Dolar 32,4944
Euro 34,5532
Altın 2.496,26
BİST 9.548,09
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Ankara 26°C
Az Bulutlu
Ankara
26°C
Az Bulutlu
Çar 24°C
Per 22°C
Cum 18°C
Cts 17°C

DİSİPLİN YASASINDAKİ HUKUKA AYKIRILIK

DİSİPLİN YASASINDAKİ HUKUKA AYKIRILIK
01/01/2014 5:34 PM
1

Askerliğin olmazsa olmaz kurallarının başında DİSİPLİN gelmektedir; Kimse disiplinden taviz verilmesini beklemiyor; Unutulmasın ki disiplinin tarifinde “astın ve üstün hukukuna riayet ilkesi “vardır; Hiçbir hukuk ve vicdani değerlendirme de astların disiplin adı altında ezilmesini sürekli mobbing’e tabi tutulmasını kabul edemez AİHM sadece TSK.de uygulanan amir keyfiyeti ile şahsi hürriyetin kısıtlanması kararını hukuka aykırı bulunca  adil bir disiplin yasası beklenirken “Yasada belirtilmeyen hiçbir müeyyide cezalandırılamaz” hükmüne aykırı suçlardan dolayı disiplin soruşturmaları sonucunda puan sistemi ile personelin ordudan ilişiğinin kesilmesine tepkiler devam ediyor nitekim sitemiz basın bölümü ASB.GÜÇBİRLİĞİ PLATFORMU’nunda bilgilendirmesi sonucu CHP.nin Anayasa mahkemesinde açtığı iptal davası yeni bir disiplin yasası için umut olmuştur. İNSAN ONURUNA VE HUKUKUK ÜSTÜNLÜĞÜNE DAYALI BİR YASANIN ÇIKMASI ORTAK DİLEĞİMİZDİR.     Site ve Güçbirliği Platformu Yönetimi

Bu konuda Hürriyet Gazetesinde yayınlanan haberi bilgilerinize sunuyoruz.

 

Anayasa Mahkemesi Başkanı Haşim Kılıç’ın, Genelkurmay Başkanı Org. Özel ve ekibine verdiği yemeğin ardından bu kez Genelkurmay Karargahı’nda yüksek yargı zirvesi düzenlendiği ortaya çıktı. Askerlerin yemekli toplantıda Ergenekon ve Balyoz davalarına ilişkin sıkıntılarını dile getirdiği öğrenildi.

GENELKURMAY Başkanı Orgeneral Necdet Özel ile Anayasa Mahkemesi (AYM) Başkanı Haşim Kılıç arasındaki “görüşemiyoruz” sohbeti, iki kurum arasındaki ilişkilerin son altı ayda yoğunlaşmasına yol açtı. Kılıç, 6 ay önce mahkeme binasında Özel ve ekibi için yemek verdi. Başbakan Tayyip Erdoğan ve Başdanışman Yalçın Akdoğan’ın, “Devlet içinde çete var, askere kumpas kuruldu” açıklamalarının öncesinde 18 Aralık’ta bu kez Orgeneral Özel, AYM üyelerini Genelkurmay Karargahında ağırladı. 

Edinilen bilgiye göre askeri kanat, Ergenekon ve Balyoz ismini vermeden askerlerin yargılandıkları davalara ilişkin sıkıntıları ve silah arkadaşlarının mağduriyetini AYM üyelerine iletti. TSK tarafı, “Çeşitli davalarda silah arkadaşlarımız yargılanıyor. Pek çok açıdan mağdur oldular. Askerlerin yargılandığı davalarda yaşanan sıkıntılar biliniyor. Usullere aykırı uygulamalar var” çerçevesinde değerlendirme yaptı. AYM üyeleri ise bireysel başvuru ile önlerine gelebilecek davalar konusunda yorum yapmazken, askeri dinlemekle yetindiler. 

YEMEĞE KİMLER KATILDI

Genelkurmay karargahında iade-i ziyaret olarak verilen öğle yemeğine Orgeneral Özel’le birlikte, Genelkurmay İkinci Başkanı Orgeneral Yaşar Gürel, Genelkurmay Genel Sekreteri Tuğgeneral Metin Özbek, Genelkurmay Adli Müşaviri Hakim Albay Muharrem Köse, Askeri Yüksek İdare Mahkemesi Başkanı Hakim Tuğgeneral Abdullah Arslan, AYİM Başsavcısı Hakim Albay Hasan Mutlu, Askeri Yargıtay Başkanı yurtdışında olduğu için Askeri Yargıtay İkinci Başkanı Hakim Albay Mehmet Ali Uzun katıldı. Başkan Kılıç, Orgeneral Özel’le 6 ay önce bir sohbet sırasında kararlaştırdıklarını ve Anayasa Mahkemesi’nde birlikte yemek yediklerini anımsatarak, “10 gün önce de kendileri bizi Genelkurmay Karargahında yemekte ağırladılar. Bütün üye arkadaşlarımız vardı. Özel bir gündemimiz yoktu” dedi.

R.T’NİN KARARI KONUŞULDU

Başkan Kılıç, sohbet sırasında o gün çıkan bir kararın konuşulduğunu da bildirdi. Hürriyetin ulaştığı söz konusu karara göre, TSK’dan atıldıktan sonra üç suçlamadan da “delil yetersizliğinden” beraat eden R.T, 7 Aralık 2012’de AYM’ye bireysel başvuru yaptı. R.T’nin beraat kararlarını dikkate alan AYM, 7 Kasım’da oybirliğiyle “masumiyet karinesinin” ihlal edildiğine karar verdi. AYM, tazminat yerine, askeri yüksek yargı yönünden ilk anlamına gelen “yeniden yargılama yapılması” kararı aldı. AYM kararında, “İhlalin ve sonucunun ortadan kaldırılması için yeniden yargılama yapılmak üzere dosyanın ilgili mahkemeye gönderilmesine” denildi. Böylece, R.T’nin ve aynı durumda disiplinsizlikten atılıp ardından beraat eden askerlere “yeniden yargılama” yoluyla TSK’ya dönüş yolu aralandı.

