Dolar 33,1052
Euro 36,1128
Altın 2.601,96
BİST 11.139,46
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Ankara 32°C
Parçalı Bulutlu
Ankara
32°C
Parçalı Bulutlu
Cum 32°C
Cts 33°C
Paz 34°C
Pts 34°C

KONUŞTUKÇA BATIYOR-KENDİLERİNİ ELE VERİYORLAR.

"Yazarların yazıları kendi düşünce ve sorumluluklarını taşır"
06/05/2012 10:10 PM
2

gnkurmay-basin-aciklamasi

TSK’nın internet sitesinden yapılan açıklama şöyle:

1. Çeşitli basın ve yayın organlarında Türk Silahlı Kuvvetlerinde verilen eğitimin değişmesi konusunda yer alan haberlere ilişkin olarak; Türk Silahlı Kuvvetleri eğitim kurumlarında uygulanan eğitim sistemini anlatan açıklayıcı bilgi notu ile ders çizelgeleri ve askerî ders içerikleri, şeffaflığın bir göstergesi olarak, 17 Eylül 2011 tarihinde Genelkurmay internet sitesinde yayımlanmıştır.

2. Söz konusu açıklamaya rağmen, bazı basın ve yayın organlarında Türk Silahlı Kuvvetlerinin eğitim sistemine ilişkin çeşitli haber ve yorumlar yer almaya devam etmektedir. Bu sebeple; Türk Silahlı Kuvvetlerinin eğitim sistemiyle ilgili konularda kamuoyunun daha ayrıntılı şekilde bilgilendirilmesi maksadıyla aşağıdaki hususların paylaşılması gereği duyulmuştur.

3. Türk Silahlı Kuvvetleri eğitim ve öğretim sisteminin temel hedefi; her zaman muharebeye ve göreve hazır, kazanmaya azimli, yüksek vazife şuuruna, mutlak itaate, üstün fizik ve moral gücüne, çağın gerektirdiği bilgi ve beceriye sahip, çok iyi yetişmiş personele sahip olmaktır.

4. Türk Millî Eğitim Sisteminin bir parçası olan Türk Silahlı Kuvvetleri eğitim kurumlarının sistemi, subaylara insani, millî, ahlaki ve mesleki niteliklerin kazandırılması ve bu niteliklerin, “yaşam boyu eğitim” felsefesi ışığında personelin kariyer planlamasına uygun olarak idamesini hedeflemektedir.

5. Türk Silahlı Kuvvetleri subay eğitim sistemi, orta dereceli askerî okullar (Askerî Liseler) ve yükseköğretim kurumlarından (Harp Okulları ve Harp Akademileri) oluşmaktadır.

6. Askerî Liselerde, Millî Eğitim Bakanlığına bağlı hazırlık sınıfı bulunan Anadolu Liselerine denk eğitim verilmektedir.

a. Ders çizelgeleri, Kuvvet Komutanlıklarının yapısına uygun seçmeli dersler dâhil edilerek, MEB tarafından onaylandıktan sonra uygulanmaktadır. Seçmeli dersler; Gemicilik, Astronomi ve Uzay Bilimi, Temel Değerler, Havacılığa Giriş gibi her kuvvet komutanlığının kendi yapısına uygun dersler yanında, öğrencilerin duygusal ve sosyal farkındalıklarını artırmaya yönelik Bilgi ve İletişim Teknolojileri, Demokrasi ve İnsan Hakları, Sosyoloji, Psikoloji ve Mantık gibi derslerden oluşmaktadır.

b. MEB tarafından onaylanan ders çizelgeleri haricinde herhangi bir ders okutulmamaktadır.

