Dolar 32,5004
Euro 34,6901
Altın 2.496,45
BİST 9.693,46
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Ankara 20°C
Parçalı Bulutlu
Ankara
20°C
Parçalı Bulutlu
Pts 24°C
Sal 28°C
Çar 26°C
Per 21°C

SİLİFKE’DE ASTSUBAYLAR, AĞIZLARINDA BANTLA İSTİKLAL MARŞINI OKUDULAR!

SİLİFKE’DE ASTSUBAYLAR, AĞIZLARINDA BANTLA İSTİKLAL MARŞINI OKUDULAR!
11/03/2014 9:33 PM
2

  11 Mart 2014


Türkiye Emekli Astsubaylar Derneği Silifke Şube Başkanlığı tarafından Mersin’in Silifke ilçesinde sessiz yürüyüş düzenlendi. Kent merkezinde Stadyum-Atatürk Anıtı’na kadar sessiz yürüyüş yapan astsubaylar, TSK’da kendilerine yönelik ikinci sınıf uygulamasını düzeltmeyen yetkililere tepki gösterdi.
Yaklaşık bir kilometre süren sessiz yürüyüşte emekli astsubay ve eşleri ellerindeki dövizler ve ağızlarında siyah şeritli bantlarla tepkilerini dile getirdi.
 
Atatürk Anıtı önünde yapılan basın açıklamasından önce saygı duruşunda bulunulup, ağızlarına bağladıkları bantları çıkarmadan İstiklal Marşı okudular. Sessiz eylem anıtta yapılan basın açıklamasıyla devam etti.

Türkiye Emekli Astsubaylar Derneği Silifke Şube Başkanı İzzet Özsoy, yaptığı basın açıklamasında şunları kaydetti:

 
“98 bin mevcuduyla Türk Silahlı Kuvvetlerinin dörtte üçünü oluşturan astsubaylar ve 120 bin emekli astsubay ile eşleri ve çocuklarının katılımıyla beraber 1 milyon kişilik aileyi oluşturan bizler, bugüne kadar Türkiye Emekli Astsubaylar Derneği vasıtasıyla sesimizi duyurmaya çalıştık.
 
Ötelenen ayrıştırılan ve TSK içerisinde senelerce ayrımcılığa tabi tutulan ve emekli olduktan sonra açlık sınırı ya da yoksulluk sınırının altında yaşamaya terk edilen astsubaylar haksızlığı hukuksuzluğa ve kast sisteminin baskısına artık yeter deme noktasına gelmiştir.
 
Baskı, mobbing, ayrıştırma ve öteleme yaklaşımları sonucunda 15 Kasım -3 Aralık 2013 tarihleri arasında 18 günde toplam 7 astsubay intihar etmiştir.
 
Son üç aylık süre içerisinde intihar eden astsubay sayısı 10’dur.
 
Sistem SOS vermeye başlamış, astsubaylar cinnet geçirme noktasına gelmiştir.
 
Zorlu meslek koşulları sonucu emekli olan astsubay meslektaşlarımız çok güç yaşam koşullarının içerisine salıverilmiştir.
 
Sistem içerisinde kendisini ifade etmek için bir yapılanma bulunmayan meslektaşlarımız yalnızlığa terk edilmiştir.
 
1975 yılından bu yana 40 yıllık süre içerisinde hiçbir özlük hakkı düzenlenmemiş, ekonomik ve hukuki alanlarda sürekli geriye gidilmesine neden olmuştur.
 
Yaşadığımız son birkaç yıllık süreçte Türkiye Emekli Astsubaylar Derneği misyonu gereği devreye girmiştir ve meslektaşlarının uğradığı haksızlık adaletsizlik ve hukuksuzlukla ilgili mücadele başlatmıştır.
 
Özellikle son dönemlerde toplumumuz kendinden bir parça olan ve TSK’nın omurgasını oluşturan astsubaylara karsı çok ciddi bir sempati geliştirmiş ve çok büyük toplumsal destek sağlamıştır.
 
Astsubaylar arasında geliştirilen bu bilinç ve örgütsel kültür kast sistemini ve idareyi huzursuzlaştırmış ve derneğimize karsı çok ciddi girdi başlamıştır.
 
Bilinen bu noktada TEMAD haklı taleplerimize olan duyarsızlıklara karsı örgütlerimiz ve tabanımızdan gelen destekle birlikte eylem kararı almıştır.
 
Bu bağlamda 5 Mart 2014 tarihinde Ankara’da ölüm orucuna başlanmıştır. Sonu ve sonucu ne olursa olsun eylemimiz ve kararlılığımız devam edecektir.

2200 yıllık geçmişi olan dünyanın en eski ve köklü ordularından biri olan TSK’yı ve personelini bu duruma düşüren basiretsiz yönetimler tarihe ve gelecek nesillere ve kamu vicdanına bunun hesabını veremeyecektir.

 
Kendi ordusunun mensuplarını savaş meydanlarında değil, sokakta ölüme terk edenler bu sürecin müsebbipleridir ve bu vebalin sorumlusu olacaklardır.
 
Türk milletinin namus, şeref haysiyet ve özgürlüğüne gelecek her türle helale karşı göğsünü kurşunlara siper etmiş kahraman astsubaylar bugün de haksızlıklara ve adaletsizliklere karşı haksızlıklarla yaşamaktansa onurumuzla ölürüz diyerek büyük bir asaletli duruş sergilenmektedir.
 
Güçlülerin adaletli, adaletin güçlü olduğu bir sistem hayata geçirilinceye kadar savaşımız ve mücadelemiz devam edecektir. Bir kutlu yürüyüş başlamıştır.
 
Gazamız mübarek olsun.”
 
Cihan Haber Ajansı
YORUMLAR

 1. MEHMET KAYALI dedi ki:

  SON 15 TEMMUZ KALKIŞMASINDA,
  KULLANILMAK İSTENEN.
  HER FIRSATTA KENARA İTİLEN ,
  YAKLAŞIMLARI İLE HAREKETİN SEYRİNİ DEĞİŞTİREN ASSUBAYLARIN,
  DAVRANIŞLARI .
  ALIŞILAGELMİŞ,
  DİSİPLİN ADI ALTINDA, UYGULANAN.
  İNİSİYATİFİ TAHAKKÜMÜN,
  UYGULANAN, HİZMETİ ÖZÜNÜ VEREN,
  YETKİSİZ, ASSUBAYLARA.
  KAST SİSTEMİNİN ÖNÜNE DE BİR SET OLDUĞU ,
  ÜST STATÜLÜLERİN, GÖZÜNDEN KAÇMAYACAKTIR.
  DİLERİM YENİ OLUMSUZ ŞEHLA BAKIŞLAR OLUŞMAZ.
  ASİ PAŞAYA YAPILAN,
  DURDURMA, HAREKETİ.
  İÇLERİNE SİNMEYECEKTİR.
  İÇ GÜDÜLERİNDE SAKLI KALACAKTIR.
  ÇAĞDAŞLIKTAN UZAK YENİ DİSİPLİN YAPTIRIMLARI ,
  İÇ TEPİLERİNDEN ZAMAN İÇİNDE YÜZEYE ÇIKIP,
  EYLEM OLARAK,
  ASSUBAYLARA , ZARAR VERMEĞE DÖNÜŞMEMELİDİR.

  ORTAK PAYLAŞIMLARA, YANAŞMAYANLARA.
  BİZLERE EŞİTLİK, MUTLULUK DERSİ,
  VERENLERE DUYURUMDUR.