Dolar 32,4897
Euro 34,5579
Altın 2.496,82
BİST 9.548,09
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Ankara 26°C
Az Bulutlu
Ankara
26°C
Az Bulutlu
Çar 24°C
Per 22°C
Cum 18°C
Cts 17°C

TEMAD GENEL BAŞKAN ADAYLARI İLE RÖPORTAJ

22/08/2020 7:03 PM | Son Güncellenme: 31/03/2024 8:58 PM
1

TEMAD GENEL BAŞKANLARI İLE YAPMAYI PLANLADIĞIMIZ RÖPORTAJLARDAN İLKİNİ TEMAD GENEL BAŞKAN ADAYI

EM.JAN.KD.BÇVŞ.NECMİ TENGİLİMOĞLU

İLE YAPTIK.

KAMUOYUNUN TAKDİRLERİNE SUNUYORUZ.

(Soru cevaplarda Emekliassubaylar org sitesi yönetimi EA.,

Sayın TENGİLİMOĞLU ise N.T.

olarak anılacaktır.)

Emekliassubaylar site yönetimi olarak bütün adaylara eşit mesafedeyiz.

Herkese sitemiz açık.

Adayların kendilerini ifade etmesi ve astsubay toplumunun da adayları tanıması için fırsat oluşturmayı görev sayıyoruz.

SAYGILARIMIZLA.

EA : Sayın Necmi Tengilimoğlu, öncelikle göstermiş olduğunuz medeni cesaretten dolayı sizi tebrik ediyor, başarılar diliyoruz. Zor bir göreve talipsiniz. 50 yıllık birikmiş sorunların çözümüne talipsiniz. Sorunlar devasa, imkânlar sınırlı. Sorun ve çözümlere yönelik sorularımız olacak ama öncelikle kimdir Necmi TENGİLİMOĞLU?

Sorularımızı cevaplamadan önce zorunlu bir açıklama yapmak isteriz. Bizim insanımız uzun yazıları okumuyor. O nedenle cevaplarınızın mümkün olduğunca kısa olmasında yarar gördüğümüzü belirtmek isteriz.

N.T. 1964 yılın da, ANKARA İli, Altındağ ilçesinde bulunan bir gece kondu da dünyaya geldim. 5 çocuklu memur bir aile nin, en küçük ferdiyim. Altındağ ilçesi, Hıdırlıktepe ilkokulu ve Atıf Bey Orta okulunu bitirdim. Babam memuriyetten emekli olduktan sonra memleketimiz olan, ANKARA ilinin Çubuk ilçesine taşındık. Çubuk Lisesi’nden 1982 yılında mezun oldum.

E.A.: Her Anadolu çocuğu gibi, tipik bir aile yapınız var, anlattıklarınızdan sizin de sıvasız evlerden birinin çocuğu olduğu anlaşılıyor ve göreve nasıl başladınız (göreve başladığınızdan emekliliğinize kadar kronolojik sıra ile meslek yaşamınız)? 

N.T.: 1983 Yılında Jandarma Astsubay Sınıf Okulu’na girerek ,1984 yılında mezun oldum. Batman J. Komd.Alay K.lığı emrine, Takım Komutanı olarak atandım. Beş aylık görevden sonra, Foça J.Komd.Okul K.lığına, Komando kursuna çağrıldım. Komando kursunu derece

ile bitirmemden dolayı, 1986 yılında FOÇA J.Komd.Okul. K.lığı emrine atandım. Burada Kurs Bölük K.lığın’da, 1988 yılı atamalarına kadar Tk.Klığı yaptım. 1988-1991 arası İlk şark görevi, Mardin-Derik Derinsu J.Krk.K.lığı yaptım. Buradan FOÇA J.Komd. Okuluna özel istekle tayin edildim. Burada Öğretim Kurulu Başkanlığı emrinde 2 yıl komando kursuna katılan subay, astsubay ve uzman jandarmalara eğitici personel olarak görev yaptım. 1993 Bingöl, 1996 Adana, 1998 Diyarbakır, 2001 Ordu, 2002 Mersin, 2007 Çankırı, 2009 Malatya, 2013 Batman, İl J.K. lıkları emrin de ve 2018 Giresun ili Espiye Cezaevi Bölük K.lığından ,2019 yılında yaş haddinden emekli edildim.