7. Harp Okullarında; ders çizelgeleri YÖK Kanunu ile Türk Silahlı Kuvvetleri ihtiyaçlarına göre düzenlenmiştir.

a. Kara Harp Okulunda; Sistem Mühendisliği bölümünün yanı sıra, 2012-2013 eğitim-öğretim yılından itibaren ilave edilecek Elektronik Mühendisliği, İnşaat Mühendisliği, Makine Mühendisliği, Kamu Yönetimi ve İşletme,

b. Deniz Harp Okulunda; Endüstri Mühendisliği, Makine Mühendisliği, Gemi İnşa Mühendisliği, Bilgisayar Mühendisliği ve Elektrik/Elektronik Mühendisliği,

c. Hava Harp Okulunda ise; Havacılık Mühendisliği, Elektronik Mühendisliği, Endüstri Mühendisliği, Bilgisayar Mühendisliği bölümlerinde, lisans seviyesinde eğitim verilmektedir.

ç. Lisans programlarının denklikleri, Yüksek Öğretim Kurumunun standartlarına uygun olacak şekilde belirlenmektedir. Harp Okullarında, YÖK paralelindeki mesleki ve bilimsel derslere ilave olarak askerî eğitimin gereği olan dersler de verilmekte ve eğitim-öğretim dönemi içinde derslerden sonra ve yaz mevsiminde askerî eğitimler planlanıp icra edilmektedir.

d. Ayrıca her Harp Okulunun bünyesinde bulunan enstitülerde, sivil müdavimlere de açık olan, yüksek lisans ve doktora programları devam etmektedir.

8. Harp Akademilerinde; YÖK tarafından denkliği tanınmış yüksek lisans programı, Stratejik Araştırmalar Enstitüsünde ise sivil müdavimlerin de iştirak edebildiği yüksek lisans ve doktora programları yürütülmektedir.

9. Ayrıca, subay ve astsubaylar, yurt içi ve yurt dışındaki üniversitelerde gerek kendi nam ve hesaplarına gerekse Türk Silahlı Kuvvetleri nam ve hesabına yüksek lisans ve doktora eğitimlerini sürdürmektedir.

Sonuç olarak:

a. Türk Silahlı Kuvvetleri eğitim kurumları, 21’inci yüzyıldaki gelişmeleri de dikkate alarak sürekli değişim ve gelişimi esas alan bir yapıda, teknolojik gelişmeleri kavrayabilecek, üstün teknoloji ürünü her türlü silah sistemini etkinlikle kullanıp komuta edebilecek şekilde personelini yetiştirmeyi hedeflemektedir.

b. Türk Silahlı Kuvvetleri Ortaöğretim kurumlarında eğitim öğretim faaliyetleri, MEB Askerî Liseler Haftalık Ders Çizelgesi’ne uygun olarak sürdürülmektedir.

c. Yükseköğretim kurumlarının ders çizelgeleri ise ulusal ve uluslararası standartlara uygun bir biçimde, YÖK Kanunu ve askerî ihtiyaçlar dikkate alınarak hazırlanmaktadır.

ç. Eğitim sürecinin hiçbir safhasında darbeler, devlet yönetimine müdahale vb. konuları içeren veya bu yönde yorumlara yol açacak şekilde bir eğitim verilmemektedir.

Açıklama yukarıda. Bu açıklama bana değil GENKUR’un kendisine ait. AKLI OLAN ve DÜŞÜNEBİLENLER TARAFSIZ bir GÖZLE açıklamayı okusunlar. Açıklamanın ÖZÜNDEN çıkan SUBAY-SUBAY HAKLARI-SUBAY TAHSİLİ VE GELİŞİMi KISACASI SUBAY HAKLARI… Sanki TSK’da SUBAYDAN başka personel yok. Gerçi Asb. sınıfına ZATEN YOK gözüyle BAKIYORLAR.

5’inci Md.Askeri liseler-Harp okulu ve Harp akademilerinden bahsetmekte,

7’nci Md. Harp okullarında YÖK’e uygun olarak düzenleme ifade edilmişi, KARA-HAVA-DENİZ Harp okullarında eğitim-dersler ve branşlar gösterilmiştir.

8’inci Md. Harp Akademilerindeki PROGRAMLARI belirtmiştir.

