Dolar 32,8463
Euro 35,2888
Altın 2.487,77
BİST 10.739,94
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Ankara 30°C
Açık
Ankara
30°C
Açık
Cum 31°C
Cts 32°C
Paz 33°C
Pts 33°C

HAK VE EMEK MÜCADELESİNDE TÜRK SİLAHLI KUVVETLERİNE NE GEREK VAR?

"Yazarların yazıları kendi düşünce ve sorumluluklarını taşır"
22/12/2013 9:04 PM
1

Değerli arkadaşlarım,bundan sonra sizlere zaman zaman buradan seslenmeye çalışacağım.Bana bu fırsatı verdikleri için emekliassubaylar.org. sitesine teşekkür ederim.

Sevgili dostlar,

Türkiye Cumhuriyetinin kurucusu  ulu önder Gazi Mustafa ATATÜRK’ün bizlere emenat ettiği bu  güzel ülkede yaşayan ancak aldığı eğitim ve tecrübelerini  hem meslek hayatında  hem de emekli olduktan sonra bir türlü istediği şekilde yansıtamayan değerli Astsubaylar ve emeklileri olarak hak ve emek mücadelesinde Türk Silahlı Kuvvetlerine ne gerek var diyorum.

Bu ülkenin bizlere bahşettiği en güzel şey DEMOKRASİ’dir. Demokrasiyi ilke edinen toplumlar hak ve emek mücadelesi için birilerinden icazet yada lutufta bulunmalarını beklemezler. Doğrudan isterler. Ülkemizde yasama organı TBMM meclisi olduğuna göre hedef noktamız TBMM ve mevcut hükümettir.  Türk Silahlı Kuvvetleri ulus bütünlüğü ve savunması için her zaman ihtiyacımız olan temel güçtür ve yıpratılması hiçbir yurttaşımızın işine gelmez.

Türkiye’de bir çok mesleki oda, STK ve sendikalar mevcut olup, çıkış noktalarına baktığımızda çoğunun talepleri üyelerinin refah seviyelerini artırmaktır. Ancak bu taleplerini sürekli mevcut hükümete yapmaktadırlar. Hükümet ise bu gruplar ile görüşerek, uzlaşmaya, anlaşmaya vararak taleplerini yerine getirmeye çalışmaktadır. Bazen bu grupların ortak amaç için birleştiklerini taleplerini topluca hükümete bildirdiklerini de görmekteyiz.

Çoğulcu katılımın verdiği güç ile çözümlenmeyecek hiçbir sorunumuzun kalmayacağını düşünüyorum. Türkiye Emekliler Derneğinin çalışmalarını da yakınen takip etmekteyim. Türkiye Emekliler Derneği emekliye verilmeyen banka promosyonları ve intibaklar konusunda mücadelesi  devam etmektedir. 

Bugün astsubay ve emeklilerinin hak ve emek mücadelesin de ücretlerinde istenilen seviye ulaşmamasının ana unsuru Evrensel ve Anayasal hak olan eğitimde fırsat eşitliğinin güzel ülkemde astsubaylar yönünde aleyhte uygulanmasıdır. Bu konuyu ilk olarak İstanbul toplantısı öncesi dostlarla ilk dile getiren kişi olarak astsubaylara eğitimde fırsat eşitliği verilmelidir. Ne zaman bu ülkenin evlatları devlet nam ve hesabına fakültelerde okumaya başlarsa diğer sorunlarımız çorap söküğü gibi çözülecektir. Şimdi size sormak istiyorum, böyle bir eğitim eşitliği çok mu uzak?…

Fakültelerde okuyan çocuklarımız, gençlerimiz hakim, yargıç, mühendis, v.s. diplomaları ile Türk Silahlı Kuvvetlerinde en iyi görevleri şu an olduğu gibi daha iyi yapacaklarına şüphem bulunmamaktadır. Dileyen astsubayda talep etmeleri halinde Bakanlıklar, İl Özel İdareleri, Belediyeler, Üniversitelere yatay geçiş hakkını kullanarak daha iyi mevkilere ulaşması çok da uzak hayaller değildir. Nitelikli yetişmiş elemanların önü asla engellenmemelidir. Hükümete düşen görev mevcut yasayı değiştirerek orta ve alt grup gelire sahip milletinin çocuklarına imkan sağlamaktır.