Bu konuda hiç bir emekli evrakına imza atmadım. Çünkü emeklilik evraklarında ‘’İSTEKLE EMEKLİ’’ yazıyordu . 2019 yılında hemen dava açtım . Benim 60 yaşına kadar çalışmam gerektiğini, beni emekli edecekseniz de subaylarda olduğu gibi tazminat verin diyerek idareye müracaat ettim .İdare’den herhangi bir cevap alamadığımdan dolayı Anayasa’ya aykırılık iddiasında bulunarak dava açtım .Dava derdest olup Samsun İstinaf Mahkemesi’nde devam etmektedir. J.Genel Komutanlığı bünyesinde subay ve astsubay kadrolarında , Karakol Komutanlığı, Takım K.lığı, Kısım Amirliği, İlçe Jandarma K.lığı ,Denetleme Subaylığı, Cezaevi Bölük K.lığı yaptım.

E.A..: Tayinler hepimizin ortak kaderi ama sizinki biraz jandarma oluşunuz,nedeniyle normalden fazla gibi hatta bir jandarma için bile fazla. Bu aşırı tayinlerin nedeni ne olmalı? 

N.T.: Vatanımızın tüm sathında, mahrum köşelerinde 35 yıllık görev süremin 17 yılı terör ile mücadele bölgelerinde geçmiştir.Bu görev bölgelerinde her türlü imkansızlıkları yaşayarak, sayısız badireler atlatarak , hayatımızı hiçe sayarak tüm TÜRK SİLAHLI KUVVETLERİ personeli gibi ben de görev yaptım . Jandarma Teşkilatı’nın yurdumuzun her yerinde il de, ilçe de ,kasaba da ,köyde , mezra da ,hatta hiç yerleşim yeri olmayan yerlerde görev yeri bulunmaktadır. Bu nedenle Jandarma Personel , çok tayin görür . Ben ise bunun yanı sıra sırf hak mücadelesi verdiğim için, bundan hoşnut olmayan idare tarafından çok fazla tayinlere maruz kaldım. Bu beni yıldırmadı tabi ki, daha çok hak aramaya yöneltti, son emekliye ayrıldığım güne kadar da vazgeçmedim.

E.A..:Sizinle ilgili yaptığımız küçük çaplı araştırmada meslek hayatınızın sürekli mücadele içinde geçtiğini gördük . Davalar, yazışmalar, İnsan Hakları Mahkemesine uzanan mahkeme süreçleri . Biraz bahseder misiniz .

N.T.: Bir Jandarma Astsubay ı olarak verilen görevi layık ı ile en iyi şekilde, 24 saat esasına göre, çalışarak yapmaya çalıştım. Bunun yanında Türkiye Cumhuriyeti Anayasası’nı, Kanunları, Yönetmelikleri ve Yönergeler ve bilumum bütün düzenlemeleri, okumaya , hakkım olanı da istemeye gayret gösterdim. Kurumuma haklarımla ilgili sayısız dilekçeler verdim, takip ettim , bunları mahkemelere taşıdım. Tabi ki karşımdaki otorite güçlü olunca, hep olumsuz cevap aldım ,.Ben de bunlardan bazılarını AİHM’ye taşıdım.

1632 Sayılı As.Cez.K.171 md.Ek.1 cetvel incelendiğin de , amirin asta 28 güne kadar göz hapsi veya oda hapsi verme yetkisine sahip olduğu görülür. Aynı kanunun 165. maddesine göre, askeri şahıslar hakkında 4 haftaya kadar göz ya da oda hapsi verilmekte idi. Hukukun temel ilkeleri ile bağdaşmayan, cezayı veren makamın bir mahkeme değil, taraflı ve keyfi uygulama da bulunulabilecek bir gerçek olduğu; bu nedenle 2000’li yıllarda

Türkiye’de açmış olduğum dava sürecinde 1632 sayılı Askeri Ceza Kanunu’nun yürürlükte olması nedeni ile açmış olduğum dava ALEYHİME sonuçlanınca ;ayrımcılık yasağı ihlali md.14,adil yargılanma hakkının ihlali md.6 ihlali gerkçesiyle Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nein götürdüm. 2011 yılında dava lehime sonuçlanmıştır. Devletimiz tazminat ödemeye ve hukuki düzenleme yapmaya mecbur edilmiştir. İşte o gün ‘’ADALET’in” tecelli ettiği gün idi. Artık atarım, tıkarım vs olayı bitmişti. Çok sevindim tabi ki.

