Dolar 32,5004
Euro 34,6901
Altın 2.496,45
BİST 9.693,46
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Ankara 20°C
Parçalı Bulutlu
Ankara
20°C
Parçalı Bulutlu
Pts 24°C
Sal 28°C
Çar 26°C
Per 21°C

MAİL KAMPANYASI

22/04/2013 9:29 AM | Son Güncellenme: 31/03/2024 8:59 PM
4

Saygıdeğer Meslektaşlarımız

Yıllardır assubaylara  ön yargılarla yapılan sosyal, ekonomik ve insanı haksızlıkları her platformda dile getirmeye çalıştık. Yasal temsilcimiz TEMAD tarafından ilgililere ilettik. Talebimiz hiç bir zaman imtiyaz, ayrımcılık ve daha fazlası olmamıştır!

Bizler, verilen her görevi tüm şartlarda yerine getirdik. Talebimiz sadece adalet, eşitlik ve insan onuruna saygıdır. Bugüne kadar bu, verilen sözlere rağmen gerçekleştirilmemiştir.

Yeni hazırlanmakta olan Personel Yasası ile haksızlıkların giderileceğini umutla beklerken yasada kısmî iyileştirmelere rağmen  bir çok haksızlık ve olumsuzlukların devam ettiğini üzülerek öğrendik. Bunlardan en önemli olanı ise tazminatlardaki eşitsizliğin devam ederek; Genelkurmay Başkanlığı Basın Bilgi Notunda ve MSB’nın soru önergelerine verdiği yanıtlarda subay, assubay ve uzmanların göreve başlangıç derecelerinin tespitinde 4 yıllık fakülte ve yüksek okul mezunlarının 8/1’den, 2 yıllık yüksek okul mezunlarının 9/2’den lise mezunlarının 10/1’den göreve başlatılacakları taahhüt edilmesine rağmen görev koşulları ve sorumlulukları assubaylarla kıyaslanamayacak birçok devlet memurundan daha önemsiz kabul edilerek  daha alt kademeden göreve başlatılma adaletsizliğimizin devam ettirilmesidir. Bunu kabul etmemiz düşünülemez!

Tüm sorunlarımız, bazılarımızı kişisel olarak ilgilendirmese de ortaktır. Bu konuda hakkında site yönetimi tarafından hazırlanan mail kampanyasından haberi olmayanlar ve internet kullanmayan arkadaşlarımızın da katılma istekleri dikkate alınarak yeni bir mail kampanyası düzenlenmiştir.

Aşağıdaki metni Gnkur., MSB. ve Kuvvet Komutanlıklarına göndermek için ilgili bölümleri doldurarak GÖNDER tuşuna basmanız yeterlidir.

Dilekçelerin bir nüshası site yönetimine gelmektedir. Kimlerin destek verdiğini buradan izleme imkanımız olmaktadır. Bazı arkadaşlarımızın da  gerçek isimlerini, vatandaşlık numaralarını yazmadan,hâttâ isim bölümüne haksızlıkları dile getiren cümlelerle kampayaya katıldıklarını görmekteyiz. Bu tür katılımların kampanyanın ciddiyetini zedelediği unutulmamalıdır!

Muvazzaf kardeşlerimizin müracaat ve şikayetleri yasalarda belirlenmiş olduğundan bu hususa özen göstermeleri gerekmektedir. Kampanyaya katılmanızın yanı sıra arkadaşlarımızı bilgilendirerek katılımlarını sağlamanız büyük önem arz etmektedir!

Verdiğiniz destek için meslektaşlarımız adına teşekkür eder  sevgi ve saygılar sunarız.

E.ASB.GÜÇ BİRLİĞİ PLATFORMU


İLGİLİ MAKAMA

İLGİ: (a) Genelkurmay Başkanlığının 28 Mayıs 2012 tarihli basın bilgi notu açıklaması

        (b) MSB.lığının 11 OCAK 2013 tarih ve MAİY : 2012/7037/Kan.Kar.D.Tetkik ve İşl.Ş. sayılı yazısı

Yeni hazırlanmakta olan askeri personel yasası taslağında kısmî iyileştirmelerin yanı sıra assubaylar hakkında bir çok olumsuzluğun devam ettiğini üzülerek görmekteyiz. Bu hususların düzeltilerek adaletin, moral motivasyonunun, aidiyet duygusunun tesisinin sağlanması ve gelişmelerden doğan endişelerimizin giderilmesi için bir kez daha taleplerimizi bilgilerinize sunuyorum.

Astsubay kaynağı olan Astsubay Meslek Yüksek Okulu Yasası ile göreve başlangıç derecelerimiz belirlenmiştir. Görev koşulları ve sorumlulukları astsubaylarla kıyaslanamayacak bir çok devlet memuru bizden daha üst derece ve kademeden göreve başlamaktadır. Bu hukuksuzluğu ve bu durumun doğurduğu psikolojik sonuçları yıllarca dile getirdik.

