Dolar 32,5004
Euro 34,6901
Altın 2.496,45
BİST 9.693,46
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Ankara 20°C
Parçalı Bulutlu
Ankara
20°C
Parçalı Bulutlu
Pts 24°C
Sal 28°C
Çar 26°C
Per 21°C

TSK’ YI BEKLEYEN BÜYÜK TEHLİKE

21/05/2013 3:37 PM
1

KOMUTAN-AMİR dediğin önce İNSAN olarak sonra da BİRLİĞİNİN sorumlusu olarak GÖREVLERİNİ bilecek, personel arasında AYIRIM yapmayacak, personeli ve haklarını KORUYACAKTIR. Bunu yapamayanları bekleyen AKİBET de… İNTİHARLAR…. Ve diğer baskıcı, dayatmacı, mobbing uygulayıcı davranışlardır.

Gün olmuyor ki yeni bir İNTİHAR haberi olmasın. TSK’ da İNTİHAR olaylarının yıllardır sürdüğü, bir türlü bitmediği halde Genelkurmay ve Komuta heyetince bu konunun çözümü için ciddi adımlar atılmamıştır. İntiharlardan sonra olayların GERÇEK sebepleri araştırılmamış, personeli İNTİHARA sürükleyen nedenlerin altında hangi SORUNLARIN olduğu irdelenmemiş, SORUNLARIN çözümü için hiç bir YAPICI ve KALICI tedbir alınmamıştır.

Her intihar olayı BİREYSEL olay-eylem olarak değerlendirilmiş ASSUBAYLARA yapılan AYIRIM ve HAKSIZLIKLARLA hiç irtibatlandırılmadan AİLEVİ – ve PSİKOLOJİK sorun olarak değerlendirilerek GEÇİŞTİRİLMİŞ, olayların üstü örtülmüştür. Personeli İNTİHARA yöneltecek olay ve uygulamalar hususunda ÇALIŞMALAR yapılmamış, personeli BUNALIMA sokan MADDİ sorunların ÇÖZÜMÜ hiç ele alınmamış ve YILLARCA aynı AYIRIM ve HAKSIZLIKLAR sürdürülerek GENELKURMAY BAŞKANLIĞI ve KOMUTA kademelerince personel PSİKOLOJİK travma yaşayacak hale getirilip BUNALIM ortamına itilerek BOŞLUKTA BIRAKILMIŞTIR.

TSK’da bugüne kadarki İNTİHAR olayları araştırıldığında PERSONELİN İNTİHAR ederek sadece kendisine zarar verdiği görülmüştür. Ancak İNTİHAR olaylarının SIKLAŞARAK artması personel arasında büyük HUZURSUZLUĞA sebep olmakta, İNTİHARLARIN sebebinin EKONOMİK sorunlar ile GENELKURMAY ve KOMUTA kademesinin AYIRIMCI ve HAKSIZ uygulamaları olarak değerlendirilmektedir.

Bu düşüncelerin artması ve yerleşmesi de PERSONEL arasında sebep-sonuç İLİŞKİLERİNİ DEĞERLENDİRMEYE YÖNELTTİĞİNDEN sorunların tek SORUMLUSUNUN ASSUBAYLARA karşı AYIRIM ve HAKSIZLIKLARI yapanları ön plana çıkarmaktadır. TSK’da Assubaylara yıllardır AYIRIM ve HAKSIZLIĞI yapanlar GENELKURMAY ve Komuta heyeti olduğundan SORUMLU olarak da DEĞERLENDİRİLMEKTEDİRLER.

Bugüne kadar İNTİHAR yolunu seçenler ya “BENİM ÖLÜMÜME SEBEP OLANLAR belli” deyip İNTİHAR etmeden önce bulunduğu birlikte buna SEBEP olan uygulayıcıyı da HEDEF alırsa, işte o zaman TSK için ÇANLAR ÇALACAK, BÜYÜK TEHLİKE oluşacaktır.

Bu düşünce ne bir HEDEF gösterme ne de YÖNLENDİRMEDİR. Ama ölümü göze almış kişinin önünde de hiç bir ENGEL olamaz. Bu tür olayların olmaması için GENELKURMAY ve KOMUTA heyeti İNTİHARLAR ve SEBEPLERİ hakkında GERÇEKÇİ araştırmalar yaparak olayların önüne geçecek TEDBİRLERİ almalı personeli İNTİHARA sürükleyen SEBEPLERİ ortadan kaldırmalıdır.