04.07.2000 tarih 631 sayılı KHK’ye istinaden 10.01.2000 tarih ve 2002/3546 Bakanlar Kurulu kararı ile albay ve yarbay rütbesinde TSK personeli ve muadillerine ve kamu görevlilerine verilen görev tazminatlarının bu rütbelerin aşağısında bulunan subay ve astsubaylara bahse konu tazminattan yararlandırılması ve 375 sayılı KHK 1 maddesinin 2 fıkrasında yukarıda sayılanların dışında en az 5 yılını dolduranlara hizmet sınıfı ve yılları tabi oldukları personel kanunları kariyerleri kamu görevlerine giriş dereceleri ve öğrenim durumları dikkate alınarak 10000 gösterge rakamının geçmemek üzere Bakanlar Kurulu’nca tespit edilecek gösterge rakamlarının memur aylıklarına uygulanan katsayı ile çarpımı sonucunda bulunacak miktarda görev tazminatı ödenmesi hüküm altına alınmış iken 631 sayılı KHK’nın Ç bendİ 2. fıkrasında 2000 gösterge rakamı altında kalan rütbelere ödenmeyeceği şeklinde bir hüküm bulunmadığından kısacası 10000 gösterge rakamını geçmemek üzere 10000 gösterge rakamının altındaki tüm göstergeleri kapsamaktadır .Bu nedenler idarenin kanunu dar bir şekilde yorumlaması neden ile ve 10000 gösterge rakamı altında bulunan rütbeledekileri dışlaması neden ile tarafınmdan dava açılmış Türkiye’de açılan dava aleyhime sonuçlanmıştır .İç hukuk yolları bittiğinden dava AİHM’ye taşınmış ve kabul edilemezlik kararı verilerek dava ret edilmiştir. Tabi ki tüm masraflar bizzat şahsım tarafından karşılanmıştır.

16.06.2004 tarihinde Oyak İştiraki Kurumları ile TSK bünyesinde bulunan Vakıf ve Derneklerin yönetim ve denetim birimleri ve yetkili kurullarda görev almak istediğimi dilekçe ile bağlı bulunduğum idareye başvurdum. İdare tarafından tarafıma Oyak TSKGV ve istiraklerinin yönetim ve denetim kurullarında görev alacak üyelerin Genelkurmay Başkanlığı’nca aday gösterildiği, bunun ile ilgili Genelkurmay Başkanlığı’nın 15.01.1988 tarih ve 3 sayılı prensip emrinde general ,amiral,emekli general ve amiral ,üst subay ,gazi üst subay ve emeklilerinin görev alabileceği tarafıma bildirilmesi üzerine 205 S.K. 3 ve 17 maddelerinde belirlenen şartlar dışında yasaya aykırı olarak yeni koşullar getiren Gen. Kur. prensip emrinin Anayasa ve kanunlar ile belirlenmiş mevzuat hiyerarşine aykırı olduğu OYAK’ın gerçek hak sahibi olan üyelerinin temsilde adalet ilkesi uyarınca eşit ve hakkaniyete uygun olmadığı gerekçesi ile dava açtım,; dava aleyhime sonuçlandı. AİHM kabul edlimezlik kararı vererek davayı RED etmiştir.

Yüksekokul bitiren Asb.ların 926 sayılı Personel Kanunu EK VIII cetveli gereği 1’nci derecenin 3. kademesine kadar yükselmeleri imkan vermekte iken 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu 4 yıl süre ile yüksek öğrenim görmüş memurların 9. derecenin 1 .kademesinde memuriyetle başlamaları ve 1 derecenin 4 kademesine kadar yükselmelerine imkan tanımakta iken , 4 yıl süreli öğrenim bitiren TSK personeli 1. derece 657 sayılı D.M.K. tabi personele 2 derece 1 kademe verilmesisin anayasanın eşitlik ilkesine aykırı iddaları ile 2003 yılında dava açtım. AİHM dava devam ederken, Devletimiz tarafından astsubaylara

1. derecenin 4 .kademesine yükseltilmesine imkan vererek dava konusuz kalmıştır. Bu adaletsizliğin de ortadan kaldırılmasının mutluluğunu yaşadım.

EA.: Gerçekten neredeyse bir ömür süren Hukuk Mücadelesi. Bu süreçte meslektaşlarınızdan ve çevrenizdeki insanlardan bir destek gördünüz mü?

