Dolar 32,5004
Euro 34,6901
Altın 2.496,45
BİST 9.693,46
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Ankara 20°C
Parçalı Bulutlu
Ankara
20°C
Parçalı Bulutlu
Pts 25°C
Sal 28°C
Çar 25°C
Per 23°C

OYAK 2019 NEMASI NE KADAR OLACAK?

19/02/2020 9:14 PM | Son Güncellenme: 02/04/2024 11:50 PM
3

Sevgili Dostlar; 
 

Her yıl olduğu gibi koca bir yılı daha devirdik.  Her yeni yılda olduğu gibi yeni beklentiler ve umutlar ile yeni bir yıla başladık.  Maalesef yeni yılımızın ilk günlerinde gelen şehit haberleri, Elazığ depremi ve Van’daki çığ felaketi hepimizi ziyadesi ile üzdü. Bu vesile ile şehitlerimize Allahtan rahmet, yaralılarımıza acil şifalar dilerim. 

Biz emekli TSK personeli için, yeni yıla girmenin diğer bir önemi de; her yıl olduğu gibi OYAK konusundaki nema konusu. Her yıl sosyal medyada, değişik platformlarda arkadaşlarımız ve şahsım değişik hesaplamalar yapıyor ve nema tahmininde bulunuyoruz. 

Yapılan nema tahminleri genel anlamda, gerçek nemaya yakın çıkıyor. Hali ile bazı arkadaşlarımız ‘Algı’ yapıyorsunuz” gibi ifadeler kullanıyor.

 Öncelikle belirteyim; OYAK’ın algıya ihtiyacı yoktur. OYAK iştiraklerinin tamamı, Türkiye Cumhuriyeti yasalarına göre, vergisini ödeyen,  denetlenen, hatta  üç  tane de bağımsız denetim kuruluşu tarafından tüm bilançoları denetlenen göz önündeki bir kurumdur.  Kim ne algısı yaparsa yapsın, nemaya asla etkisi olmaz. Öyle olsa hepimiz nema için % 70-80 tahmin eder, aynı oranlarda nema alırdık. Bu konuda analitik düşünmek gerekir. Duygusal düşünmenin rakamlara etkisi olmaz. 

OYAK şahısların ve kişilerin şahsi malı değil, biz üyelerin kurumudur. 

OYAK 205 Sayılı Kanunla kurulmuş bir kurumdur. Şöyle ki; her yıl Mayıs ayının ilk haftasında toplanan OYAK Genel Kurulunda yasa gereği  Milli Savunma Bakanı, Maliye Bakanı,  Genel Kurmay Başkanı,  Kara, Deniz ve Hava Kuvvetleri komutanları veya kurmay başkanları,  Jandarma Genel Komutanı veya Kurmay Başkanı,  Sayıştay Başkanı,  Türkiye Bankalar Birliği İdare Heyeti Başkanı,  Türkiye Ticaret Odaları, Sanayi Odaları ve Ticaret Borsaları Birliği Başkanı,  Personel Başkanı,  Lojistik Başkanı, Komptrolör,  Sağlık Başkanı,  Araştırma ve Geliştirme Başkanı,  Kanun İşleri Müdürü, Özel sektörde, mali ve iktisadi sahalarda temayüz etmiş şahıslardan Milli Savunma Bakanı tarafından üç sene için seçilecek üç kişi, ve Genel Kurulda seçilecek 20 üye ile toplanarak kararlar alınır. Genel Kurulda seçilecek 20 üyenin içinde subay, astsubay, uzman çavuş ve sivil memur bulunmaktadır. 

Kısacası yukarıdaki teşkilat şemasında, general, subay, astsubay, uzman çavuş, sivil memur,  bakan, bürokrat, sivil kurum başkanları ve özel sektörden önemli kişilerin olduğu görülmektedir. Bu kadar heterojen  bir  yapıdaki kurum ve kuruluşlardan gelen insanların algı yapması ve algıya ihtiyaç duyması düşünülemez. 

OYAK, nemayı belirlerken, kendi belirlediği bir rakam üzerinden değil,  iştiraklerindeki bilançolar gereği kar/ zarar durumu, iştirak satışlarından elde edilen gelir durumu ve yapacağı yatırımlara göre belirler. Bunu da yukarıda belirttiğimiz genel kurul üyeleri, her yıl mayıs ayının ilk haftasında yapılan oylamalarla  karar verir. 