9’uncu Md. Sb-Asb (LÜTFETMİŞLER ASB.  ADIDA zikredilmiş, SÜS olsun diye konulmuştur) Yurt içi ve Yurt dışı Üniversitelerde gerek kendi NAM ve hesaplarına gerekse TSK nam ve hesabına Yüksek LİSANS ve DOKTORA eğitimlerinin sürdürdükleri ifade edilmiştir.

9’UNCU Md.’de adı geçen ve kendi namına veya TSK namına YURT DIŞINDA YÜKSEK LİSANS ve DOKTORASININ sürdüren ASSUBAYLARIN sayısının AÇIKLANMASI ELZEM olmuştur. Bu da iNANIYORUM Kİ bir GÖZ BOYAMA ve YANILTMADIR. Belki SB.sayısının 1/50’si kadar vardır. Yine de ŞÜPHELİYİM.

LÜTFEN iyice detaya İNEREK bakınız assubay MYO ile ASSUBAYLARIN TAHSİLİ-ASSUBAYLARIN GELİŞİMİ ile ilgili bir AÇIKLAMA var mı? Assubayların TSK’da YOK sayıldıkları, yaptıkları HİZMETLERE değer ve önem verilmediği yine tüm çıplaklığıyla GÖZLER önüne SERİLMİŞTİR.

Assubayların tahsillerinin YÜKSELTİLMESİ günümüzün gereği MYO satülerinin LİSANS seviyesine ÇIKARILMASI KONUSU HİÇ GÜNDEMDE OLMAYIP, bu konuyla ilgili BİR cümleye YER verilmemiştir.

Acaba ASB. ların STATÜSÜNÜ MYO seviyesine ÇIKARDIK HAK aramak için bu KADAR GÜRÜLTÜ çıkardılar, LİSANS SEVİYESİNE ÇIKARIRSAK MESLEKLERİNİ ELLERİNDEN ALIRIZ diye KORKU krizine mi YAKALANDILAR ?..

Ama biz ONLARIN yüreklerine su serpelim. Bizim KİMSENİN ne MESLEĞİNDE ne de ALDIĞI parada GÖZÜMÜZ vardır. Biz sadece ve sadece HAKKIMIZI istiyor, onun MÜCADELESİNİ veriyoruz. İyi NİYETLİ OLANINIZ bizim yanımızda olmalı BİZLERİ desteklemelidir.

İşte yukarıda yaptığı açıklama ile GENKUR. kendisi TSK’da İKİLİK ÇIKARILDIĞI-AYIRIM ve ÖTEKİLEŞTİRME yapıldığını AÇIKLAMIŞ ve KABUL etmiştir.

Sn. Genkur. Bşk.’ı, hani TSK’da AYIRIM yoktu? Hani TEMAD Bşk.’nın açıklamaları ALDATMA ve TOPLUMU YANILTMAYA yönelik davranışlardı, TAHRİKTİ?  Artık TÜRK TOPLUMU kimin ALDATTIĞINI, KİMLERİN AYIRIM yaptığını KİMLERİN TSK’yı ZAAFİYETE UĞRATTIĞINI daha iyi GÖRÜYOR-BİLİYOR.

Allah’ın SOPASI yok ki BİZZAT YANLIŞI yapanlarla İLGİLENSİN ama SİZLERİ öyle bir ŞASIRTIYOR Kİ ELİNİZ AYAĞINIZA DOLANIYOR, GERÇEKLERİ BİLMEDEN İSTEMEDEN TOPLUMA KENDİNİZ AÇIKLIYORSUNUZ….

Lütfen AÇIKLAMALARINIZI sürdürünüz ki YAPILAN AYIRIM VE ÖTEKİLEŞTİRMEYİ TOPLUMUMUZ-MİLLETİMİZ BİZZAT SİZİN AĞZINIZDAN DUYSUN GÖRSÜN.

Duygusal olmasın

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.