Bunu yaparken; önümüzde yerel yönetimler seçimi yaklaşmaktadır. İçimizde çok değerli ağabeylerimiz, ablalarımız ve onların evlatları, torunları siyasi partiler de çeşitli görevler yapmaktadır. Bazı büyüklerimizde mahalle muhtarlığı, belediye meclis üyeliği ve belediye başkanlığı için adaylıklarını açıklamışlardır. Beğenelim veya beğenmeyelim, bulunduğumuz yerlerde bu adaylarımızı desteklemeliyiz. Siyasi parti çalışmaların içinde olanların yanında olmalıyız. Muhtarını dahi belirleyen bir güç merkezi durumunda olan meslek gruplarının istek ve talepleri karşısında hiçbir hükümet görmezden gelemez.  Bunu yaparken derneğimiz ve Astsubaylar siyasallaşmaz, Siyasiler Astsubaylaşır.  Sorunları çözüme kavuşturmak için ilçe, il ve genel merkez teşkilatlarında astsubay emeklilerine daha çok yer vermek zorunda kalır.

İşte bu nedenle; Hak ve emek mücadelesinde TÜRK SİLAHLI KUVVETLERİNE NE GEREK VAR diyorum.

En derin sevgi ve saygılarımla.

 

21 Aralık 2013
Hamdi ÖYKE
TEMAD Beylikdüzü Şube Başkanı

YAZARIN EKLEMİŞ OLDUĞU YAZILAR
05/08/2018 10:33 AM
28/02/2018 8:42 AM
26/02/2018 9:53 AM
24/02/2018 7:37 AM
23/02/2018 1:38 PM
20/02/2018 9:13 PM
19/02/2018 11:30 AM
14/02/2018 12:48 PM
13/02/2018 12:12 PM
12/02/2018 5:37 PM
12/02/2018 12:56 PM
09/02/2018 6:57 AM
08/02/2018 11:36 AM
07/02/2018 12:58 PM
05/02/2018 10:02 PM
05/02/2018 8:58 PM
YORUMLAR

 1. EMEKLİ ASSUBAYLAR dedi ki:

  [b]Sayın Irbık,
  Siz 1/4 dereceden emekli olmanıza, intibak sorununuz olmamanıza rağmen görevi olanlardan daha fazla gayret gösterenlerdensiniz teşekkür ederiz. İntibak yasası kör topla çıktı istifade eden 2’nci derecedeki lise mezunu arkadaşlarımıza hayırlı olsun,ancak bu yasa yine tahakkümün gereği görev koşulları assubaylarla kıyaslanamayacak birçok memurun başlangıç derecesi olan 9/2’den yapılmadı, müktesep haklar gözetilmedi, kendi nam ve hesabına yüksek okul bitirenler yok sayıldı, kısaca adalet gerçekleşmedi, meclis konuşmalarından da anlaşıldı ki derdimizi anlatamamışız. Görevi bizi temsil etmek olan TEMAD yönetimi parsa toplamak için şubeleri gezeceğine bu konu ile ilgilenseydi sanırım farklı olacaktı. Şimdi sıra 9/2 meselesini halletmek diyerek vebalden kurtulamazlar [/b]

 2. M.Aytekin dedi ki:

  Sn Irbık
  Gerek intibaklar gerekse ,başlangıç derece/kademe ile tazminatlar hakkında Camiamız için gösterdiğiniz özverili ve fedakarca çalışmalarınızdan ötürü müteşekkirim.İnşallah yeni yılda hiç bir arkadaşımız mağdur edilmeden beklenilen sonuçları alırız.Emeği geçen bilinen bilinmeyen arkadaşlarımıza teşekkür ederim.Bundan sonraki taleplerimizin takibinde de yardımlarınızı esirgemeyeceğinizi düşünüyor bütün arkadaşlarım ve ailelerin YENİ YILINIZI kutluyor sağlık,huzur,mutluluk bolluk ve bereket dileklerimle sevgi,saygı ve selamlarımı iletiyorum. M.Aytekin Özbilgin (E)Hv.Assb. 1964-12

