Dolar 32,8565
Euro 35,2312
Altın 2.455,47
BİST 10.471,32
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Ankara 31°C
Açık
Ankara
31°C
Açık
Sal 31°C
Çar 31°C
Per 31°C
Cum 31°C

İnsan,köleliği seçer mi!..Hiç ister mi hep ezilsin!

İnsan,köleliği seçer mi!..Hiç ister mi hep ezilsin!
08/05/2012 2:25 PM
1

umur-talu

Bugün düşünecek, yazacak bir dolu ciddi konu var mutlaka.

Ya da daha önemsiz ama popüler olabilir. Süper finaller vesaire.

Belki kendini filan anlatabilirsin; gezdiğini, yediğini, şahsi derdini.

Esasen, bir borç olarak şunu yazacaktım, yarına bıraktım:

1 Mayıs 1977!

Bunu, Halil Berktay’ın tarihçiden ziyade “ancı” çıkışına kızmaktan ziyade…

O tarihi gün, insanlar üst üste yığılırken, Kazancı başında, sonra Beyaz Renault” ateşine tanık biri olarak, o insanlara bir borç diye yazacaktım.

Bir de tam da o günlerde omuz omuza arkadaşım Ümit Kıvanç’ın, Taraf’ta yazılarını keserkenki tavrına, ama esas o günlerimize bir saygıyla yapacaktım.

Yarın yazarım, dedim.

Şimdi, küçük bir operasyon arifesinde olmanın duygusallığıyla belki; bir süredir “Bu kadarına PES diyen” 170 bin insana dair yazılar, tehditler, yok öyle şey mırıldanmaları, ama en çok, iç kafeslerini kıranlara saygıyla sadece bir mektup koyacağım.

Deyin ki, bir gazeteciye bir ödül!

Minik sütkızlar başta; çocuklukları, gençlikleri, hayatları hep sıkışmış, ezilmiş, hoyratça hırpalanmış, yok edilmiş herkesi anarak!

Astına, altına özlük hakkı diye, onların da kendi altındakini yargısız cezalandırması, rahatça ezmesi için yetki vaat etmekle övünen “kastlar”a öfkeyle…

AİHM’in, “İnsan haklarına, (adil) yargılanma hakkına aykırıdır” diye Türkiye’yi mahkûm ettiği yargısız infazlarını; ödül diye altlarına bulaştırmak isteyenlere inat!

Tepeden tırnağa, insanı insanlıktan, hukuku haktan, özgürlüğü yürekten koparmak isteyen herkese inat.

Küçücük çocukların teslim edildiği hayatları; “Bun sen seçtin” diye kürek mahkumiyetine, köleliğe, koşulsuz itaat ve ebedi sessizliğe çevirenlerin alayına inat!

Bir kelimene bir şey olur diye, on binlerce kelime desteğiyle yanınıza koşuverenlere selam ve teşekkürle!

***

Sayın Talu; Genelkurmay, ‘Bu statülere talep, kişilerin kendi tercihidir’ demiş ama 13 yaşımdaydım anlamadım! Anladığımda ise, 15 yıl çalışacaksın dediler.

4 yaşımdayken ölen Astsubay babam yaşasaydı statükoculuğu anlatırdı belki; genç yaşta 3 çocukla dul kalan ortaokul mezunu annemin ise tek isteği, maaşa bağlanıp yıllardır çektiği sıkıntıldan kurtulmaktı.

Maddi imkansızlıktaki ailemi ikna edip askeri okuldan tazminatı bile göze alıp ayrılmak istemenin tek çaresi üniversite sınavına girmekti, ama yasaktı.

17 yaşında kaza-i rüşt kararıyla astsubay olabildim. 18’e gelip rüştüme erdiğimde 1 yıllık astsubaydım; 15 yıl mecburi hizmete mahkum edildiğimi anladım. Yıllarca baskıcı ve haksız zihniyete karşı dik durayım dedim, sağlığımdan oldum.

