Dolar 32,3565
Euro 34,4292
Altın 2.435,74
BİST 9.814,19
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Ankara 22°C
Açık
Ankara
22°C
Açık
Pts 25°C
Sal 24°C
Çar 23°C
Per 20°C

SON KAĞAN’DAN TOMRİS’E EMRULLAH ÖZDEMİR

05/08/2014 9:51 PM
2

Emrullah ÖZDEMİR adını ilk kez SON KAĞAN isimli roman ile duymuştum. Emekli bir Deniz Assubayı olarak muvazzaf bir meslektaşımın, Assubay olarak mesleki ve yaşama dair zorlukların içinde bir roman yazıp yayınlamış olması beni hayli heyecanlandırmış ve gururlandırmıştı.

Son Kağan’ı Kitap Yurdu (1) İnternet sitesinden sipariş etmiş bir solukta okumuştum. Kitabı okumadan önce yalnızca bir meslektaşımın kitap yazmasından kaynaklanan gururum ortaya çıkan eser nedeniyle ikiye katlanmıştı. O günlerde kitap yurdu sitesine şu yorumu yazmıştım;

Gerçek ile gerçeküstünün mükemmel bir şekilde harmanlandığı bir roman. Güncel konularla iç içe, neden olmasın dedirtecek kadar sizi içine alan, Ulusal bilinç ve gururu okşayan bir yapıt. Tam Bağımsızlık bilincinin önemine güçlü vurgularla bir solukta okunacak bir kitap. Teşekkürler Emrullah ÖZDEMİR.

Gerçekten içerdiği mesajlarla Milliyetçilik ve Tam Bağımsızlık kavramlarını ilmek ilmek işleyen ülkemizin ve insanımızın içinde bulunduğu duruma dikkat çeken bir roman okumuş ve hayli keyif almıştım.

Emrullah ÖZDEMİR, ikinci romanım TOMRİS’i  yayına hazırlıyorum dediğinde ve kapak tasarımı örneklerini sosyal medyada yayınlayarak meslektaşlarımızın beğenisine sunduğunda heyecanla romanın yayınlanmasını bekledim.

Dağıtım başlar başlamaz yine Kitap Yurdu (2) sitesinden bir adedi kendime ve iki adedi hediye edilmek üzere üç kitap sipariş ettim.

Kitabı alır almaz soluksuz okudum.

Yine mükemmel bir kurgu ve tarihi belgelerle güçlendirilmiş bir romanla karşılaştım.

Kitabı temin ettiğim siteye şu yorumu gönderdim;

Bir solukta okunup bitirilen bir kitap TOMRİS. Hem bizlere hem de Ülkenin en tepesindeki yöneticilerden, her kademedeki yöneticisine ve sokaktaki insana kadar herkese ibretlik ÖĞÜTLER içeren mesajlarla dolu. Tarihi kitapları sıkıcı bulanlara bile tarihi sevdireceğine inandığım bir eser. Kadının günümüzde ve tarihsel köklerimizin yaşamında, toplumdaki yerinin tarihsel kaynaklarla da desteklenerek sorgulanmasına neden olacak bir roman. Ülke  yöneten Savaşçı TOMRİS’lerden ikinci plana atılan, ben bilmem BEYİM bilir diyen Türk Kadınına nasıl geldiğimiz sorusunu bu kitabı okuyan, kadın, erkek herkes biribirine sormalı. Değerli meslektaşlarımızın eşine dostuna gururla hediye edebileceği bir kitap.

Bu kitap mutlaka okunmalı, okunması için tavsiye edilmeli.

Kim bilir belki de çevremizdeki bastırılmış TOMRİS’lerin açığa çıkmasına bir nebze olsun katkımız olur.

Kitabı temin ettiğim sitenin bugün (05.08.2014) itibarı ile satış rakamı 41 (YAZI İLE KIRKBİR) adetti.

İçimizden çıkan değerlere ilginin böyle düşük olmaması gerektiğini düşünüyorum.