N.T: Mersin ilinde görevli iken meslektaşlarım tarafından dava açılmasında dava harcının yatırılması konusunda maddi yardımda bulunmuşlardır .Ancak yargılama sonucucun da karşı tarafın tüm yargılama giderleri ve avukatlık ücretleri tarafımdan karşılanmıştır. Dava öncesi dilekçelerimi gönderirken çok zorlandım. Amirlerim dilekçemi yukarı gönderme konusunda gelecek tepkiden çekindikleri için zorluk çıkrmışlardır. Ancak ben de bunları İç Hİzmet Kanunu 24. madde Yönetmeliğin 42-44 maddeleri ileri sürerek, yetkili iseniz 1 ay içinde cevap vermeleri gerektiğini, aksi halde yasa gereği dilekçemin yetkili mercii nin önüne gönderilmesini, gönderilmediği takdirde bir hak ve menfaatin ihlal edileceğinden ayrı dava konusu olacağını hatırlatarak gönderilmesini sağladım. Bazı amirlerim sempati ile yaklaşırken bazı amirlerim şahsıma mesafeli durmuşlardır. İşte bunların bedelini de bazen il içi tayin ile bazen farklı yöntemlerle bana ödetmeye çalıştılar.

EA:: Mücadelenizi yalnız başınıza yaptığınızı görüyoruz. Bu süreçteki özellikle kendi meslektaşlarımız açısından uğradığınız en büyük hayal kırıklığı ne oldu?

N:T : Bazen destek gördüm, bazen de klasik hareketlerle sen mi düzelteceksin teşkilatı? gibi sorularla karşılaştım. Çoğu personel de otorite karşısında hak aranamayacağını, arayanın perişan edileceği inancı hakim idi. Bunlar beni hak arama yolun dan alıkoymadı.

EA..: Bu mücadeleler esnasında o zamanki TEMAD Yönetimleri ile ilişkiniz – irtibatınız oldu mu? Destek gördünüz mü? 

N.T.: Dönemin Genel Başkanı Mustafa EROL Bey ile 2007 yılında istişarede bulundum.

EA..: Gelelim TEMAD Genel Başkanlığı adaylığınıza, hangi nedenlerle böyle bir yola

çıktınız?

N.T.: Ben çalışır iken Asb.ların mali ve sosyal haklarının iyileştirmeleri için teşkilatım da var gücümle 35 yıl mücadele verdim. Dilekçe ile müracatlar da bulundum, maddi ve manevi imkanlarımla davalar açtım, kazandım , kaybettim . Mücadelemi hiç bırakmadım .Kazandıklarımın yararı tek bana olmadı tabi ki astsubay kimliği taşıyan herkese ,hatta daha ast kademedekilere oldu . Tüm meslektaşlarımın bana ilettiği sorunları angarya olarak görmedim. Elimden geldiğince yardımcı olmaya çalıştım. Avukatlarına ücret ödememesi için ben dava dilekçelerini onlar adına kendim yazdım. TEMAD büyük bir camia, camiamızın yıllardır biriken sorunları bekliyor. Her şeyden önce vebal var. Geçmişte ağabeylerimiz , komutanlarımız zor şartlarda bizim için mücadele verdiler, bu uğurda can verdiler. Ama karşılığını alamadılar .Taleplerimiz olduğunda ülkemizin ekonomik sorunlarını gündeme getirdiler; söz verdiler, yapmadılar kısacası boş vaadlerle oyalayıp geciştirdiler.

2019 yılın da emekli edildim, çalışırken verdiğim mücadele ortada, şimdi de bu mücadeleyi TEMAD çatısı altında vermem gerektiğini düşünerek aday oldum. Biliyorsunuz

çalışırken hak mücadelesi aramak çok zordur. Ben her türlü riski göze alarak ve göğüsleyerek bu mücadelemi yaptım . Şimdide sıra TEMAD çatısı altında MÜCADELEYE DEVAM diyerek, aday oldum.

Birlik ve beraberlik içinde hareket edersek başaracağımıza inancım tamdır . Güçlü bir TEMAD karşısında ne siyasi ,ne de askeri otorite, Asb. camiasının karşısında duramayacaktır .Heyacanımız devam etmektedir .Ortak akılda bu sorunların üstesinden gelmememiz için bir sebep yoktur.

Konfüçyüs’ün dediği gibi : ” Bir işi Bilen yapar.

Az bilen akıl verir.

Bilmeyen Eleştirir.

Yapamayan Çamur atar.”

E.A.: Astsubayların sorunlarını öncelik sırasına göre belirtir misiniz?

Birlik ve beraberlik içinde olamama sorunu,

Makam ve görev tazminatlarının muvazzaf ve emekli astsubaylara verilmemesi,

OYAK İştirakleri ve TSK vakıf ve derneklerinin yönetim, denetim ve yetkili kurullarında görev verilmemesi,

Astsubayların meslek başlangıç derecesini emeklilere de 9/2 başlatılmaması,

EA..:Şimdi de bu sorunları nasıl çözümleyeceğinizi anlatabilir misiniz? 