Sevgili Dostlar; 

OYAK Genel Müdürlüğüne Sn. Süleyman Savaş ERDEM’in gelmesi ile birlikte nemalarda önemli oranlarda artışlar oldu. Haliyle Sn. ERDEM yönetiminden üyelerin beklentileri arttı. 2002 yılından bu yana  OYAKBANK’ın satıldığı yıl hariç olmak üzere son 15 yılın en yüksek nemasını mevcut yönetim verdi. 

Bu durumda 2019 yılı neması için yine beklentiler bulunmakta. Geçen yıl verilen %42,2 nemanın yaklaşık 10 puanı OYAK’ın doğru  bir zamanlama ile yurtiçi çimento sektöründeki satışlardan geldi. Buna karşılık yurtdışı çimento sektörüne önemli oranda giriş yapıldı. Çimento grubundaki satışlar olmasaydı geçen yılki nema oranı  % 32 civarındaydı. 

2019 yılı nemasına pozitif etki edecek önemli bir satış olayı olmadı. Ayrıca dünyada ve ülkemizde yaşanan ekonomik sıkıntıların, ekonomi ile iç içe olan OYAK’ı etkilememesi düşünülemez. Buna rağmen 2019 yılı için verilecek nemanın üyeleri tatmin edeceğini umut ediyorum. 

Bir kaç yıl dışında OYAK Tüfe’nin yaklaşık 2 katının bir kaç puan üstünde nema vermiş.  2019 yılı Tüfe oranı yüzde 11,84. Tabloda gösterdiğimiz kaba hesaba göre 11.84’ün iki katı 23,68 eder. Bunun 2 puan üstünü baz alırsak bu yıl verilecek nema oranı 25,68 gibi bir rakam ortaya çıkar.

Ancak BDGS ve KÖBF rakamları baz alındığında 2019 yılı nema oranı; % 23 civarlarına düşüyor. 

Şöyle ki;  da 2019 yılı için Konut Önbiriktirim Fonu (KÖBF) neması yaklaşık olarak yüzde 20,30,  Bağışa Dayalı Emekli Maaş Sistemi yüzde 21,90 civarındadır.  Özellikle son yıllarda verilen nema oranı,  hem Bağışa Dayalı sistemden hem de Konut Önbiriktirim Fonundan fazla bir oranda gerçekleşmektedir. OYAK’ın 2019 yılı için öngörülen nema oranı kabaca % 21-23 aralığında.  Kısacası 2019 yılı nema oranının bu hesaba göre yüzde 23-25 civarında olması bizi şaşırtmamalıdır. 

Ancak yıllardır yaptığımız klasik hesaplamaya göre; aşağıdaki tabloda son 30 yılın tüfe-nema oranı mevcut. 

Ve kaba bir hesapla bu 2019 yılı nemasına esas dağıtım esas kaynak miktarı yaklaşık 9 milyar lira olduğu tahmin edilmektedir. Bunun da yüzde 1 nemaya karşılığı 398  milyon olduğu değerlendirildiğinde, 9 milyarı 398’e böldüğümüzde 22,61 gibi bir nema oranı ortaya çıkmaktadır.  

SOSYAL MEDYADAKİ DİĞER TAHMİNLER

OYAK Bilgi Platformu yöneticilerinden Sn. Erol Drama ilk önce 2019 yılı neması için % 25,1, daha sonra tahminini güncelleyerek  ve %27 civarında bir açıklama yapmıştır.

 OYAK bilgi Platformu Yöneticilerinden Sn. İbrahim YUKA ise % 19-21 olarak belirlemiştir. 

Burada yazılanların tamamı kişisel tahminlerdir ve en doğrusu 02 Mayıs 2020 tarihinde yapılacak olan genel kurulda belirlenecektir. Yapılan tahminlerin bir bağlayıcılığı yoktur. Gerçek nema Mayıs ayındaki genel kurulda ortaya çıkacaktır.

 Ancak, sosyal medyada yansıyan yorumlara bakıldığında, üyelerin nema beklentisinin daha fazla olduğunu da yazmadan  geçemeyeceğim. 

OYAK’I ELEŞTİRMENİN DAYANILMAZ HAFİFLİĞİ! 

