Dolar 33,0413
Euro 35,9402
Altın 2.546,09
BİST 11.156,20
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Ankara 32°C
Az Bulutlu
Ankara
32°C
Az Bulutlu
Cts 33°C
Paz 34°C
Pts 33°C
Sal 31°C

MAİL KAMPANYASI !

"Yazarların yazıları kendi düşünce ve sorumluluklarını taşır"
30/01/2011 11:57 PM | Son Güncellenme: 31/03/2024 8:59 PM
3

imzaDeğerli Meslektaşlarımız;

Şu an Milli Savunma Komisyonu’nda olan MHP milletvekilleri Sn.Mehmet ŞANDIR, Sn.Erdal SİPAHİ ve Sn.Hamit Homris tarafından verilen “intibaklarımız ve 100 TL denge tazminatı teklifi” ile henüz komisyona intikal etmeyen AK PARTİ milletvekili Sn.Nurettin AKMAN’ın “intibaklarımızla ilgili teklifleri”  bulunmaktadır.

TEMAD genel başkanlığının yetersiz bilgilendirmesi veya ilgisizliği yüzünden adalet ve eşitlik ilkelerine aykırı bir uygulama olan 9/1 konusu aynen muhafaza edilmektedir.

Sorumlulukları ve görev koşulları bizlerle kıyaslanması mümkün olmayan MYO mezunu emniyet hizmetleri, meclis stenografları, ziraat ev ekonomistleri, teknik hizmetler sınıfı mensupları 9/2’den, bu sınıflar ve daha birçok devlet memuru (tabibler, eczacılar, veterinerler, biyologlar, mühendisler, mimarlar, teknik öğretmenler, diyanet işleri personeli, harp okulu ve yüksek okul mezun subaylar, orman ve gümrük muhafaza memurları vb) lisans mezunu olunca 8’nci dereceden göreve başlayıp, 1’nci derece 4’ncü kademeye kadar yükseltilmektedirler.

Muhalefet milletvekillerinin iyi niyetle vermiş oldukları tekliflerin iktidar tarafından dikkate alınmayacağını hepimiz biliyoruz. Bu nedenle, iktidar milletvekili Sn.Nurettin AKMAN’a ve Milli Savunma Komisyonu üyelerine, Sn.Akman’ın teklifindeki 9/1 adaletsizliğinin giderilmesi ve teklifin hayata geçmesi için aşağıdaki metni göndereceğiz.

Saygılarımızla

SİTE YÖNETİMİ

Aşağıdaki bölüme isminizi ve TC kimlik numaranızı yazarak GÖNDER tuşuna bastığınızda bunu sağlayabileceksiniz. Dileyen arkadaşımız kendi ifadelerine göre de mail gönderebilir.

Sn.Nuretttin AKMAN’ın mail adresi: nurettinakman@akparti.gov.tr

Milli Savunma komisyonu: savkom@tbmm.gov.tr

AŞAĞIDAKİ METİN SN.AKMAN VE MS KOMİSYONU ÜYELERİNE GÖNDERİLECEKTİR

Saygıdeğer Vekilim;

Yıllardır, ön yargılarla tahakküme varan sosyal ve ekonomik haksızlıklara uğrayan Astsubaylar için Sn.Nurettin AKMAN’IN lütfedip verdiği yasa teklifi için minnettarlığımı sunuyoruz; ancak teklifte, büyük adaletsiz uygulama olan 9/1 konusu aynen korunmuştur. Bu husus, birçok arkadaşımızın mağduriyetine neden olacağı gibi, hukuksuzluk ve eşitsizlik de devam edecektir. Lütfen, bu konuyu aşağıda arz ettiğim bilgiler doğrultusunda değerlendirmenizi istirham ediyorum.

Türk Ordusu’nu sırtımızda taşıyınca bizi hamal sananlar, yıllardır ön yargılarla sosyal ve ekonomik haksızlıklara uğrattılar! AB uyum yasaları gereği, ‘öğretmenlere 1983 yılında yüksek okul hakkı tanınmasından 20 yıl sonra‘ bizim MYO mezunu olmamız kerhen kabul edildi. Esasında, bizler liseden sonra 1 yıl sınıf okulunda okuyup mezun oluyor, akabinde kıta içi eğitimlerle zaten MYO seviyesinde öğrenim görüyorduk ama yüksek okul mezunu sayılmıyorduk!