N.T. Birlik ve beraberlik olma konusu en önemlisi, astsubay kimliği taşıyan mutlaka TEMAD’ a üye olmalı, yoksa mücadele veren üyelerin veballerini alırlar. Hatta yapacağımız , tüzük değişikliği ile çalışanlar kurumlarından izin alarak üye olmalıdırlar. Ben çalışırken Kurumuma Temad’a üye olmak istiyorum diye dilekçe verdim, izin istedim. J.Gn.K.lığı bana TEMAD’ ın Tüzüğün’de öyle bir madde yok diyerek cevap verdi. Konuyu TEMAD’ a ilettim, hala konu ile ilgili tüzük değişikliği yapacaklar. Üye olanlara büyük görev düşüyor, üye olmayanları ikna ederek üye olmaları sağlanmalıdır. Derneğimiz’in isminin başında TÜRKİYE ibaresinin bulunması dikkate değerdir.‘’ Her dernekte bulunmayan bu ibarenin hakkını vermemiz gerektiğine inanıyorum Emeklisi, çalışanı ,eş ve çocukları yani kısacası cebinde, cüzdananın da kimin astsubay kimliği var ise, TEMAD’ a üye olmalı, mücadeleye destek vermelidir bence. Aksi takdirde üye olanların hakkını yemiş olurlar. O da kul hakkına girer.

Makam ve görev tazminatlarının muazzaf ve emekli astsubaylara verilmesi konusu , Anayasa, Kanun , yönetmelik , yönergeler TEMAD çatısı altında kurulacak hukuk komisyonlarında incelenecek , davalar açılarak takip edilecek. TEMAD üyelerimize anket yapılacak, nasıl bir eylem birliği sağlanır ise il, ilçe başkanları ve delegeler ile karar birliği sağlanarak, gereken her şey yapılarak , sonuca gidilmesi sağlanacaktır . Aynı konu 9/2 başlangıç derecesinin verilmesi birlikte değerlendirilecektir. Bu konu çözülmeden gözüme uyku girmeyecektir.

Tüzük tamamen günümüz şartlarına uygun olarak düzenlenerek , tüm astsubay kimliği olanların üye olmasını sağlayacak şekilde olması sağlanacaktır. ÜYE İhracı diye bir şey söz konusu olmayacaktır. Edilenler de tüzük değişikliği yapılarak tekrar üye olmaları sağlanacaktır .

TEMAD Genel Merkezi için yerleşke temin yolu araştırılarak, burada TEMAD’ ın mali yapısını güçlü tutacak , iş kolları araştırılıp , değerlendirilerek işletmeler kurularak ; ekonomik olarak kimseye muhtaç olmadan ayakta durması için tedbirler alınacaktır. STK konusunda da doktor a yapmış bir meslektaşımız yönetimde yer alacak. Bahsi geçen arkadaşımız Proje yazma konusunda da çok deneyimli ,bu hususta da bilgi, birikim ve tecrübelerini bizimle paylaşacaktır.

EA: Bir takviminiz var mı? Örneğin ilk yıl şu sorunları çözerim, ikinci yıl bu sorunları gibi?

N.T.: Sorunların çözümüne yönelik yasa teklifleri mevcut mevzuat taranarak tarafımızdan hazırlananıp siyasi otoriteye sunulacak, bununla ilgili gerekli girişimde bulunulacak. ( soru önergesi verilmesi )Geçmişte verilen sözler ile ilgili bilgi ve belgeler toplanacak ,dosya halinde ilgili birimlere iletilecek ,ısrarcı olunacak, diyaloglu çözüm bulunmaması halinde ortak akılla hareket edilerek ,eylem birlikteliği sağlanacak.

Bir yasa teklifinin normal şartlarda doğrudan Meclis Genel Kurulu’na gelmesi bir yıl gibi süre içermektedir. Size verdiğim dosyada idareye verilen dilekçeler, cevaplar, sonunda açılan davalar ve yargılama süreçlerinin ne kadar uzun sürdüğünü görebilirsiniz. Ama bizim bu kadar sabrımız kalmadı. Makul en kısa sürede çözmek için top yekün çaba sarf edeceğiz, kimsenin şüphesi olmasın.

