde 45’i kesiliyor. Subaylar görevdeymiş gibi maaşlarını alıyor.

Bir Albay 42 yaşında emekli olmaya hak kazanırken astsubaylar 48 yaşında emeklilik hakkı kazanıyor. Ayrıca tazminat alamayan emekli devlet memurlarına ödenen 100 liralık tutarın emekli astsubayların maaşlarına da yansıtılmasını istiyoruz.”

Danıştay kararına rağmen haksızlıklar devam ediyor

631 sayılı KHK gereği almaları gereken tazminatları alamamaktadırlar. Danıştay İdari Dava Daireleri Kurulu 631 sayılı KHK özüne aykırı olarak uygulama içeren 2002/3546 sayılı BKK 1’nci maddesinin adil olmadığı gerekçesi ile iptaline karar vermiş olmasına rağmen yei düzenlemede aynı haksızlık devam ettirilmiştir. Bu tazminatı alamayan Emniyet Hizmetleri, MİT görevlileri gibi kamu görevlilerine denge tazminatı ödenmesine rağmen bu hak da astsubaylardan esirgenmiştir.

Aydinlik-AnaSayfaAydinlik-Roportaj

Gökçen BEYAZ-AYDINLIK GAZETESI (15.Nisan.2012)

YORUMLAR

 1. Şükrü IRBIK dedi ki:

  Uğradığı trafik kazası neticesi Antalya’da Hakk’ın rahmetine kavuşan;
  Muhterem meslekdaşım Sayın Mehmet Ali KILINÇ’a Allah’dan rahmet
  Yakınlarına ve dostlarına baş sağlığı diler sabırlar temenni ederim.

  [b]Gönül ehli
  Fikir ehli
  Kelâm ehli
  Kalem ehli
  Güzel insan;
  Toprağın bol
  Mekânın cennet olsun!.
  [/b]

 2. Celal ELBİR dedi ki:

  Yüreğimiz Ankara’dan gelebilecek kötü haber olasılıkları için kabarıkken, Antalya’dan gelen kaza haberiyle üzüntüye gark olduk, bugünse yıkıldık. Rahmetliye cennet mekan, yakınlarına ve tüm camiamıza sabır ve başsağlığı diliyorum.
  NOT: Kazada, karşı tarafın kusuru tazminat talep etmeyi gerektirecek pozisyondaysa, TEMAD hukukçularının acılı aileye yardım ve önderlik etmesini öneririm.

 3. MEHMET KAYALI dedi ki:

  EVET
  SEVGİLİ MEHMET ALI KILINÇ.
  TEMAD’ SADIK HİZMETKARI, YERİ DOLDURULAMAZ
  KAHRAMANI.
  SENİ ÇOK ARAYACAĞIZ.
  TOPLUM İÇİN O KADAR BÜYÜK KAYIPSIN Kİ
  TANIMLAMA GÜCÜ OLAN SÖZCÜK YOK LİTERATÜRDE.
  YOKLUĞUNA ALIŞMAK ÇOK ZOR OLACAK BİZLER İÇİN.
  YAZILARINI OKUMAKTAN BÜYÜK HAZ DUYDUĞUMUZ.
  ASTSUBAYLARIN.
  ÖNDERİ, KLAVUZ’ U.
  SENİN KALEMİNDE DÖKÜLEN GERÇEKLERİ ÇOK ARAYACAĞIZ.
  ŞU ANDA SENİ YİTİRMENİN ACILARIDIR PAYLAŞABİLDİĞİMİZ.
  MEKANIN CENNET OLSUN.
  KALANLARA SABIR DİLERİM.

 4. iRFAN BECERİKLİ dedi ki:

  Değerli abimize Allahtan rahmet kederli ailesine başsağlığı dilerim. Mekanı cennet olsun.

 5. Ramazan TEKELİ dedi ki:

  Assubay onur mucadelesinin değerli kalemlerinde Sn.M.Ali Kılınç ağabeyimize Allah’tan rahmet, ailesine dostlarına ve sevenlerine başsağlığı diliyorum; emekliassubaylar.org sitesi yayın hayatına başladığı günden bu yana yazılarından tanırdım.Ancak geçen sene rahmetli babamın hastalığı için uzunca bir süre Antalya’da kaldığımda tesadüfen karşılaşmıştım.Genç yaşta size ölümü yakıştıramadım.Mekanın cennet olsun…

 6. mehmet emin atılgan dedi ki:

  YAKTIN BİZİ AĞABEYİM !