Bu arada kendi nam ve hesabına yüksek okul bitirenlere verilen dereceyi iptal ettirmek böylece okuma arzusunu kırmak için önce zamanın cumhurbaşkanı Fahri KORUTÜRK”e “ASTSUBAYIN EMSALİ SUBAYDIR BİR ÜST DERECE VERİLMESİ HALİNDE AYNI ÖĞRENİMİ GÖREN SUBAYI GEÇECEKTİR BU DA ANAYASANIN EŞİTLİK İLKESİNE AYKIRIDIR” gerekçesi ile iptal davası açtırıldı.

Anayasa mahkemesi “astsubayın emsali subaydır” gerekçesini dikkate alarak maddeyi kısmen iptal edip astsubayların intibaklarını subaylarla aynı derece ve kademeden yapılmaya başlanınca, bu kez devreye AYİM girdi ve “astsubayın emsali subay değil, devlet memurudur” kararı verdi. Bu durumda ya cumhurbaşkanı Anayasa mahkemesini yanılttı ya da AYİM hukuka aykırı karar verdi! Sonuçta, astsubaylar hukuksuz bir şekilde mağdur edilerek, ‘ağır görev koşulları ve sorumluluklarına rağmen‘ büro memurları ile aynı dereceden göreve başlatıldılar.

Asb.MYO yasası çıkarken bu haksızlığın önlenmesini umut ediyorduk. Ancak, özellikle ön yargılar sonucu özel statü kavramı değişmesin ve assubaylar ¼ kademeye yükseltilmesinler düşüncesi ile görev koşulları ve sorumlulukları assubaylarla kıyaslanamayacak olan; MYO mezunu emniyet hizmetleri, meclis stenoğrafları, ziraat ve ekonomistleri, teknik hizmetler sınıfına mensup kamu görevlileri 9/2’den göreve başlatılırken assubaylar 9/1 kademeden göreve başlatıldılar. Yıllardır adalet ve eşitlik ilkesine aykırı bu haksızlığın düzeltilmesinin mücadelesini veriyoruz!

Sn.Akman’ın, özellikle 3’ncü ve 2’nci dereceden emekli olan binlerce arkadaşımızın mağduriyetini önlemek adına verdiği  yasa teklifinde, bu adaletsiz başlangıç derecesi olan 9/1  esas alınmıştır!

Bu dereceden intibakların yapılması elbette bazı arkadaşlarımızın derdine çare olacak ama büyük bölümü  3/3’ten emekli olanlarla, yüksek okul bitirip intibakı yapıldıktan sonra 2/1’den emekli olanların birinci dereceye yükselmeleri imkansızlaşacak, 1’nci derecedeki arkadaşlarımızın 4’ncü kademeye yükselmeleri önündeki engel ve adalet eşitlik ilkelerine aykırı başlangıç derecesi devam edecektir!

9/2 assubaylar için maddi ve psikolojik açıdan önemlidir. Bu dereceden göreve başlatılmamız moral yönünden de bizi güçlü kılacak, adalet,eşitlik sağlanacak ve bir hakkın iadesi temin edilecektir.

HENÜZ KOMİSYONA İNTİKAL ETMEYEN TEKLİFİNİZDE GÖREVE BAŞLANGIÇ DERECESİNİN 9/2 OLARAK DÜZELTİLMESİNİ ve komisyonda görüşülmesi sırasında adalet ve eşitliğin sağlanmasına yardımcı olmanızı istirham ediyorum. Bu yardımınız bir hakkın iadesini temin edeceği gibi sayıları yüz binleri bulan assubay ve ailelerinin gönlünde değerlendirilecektir.

Size bu istirhamımı şahsım ve binlerce meslektaşım adına ilettiğimi de özellikle belirtmeliyim. En içten dileklerimle saygılarımı sunuyorum.

Yukarıdaki metini göndermek için TIKLAYINIZ

YAZARIN EKLEMİŞ OLDUĞU YAZILAR
YORUMLAR

 1. Hüseyin ÇETİN dedi ki:

  Kaleminize ve yüreğinize sağlık sayın Erdal GÜNŞER. İzninizle benim de kınamalarım var.
  1. Astsubaydan yardım alabilmek için küfürlü, tehditli ikna yöntemini kullanmayan çalışan Kur.Alb. A.Ç.’ı kınıyorum.