Makam ve görev tazminatlarının çalışanlara ve emeklilere verilmesi , başlangıç derecesi 9/2 nin verilmesi için SEFERBERLİK ilan edeceğim. Var gücümüz ile bu iş için çalışacağız . Bu sorun çözülmeden başka konuyu gündeme almayacağız. Bu sorunun çözümü için hep birlikte , birlik beraberlik içinde nasıl hareket etmemiz gerekiyorsa öyle hareket edeceğiz. Ne gerekiyorsa yapacağız.

EA: Çok sevimsiz ve istenmeyen bir soru olacak ama, bu takvimde “eğer şu zamana kadar bu sorunları çözemezsem genel kurula gider, Genel Başkanlığı bırakırım” gibi kamuoyuna bir taahhüdünüz olacak mı?

N.T: Şu anda TEMAD Genel Başkanlığına adayım. Benim gibi her meslektaşım da aday olabilir Her aday kendini ve yapacaklarını anlatacak, üç yıllığına görev isteyecek. Tüzük gereği, sorunları hepimiz biliyoruz ve elimizde sihirli değnek yok. Kaldı ki kaç yıldır avutuluyoruz . Karşımızdaki devlet otoritesi. Onun için Temad Genel Merkezi’nin seçimine oy verecek meslektaşlarım iyi irdeleyip ona göre oy versin . Hak eden seçilsin, seçim sonucunda seçilene de üç yıl sabır gösterelim. Ben 35 yıl boyunca hak arama mücadelesi veren bir kişi olarak nasıl zorluklarla karşılaştığımı iyi bilirim . TEMAD yönetimine ehil kişileri seçelim, sabır gösterelim derim . TEMAD Başkanlığı özveri isteyen bir görev,

şartlarını herkes biliyor . Eğer başarısız olduğumu, üye memnunuyetsizliklerinin arttığını hisseder, görür isem, zamana bağlı kalmaksızın, görevi bırakırım . Hiç kimsenin bundan şüphesi olmasın. Zaten yönetimim çok şeffaf olacak , her şey sosyal medya üzerinden üyelere ulaştırılacak , Temad üyesi olan her birey TEMAD’ a gelerek bir müfettiş gibi denetim ve inceleme yapabilecek . Gördüğü eksikleri merkez girişine konulacak deftere yazabilecek, yönetim tarafından yazılan konular takip edilecek ,kendisine randevu verilerek, yazdıkları tek tek anlatılacaktır . TEMAD sayfasındaki paylaşımların tamamı, yorumlara açık olacak, hepsi takip edilecek, not alınacak , tabi ki haddini aşan ,küfür,hakaret içeren ifadeler vs olursa , adli makamlara suç duyurusunda bulunacağız.

EA.Ekibiniz var mı? Varsa ve sizce sakıncası yoksa açıklamak ister misiniz?

N.T.: TEMAD yönetim kurulunda her kuvvetten, Kara ,Deniz,Hava, Jandarma ve Sahil Güvenlik’ ten personelin yer almasını istiyorum . Yönetim de, yüksek lisans ve doktorasını yönetim organizasyon üzerine yapmış bir arkadaşımız olacak, STK konusu faaliyet alanı, maliyeci ,hukukçu ,sosyal medya yönetimi konusunda da deneyimli arkadaşlarım olacak . En önemlisi üç yıl boyunca gece gündüz bu işe gönül veren arkadaşlarla çalışmak istiyorum . Onları bulmak için de çalışmalarım devam ediyor. Aceleci davranmak da istemiyorum. Donanımlı arkadaşlara kapımız her zaman açık olacaktır . Çünkü seçilirsem üç yıl çok yoğun olacak , yönetimde mücadeleyi seven ve o inancını kaybetmemiş arkadaşlar olmasına dikkat ediyorum .

EA. Bize göre en önemli sorun, maalesef gerek muvazzaf, gerekse emekli astsubayların birlik beraberlik oluşturamaması, bölünmüşlük, kırgınlık, hayal kırıklıkları. 100 bin emekli astsubay olduğu söyleniyor ancak; TEMAD’ın üye sayısı 20 binlerde bile değil. Bu insanlara nasıl ulaşacaksınız, nasıl dokunacaksınız? Nasıl bir araya getireceksiniz?

N.T : Biz kendimizi iyi anlatarak bunun mümkün olacağına inanıyorum. Her üye beş tane üye olmamış meslektaşımızı üye yapma konusunda gayret sarf ederse neden olmasın. Ben örgütlü toplumun ne kadar etkili ve başarılı olduğuna inandım. Dikkatinizi çekmek istiyorum örgütlü olan sivil toplum örgütleri işçi örgütleri kıdem tazminatına dokunma diye eylem birliği yaptılar ve başarılı oldular.

