Dolar 33,0413
Euro 35,9402
Altın 2.546,09
BİST 11.156,20
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Ankara 34°C
Parçalı Bulutlu
Ankara
34°C
Parçalı Bulutlu
Pts 33°C
Sal 30°C
Çar 30°C
Per 31°C

HÜRRİYET: ASTSUBAYLARLA, SUBAYLARI KARŞI KARŞIYA GETİREN DAVADA KARAR ÇIKTI! (TAHLİYE ET KOMUTANIM)

HÜRRİYET: ASTSUBAYLARLA, SUBAYLARI KARŞI KARŞIYA GETİREN DAVADA KARAR ÇIKTI! (TAHLİYE ET KOMUTANIM)
04/10/2014 11:59 AM
1

  04 EKİM 2014

Astsubay ve subayları karşı karşıya getiren davada karar çıktı

Kenan Evren 1984 yılında emekli astsubayların derneğini bir gecede lağvedip mallarını emekli subayların derneğine devretti.

29 yıl sonra mahkemeye giden astsubaylar mallarını geri istedi. Önceki mahkeme 1984 yılında malların devir kararını iptal etti.

Yargıtay onaylarsa subaylar genel merkezleri de dâhil 30 milyon TL’lik gayrimenkulleri astsubaylara iade edecek.

12 Eylül darbesinin mimarı Kenan Evren’in bir gecede aldığı kararla, lağvettiği emekli astsubaylar derneğinin dönüşü muhteşem oldu.

Tüm malları emekli subayların derneğine aktarılan astsubaylar tam 29 yıl sonra bu karara karşı dava açtı.

Mahkeme ise kararını önceki gün verdi. Buna göre, 1984 yılında zamanın Türkiye Muharipler Derneği’nin mallarını Türkiye Emekli Subaylar Derneği’ne (TESUD) aktaran karar iptal edildi.

Yargıtay bu kararı onaylarsa toplam değeri 30 milyon TL olarak hesaplanan mal varlığı astsubayların 17 Ekim 1984 yılında kurdukları yeni dernekleri Türkiye Emekli Astsubaylar Derneği’ne (TEMAD) iade edilecek.

29 YIL SONRA DAVA 

 

75 bin üyesi bulunan ve emekli astsubay Ahmet Keser’in başkanı olduğu TEMAD ile 15 bin üyesi olan ve emekli Hava Korgeneral Erdoğan Karakuş’un başkanı olduğu TESUD’u karşı karşıya getiren sürecin başında 4 Mart 1984’te alınan bir karar yer alıyor.

O gün derneğin lağvedilmesiyle Gaziantep şubesi dışındaki tüm mal varlığı subayların derneği TESUD’a geçmişti.

Bu karar 29 yıl sonra yargıya taşındı.

Astsubaylar kararın iptali ve subaylara devredilen malların iadesi için geçtiğimiz yılsonunda Ankara 27. Asliye Hukuk Mahkemesi’nde dava açtı.

Dava dilekçesinde, subaylara devredilen taşınmazların tespiti ve astsubaylara geri verilmesi istendi.

Subayların derneği TESUD ise talebin haksız olduğunu, davanın reddini talep etti.

26214048

Davaya konu mülklerden biri TESUD’un genel merkez binası

İKİNCİ CELSEDE KARAR

Mahkeme, TEMAD ile TESUD arasındaki davanın çözümü için dosyayı bilirkişiye gönderdi. Prof. Ali Akyıldız geçtiğimiz temmuzda mahkemeye sunduğu raporda, TESUD’a devredilen malların iade edilmesinin gerektiği yönünde görüş bildirdi.

Mahkeme, önceki gün davanın ikinci duruşmasını gerçekleştirdi. TESUD avukatı bilirkişi raporuna katılmadıklarını ifade ederek davanın reddine karar verilmesini istedi. Mahkeme tarafları dinledikten sonra kararını açıkladı.

Kararda, TEMAD’ın talebi kabul edildi.

4 Mart 1984’te alınan ve malların TESUD’a devrini sağlayan genel kurul kararının 2. maddesi iptal edildi.

30 MİLYON LİRALIK GAYRİMENKUL

Davaya konu gayrimenkullerin değeri 30 milyon TL olarak hesaplanıyor.