  2. Bugün basın açıklaması yapacağım diye ortaya çıkan ve bu işi eline yüzüne bulaştıran TEMAD Gen.Bşk.nını kınıyorum.

 2. Ersen Gürpınar dedi ki:

  Sevgili Günşer daha birçok konuyu kınadık,önerdik eleştirdik TEMAD ise sadece seyretti. Mücadeleye katkılarımız ve haklarımızla ilgili birçok konuyu bizlerden öğrenmelerine rağmen bizi muhalif ilan ederek gündem değiştirmeyi amaçladılar ne yazık ki buna bazı şube başkanları da alet oldular.
  Oysa bu site TEMAD’a ve mücadelemize destek misyonundan hiçbir zaman sapmadı.Basın açıklamasında 9/1 adaletsizliğinden bahseden sayın başkan biz hazırladık diye övündüğü Sn.Akman’ın ortalıkta olmayan teklifinde neden 9/1 adaletsizliğine ortak oldu bu çelişkiyi bize anlatabilir mi?
  Bu yönetim bizim sorunlarımızı çözemez biz İSTİFA dedikçe onlar İSTİFADE anlıyorlar.Saygılarımla.

  Not.Sn.Erhan KOLAĞASI TEMAD’ın hatalarına ortak olamayacak kadar bilinçli onurlu ve mücadele adamıdır büyük ihtimalle yazısı birgün sonra editör veya maaşlı webmaster tarafından yayına verilmiştir.

 3. Hasan ÇANKAYA dedi ki:

  Benim de kınamaya katkım olsun.

  Güneydoğu’da terörle mücadelede en tehlikeli yerlerde bizlerin silah arkadaşı olduklarını hatırlayan; batıya geldiğimizde burnumuzdan fitil fitil getirip normal süre dolmadan doğuya gitmek için dilekçe vermemize neden olanları da kınıyorum.

 4. Mehmet AKPINAR dedi ki:

  Sevgili Günşer,yazdıklarının tamamına imzamı atıyorum,yukarıda sayılan nedenler gereği bu aktiviteye isteyerek bilinçli olarak katılmadım,son çırpınışlarını oynayan ve bizleri de kukla olarak gören bu yönetime destek vermemek adına katılmadım,zaten sizin yazdığınız ve yorumcuların eklediği diğer olaylar eğer kendi ikballerini düşünmeyen ,güçlü bir TEMAD yönetimi olsa idi zaten bunların hiç biri yapılamaz söylenemezdi,anında tepki en sert biçimde verilir ortalık ayağa kaldırılır,hukuki yollarla da bu söylemleri dillendirenler perişan edilirdi,ama ne şiş yansın ne kebap stratejisinden ödün vermeyen veremeyen ,tekrar tekrar yönetimde kalmayı sadece kendi ikballerini düşünen böylesi bir yönetim orada durdukça sizler yazacaksınız onlar da sadece bakacaklar,az kaldı gidecekler bile diyemiyorum zira toplumumuz da bu durumdan şikayetçi değil ki,bizler bir avuç muhalif bunları söylüyor dile getiriyoruz,umarım yanılırım.

 5. Özcan ÖZEL dedi ki:

  Sayın Günşer;

  Kaleminize sağlık duygularımıza tercuman oldunuz.Kınananlar, bunlardan ders alırlar mı diye düşünüyorum, işin içinden çıkamıyorum beddua da etmek istemiyorum.

  Bildiğim tek şey, bizleri bu düşüncelere sevk edenleri kınıyorum.

 6. Mithat Türetken dedi ki:

  Sn. Günşer,
  Sıkıntılarımızı en açık ve en güzel bir şekilde izah etmişsiniz. Yüreğinize sağlık.
  Bizim Bay Başkan siyasete soyunduğu için, ne şiş yansın ne kebap felsefesini uyguluyor.
  Neticede kendi suyunu kendi ısıtıyor da, farkında değil.
  Biraz daha sabır gerek. Saygı ile.