OYAK neması üzerinden OYAK’ı eleştirmek herkesin hakkıdır ancak,  OYAK’ı yok etmeye yönelik söylem ve eylemler kimsenin hakkı değildir.  

Nemayı bu yıl az verir, seneye çok verir. Bu sorun değil  ama OYAK olmazsa nema verecek bir kurumunuz da olmaz. Amaç üzüm yemekse;  hem bağa,  hem de bağcıya sahip çıkacağız.

  Bizim için aslolan OYAK’tır.

‘OYAK yatırım yapmasın, varlıklarını satarak yüksek nema versin’ diyen arkadaşlara ise sözüm şu; Farz edelim; OYAK hazır yiyen evlat gibi elindeki iştirakleri sattı ve 5-10 yıl çok yüksek nema verdi. Peki bu sürenin sonunda ne olacak? Nasıl nema alacaksınız? Saadet zinciri gibi muvazzaf üyelerden gelen nakdi mi size aktaracak? Böyle kaç yıl gidecek?  OYAK’ın kapısına kilit vurup dağılacak mıyız? 

Her yıl binlerce artan üye sayısına karşılık, artmayan varlıklarla yüksek nema beklemek ne kadar mantıklı? OYAK büyümeli ve büyümek zorundadır.  Eğer OYAK varlıklarını büyütüp, iştiraklerini çoğaltmazsa bu günkü nemaları bile arar duruma geliriz. 

Hadi bunu geçtik, bu gün 81 iştiraki ile OYAK, yaklaşık 30 Bin çalışanına ekmek vermektedir. Bu insanlar ne yapacak? Yaklaşık her yıl 400 Bin kişi OYAK’tan nema almaktadır. Bu insanlar ne yapacak? 

Böyle bir düşünceyi asla kabul etmemeliyiz. Esas olan kurumsallıktır. Kişiler gelir geçer ama kurumlar devam eder. Ömür boyu kendinize, vefatınızdan sonra eşinize ve dolaylı olarak çocuklarınıza garanti bir gelir elde etmek istiyorsak; OYAK’a destek olmalıyız. Bu demek değil ki eleştirmeyeceğiz! Elbette eleştireceğiz. Unutmayalım ki; eleştiri mükemmeliyete açılan kapının anahtarıdır. Ancak eleştirilerimiz yıkıcı ve bölücü değil, aksine yapıcı, yol gösterici, alternatif çözümler sunan ve  kendi kurumumuz olan OYAK’ı daha iyi noktalara taşıyan türde olmalıdır. Kısacası OYAK’a sahip çıkmalıyız. 

İletişim çağındayız. Her konuda görüş ve önerilerinizi telefonla, e-posta yolu ile OYAK’a iletebilirsiniz. Yeri gelmişken küçük bir örnek vereyim;  10 gün önce bir konuda OYAK’ı telefonla arayarak hiç beklemeden üye temsilcisi ile görüştüm. Daha görüşmemiz bitmeden üye temsilcisi ‘konu hakkındaki bilgilerin ‘SMS’  ile gönderildiğini’ söyledi ve görüşme esnasında cep telefonuma mesaj geldi. Bir bilgiye ihtiyaç duyulduğunda  iletişim kanallarını kullanmakta ve bilgi almakta fayda var. 

RAKAMLARLA OYAK

OYAK’ın daha iyi anlaşılması için biraz rakamlarla örnek vereyim;

OCAK  2020 Ayı Üye Bültenine göre, halen OYAK’ın  419 Bin 697 üyesi var. Bunun 2 Bin 641’i yeni üye olmuş. 

75 Bin 810 EMS’ye dahil olan emekli üyesi mevcut.  Katılım oranı % 78,7’dir. 

Üyelikten ayrılan 434 üyesine 58,2 Milyon lira ödeme yapıldı. Buna karşılık 5.460 kişi  OYAK’a üye oldu.

47 Üye, 8,6 Milyon lira konut kredisi kullandı. 

Borç verme hizmetinden faydalanan 2 Bin 346 üye, 31,2 milyon TL. kredi kullandı.