Tabi ki sorunlarımız konusunda yapacağımız çalışmalar meslektaşlarımıza ulaştıkça ,onlar gördükçe herkes o heyecan ile bulunduğu yerdeki TEMAD üye olacaktır. Bundan hiç şüphem yok, DÜRÜST OLACAĞIZ ,ÜYELERİ BİLGİLENDİRECEĞİZ, BİRLİKTE HAREKET ETMEK İÇİN YARDIM İSTEYECEĞİZ , TÜM MESLEKTAŞLARIMLA EL ELE OLACAĞIZ HER ZAMAN.

EA.: Yıllardır gönüllü bir dernekten ihraçlar gibi, yakışıksız bir kanayan yaramız var. Her gelen yönetim ihraçlara karşı olduğunu söyleyerek geldi, ama hepsi maalesef üye kıyımı yaptı, bu konuda sizin tutumunuz ne olacak?

N.T.: Yıllardır hukuk mücadelesi vermiş biri olarak , hukuksuz bir şekilde seçimle gelmiş insanları değişik somut olmayan bahanelerle üyeliklerine son vermeyi doğru bulmuyorum. Bunun kişiselleştirildiği kanaatindeyim. Öyle olduğunu söylemiyorum ama FETÖ/PDY hain terör örgütü Devlet içinde yapılandığında kendinden olmayanı bay pass etmek için değişik kumpas ve iftiralarla yıldırma politikaları ile sistem dışına itmiştir. Bu tür subjektif ve keyfi

uygulamalara son vereceğiz . Tüzük değişikliği ile ihraç sorununu bitireceğiz, Haddini aşan , hakaret eden vs olur ise adli makamlara suç duyurusunda bulunacağız ve kazanılan tazminatları TEMAD gelir kaydedeceğiz.

EA.: Üzülerek ifade edelim ki, çözüm noktası olması gereken Genelkurmay ve MSB, sorunlarımızın çözümünün önünde engel olduğuna dair toplumumuzda bir algı ve inanış var. Geçmiş dönemlerde (son 15 yılda) TEMAD Yönetimlerinin ilkeli bir tutumu olmadı. Ya kavgalı, ya da güdümünde bir tavır sergilendi. Sizin tutumunuz ne olacak?

N.T.: Gn.Kur. ve MSB sorunların çözümü gerçekten istiyorlar mı ? İstiyorlar sa hazırlayacağımız yasa metinlerini Meclise göndermelerini isteyeceğiz. Kimsenin inisiyatifine bırakmayız., Geçmiş dönemler de verilen sözleri hatırlatacağız. Çalışan ve emekli astsubaylara verilen sözlerde durulmadığından rahatsız oldukları ,inandırıcılığın yitirildiği .uyutulmaya çalışıldığı düşüncemi ısrarla söyleyeceğimizi külfette olduğumuz gibi nimette de olmak istediğimizi de aynı kararlılıkla belirteceğimiz, çözüm bulunmazsa alternatif yollara başvuracağımıza, kendilerini Türk Milletine sikayet edeceğimizi de belirtmek isterim. 100.000 kayıtlı üyemiz var dediğimiz de, yuvarlak bir hesap yapalım .100.000 eşi ve seçmen yaşına gelmiş her birinin 2 çocuk olduğunu düşünelim anne babaları ve ile bir de çalışanların kendileri ve eşlerini kattığımızda 1.000.0000 kişiye denk gelmektedir. Hangi siyasinin iştahını kabartmaz soruyorum. Burada sizin aracılığınız ile tüm meslektaşlarımı Temad’ın işlerliğini beğenen beğenmeyen herkesi hatta eş ve çocukları da dahil olmak üzere üye olmaya davet ediyorum. Ben çalışırken eşimi de üye yaptım 2015 yılında.

Şu gerçek artık Milli Savunma Bakanı’nı siyasi otorite atıyor, Siyasi otoritenin de iktidara gelmesi için oy a ihtiyacı var. Yukarıda yaptığım oy hesabı onlar için çok önemli olur. Neticede Gn.Kur. Bşk.nı , Milli Savunma Bakanı ve siyasi otoriteye bağlı, kanunları da iktidar olan , Cumhurbaşkanı ya kararname ile ya da Meclis’ten çıkıyor. Bakan ve Gen.Kur.Bşk.nın haberi bile olmaz, bir kararname yazar Cumhurbaşkanı imzalar , atanmışlar ve memur olanlar da uygulamak zorundadır. Yeter ki siyasi otorite istesin ya da mecbur kalsın.