Genelkurmay Başkanlığının Basın Bilgi notu ile Milli Savunma Bakanlığının TBMM Başkanlığına gönderdiği soru önergesi yanıtında kamuoyu ile de paylaşılan aşağıdaki açıklama yer almıştır;

1. Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK)’nde görevli subay, astsubay, uzman jandarma ve uzman erbaşların özlük haklarının eğitim seviyesine göre düzenlenmesi yönünde hazırlanan ve halen Başbakanlıkta bulunan 926 sayılı TSK Personel Kanununda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı Taslağına ilişkin yasal düzenleme çalışmaları devam etmektedir. Taslak ile;
a. Subay, astsubay, uzman jandarma ve uzman erbaşların öğrenim durumlarına göre göreve giriş derece ve kademeleri yeniden düzenlenerek, 4 yıllık fakülte ve yüksek okul mezunu olanların 8/1’inden, 2 yıllık fakülte ve yüksek okullardan mezun olanların 9/2’sinden, lise ve dengi okul mezunlarının 10/1’inden göreve başlamalarının sağlanması,
b. Subay, astsubay, uzman jandarma ve uzman erbaşların durumlarına göre yükselebilecekleri en son derece ve kademelerinin yeniden düzenlenerek; iki yıl ve daha fazla yüksek öğrenimi bitirenlerin 1/4’üne, lise ve dengi okulları bitirenlerin 2/6’sına, ortaokul ve dengi okulları bitirenlerin 3/8’ine kadar ilerlemesi,
c. Yüksek lisans ve doktora yapanların kademe ilerlemesi yapabilmeleri amaçlanmaktadır.”

Genelkurmay ve MSB.lığının daha önceki açıklamalarına rağmen, hazırlanmakta olan yeni Askeri Personel Yasası Taslağında birçok haksızlık giderilmediği gibi, göreve başlangıç dereceleri, (Taslak Md.77) görev koşulları ve sorumlulukları assubaylarla kıyaslanamayacak bir çok devlet memurundan (mahalle bekçisi ve ziraat teknisyeni, ev ekonomisti vb.gibi) daha alt kademeden uygulanması ve mevcut uygulamadaki MYO mezunlarının 9/1, lisans mezunlarının 9/3 kademeden göreve başlatılma adaletsizliğinin aynen korunması, görevdeki personelin moral motivasyonunu, emekli personelin de kuruma olan aidiyet duygusunu zedelendiğini belirten müracaatımız üzerine bazı arkadaşlarımıza verilen yanıtta:

4 yıllık fakülte ve yüksek okul mezunu olanların 8/1’inden, 2 yıllık fakülte ve yüksek okullardan mezun olanların 9/2’sinden, lise ve dengi okul mezunlarının 10/1’inden göreve başlamaları amaçlanmıştır. Ancak, yapılan çalışmalar sonucunda taslak daha sonra revize edilerek ‘astsubayların başlangıç derece/kademesi; Astsubaylardan, hazırlık sınıfları hariç olmak üzere bitirdikleri fakülte, yüksek okul veya meslek yüksek okulların öğrenim süresi; iki yıl olanlar 9’uncu derecenin 1’inci kademesinden, üç yıl olanlar 9’uncu derecenin 2’nci kademesinden, dört yıl ve daha fazla olanlar 9’uncu derecenin 3’üncü kademesinden göreve başlarlar‘ şeklinde değiştirilmiş ve Taslak Kanun çalışmasında aynı şekliyle yer almıştır.

açıklaması ile  hukuksuzluğun devam ettirileceği teyit edilmiştir!

REVİZE yeniden düzenlemedir. Yeniden yapılan düzenlemede hukuksuzluğun korunması hiç bir hukuk ve değer yargısı ile haklı görülemez!

Bu adaletsizliğin giderilmesinin temininin yanı sıra, taslakta tazminatlar konusunda assubaylar aleyhine uygulanan haksızlıklar ile taslak yasada yer almayan;

657 sayılı memurların yararlandığı sicil affının sağlanmasını.

Sadece TSK personeline uygulanan sağlık nedeniyle resen emeklilikte emsallerinin derecesine ulaşamamanın neticesinde doğan mağduriyetlerin giderilmesini.

2 ve 3’üncü dereceden emeklilerin hak kaybına neden olan Em.San.Md.70 (1)fıkra (b) bendindeki adaletsiz oranların değiştirilmesini.

Kalkınmada öncelikli illerde görev yapan 657 S.K. tabi personele çalıştığı her iki yıla verilen bir kademeden 926 S.K. tabi personel ve emeklilerinin de yararlanmasını.

Sağlayarak haksızlık ve adaletsizliklerin giderilmesinin temini ordumuzda adaletin, hizmet verimliliğinin, moral motivasyonunun ve aidiyet duygusunun gelişmesinde, dolayısı ile ordumuzun güçlenmesine katkılar sağlayacaktır.

Gereğini emir ve müsaadelerinize saygılarımla arz ederim.

Adı Soyadı :

T.C. No :

Sınıf ve Rütbesi :


  • Yukarıdaki metni göndermek için TIKLAYINIZ!
YAZARIN EKLEMİŞ OLDUĞU YAZILAR
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.