Cezam bitince ayrılırım dedim, çoluk çocuğuma bencillik etmek istemedim, yaş ilerlemiş ne iş yapabilirim. 20’inci yıldayım, yaş kanunundan etkilenmesem emekli olacaktım, oradan da darbe yedik.

Son zamanlarda astsubayların birlikteliği, haksızlıkların haykırılması, meslek hayatımda hiç yaşamadığım mutluluğu getirdi. Ölüm yatağındaki bir insanın, çektiği sıkıntılardan kurtulacağını düşünmesi gibi bir hissiyat var içimde.

Bu oluşumun sonunun ne olacağını düşünmeden deli gibi destekliyorum. Beni mutlu eden, insanların gerçekleri duyuyor olması. Çevremdekiler problemi hep bende bildi. Artık gördüler, gördükleri ise yaşadıklarımın binde biri.

Dik duruşunuz, çabalarınız için binlerce kere teşekkür ederiz. Bu insanların kalbine bir kere girdiniz, bundan sonra çıkmanız imkânsız. Yasaklamalar ise sizi kalbimizin derinliklerine iteklemekten başka bir şey yapmaz. Tüm kalbimle saygılarımı sunuyorum.

Şike mike yok!

Federasyon mederasyon, hukuk mukuktan da hızlı mızlı davranarak süper müper ligimiz migimiz için futbolumuzu mutbolumuzu aydınlığa maydınlığa çıkartacak harika marika bir karar marar verdi.

Profosyonel mrofesyonel futbol mutbol disiplin misiplin kurulu murulu dedi ki:

Şike mike yok!

Sadece teşebbüs meşebbüs var!

O yüzden sadece birkaç müteşebbis müteşebbis ceza meza aldı!

Ceza meza da faaliyetlerden maaliyetlerden şu kadar mu kadar zaman men mendir!

Şimdi bu kadar kulüp mulüp bu kadar insan minsan, bu kadar taraftar maraftar birbirine girdi.

Bu kadar kişi içeride miçeride, hapiste mapiste kaldı.

İşte budur:

Tertemiz mertemiz Türk futbolunda mutbolunda hiçbir mok yoktur!

Top mop yuvarlak muvarlak…

Kafalar mafalar kıyaktır!

Ey ahali mahali…

Siz birbirinizi yeyin meyin…

Ey siporcu miporcu…

Birbirinize ırkçılık mırkçılık edin; bir ötekinize hain tekme mekme sallayın.

Şike mike yoktur…

Esasen…

Futbol mutbol da yoktur!

Siz de yoksunuz moksunuz…

Hepiniz hayal meyalsiniz!

 

Not mot: Dayanamayıp sadece Habertürk internet sitesine eklenmiş yazı mazıdır!

BİR NOT DA BİZDEN

Adalet, eşitlik ve insan onuruna saygısından tüm ezilenler gibi biz assubaylara da destek ve umut veren; haksızlıklara sessiz kalmanın haksızlık kadar suç olduğunun bilincini aşılayan cesur yürek Sn.Talu senin yazılarının erişimini engellemeye çalışsınlar yazıların evimizin duvarında, gönlümüzün en mutena yerinde sen bizlerin kalbinde abideleşen cesur yüreksin iyi ki varsın seni seviyoruz .

E.ASB.GÜÇBİRLİĞİ PLATFORMU ÜYELERİ

KAYNAK: Habertürk

YORUMLAR

  1. Ersen Gürpınar dedi ki:

    OYAK, birilerinin arpalığı olmaktan çıkarılmalıdır. Kuruma hayat veren onu kuran büyüten üyelerin aidatlarıdır, kurum iştiraklerinde tüm üyelerin hakkı vardır,bu nedenle kuruluşundan itibaren her üyeye katılımı nispetinde HİSSE SENEDİ verilmelidir. Başka türlü adalet sağlanamaz.