Dolar 33,0047
Euro 36,0115
Altın 2.570,72
BİST 11.064,85
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Ankara 31°C
Az Bulutlu
Ankara
31°C
Az Bulutlu
Sal 31°C
Çar 33°C
Per 33°C
Cum 32°C

BORAZAN TEVFİK

BORAZAN TEVFİK
14/02/2011 11:59 PM
2

Osmanlının son döneminde yaşayan Borazan Tevfik’in kesin doğum ve ölüm tarihleri bilinmemektedir. Daha çocuk yaşlarında, sokak satıcılarının taklitlerini yapıyor, mahalleyi kırıp geçiriyordu. Sonraları kendi buluşu ve uydurusu olan fıkra ve hikâyeleri ve tatlı muziplikleriyle, İstanbul’un renkli simalarından biri haline gelmiştir.

Borazan Tevfik mahalle mektebinde okumuş, Bahriye Silah Endaz Taburu’nun İtfaiye kısmında Gedikli Çavuş (Bugünkü Astsubay) rütbesiyle ‘‘Borazancı’’ olmuştur. Taburun önünde ‘‘Borazan’’ çalarak, çalımlı çalımlı yürümesi ve yakışıklılığı ile çabuk tanınmış ve sevilmiştir. Bu yüzden de kendisine ‘‘Borazan Tevfik’’ adı verilmiştir.

Borazan Tevfik saraka ve şakaları ve nükteli konuşmalarıyla da tanınmış ender insanlardan biriydi.

Birara bıyığını kesmiş, arkadaşları:

– Ne o Tevfik, bıyıklar ne oldu, diye sormuşlar:

– Ne olacak, Şehremînî Cemil Paşa istimlâk etti, demiş.

O sırada, İstanbul Şehremînî olan Operatör Cemil Paşa, birçok yerleri istimlâk ederek, park ve cadde yaptırıyor ve bu İstanbul halkınca pek de hoş karşılanmıyordu.

Borazan Tevfik, Kasımpaşa’da demirlemiş, heybetiyle yatıp çürüyen eski bir zırhlıda Denizci Gedikli Çavuşu olarak görev yaparken, görülmemiş hançeresinin zoruyla, her üfürüşte bir boru çatlatan dev bir gırtlağa sahipti. Gedikli Borazan Çavuşunun methini duyan Sultan Abdülhamid irade etmiş: “Üsküdar’da Altunizade sırtında bir karavana borusu çalsın. Yıldızdan onu dinleyeyim!”

Yanına ihtiyaten iki üç boru alan Gedikli Çavuş Borazancı Tevfik; Üsküdar sırtlarında kuvveti gırtlağa verince Abdülhamid şaşa kalmış. O gün saraya çağırılan Tevfik diğer hünerleri olan taklitler, monologlarla Hünkârı hayran edip, Mabeyinci Emin Bey’e şu iradeyi buyurtturmaz mı: “Bunlar ender yetişen sanatkârlardır. Hiç bir sanatkârın sefil yaşamasını istemem. Onu gedikli boru muallimi yapınız.” O tarihten sonra Gedikli Zabit adaylarına Borazan dersi öğretmenliği yapan Borazan Tevfik, Gölcük’e atanınca, İstanbul’da ikamet etmesi ve aldıği maaşın İstanbul-Gölcük arası yol parasına yetmemesi nedeniyle Donanma’dan ayrılmıştır. lakabı, bahriyedeyken olağanüstü nefesiyle bir borazanı patlatmasındandır. patlak borazan yüzünden bandoda görevli bir askerin ceza almasına gönlü razı gelmediğinden suçunu itiraf etmiş, komutanın sözlerine inanmaması üzerine, bir borazan daha patlatarak “suçunu kanıtlamıştır.” borazan tevfik’in komutanının ev sevdiği şeylerden biri de şehre inerken tevfik’i arabasının önüne geçirerek borazan gibi öttürmekmiş. (hilmi yücebaş, türk mizahçıları)

YORUMLAR

 1. shaman dedi ki:

  Malum derneğin başarı ve reddiye manifestosunu okurken aklıma bir atasözü geldi “şecaat arz ederken merd-i kıpti sirkatin söylermiş” bilmem neden aklıma geldi…Sizce 🙂

 2. Zekai AĞRI dedi ki:

  Düz saplantılardan bir türlü kurtulamıyoruz. Genel merkezde bulunan yöneticiler elde edilecek haklı taleplerimiz için sadece havanda su dövüyorlar, bu doğru fakat 9 senedir bu böyle devam ederken tekrar bu heyeti seçmeye çalışan şube başkanları ve delegelere hiç kimse laf etmiyor buna üzülüyorum.Bu durum bende şu hissi uyandırıyor, herkesin tuzu kuru ,bu ülkede herkes gibi anayasal hakları sonuna kadar verilmiş(özellikle anayasa 10 uncu madde)hiç bir maddi sorunu olmayan bir zümre gibi olduğumuzdur. O zaman herkes memnun ise niye ağlıyoruz insana demezler mi? ALLAH’tan bela mı istiyorsunuz yediğiniz önünüzde yemediğiniz arkanızda…Bir zamanlar hakimler ve savcılar maaş emsali sizleri gösteriyordu, ANLAYANLARA…

 3. Ersen Gürpınar dedi ki:

  Beni bu zihniyet mi temsil ediyor? Düşündükçe HİCAP duyuyorum.Mevcut başarısızlık diyerek itirafta bulunanlar seçilmek için gösterdikleri gayreti sorunlarımız için göstermeyenler, başarısızlıklarını gizlemek adına meslektaşlarına mesnetsiz karalama yapanlar,iftira atanlar ispat edemeyip MÜFTERİ durumuna düşenler assubayların temsilcisiymiş, HADİ CANIM SENDE…..

 4. Orhan ORHUN dedi ki:

  Biz bunlara mahkum değiliz. Misyonumuz onları ait oldukları yere göndermek olmalı. TEMAD başkanı tarafından temsil edilmekten utanıyorum.