 3. hikmet saraç dedi ki:

  MÜJDE,MÜJDE.30 AGUSTOS 2016 TARİHİ İTİBARİ İLE SUBAYLIKTA 28,29 VE30.HİZMET YILINI DOLDURAN VE TALEPTE BULUNAN KAHRAMAN ALBAYLARIN,EMEKLİLİK İKRAMİYESİ ARTIYIR.İKTADAR MENSUBU VATANSEVER VEKİLLER BU KONUDA KANUN TEKLİFİ HAZIRLADI.M.S.B KOMİSYONUNDA GÖREBİLİRSİNİZ.GÖREVDE 28.YILINI TAMAMLAYACAK OLANLARA EMEKLİLİGE ESAS AYLIK TUTARININ 16 KATI ARTIŞ OLACAK.BENCE KAHRAMAN ALBAYLARA AYRICA YIPRANMA TAZMİNATI VERİLMELİ………….. UMARIM YANILIRIM ASSUBAYLAR TAZMİNATI 1.NCİ DERECEDE BULUNAN ÇALIŞAN VE EMEKLİLERİNE VERİLECEK……

 4. Yavuz KAYA dedi ki:

  Ben ve benim gibi 2/1 den emekli olmuş Yüksek Okul ve Üniversite Mezunu Assubaylar 1 inci dereceye yükselemediler. Orta Okul ve Lise mezunu meslektaşlarımız (2/1 den emekli olanlar) 1 inci dereceye yükseldiler ve haklarını aldılar. Onlara hayırlı olmasını diliyorum. Ama bizler zor şartlar altında kendi çabalarıyla Yüksek Öğrenim yapanların hakları gasp edildi. Bir türlü cezalandırıldı. Kanun Tasarısı hazırlanırken tüm Assubaylara 1 derece verilerek intibakları yapılsaydı bu mağduriyetler olmayacaktı.
  Bunun için yapılacak bir şey var mı bilmiyorum.
  Ben 3 yıllık Yüksek Okul bitirmiştim. Tüm çabalarım boşunaymış. Gece bölümü okudum. Akşamları mesai sonunda okula gidip geldim. Akşam 10-11 lere kadar zaman ve emek harcadım. Okul bitene kadar hiç senelik izin kullanamadım. İzinlerimi hep okul için ve sınavlar,staj için kullandım.
  Yasa hazırlanırken ya da teklif edilirken ; daha önce kazanılmış haklara dokunulmadan 1 derece veya 1 derece 1 kademe verilmesi önerilseydi kimse mağdur olmayacaktı.Ama nedense öyle yapılmamış.Hiç Yüksek Öğrenim görmemiş meslektaşlarımız normal olarak 1 er derece aldılar. Bizlere ise: siz zaten okul bitirmiş ve kademe almışsınız , onları mahsup ediyoruz ve eksik kalan kısmı kadar kademe veriyoruz dediler.Burada sadece Lise mezunu arkadaşlarımız kazançlı çıktılar. Kendilerine hayırlı olur inşallah.

  [b]YÖNETİCİ NOTU.
  Sn.Kaya
  Elbette bir derece alarak haksızlığı önlenenler için seviniyoruz,ANCAK Yüksek okul mezunlarına hak verilmedi. Halen ASB.MYO yasasına göre assubay nasb edilenlerle aynı derece ve kademeye getirildiler.Bir emirle ölüme gönderilen assubaylar klimalı ofislerindeki memurlardan daha alt kademeden göreve başlatılma adaletsizliğine son verilmediği için birçok arkadaşımızı mağdur etti. Per.Yasa taslağındaki 2003 ÖNCESİ MEZUNLARA MÜKTESEP HAKLAR SAKLI KALMAK KAYDI İLE BİR DERECE VERİLEREK YAPILIR ibaresi de yazılmadı, TEMAD yönetiminin yasanın taslak çalışmalarında bulunmaması bu adaletsizliğin en büyük etkenlerinden biridir. Dileriz bu hatayı onur meselesi yaparlar, bizlerin desteği ile adalet sağlanır[/b]