Dolar 33,0947
Euro 36,0918
Altın 2.589,66
BİST 11.139,46
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Ankara 32°C
Açık
Ankara
32°C
Açık
Cts 32°C
Paz 34°C
Pts 33°C
Sal 31°C

TEMAD’DAN TAZMİNAT DUYURUSU! YÖNETİM KURULUNDAN ÖNEMLİ KARAR!

TEMAD’DAN TAZMİNAT DUYURUSU! YÖNETİM KURULUNDAN ÖNEMLİ KARAR!
20/04/2024 11:06 PM
149

Türkiye Emekli Astsubaylar Derneği (TEMAD)’nden önemli açıklama.

KAYNAK : PES24.COM

TEMAD Genel Başkanlığı az önce resmi internet sitesinden ‘Astsubaylara tazminat verilmesi’ konusunda önemli bir açıklama yaptı.

TEMAD İnternet sitesinde yapılan açıklamada;

KAMUOYU DUYURUSU
Tarih: 20 Nis 2024

Vatan savunmasında en önde bulunan Astsubaylara tazminat verilmesi konusunda uzun yılardır çeşitli çalışmalar yapıldığı kamuoyunun bilgisi dahilindedir.

Son olarak Milli Savunma Bakanlığımızca hazırlanmış olan taslak kanun teklifinde kıdemli başçavuşlara tazminat hususu düzenlenmiş ancak bu teklif TBMM’de geçen yasama döneminde kanunlaşamadan kadük kalmıştır. Milli Savunma Bakanlığı aynı teklif üzerinde yeniden düzenlemeler yaparak Cumhurbaşkanlığına sunmuştur.

Astsubay kamuoyunun büyük bir beklenti içerisinde olduğu Kıdemli Başçavuşlara tazminat ödenmesi konusunda Milli Savunma Bakanlığı tarafından hazırlanmış olan taslak teklifin Ek 41. maddesine Cumhurbaşkanlığında yapılan görüşmeler esnasında Maliye ve Bütçe temsilcileri tarafından olumsuz görüş bildirildiği bilgisine ulaşılmıştır.

Milli Savunma Bakanlığı tarafından bizzat teklif ve takip edilen Astsubaylara verilecek tazminata ilişkin kamuoyunda büyük bir beklenti bulunduğu, bu kapsamda söz konusu taslak kanun teklifi içerisinde bulunan Astsubay tazminatlarının yetkili kurumlarca olumlu sonuçlanması için konunun hassasiyeti Milli Savunma Bakanlığı yetkililerine TEMAD Genel Başkanlığı tarafından bir kez daha iletilmiştir.

Konunun önemine binaen kamuoyundaki büyük beklentilerin de göz önüne alınarak Cumhurbaşkanlığımızın önümüzdeki günlerde TBMM’ye gelecek olan Milli Savunma Bakanlığına ait torba yasa teklifi içerisinde tazminatların da bulunması hususunda gerekli hassasiyeti göstermesi ve kamuoyundaki büyük beklentiye karşılık vermesi en büyük arzumuzdur.

Konuyu TEMAD Genel Başkanlığı olarak yakinen takip ettiğimizi, Türkiye genelinde teşkilatlanmış olan büyük bir STK olduğumuz bilinciyle muvazzaf meslektaşlarımızın moral ve motivasyonu ile görev yapma şevkini güçlendirecek, emekli personelin sıkıntılarını bir nebze olsa da giderecek, birlik ve beraberliğimizi artıracak olan ve üyelerimizin mağduriyetinin giderilebilmesi için gereken her türlü yasal teşebbüsün tarafımızca değerlendirileceği, bu konulardaki azim ve kararlılığımızın sonuç alıncaya kadar devam edeceği hususu kamuoyunun takdirine sunulur. Saygılarımızla.
TEMAD GENEL BAŞKANLIĞI

YÖNETİM KURULUNDAN ÖNEMLİ KARAR

TEMAD Genel Başkanlığı bugün yaptığı toplantıda, astsubay tazminatları ile ilgili süreci özenle takip ettiğini ilgili kurumlara koordinene ve bilgilendirme yaptığını, tazminat konusunda herhangi bir aksaklık çıkması durumunda TEMAD Genel Başkanı Hamza DÜRGEN’e ‘EYLEM’ kararı da dahil olmak üzere her türlü yetkiyi verdiği öğrenildi.

Özellikle Astsubay kamuoyunun büyük bir beklenti içerisinde olması, Kıdemli Başçavuşlara tazminat ödenmesi konusunda, Milli Savunma Bakanlığı tarafından hazırlanmış olan taslak teklifin; Ek 41. maddesine Cumhurbaşkanlığında yapılan görüşmeler esnasında Maliye ve Bütçe temsilcileri tarafından olumsuz görüş bildirilmesinin, yönetim kurulu toplantısında masaya yatırıldığı ve bu nedenle genel başkana ‘eylem’ kararı dahil tam yetkinin verilmesinde önemli rol oynadığı öğrenildi.

DÜRGEN, AKAR VE ÇELEBİ BASTIRIYOR

Önümüzdeki iki hafta içinde çıkacak olan torba yasada ‘astsubay tazminatlarının da’ dahil edilmesi için başta TEMAD Genel Başkanı Hamza DÜRGEN olmak üzere, önceki Milli Savunma Bakanı ve Genelkurmay Başkanlarından emekli orgeneral, Milli Savunma Komisyonu Başkanı Hulusi AKAR ile AK Parti İzmir Milletvekili Mehmet Ali ÇELEBİ’ninde tazminat konusunda net ve ısrarcı şekilde görüşlerini ilettiği gelen bilgiler arasında.

Cumhurbaşkanlığında yapılan görüşmede; AKAR ve ÇELEBİ’nin ‘astsubayların tazminat konusunun mutlaka çözülmesi gerektiği’ yönünde net ve ısrarcı konuştuğu öğrenildi.

YORUMLAR

  1. MEHMET YILDIRIM dedi ki:

    Sonuç ; Yine Mecliste klasik bir son. Bugüne kadar gasbedilen haklarımızın verilmesi için Meclise verilen önerge AKP+MHP oylarıyla reddedildi. Madem Yönetimden eylem yetkisini aldı Temad Başkanı Hamza DÜRGEN, en kısa sürede eylem kararını tüm kamuoyuna duyurmasını bekliyoruz. Ancak, şahsi görüşüm, bugüne kadar yapılan eylemlere sırtını dönen, destek vermeyen, üstüne üstlük yapılan eylemler ile bir ilgimiz yoktur diye açıklama yapan Mevcut TEMAD’ın yine böyle bir karar alma cesaretini gösteremeyeceğini değerlendiriyorum. İnşallah ben yanılırım.