Dolar 33,0413
Euro 35,9402
Altın 2.546,09
BİST 11.156,20
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Ankara 32°C
Az Bulutlu
Ankara
32°C
Az Bulutlu
Cts 33°C
Paz 34°C
Pts 33°C
Sal 31°C

BİR HUKUKSUZLUK DAHA GİDERİLDİ

"Yazarların yazıları kendi düşünce ve sorumluluklarını taşır"
23/04/2015 4:31 PM | Son Güncellenme: 31/03/2024 8:59 PM
2
Değerli Meslekdaşlarımız 
 Cumhuriyetin ilk yıllarında orta okul mezunu assubay ve subaylarımız vardı ancak  1951 yılında çıkarılan 5802 sayılı assubay yasasından sonra hiçbir assubayımızız ortaokul mezunu olmamıştır. Zamanın Asb.Hazırlama Ortaokulunu bitiren assubaylar tahsil süresi 3 yıla eşit bir müfredat ve eğitim süresi ile 2 yıl mesleki eğitim yani zamanın sanat enstitüleri muadili öğrenim görüp kıt’aya öyle gönderilmiştir.
İlk kez Kara Kuvvetleri orta okuldan sonra 3 yıl süreli meslek lisesi eğitimi vermeye başlamış bunu diğer kuvvetler takip etmiştir ; Hal böyle olmasına rağmen kimse bizim durumumuzla ilgilenmemiş assubayların orta okul mezunu olduğu algısı yaratılmıştır.
Pasaport kanuna istinaden hazırlanan yönetmelik ile Hususi (YEŞİL) pasaport almak için asgari lise mezunu olma şartı getirilince yukarıdaki hukuksuzluk nedeniyle birçok meslekdaşımız mağdur eldilmiş bu nedenle sitemizde 13 Ocak 2015 tarihinde sizlere aşağıdaki  yazı ile bu haksızlığın hukuksuzluk dile getirilip  giderilmesi için önerilerde bulunmuştuk;
MESLEKTAŞLARIMIZIN DİKKATİNE 


Değerli Meslektaşlarımız 
Pasaport kanununun uygulanması ile ilgili olarak 14.08.2014 tarihinde Pasaport kanunu uygulamasına dair bir yönetmelik çıkarıldı. Bu yönetmelik gereği Hususi (YEŞİL) pasaport almak için asgari lise mezunu olma şartı getirildi. 
Malumlarınız olduğu üzere 5802 sayılı Assubay yasası ile birlikte hiçbir astsubay ortaokul mezunu olarak göreve başlamadı, ancak lise üstü iki yıl MYO eğitimi gören harp okullarının fakülte sayılmasına rağmen kıt’a içi kurslar hariç Astsubay Hazırlama orta okullarında 2 tam yıl eğitim gören assubaylar zamanın sanat enstitüsü muadili tahsil görmelerine rağmen ortaokul mezunu olarak kabul edildiler; çünkü genelkurmayın bilgi ve belgeleri ile MEB talim terbiye kurulu 02 Mart 1971 tarih ve 66 sayılı kararı ile K.K.Komutanlığı mensubu assubaylardan 
1965-1966 mezunu, Dz.K.K. 1968-1969 mezunu Hv.K.K. 1969-1970 mezunu J.Gn.K. 1969-1970 mezunlarından itibaren lise ve muadili okul mezunu olduklarına karar verdi, bu ön yargılı kurumumuzun bize sahip çıkmamasının bir sonucudur. 

Oysa lise üstü 2 yıllık harp okulu mezunlarının intibaklarla fakülte ve yüksek okul mezunu sayılmaları sağlandı bu assubaylardan esirgendi, bizler bu konuda sitemizde yazılar yazdık, bazı arkadaşlarımız kişisel başvurularda bulundu kimi hakkını geri aldı, ama şimdi Pasaport yasasının uygulanması için çıkarılan yönetmelikle birçok arkadaşımız müktesep haklarını kaybetti kendilerine hususi pasaport verilmiyor. Bu durumda :
1. Genelkurmay başkanlığı assubaylara ön yargılı davranmaktan vazgeçmelidir, arkadaşlarımız orta okuldan sonra 2 tam yıl zamanın sanat enstitüsü muadili tahsil gördükleri için bu hakları tescil edilmeli TEMAD yönetimi de daha önceki uyarılarımızla dikkat çektiğimiz bu konunun takipçisi olmalıdır.
2. Yönetmelikler, yasaların uygulamasını kolaylaştırmak amacını taşıyıp hiçbir suretle yasaya aykırı olamaz ve kazanılmış hakların korunması evrensel hukukun gereğidir, 5682 sayılı yasada tahsil şartı getirilmeden 1-2-3’üncü derecedeki memur ve emeklilerine hususi pasaport hakkı tanınmış ve birçok arkadaşımız bu pasaportu almıştır. Bu yönetmelik yayımı tarihinde yürürlüğe girmeli ve eski hak sahiplerini kapsamamalıdır.
Mağdur edilen arkadaşlarımız Genelkurmay başkanlığına okullarının lise ve muadili olduğunun tescil edilmesi konusunda, İç işleri bakanlığına ise kazanılmış haklarının iadesi için müracaatta bulunmalıdır, dileyen arkadaşlarımız bilgi@emekliassubaylar.org adresine başvurup talep etmeleri halinde dilekçe örneği konusunda kendilerine yardımcı olunacaktır. TEMAD yönetimi hukuk komisyonunun da bu konuda çalışmalar yapmasını bekliyoruz. Saygılarımızla.”


Konu ile ilgili olarak birçok arkadaşımız kuvvet komutanlıklarına başvurdular  esas sorun Hava Kuvvetlerinde idi buraya müracaat eden arkadaşlarımıza sitemiz hukuk danışmanı Av.Gürbüz EJDER’in yardımları ile hazırladığımız dilekçeye yıllar önce MEB talim terbiye kuruluna başvurup lise muadeli okul kararı alan meslekdaşımız E.Hv.Kd.Bşçvş.Sn. Gürcan Erbaş’ın örnek kararını da eklediler  müracaat eden arkadaşlarımızdan Sn.Atilla Abaylı ve diğer birkaç arkadaşımıza Hv.Kuvveteri tarafından aşağıdaki olumlu yanıt verilmiştir. Diğer kuvvetlerdeki gibi bu konunun çözülerek bir adaletsizliğin daha sona ermesini memnuniyetle karşıladık emeği geçenlere teşekkür ediyoruz darısı diğer adaletsizliklere  Saygılarımızla 

YAZARIN EKLEMİŞ OLDUĞU YAZILAR
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.