Kitaptan alıntıladığım Birkaç paragrafı sizlerle paylaşmak isterim;kapak

İnsan dediğin işte böyle oğul! Hırs ve kıskançlık gözünü kör ettiyse, bir çocuğun bile yapmayacağı hataları yaparsın. Bu yüzden devletini milletini yüce kılanlar her zaman hırsına ve kibrine hakim olanlardan çıkmıştır.(Sayfa 102)

Pers Kralı Kirus’tan danışmanı ve eski Lidya Kralı Karun’a; “Lidya ile yaptığım savaşta sen ve askerlerin için en büyük varlığınız altınlarınızdı. Yalnızca altınlarını korumak için savaşan insanları yenmek hiç zor değildir. Onlara daha fazla altın vaad ettiğinde kolaylıkla saf değiştirebilirler.

Ancak yakın zamanda savaşacağımız Türkler için tek bir hazine vardır, o da ÖZGÜRLÜKLERİ. Ve onların sayısı ne kadar az olursa olsun bu hazineyi ele geçirmek için normal bir ordu asla yeterli olmaz.”(Sayfa 140)

Tomris; “Taşıdığımız canlar, yurdumuz tehdit altında oldukça hepimize yüktür”. (S:182)

Ne dersiniz, çağlar öncesinden verilen bu mesajlar hala ne kadar güncel değil mi?

Yazar Emrullah ÖZDEMİR’in tanıtım yazısı ise şöyle;arka-kapak

Romana adını veren Tomris Han, M.Ö. 6. Yüzyılda yaşamış ve Saka (İskit)Türk Devletine hükümdarlık etmiş Türk tarihinin önemli şahsiyetlerindendir. Tarihçilerin birçoğu tarafından büyük Türk Hakanı Alp Er Tunga Han’ın torunu olarak kabul edilen Tomris Han’ın Türk Tarihindeki önemi; Türklerin İlk Kadın Hükümdarı olması bir yana, neredeyse hepsi kadınlardan oluşan küçük bir ordu ile dünyanın o dönemin süper gücü olan Pers İmparatorluğuna karşı elde ettiği akıl almaz zaferdir.

Tarihin Babası” olarak bilinen Yunanlı Tarihçi Heredot’un kitaplarında övgüyle bahsettiği, Orta Asya Türk Devletlerince Tomris Ana olarak tanınan ve benimsenen bu yüce şahsiyet maalesef ülkemizde yeterince tanıtılmamıştır. Bu alanda gördüğüm gereklilik üzerine ve Türk kadının ne denli yüce bir karaktere sahip olduğunu bir kez hatırlatmak amacıyla bu romanı kaleme almış bulunuyorum. Ayrıca lise kitaplarında ve Türk Gençliğinin dimağında ağıttan öte gidemeyen Büyük Türk Hakanı Alp Er Tunga Han’ı da bu romanda oldukça detaylı bir biçimde ve özgün bir bakış açısıyla anlatmaya gayret ettim.

Türk Kadının toplumdaki yerinin ve öneminin bir kez daha vurgulanması toplumsal gayesiyle yazdığım ve “Türk Dünyası Kadınlarına” ithaf ettiğim bu romanın amacına ulaşması temennisiyle…

Kitapla ilgili tek olumsuz eleştirim ise yayın aşamasında yayınevinin yazım ve dilbilgisi hataları konusunda profesyonel desteğinin yetersiz kaldığı bazı bölümlerde anlam kaymalarına bile neden olabilecek hataların olması idi. Not alabildiklerimi yazara bizzat ilettim. Umarım ikinci baskı titiz bir çalışma ile kusursuz çıkar.

Teşekkürler, Tebrikler Emrullah ÖZDEMİR, Yolun açık olsun.


Halil ERGENLİ
E.Dz.Asb.
Temad Muğla İl Başkanı

 

YAZARIN EKLEMİŞ OLDUĞU YAZILAR
05/08/2018 10:33 AM
28/02/2018 8:42 AM
26/02/2018 9:53 AM
24/02/2018 7:37 AM
23/02/2018 1:38 PM
20/02/2018 9:13 PM
19/02/2018 11:30 AM
14/02/2018 12:48 PM
13/02/2018 12:12 PM
12/02/2018 5:37 PM
12/02/2018 12:56 PM
09/02/2018 6:57 AM
08/02/2018 11:36 AM
07/02/2018 12:58 PM
05/02/2018 10:02 PM
05/02/2018 8:58 PM
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.