 OYAK’A YAPILAN ÖNEMLİ TEKLFİLER

Bizler, ileriyi görerek günlük polemiklerden yanılarak değil geniş ve ufku görerek karar vermeliyiz.  Kısa vadeli düşünmemeliyiz. Kısa vadede büyük kazanç sağlayan kaç kişi var ? Geçmişte özellikle yaşı ilerlemiş emekli meslektaşlarımız, bu gün OYAK’a tekrar dönmek için uğraşıyor. Bu konuda sürekli talep geliyor.  Biz de, geçmişte OYAK’tan ayrılıp tekrar dönmek isteyen meslektaşlarımız için, sürekli görüş ve öneri iletip, konuyu gündemde tutmaya çalışıyoruz. 

OYAK adı üstünde Türkiye’nin en önemli ve en büyük  bireysel emeklilik fonudur. OYAK için muvazzaf personel kadar, emekliler de önemlidir.  Unutmayalım ki bugünün çalışanı yarının emeklisidir. OYAK’ın ana kuruluş felsefesi; muvazzaflar olduğu kadar emekli personeline de hizmetlerinden faydalanmasını sağlamaktır.  Zaten Emekli Maaş Sisteminin kurulmasındaki esas amaç budur.  Bu nedenle geçmişte ekonomik sıkıntı, ev alma veya başka nedenlere sistemden çıkan emeklilerin, tekrar sisteme geri alınması mutlaka değerlendirilmelidir.

Diğer bir konu da; EMS üyesi olup, OYAK’tan çıkmayı düşünen  emekli arkadaşlar ve yeni emekli olup da OYAK’tan parasını çekmeyi düşünen  arkadaşların,  kararını gözden geçirmesini tavsiye ederim.  Önümüzdeki yıl ve yıllarda,  Sn. Erdem yönetimindeki OYAK tarafından, günümüzde yapılan önemli yatırımların meyvelerinin nema oranına önemli oranda katkısı olacağını gözden kaçırmamalıyız.  

Arkadaşlarımız tarafından sosyal medyada açıklandığı üzere; OYAK EMS’de bulunan üyeler için Banka Promosyonu, Araç Önbiriktirim Fonu (AÖBF) kurulması, üyelikten ayrılanlar için bir defaya mahsus, BDGS ve  EMS sistemine girişlerinin sağlanması, araç kampanyasının yılda 2 kez yapılması, yönünde tekliflerde bulunulmuştur. 

OYAK MOİL VE TOTAL’İ ALIRSA LEVEL ATLAR! 

OYAK’ın TOTAL,  MOİL ve MİLANGAZ’I alması bir üst sınıfa geçmesi demektir.

Eğer bu satış işlemi gerçekleşirse OYAK ve üyeleri için oldukça faydalı olacağını umuyorum.   Özellikle TSK personeli ve OYAK üyelerine indirimli akaryakıt satışı gibi kampanyalar olursa hem üyeler, hem de OYAK kazanır. Burada önemli konuyu da açıklayacağım; TOTAL ve MOİL alımı henüz gerçekleşmedi. Basında yer alan bilgilerin tamamı yalan. Hele ki verilen rakamlar çok abartılı. Bu satış gerçekleştiğinde hep beraber gerçek rakamları göreceğiz. 

EN ÇOK PARAYI VEREN ASTSUBAYLAR MI? 

Değerli Dostlar;

Eskiden benim de yazılarımda yer verdiğim,  şöyle bir savımız vardı; ‘OYAK’ta en çok parayı veren astsubaylar ama aynı oranda temsil edilmiyor?’  Evet bunun değişmesi için yasa değişikliği gerekli. Ancak gözden kaçırdığımız önemli bir husus var.; şu anda TSK’da en kalabalık mevcut uzman çavuşlar. Belki de OYAK’ın en fazla üyesi uzman çavuşlar. Şimdi biz astsubayların savunduğu mantığa göre, OYAK yönetiminde en fazla uzman çavuşların olması gerekir değil mi?

Ayrıca bu konuda geçmişte TEMAD dava açtı. Yurtiçindeki tüm davaları kaybetti, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesindeki davayı da kaybetti. yani konu  basit ve düz mantıkla yorumlanacak bir konu değil. 

Sonuç olarak 2019 yılı nemasının tüm OYAK üyesi arkadaşlarımıza hayırlı olmasını diler, başta OYAK Genel Müdürü Sn. Süleyman Savaş ERDEM olmak üzere tüm çalışanlarına başarılar dilerim.  Onların başarısı bizim başarımız ve mutluluğumuzdur. 

Dede Ersel AKSU

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.