Dolar 33,0413
Euro 35,9402
Altın 2.546,09
BİST 11.156,20
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Ankara 33°C
Parçalı Bulutlu
Ankara
33°C
Parçalı Bulutlu
Paz 34°C
Pts 33°C
Sal 30°C
Çar 31°C

Galip KURT

Galip KURT
12/02/2011 1:17 PM
2

Emekli Hava Astsubayı Galip Kurt, uçak lastiklerine uyguladığı yeni bir yöntemle normali 45 olan sorti sayısını 800’e kadar çıkarabileceğini söylüyor.

Emekli Hava Astsubayı Galip Kurt, geliştirdiği bir sistemle uçak lastiğinin ömrünü yirmi kat artırdı. Mevcut lastikler, iniş kalkışlardaki (sorti) sürtünme sebebiyle ortalama 40-45 sorti sonra değiştirilirken Kurt, yaptığı yeni lastikle sorti sayısını asgari 750-800’e çıkarabileceğini iddia ediyor.

1978 yılında emekli olan Galip Kurt, çalıştığı yıllarda pistonlu ve jet motorlu uçakların yanı sıra lastik, gövde ve motor konusunda uzman olduğunu belirtti. Beş çocuk babası İzmirli mucit, 25 yıldır süper lastik için uğraştığını ve geliştirdiği yöntemle ortalama 40-45 iniş kalkıştan sonra değiştirilen lastiğin dayanma süresini, 750-800’e çıkarabileceğini ileri sürdü. Kurt, süper lastik projesinin denemesi için 1,5 yıl süren bir çalışma yapmış ve bu çalışma sonucunda evinin bodrum katında bir düzenek hazırlamış.

Uzun yıllardan beri yaptığı çalışmayı tanıtmak için yeterli maddi imkanı olmadığını ifade eden Kurt, bir arkadaşının bilgisayarı kanalıyla yurtdışına tanıtım broşürleri gönderdiğini, Avusturya’dan ve NASA’dan cevap geldiğini söyledi. Avusturya’daki yetkililerle bazı sebeplerden dolayı irtibatı kopardığını, NASA yetkililerinin ise projeyi tetkik ettiğini ve kendisine cevap vereceklerini öne sürdü. Türk Silahlı Kuvvetleri’nden de proje için iki defa geldiklerini dile getiren İzmirli mucit, gelen yetkililerin kendisine, “Püf noktasını söyle, aramızda kalsın.” dediğini; ancak kendisinin bunu kabul etmediğini söyledi. Kurt, projesiyle ilgili olarak bazı lastik firmalarıyla görüşmeler yaptığını; ancak firmaların projeye sıcak bakmadığını ileri sürdü.

Türkiye’nin tek uçak lastiği üreten firması Petlas Ar-Ge Teknoloji Müdürü Uçak Mühendisi Ali Kaplan ise uçak lastiklerinin sorti sayısının uçak tipine, iniş takımı dikme tipine, pist tipine, iklim şartlarına ve pilotaja bağlı olarak değiştiğini belirterek, bu doğrultuda bir lastiğin üreteceği sorti sayısının 1 ile 300 arasında olabileceğini söyledi. Uçak Mühendisi Kaplan, sözlerine şöyle devam etti:

“50 sortilik performansın 750-800 sortiye yükseltilmesi, mevcut teknolojide ulaşılabilmiş bir seviye değildir. Mevcut teknolojiyle yapılabilecek geliştirme çalışmalarıyla lastiğin sorti performansı, yüzde 30-40 artırılabilmektedir. Lastikte aşınma, sürtünmeye bağlı kuvvetler sebebiyle oluşmaktadır. Aşınmayan bir lastik yapılması durumunda, uçağın fren sistemlerinin vereceği tepkiler önem kazanmaktadır. Uçağın durma mesafesi, fren ve antiskid sistemlerinin bu tip bir lastiğin kullanımında nasıl reaksiyon göstereceği değerlendirilmelidir. Bunun yanında fren arızası, hatalı iniş tekniği gibi durumlarda lastiğin yere tek noktadan uzun süre teması durumunda lastikte yapılan değişiklik ne kadar dayanabilecek sorusu da akla geliyor.” Kaplan, firma olarak bu tip projelerin fizibiliteleri konusunda her türlü desteği vermeye hazır olduklarını da sözlerine ekledi.