Subayların derneği TESUD’un halen genel merkez binası olarak kullandığı Ankara Kızılay’daki 6 katlı bina, İstanbul, Adana, Bursa, İzmir ve Bolu’daki bina ve daireleri kapsıyor.

Kararla birlikte, astsubayların derneği TEMAD’ın geçen sürede alamadığı kira gelirlerinin de hesaplanıp ödenmesi söz konusu.

Davanın açılması sonrası, mahkeme söz konusu gayrimenkullerin tapu kayıtlarına tedbir koymuştu.

SUBAYLAR KARARI TEMYİZ EDECEKLER 

SUBAYLARIN derneği TESUD’un avukatı Yurdakan Yıldız ise, kararın hukuki olmadığını savunarak “Karar, hem zaman aşımı yönünden hem de iddialar itibari ile hukuki değil. Biz, kararı Yargıtay’a taşıyacağız.

Eğer Yargıtay da, Asliye Hukuk Mahkemesi’nin kararını onarsa, o zaman tapu iptal ve tescil davalarının açılması gerekir.

Davaya konu 7 gayrimenkul bulunuyor. Anılan gayrimenkuller arasında TESUD’un genel merkez binası olarak kullandığı binanın olup olmadığına emin değilim” dedi.

BAKANLAR KURULU PAYLAŞTIRACAK 

TEMAD avukatı Mehmet Erkan Akkuş, mahkeme kararı ile TESUD’a aktarılan mallarda astsubayların da hak ve alacaklarının olduğunun ortaya çıktığına işaret ederek “30 yıl önceki işlemin mimarı dönemin Genelkurmay Başkanı Kenan Evren.

Biz de, elimize somut bilgi ve belgeler geçince dava açmaya karar verdik.

Mahkeme kısa sürede davayı karara bağladı. Karar Yargıtay’a da götürülürse sonuç değişmez kanaatindeyiz.

Kararla birlikte, malların devri işlemi şuan hükümsüz kalmış oldu.

Karar kesinleştiğinde, Bakanlar Kurulu, Milli Savunma ve İçişleri Bakanlığı’ndan görüş alarak bir karar verecek. Bu karar, malların iadesi, kira gelirlerinin hesaplanması şeklinde olacak” dedi.

İşte o gayrimenkuller
1-Ankara Kızılay Selanik Caddesi’ndeki TESUD’un genel merkez binası,

2-Adana Reşat Bey’deki daire,

3-İstanbul Kadıköy Caferağa Mahallesi’nde iki daire,

4-İstanbul Beşiktaş Ortaköy’de TESUD Şişli Şubesi olarak kullanılan daire,

5-İstanbul Üsküdar TESUD Şubesi olarak kullanılan daire,

6-İstanbul Bakırköy Cevizlik Mahallesi’nde TESUD Şubesi olarak kullanılan daire,

7-İzmir Konak TESUD Şubesi olarak kullanılan büro,

8-Kocaeli /İzmit Kemalpaşa Mahallesi’ndeki TESUD Şubesi olarak kullanılan bina,

9-Bolu Aktaş Mahallesi’ndeki TESUD Şubesi olarak kullanılan 3 katlı bina.

İptal edilen o madde

Türkiye Muharipler Derneği’nin lağvedilmesine yol açan 1984’teki genel kurulunun 2. maddesinde şu ifadeler yer aldı: “Bu tarih (4 Mart 1984) itibari ile kasadaki tüm nakitler, gayrimenkullerinin tamamı ile tüm alacak ve borçların, Türkiye Emekli Subaylar Derneği’ne devrine karar verilmiştir.”

dgokce@hurriyet.com.tr

Dinçer GÖKÇE

 

Ek Bilgi

YORUMLAR

  1. Ziya Işık dedi ki:

    Nedir bu Atatürk düşmanlığı bu nasıl vicdansızlık ve ahlaksızlıktır Utanmadan birde Atatürk’ü ilahlaştırıyorsunuz mazeretine sığınıyorlar Ulan sığırlar Kim Atatürk’ü peygamber mehdi ilan etti kim göt kılıyız dedi kim Anıtkabire çaput bağlayıp adak adadı Atatürk kendisi fani olduğunu belirtti vatan borçluyuz vatan kimse kansızlık yapıp hakaret etmesin