  Kasti olarak uğratıldığımız adaletsizliklerin giderilmesi için anayasal hak taleplerimizi yetkililere haykırmak için gittiğimiz Ankara’da 14 Mart sabahı acı bir haber aldım.
  Geçen hafta içinde Antalya’da geçirdiği tramvay kazası ile ağır yaralanıp ameliyat edilen ve yatmakta olduğu hastanede uyutulan assubay onur ve hak mücadelesinin sesi ve kalemlerinden,iyi haberlerini umutla beklediğimiz saygıdeğer Mehmet Ali Kılınç ağabeyimin hayatını kaybettiğini öğrendim ve tarif edilemez bir acı ile sarsıldım. Yaşamını kaybeden değerli Kılınç ağabeyime Tanrı’dan rahmet ailesine, yakınlarına ve sevenlerine acılarını yürekten paylaşarak başsağlığı ve sabır diliyorum. Işıklar içinde uyu güzel İnsan,mekanın cennet olsun.Seni hiçbir zaman unutmayacağım…

 7. Mustafa UÇAN dedi ki:

  ..
  [b]YÜZLERCE YILDIR ASSUBAYLAR HAKSIZLIĞA UĞRATILMAKTA.!! [/b]
  ..
  Bu şartlarda ASSUBAY CAMİASI için; Hak, Hukuk, Adalet, Eşitlik, İnsanlık Onuru ve Şerefi adına; Azim ve kararlılıkla, engin bilgi ve tecrübelerinle, sosyal adalet ve hak arayış mücadelenle, haksızlıkları dile getirişinle, Astsubay toplumuna verdiğin destek, güç ile adaletsizliği kendilerine kar sayan zalimlere, kaleminle verdiğin, o mükemmel, eşsiz cevapsal yazılarınla, Bu Assubay Toplumunun Yüreklerinde en derin sevgi ve saygı ile yerini aldın..!! EY Merhum Mehmet Ali KILINÇ Ağabeyim..!!
  Bu gönüllerden ve yüreklerden artık seni kimse silemez. SEN RAHAT UYU.. EY KALEMİ, YÜREĞİ, GÖNLÜ, GÜZEL İNSAN..!! Açtığın ve aydınlattığın bu yolda,hak arama mücadelesinde, tüm haklarımızı alıncaya kadar, azim ve kararlılıkla devam edeceğiz ve takipçisi olacağız.. 15 MART BÜYÜK MİTİNG bunun habercisidir. Elbet bu devran bir gün dönecek, yaktığın ışık bir daha asla sönmeyecektir. Bu ruh artık BU KAHRAMAN ASSUBAY TOPLUMUNDA mevcuttur. Ruhun Şad Olsun EY ŞAH-I PERVAN KALEM… Yüce Rabbim Mekanını cennet Etsin. Geride kalan acılı Aile, Eş, Dost ve Çocuklarına Allah sabır versin. ASSUBAY TOPLUMUNUN DA BAŞI SAĞOLSUN..
  [b][u]Onur Güç Temsil [/u](Mustafa UÇAN)[/b]

 8. Erdal Günşer dedi ki:

  Sayın Mehmet Ali Abiciğim, Emekliassubaylar.org sitesi yazarı olmanın böyle de bir yanı var işte. Bir gün senin sayfana senin yazmadığın bir başlığın altına işte böyle yorumlar gelir. Bizlere düşen senin aziz hatıranı şükranla yad etmektir. Senin köşe yazılarında bir köy özlemi, kekik kokulu toros havası, bir beyefendi hassasiyeti ve zerafeti, çağdaş Atatürkçü bir fikir lideri gördüm. İnan ne sen ne biz, hak vasıl olduğunda dava sahipsiz kalmıyor. Çünkü bu dava temiz. Bu dava haklı. Sayın Muğla Başkanım Halil abinin gözlerinde yaş yutkunarak senin fotoğrafını Anıtkabir’de göğsüne tutup bana göstermesini unutmayacağım. Ben hep duygularımı gizlerim Allah kahretsin. Biz senin mesai arkadaşların emekliassubaylar.org ailesi olarak geçirdiğimiz bunca yıldan sonra senden bir ders almalıyız. Hiç olmazsa yılda bir kez bir araya gelip bir çay içmeliyiz. Senin ardından uzun uzun yazmak isterdim. Mekanın cennet olsun dava arkadaşımız, büyüğümüz… 15 Mart günü bizleri izlemişsindir. Bizlerle gurur duymuşsundur. Ruhun şad olsun.

 9. Ersen Gürpınar dedi ki:

  Bu ne kadar büyük bir acıdır ki bunu anlatacak kelime bulamıyorum. Ankara’da o haberi aldığım zaman yıkıldım; O, bir mücadele kahramanıydı; O, assubayların Kemal TAHİR’i idi; O, yüreği sevgi dolu bir dosttu. Ne kendisini ne de acısını unutmak mümkün değil. Allah sana gani,gani rahmet eylesin mekanın cennet olsun bize ve ailene sabırlar versin…….

 10. ÖMER SAKLICA dedi ki:

  RUHUN ŞÂD OLSUN SEVGİLİ CESUR MÜCADELECİ YILMAZ MESLEKTAŞIM. GÖZÜN ARKADA KALMASIN.BU YARIŞI SEN VE SENİN GİBİ YARADANIN LAYIK GÖRDÜĞÜ MEKANLARA TAHT KURAN TÜM MESLEKTAŞLARIMIZ ADINA DEVAM ETTİRECEĞİZ VE SONLANDIRACAĞIZ.AHDIM OLSUN AHDIMIZ OLSUN. 🙁