YORUMLAR

 1. Ersen Gürpınar dedi ki:

  OYAK ne yazık ki üyelerine farklı davranmaktadır, oysa tüm TSK mensupları aynı şartlarla kuruma üye olmuşlardır. Bizlerin aidatları ile kurulan şirket kârlarının tamamı bize nema olarak yansıtılmadı büyük bölümü yeni yatırımlara yönlendirildi, bu nedenle tüm üyelerin kurum iştiraklerinde hakları vardır, hepimize ya kurumun gerçek değeri üzerinden ödeme yapılması ya da katılımlarımız nispetinde hisse senedi verilmelidir. Kurum iştiraklerinde subaylar lehine istihdam ve yönetim olarak ayrıcalık yapılmasına son verilmelidir. Bu davayı açan özverili değerli ağabeyim Sn.İsmail TURAN’a minnettarlığımız ve desteğimi sunarken OYAK’a açtığı davanın akibeti ve dava dilekçesi ile bizleri bilgilendirmeyen, bazı söylentilere göre OYAK’la anlaşıp davayı geri çektiği bildirilen TEMAD yönetimini kınıyorum.

 2. Gökhan Çiftçi dedi ki:

  Bir sonraki yorumu ile birleştirilerek yayınlandığı için yayınlanmadı (M.E.A.)

  Sn.İsmail TURAN komutanımıza Assubay camiasına yaptığı hizmetlerden dolayı teşekkür ediyor,saygılarımı sunuyor ellerinden öpüyorum.TEMAD yönetimini de kınıyorum.

 3. HARUN dedi ki:

  Sayın Ersen abi ;
  İnşallah bir söylentiden ibarettir.Dava ile ilgili dökümanlar ve akibeti işleyişiyle ilgili dökümanlara nasıl ulaşabiliriz.Bu konuda yardımcı olabilecek haberdar olabileceğimiz merciler neresidir.Minnettar olurum. Saygılarımla…

 4. HARUN KURUOĞLU dedi ki:

  Hayırlı olsun,sabırla bekleyip,inat ve ısrarla haklı olduğumuza inandığımız yolda yürümeye devam edeceğiz.

 5. İSMAİL TURAN dedi ki:

  Gereken düzeltme yapıldı (M.E.A.)

  Sayın yönetici,

  Kurallar gereği davalı Türkiye Cumhuriyeti dir. Davanın gerekçesi bölümünde 5. madde olarak yazılan kısımda sadece 250.000 Euro tazminat talebi olarak yazdım.

  Sitede 5. madde olarak OYAK’ dan 250.000 Euro tazminat talebi olarak yazılmıştır.

  Davalı olarak OYAK gösterilmesi gibi yanlış anlamanın önlenmesi için, 5. maddedeki “OYAK’ dan” kelimesinin silinmesini istirham ediyorum. Saygılarımla.

 6. kalamaki dedi ki:

  Eğer gerçekten söylentilar doğruysa; TEMAD, OYAK’la ilgili davayı çalışan ve emekli Assubayların onayını almadan bir şekilde geri çektiyse inanın bana yaşadığım sürece onları lanetle anacağım ve eb-i ecdadına hep beddua edeceğim.Bu camiaya bu kötülüğü yapabileceğini sanmıyorum.Dilerim yapmamışlardır.

 7. Hüseyin ÇETİN dedi ki:

  Sayın Mustafa EROL’un OYAK hakkında açmış olduğu davayı geri çektiğini haklı olarak düşünüyorum. Çünkü OYAK kendisinin ağzına bir parmak bal sürdü. Davayı geri çekmediyse ve farklı gelişmeler olduysa seçilmiş bir Genel başkan olarak tüm üyelerine bu konuda açıklama yapmalıdır. Aksi halde ben de inanın yaşadığım sürece S. Mustafa EROL ve ekibini lanetle anacağım ve eb-i ecdadına hep beddua edeceğim. Üyelerine bilgi vermeden OYAK’la ilgili davayı geri çekmek şeref ve haysiyetle bağdaşmayan bir davranıştır.

  ANKARA TEMAD GEN.BŞK.LIĞI ÖNÜNDE EYLEM YAPILMASINI TEKLİF EDİYORUM.