 7. ender ozkıranlar dedi ki:

  Sn. GÜNŞER,
  Kınama listenize içtenlikle katılıyorum.İzninizle listenize ben de bir,iki ekleme yapmak istiyorum.
  1-Assubaylara,uzmanlara,erlere(hukuk eğitimi yargıç düzeyinde olmayan)sadece rütbesi yüksek diye 3-7-14-21-28 gün oda/göz hapsi veren kişileri ve bu yetkiyi(AİHM tarafından kaldırılması kararına rağmen)kullandıran ve kullanılmasına göz yumanları,
  2-Var olan devlet olanaklarını,Ordu kelimesinin genel anlamı ile değil,belirli bir zümrenin emrine vererek o zümrenin saltanat sürmesini sağlayanları,
  3-OYAK’ta,hisse senedi verilerek adalet sağlamak var iken,(hepimizin gözünün içine bakarak) hakaret ederek adaletsizliğin devamını sağlayanları(Siz bu konuyu belirtmişsiniz ama,ben hızımı alamadım.)
  Her assubay gibi yürekten KINIYORUM.
  NOT:Listeyi uzatabiliriz ama yerimiz kısıtlı.

 8. Erdoğan Evkaya dedi ki:

  TEMAD Genel Başkanı oturduğu koltuğun ağırlığını acaba biliyor mu ya da o koltuğun hakkını verebiliyor mu? Ben şahsım adına yazıyorum TEMAD’a üye değilim bu yönetim gitmedikçe ve bu sitede bulunan değerli abilerim, kardeşlerimden birkaçı yönetime girmedikçe üye olmayı düşünmüyorum.Olsun bizi muhalif ilan etsinler onlar bizden değildir desinler zaten ben de onları bizden kabul etmiyorum,her söylenene emredersiniz komutanım diyen bir zihniyet zaten bizden değildir.Biz üniformamızı çıkarttık sadece verilmeyen, anamızın ak sütü gibi helal olan haklarımızı almak istiyoruz,ikinci,üçüncü sınıf vatandaş olmak istemiyoruz.Görevdekiyle ve emeklisiyle tüm camiamızın haklarının ayırt edilmeden verilmesini istiyoruz.Ama bu yönetimle değil.Yeni ve demokrat, yasakçı olmayan, yalaka olmayan, her zaman dik duran bir yönetim gelsin nereye isterlerse gelmezsem askerlik şerefim beş paralık olsun.Bunuda buradan yazıyorum.

 9. AYHAN dedi ki:

  Abiciğim Merhaba;
  Yazını okuyunca ben de kendi kendimi kınamaya karar verdim.. Kalemine sağlık..

 10. veysel çetiner dedi ki:

  Ben de sayın milli savunma bakanımızı 2007’de yapmış olduğu açıklamasının arkasında durmadığı ve yüz binlerce emekli astsubayla dalga geçtiği için nefretle kınıyorum.
  Acaba rahat uyuyabiliyor mu?..

 11. Ali AKKAŞ dedi ki:

  TSK’lerinde hak dağıtılırken yok sayılan, ceza verilirken aranan zümre olan astsubaylara insan gibi davranmayanları, yargılarken koluna bakarak yargılayanları KINIYORUM.

 12. Mustafa Savaş EVRAN dedi ki:

  Ben de katkı yapayım

  1.Eski Genkur.Bşk.İlker Başbuğ’un;Asb.Meslek Yüksek Okulu açılışında kimse zorlamadan ve bizi samimiyetine inandırarak yaptığı konuşmayı,Genkur.Bşk.lığı makamına geldikten sonra unutmasını ve hayata geçirmek için hiç bir şey yapmamasını,Fatih Altaylı’ya verdiği röpartajda;”Generallerimle görüştüm,keşke zamanım olsa da tüm personelimle-General ve teğmenlerim dahil görüşme imkanım olsa” diyerek,TSK.lerinde Assubayları,Uzman erbaşları,Sivil Memur ve işçileri ve buraya kadar sayılan personelin Subaylar dahil tamamının var oluş sebebi olan Erleri personelden saymayarak açıkça yok saymış olmasını NEFRETLE KINIYORUM.
  2.TEMAD sitesinde halen yayınlanmakta olan ve TBMM Başkanlığına verildiği söylenen kanun tekliflerinin halen Meclise ulaştığını gösteren en küçük bir emareye rastlayamadık.Bu teklifleri verdiğini söyleyerek bizi aldattığını sanan AKP Çankırı Milletvekili Nurettin AKMANI NEFRETLE KINIYORUM.

  Saygılar.