EA..: Gerçek veriler elimizde yok ama duyumlarımıza göre TEMAD ekonomik sıkıntı içinde, borçlu, kendi yeri yok, kiracı, asgari düzeydeki personel maaşlarını ödeyemez durumda. Umarız bu duyumlar doğru değildir, ama görünen de bu. TEMAD’ı ekonomik olarak nasıl düze çıkaracaksınız?

N.T.: Bu konu bir şube başkanı ile yaptığım görüşme esnasında gündeme geldi. Gelir artırıcı projeler üreteceğiz. Yönetime gelince mevcut durumu ve şartları inceleyip üyelerle paylaşacağım Nasıl tedbir alacağız, Yönetim Kurulu ve il, ilçe başkanları ile toplanıp, kararlar alıp o yönde birlikte hareket edeceğiz.

Benim düşüncem TEMAD GENEL MERKEZİ için bir kompleks olan yerleşke kurmak ,burada ne tür ticari faaliyetler yapabiliriz, onu değerlendirmek , açıkça yazayım o zaman TANDOGAN Ordu Evi’ni isteyeceğim. Burada Temad’ı yerleştirmek ve ticari faliyetleri burada yürütmek istiyorum. Ayrıca çalışan ve emekli personelimize her türlü hizmetin en iyisini vererek onlarla iç içe olmasını istiyorum. TEMAD genel merkezinin.

Devletimiz her yeri özelleştiriyor, Tandoğan Ordu Evi’ni biz işletir , aynı görevleri ifa ederiz, Gn.Kur. Da personelini buradan çekerek tasarruf sağlamış olur.

Bir de yönetimde yer alacak yönetim organizasyon ve kalkınma ,proje konusunda DR. Olan arkadaş proje hazırlayarak, bize katkı sağlayacak.

EA: Siz Sayın Necmi TENGİLİMOĞLU, bir emekli astsubay olarak Necmi TENGİLİMOĞLU’nu neden seçerdiniz?

N.T.: 35 yıllık meslek hayatımda astsubay camiası için verdiğim mücadele , yaşadığım sıkıntılar , gördüğüm tayinler , aldığım cezalar , Mahkeme ve AİHM’ye taşınan davalar . O zaman ben şöyle söyleyeyim , ‘’ BEN ve TEMAD İÇİN , HAYIRLI OLACAKSAM , ALLAH BANA NASİP ETSİN. OLMAYACAKSA ,İNŞALLAH TEMAD’ A HAYIRLI KİM OLACAKSA ALLAH, O MESLEKTAŞIMA NASİP ETSİN’’ Diyorum. Genel Merkez Delege seçimlerinde , il ve ilçe başkanlarına yaptıklarımı anlatacağım, kendimi tanıtacağım , elimden geldiği kadar , seçilirsem de astsubay hakları için çalışmaya devam edeceğim, TEMAD’ ı , TÜRKİYE CUMHURİYETİ’NDE , EN ÖNEMLİ SİVİL TOPLUM ÖRGÜTÜ OLARAK GÖRÜLMESİ İÇİN MÜCADELE EDECEĞİM.

EA.: Teşekkür ediyor, başarılar diliyoruz. Söyledikleriniz kelimesine dahi dokunulmadan

yayınlanacaktır.

İki şeyin karşısında durulmaz ve itiraz edilemez. Biri Hakkın takdiri, diğeri

Halkın takdiri.

Yolunuz açık olsun.

N.T. BEN ÇOK TEŞEKKÜR EDİYORUM, BANA ZAMAN AYIRDIĞINIZ İÇİN , SEÇİLİRSEM DE HER ZAMAN DESTEKLERİNİZi BEKLEYECEĞİM. .

Sayın TENGİLİMOĞLU’nun röportajını okudunuz.

Kısa bir yorumumuz var; Astsubayların en büyük sorunu statü sorunu!

Her çözümün karşısına “statü” konusu çıkmakta. Bizce birinci öncelik statü konusu olmalı, astsubay okulları LİSANS düzeyine çıkarılmalıdır. Bu gerçekleştiği takdirde, çözümler daha kolay olacaktır.

Saygılarımızla…

Emekliassubaylar site yönetimi 

 

YAZARIN EKLEMİŞ OLDUĞU YAZILAR
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.