Dolar 32,4020
Euro 34,5407
Altın 2.453,90
BİST 9.814,19
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Ankara 26°C
Açık
Ankara
26°C
Açık
Sal 26°C
Çar 25°C
Per 20°C
Cum 16°C

OYAK DAVASI HAKKINDA AÇIKLAMA

09/04/2011 3:32 PM
2

mahkeme-oyak

Ordu Yardımlaşma Kurumu rezervlerinin Nominal (sermayeyi temsil eden hisseler) değer üzerinden değil, tüm mal varlıklarının gerçek değeri üzerinden hesaplanması için açtığım davanın Askeri Yüksek İdare Mahkemesinde ret edildiğini ve aynı mahkemede “Karar Düzeltme” talebinde bulunduğumu yayınlamıştım.

Ordu yardımlaşma Kurumu kanununda, ödediğimiz aidatların yıllık sadece % 5 faiz hesabıyla değerlendirileceği yazılıdır. Yönetim Kurulu ve genel kurulun onaylaması halinde daha fazla miktardan da hesap edilebileceği de ayrıca yazılıdır.

Biz paramızı ‘bankaya faiz karşılığı yatırır gibi değil, risklerini ve avantajlarını taşıyan kimseler olarak‘ kuruma aidat ödüyoruz. Bankaya faizle para yatırıldığında, banka zarar da etse çok büyük kâr da etse alınacak faiz parası sabittir. OYAK rezervlerimiz, “kârı ve zararı üyelerine ait olduğundan hesaplamanın yıllık % 5 faiz olarak değil, gerçek değerler üzerinden hesaplanması gerekir” gerekçesiyle, Nisan 2010 tarihinde yapılan genel Kurul Kararının yürütmesinin durdurulmasını da içeren Genel Kurul kararının iptali davası açtım. İddiamda ayrıca 205 sayılı kanunun temsilciler kurulu, Genel Kurul ve Yönetim Kurulunu düzenleyen maddelerinin anayasaya aykırılığını da ileri sürdüm.

Askeri Yüksek İdare Mahkemesi, davamı ret etti ama kararında anayasaya aykırılık iddiam konusunda hiçbir açıklama yapmadı. Ben de Askeri Yüksek İdare Mahkemesi Kanununun 66/a maddesine uygun olarak, Anayasaya aykırılık iddiamın kararda karşılanmadığı gerekçesiyle, karar düzeltme talebinde bulundum.

 • Amacım, ‘hukuk yoluyla gerekli kanuni şartların doğmasıyla‘ üyelerinin ödedikleri aidatları oranında söz sahibi olabilecekleri OYAK Genel Kurulunun yaratılmasıdır.

Tüm Banka, Holding ve şirketlerin en yetkili kurulları, bu tüzel kişiliklerin maddi varlıklarında payı olanların payları oranında oy sahibi oldukları genel kurullarıdır. SGK (Emekli sandığı, Bağ Kur ve SSK) gibi kuruluşlar birer devlet kurumu olduğu ve üyelerine yapılacak her türlü yardımın ve ödemenin devletten yapılmasından kanunla düzenlenmektedir. Bu sebepten yetkili kurullarının ataması özel kanunlara tabidir. Bu durum tüm dünyada böyledir.

Kaldı ki 205 sayılı kanunda ödenen para emekli maaşı olarak tanımlansa da, ödenen para her yıl bilanço kârının yarısının üyelere 4 taksitte ödendiği temettüdür. Şirketlerde ise temettüler peşin olarak bir seferde üyelerine ödenir ve sermaye artırımı yapılacaksa tamamı üzerinden yeni hisse verilir. Tamamen üyelerinin aidatlarıyla var olan ve zorunlu üyeliğe dayanan OYAK benzeri hiçbir kurum demokratik ülkelerde olmadığı gibi yanılmıyorsam sadece İran’da var imiş.

Askeri Yüksek İdare Mahkemesi karar düzeltme talebimi haklı görürse davayı kazanacağım, haksız görürse 6 ay içinde Avrupa İnsan Hakları Mahkemesinde dava açacağım.

Arkadaşlarımın bilgisine sunuyorum.

ETİKETLER: , , , ,
YORUMLAR

 1. HARUN KURUOĞLU dedi ki:

  Muhtıra verenler er veya geç hesabını da veriyor.

 2. Celal ELBİR dedi ki:

  Bu yazıya, ancak teşekkür edilebilir.

 3. halil Gürgen dedi ki:

  Konuyla ilgili yazan tüm meslektaşlarıma sonsuz teşekkürler….
  Her nedense ,bazı konularda avrupayla kıyaslanırken….Hak ve eşitlik konularında kıyaslamak işlerine gelmiyor…GELİNEN BU NOKTADA KAMUOYUNUN DİKKATİNİ ÇEKMEYİ BAŞARAN VE BİRLİK BERABERLİK RUHUNU TEKRARLAYAN TEMAD VE TÜM DUYARLI MESLEKTAŞLARIMA SAYGILARIMI SUNUYORUM…. HALİL GÜRGEN

 4. Murathan SİPAHİOĞLU dedi ki:

  DARBELİ MATKAP.

  Ana okullarında sabilere “darbecilik” şiirleri ezberletilmiyormuş.

  Uyku saatinde çoluk çocuğa “Uyusun da büyüsün, büyüyünce darbeci olsun.” ninnisini söyleyen hizmetliyi işten atın, gitsin.

  Beslenme saatinde; “Büyüyünce darbeci olacak mısın?” diye sormuyor musunuz?

  Fesüphanallah..

 5. Edip Hayte dedi ki:

  [b]TSK astsubay açıklamasını kaldırdı[/b]
  [url]http://www.posta.com.tr/siyaset/HaberDetay/Genelkurmay__o_aciklamayi_kaldirdi.htm?ArticleID=121221[/url]

 6. Edip Hayte dedi ki:

  Genelkurmay İnternet Sitesinde; [b]Basın Açıklamaları (Son 7 gün içinde yayımlananları kapsar)[/b] Şeklinde Bir Uyarı Var.
  Demek ki, Bildiri Zamanaşımını Uğradı. Açıklamanın Kaldırılma Nedeni Bu Olsa Gerek.