Dolar 33,0413
Euro 35,9402
Altın 2.546,09
BİST 11.156,20
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Ankara 33°C
Parçalı Bulutlu
Ankara
33°C
Parçalı Bulutlu
Paz 34°C
Pts 33°C
Sal 31°C
Çar 31°C

BAŞBAKANLIK VE GENELKURMAY MAKAMINA

"Yazarların yazıları kendi düşünce ve sorumluluklarını taşır"
03/12/2015 11:10 PM | Son Güncellenme: 31/03/2024 8:58 PM
3

Değerli Meslektaşlarımız

Bu sitede özverili arkadaşlarımızla TEMAD ve mücadeleye destek misyonumuzu yerine getirdik. Yazı dizileri, makaleler, davamıza inandırdığımız yazarların destekleri, gazete ilanı, protesto yürüyüşleri ve TEMAD koordinesinde yapılan eylemlerle sesimizi sağır sultan bile duydu. Ancak, bugüne kadar ciddi bir şekilde bunları çözme kararlılığı gösterilmedi!

Sn.Genelkurmay Başkanımızın görevdeki meslektaşlarımızın sorunlarının  yanısıra bizler için önemli olan intibak ve tazminat konusundaki kararlılığını, Başbakanın da seçim vaadi olarak açıklaması umutlarımızı arttırdı. Ancak vaatlerin içeriği konusunda TEMAD yönetiminden net bilgiler alamayınca muhtelif kaynaklardan alınan çeşitli bilgiler kavram kargaşası yaratmıştır.

Görevdeki arkadaşlarımızın böyle bir sorunu olmayacaktır. Bu yasa biz emekliler için son şanstır. Teklifin talebimiz gibi düzenlenmesi ve endişelerin giderilmesi için Başbakanlık ve Genelkurmay makamına aşağıdaki dilekçemizi göndermenin yararı olduğunu düşünüyoruz. Lütfen bir dakikanızı ayırarak talebimizin iletilmesini sağlayınız. Destekleriniz için teşekkürler.

SİTE VE ASSUBAY GÜÇ BİRLİĞİ PLATFORMU

NOT: Bilgisayar kullanmayan arkadaşlarımızın onayını alarak onlar adına da katılabilirsiniz  Nick kullanmayın bu bizim yasal bir talebimizdir.

BAŞBAKANLIK VE GENELKURMAY MAKAMINA

Biz assubaylar bu ülkeye ve ordumuza sadakatimizi terimiz, kanımız ve canımızla ispat ettik. Karşılığında imtiyaz ve ayrıcalık talebimiz olmadı. Sadece adalet talep ettik. Ancak ön yargılarla sosyal ekonomik ve insani haksızlıklara uğratıldık.

Öğretmenlere tanınan yüksek öğrenim hakkı  assubaylardan 20 yıl esirgendi. Sicilen bir üst dereceye yükselme hakkı devlet memurlarından 10 yıl sonra bizlere tanındı. Birkaç yıl öncesine kadar Türkiye Cumhuriyeti’nde yüksek okul mezunu olup da ¼ dereceye yükselmeyen tek kamu görevlisi assubaylardı! 

Her görev kutsaldır. Ancak, klimalı ofislerinde görev yapan devlet memurlarından MYO mezunları 9/2 lisans mezunları 8/1 dereceden göreve başlarken bir üniforması da kefen olan assubaylar büro memuru statüsünde daha alt derece ve kademeden göreve başladılar. Bu adaletsizlikten öte vicdansızlıgı hiçbir değer yargısı haklı gösteremezdi. Bu yüzden yüzbinlerce astsubay ve ailesi kurumlarına olan aidiyet duygusunu, devletinin adaletine olan inancını kaybetti.

Görevin ağır koşulları ve arz ettiğimiz hakların esirgenmesi üzerine birçok astsubay 3’üncü ve 2’nci dereceden emekli olmak zorunda kaldı. Emekli olan assubaylar bugün ilkokul mezunu KİT işçi emeklisinin maaşının yarısı kadar maaş alırken 1’inci dereceye yükselemeyenler de emsallerden %30-%40 oranında eksik maaş almanın haksızlığını yaşıyor!

Yüreğinde adalet duygusu olan Genelkurmay Başkanımız ve Başbakanımızın intibaklar ve tazminatlar konusunda haksızlıkların giderileceği vaatleri ile yeniden umutlandık.

Adaletin gereği olarak, MYO mezunlarının 9/2, lisans mezunlarının 8/1’den göreve başlatılması, intibakların MYO başlangıç derecesi olan 9/2’den yapılarak assubaylığın son rütbesi olan kıdemli başçavuşlara görev tazminatı verilmesinin gerçekleşmesini beklerken, bu iki temel konunun amaç dışına çıktığı, başlangıç derecelerindeki adaletsizliğin devam ettirilerek tazminatın sadece ¼ derecedeki 24 hizmet yılını ifa etmiş assubaylara verileceği söylentileri astsubay toplumundan büyük bir hayal kırıklığı, umutsuzluk hâttâ öfkeye neden olmuştur!

Çünkü, bugün emekli olan assubayların büyük bir bölümü 3’üncü ve 2’nci dereceden emekli olmuşlardır. 1’inci derecede bulunup 4’üncü kademeye ulaşamayan assubayların miktarı da azımsanamayacak kadar çoktur. İntibaklarla birinci dereceye yükselecekler bulundukları derecede bir yıl görev yapmadıkları için 1’inci derece 4’üncü kademeye yükselmeleri mümkün değildir denilmektedir.

Görevdeki arkadaşlarımızın tamamı yüksek okul mezunu olup 1/4 dereceye yükselecekler ve SGK öngördüğü yaş sınırı nedeniyle 24 hizmet yılını tamamlamış olacaklardır.Konu sadece emeklileri ilgilendirmektedir. Mevcut emeklilerin yaş ortalaması 60 yaş ve üzerindedir. Yıllardır devam eden haksızlıkların son bulması için yasal düzenlemede  vazife tazminatının başçavuş ve  kıdemli başçavuşlara verilmesi ve intibaklarımızın 9/2 dereceden yapılması ile adalet gerçekleşerek, kurumumuza ve devletimize karşı aidiyet duygumuz, sevgi ve sadakatimiz yeniden yeşerecektir. 

Adaletin sağlanmasını saygılarımızla talep ediyoruz.

Adı Soyadı :

Sınıf ve rütbesi:


Taleplerimizin dikkate alındığı konusunda Genelkurmay yetkililerinin bilgilendirmesi sonucu KAMPANYAMIZ SONA ERMİŞTİR Kendine ,mesleğine saygısı gereği destek verenlere teşekkürler  SİTE YÖNETİMİ


YAZARIN EKLEMİŞ OLDUĞU YAZILAR
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.