Zaten SIRALI her komutanın birinci öncelikli görevi personel ve haklarının AYIRIMSIZ olarak korunması olmalıdır. İntiharlar her geçen gün artma eğiliminde olduğuna göre SIRALI Komutanlar GÖREVLERİNİ yapmıyor, savsaklıyorlar, alınan TEDBİRLERİ YETERLİ olmuyor demektir. O zaman KOMUTAN olanların YETERSİZLİĞİ ve İLGİSİZLİĞİ DE gündeme gelmektedir.

Birliğinde İNTİHAR olayı yaşanan KOMUTAN YAPTIKLARI ve YAPMADIKLARIYLA, ALDIĞI ve ALMADIĞI tedbirlerle değerlendirilmeli ve YASAL olarak SORUMLU tutulmalıdırlar. Herkes görevini LAYIKIYLA yapmalı, yapmayanlar YASALAR önünde CEZALANDIRILMALIDIR.

Personel keyfi ve kasıtlı olarak yapılan MESAİ konularından çok RAHATSIZ HUZURSUZDUR. Assubaylar EKONOMİK nedenler yüzünden ailevi sorunlar yaşamakta ve BUNALMAKTADIRLAR. Çözüm getirilmediği sürece İNTİHARLAR her geçen gün artacak ve TSK’da daha büyük olaylar yaşanacaktır.

SORUNLARIN çözümü GENELKURMAY-KOMUTA HEYETİ VE KURMAYLARIN görevidir. TSK’da NİMETLERİN paylaşılması sırasında ARALARINDA gösterdikleri DAYANIŞMA – BAŞARIYI, ASSUBAYLARIN SORUNLARINI ÇÖZMEK İÇİNDE GÖSTERMEK ve YAPMAK BİRİNCİ ve ÖNCELİKLİ GÖREVLERİDİR. Yoksa TSK’ya asıl büyük tehlike bundan sonra gelecektir.

AYIRIMA ve HAKSIZLIĞA uğrayan bunun maddi sıkıntılarını yaşayan, maddi sıkıntılar yüzünden ailevi sorunları da yaşayarak omuzlarındaki yük artan ASSUBAYLARIN kurtuluş olarak İNTİHARI seçmelerinin TEK SORUMLUSU GENELKURMAY BAŞKANLIĞI ve KOMUTA heyetidir.

TSK’da İNTİHAR olaylarının TARAFSIZ bir şekilde ARAŞTIRILIP çözüme kavuşturulması SORUMLULARIN CEZALANDIRILMASI için TBMM’de bir ARAŞTIRMA ve SORUŞTURMA KOMİSYONU acilen KURULMALI GÖREVLENDİRİLMELİDİR. Bu KOMİSYON hiç bir BASKI ve ETKİ altında kalmayacak şekilde GÖREV yapabilirse TSK’daki HAKSIZLIKLAR-AYIRIM sonlanır İNTİHAR olayları da BİTER, Sorumlular da YASALAR önünde hak ettikleri cezayı alırsa TSK’ya HUZUR gelir.

Hangi KURUM olursa olsun, hangi isim altında olursa olsun YAPTIĞI yanında KÂR kaldığı sürece YAPTIĞININ BEDELİNİ ödemeyenler HAKSIZLIK ve yanlışlarını YAPMAYI SÜRDÜRÜRLER.. TA Kİ YETER ARTIK diyecek BİRİ karşısına çıkıp ÖLÜMÜ ve ÖLDÜRMEYİ göze alana kadar.

Peki, olayı ÖLMEYE ve ÖLDÜRMEYE kadar getirmeye GEREK var mı? Bu kurumların SIRALI AMİR ve YETKİLİLERİ YOK MU? O zaman GÖREVLERİNİ YAPMIYOR, İHMAL EDİYOR, SAVSAKLIYORLAR demektir. Görevlerini yapmayanlar da YARGI önüne çıkarsa bu iş ÇÖZÜLÜR. Aksi halde olaylar sür-git devam eder. Bunu kimsenin yapmaya HAKKI DA YETKİSİ DE YOKTUR, olmamalıdır.

Bugüne kadar BİRLİĞİNDE İNTİHAR eden bir personel olduğunda YARGILANAN ve CEZA alan bir BİRLİK KOMUTANINI Genelkurmay GÖSTEREBİLİR Mİ? Hem birliğinde YETERLİ DENETİM ve KONTROLÜ yapmadığından GÖREVİNİ AKSATARAK PERSONELİN İNTİHAR ettiğinde HİÇ SORUMLULUK almayacak SORUMLU tutulmayacaksın. Böyle KOMUTANLIĞA ve SORUMSUZLUĞA PES doğrusu.

Bu DÜZENSİZLİK bitmeli HERKES SORUMLULUĞUNU üstlenmelidir.

Saygılarımla.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.