AYİM FORMÜL ARIYOR

Anayasa Mahkemesi, çavuş R.T’nin dosyasını “yeniden yargılama yapılmak” üzere AYİM 1. Daire’sine gönderdi. 17 kez asker dövdüğü için oda hapsi, göz hapsi, uyarma, maaş kesme gibi disiplin cezaları alan, uyuşturucu ticareti, rüşvet, hırsızlık gibi ağır suçlardan yargılanan bir kişinin tekrar mesleğe alınmasının TSK’nın itibarına zarar vereceği ve disiplin hukukunun çökeceği gerekçesiyle yeniden yargılamayı uygun bulmayan AYİM ise çare aramaya başladı.

KARARGAHTA KONUŞULDU

Disiplinsizlik nedeniyle atılan bu durumdaki askerlere bu yolun açılmaması; ancak anayasaya göre bağlayıcı bir kararla karşı karşıya kalan Askeri Yüksek İdare Mahkemesi, ihlal kararının uygulamasıyla ilgili çalışmak üzere beş kişilik komisyon kurdu. Çavuş R.T ihlal kararı ve son dönemde AYM’nin, süre yönünden askeri yargı ile ilgili verdiği diğer ihlal kararları Özel’in, 18 Aralık’ta Karargahta verdiği bu yemekte konuşuldu. Yemeğe katılan askeri yargı temsilcileri, AYM’nin, bireysel başvuru kararının disiplin yargılamasını bitireceği, anayasaya göre AYİM’in “ilk ve son derece askeri mahkeme” olduğu, yeniden yargılama şeklindeki ihlal kararının anayasaya aykırı olduğunu savundular. Askeri yargı temsilcileri, “AYM süper temyiz haline geldi” eleştirisi yaptılar. AYM temsilcileri ise kararlarının doğru olduğunu savundular, ancak yanlış bir dosya üzerinden bu kararın verildiğini söylediler.

AYM TSK DİSİPLİN KANUNU DA KISMEN İPTAL ETTİ

ANAYASA Mahkemesi (AYM) askeri yargıya dönük nasıl uygulanacağı tartışılan ihlal kararları yanında CHP’nin başvurusu üzerine Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) Disiplin Kanunu’nun TSK’dan disiplin puanına göre ayırmayı düzenleyen 13/6. maddesinin kısmen iptaline karar vermişti. AYM, son bir yıl içinde 18 disiplin cezası alanlardan savunmasız ayırma işlemi yapılacağı düzenlemesini anayasaya aykırı bulmuştu. İptal kararı ışığında da yeni düzenleme yapılması gerekiyor. 

İTİBARA ZARARDAN ATMAYA VİZE

Ancak, AYM, ayırmayı gerektirecek disiplinsizliklerin yer aldığı 20/1-c maddesindeki, “devletin ve TSK’nın itibarına zarar verecek nitelikte tutum ve davranışlar” yanında, “ağır suç veya disiplinsizlik teşkil eden fiillerde bulunmak” ibaresinden atılmayı anayasaya aykırı görmeyerek iptal istemini reddetmişti.

http://www.hurriyet.com.tr/gundem/25483471.asp

 

 

YORUMLAR

 1. MEHMET KAYALI dedi ki:

  SORUMLULUĞUN ÖZÜ. BAŞLANGIÇTA BELLİ.
  GÖRÜNÜRDEKİ, ZİMMET YÜKÜMLÜLÜĞÜ YETERLİDİR BENCE……….
  SUBAY ŞAPKASINI ALIR.
  SORUMLULUĞU OLUP, OLMADIĞINA.
  ARKASINA DÖNÜP BAKMAZ.
  YENİ GÖREVİNE GİDER.
  ASSUBAY, ZİMMET YÜKÜMLÜLÜĞÜNÜN, SORUMLULUĞUNUN,
  UCU AÇIKTIR.
  ZİMMETİNDEN EVRAKLARI TEFTİŞ SANDIĞINA GİRMESİ İLE RAHATLAR .
  AMMA KURTULMAZ..
  TRİLYONLUK ZİMMETLER DEN,
  GECELERİ UYKUSU KAÇAR.
  SUBAYIN KULLANDIĞI MASA BİLE ASSUBAYA ZİMMETLİDİR.
  SUBAY MALZEMEYİ KULLANIR HESABIMI VERMEK.
  ASSUBAYA DÜŞER.
  1993 YILINDAN BU YANA.
  ZİMMETLE İLGİLİ GÖREVLİ SUBAY GÖREVİ YOKTUR..
  BU KONUDA GÖREV VERİLMEMESİNİN TEK NEDENİ.
  SORUMLULUKTAN KORUMANIN EN BELİRGİN VERİSİDİR.
  SUBAYLAR ORDUNUN ŞEHZADE KONUMUNDAKİ AYRICALIKLI KORUMALI PERSONELİDİR.
  ÜCRETLENDİRME DE NEDEN OLMASIN
  GÖREV YÜKÜMLÜLÜĞÜ ORTAMI BU OLUNCA.
  TÜM GÖREV HAKSIZLIKLARI, GÖRÜLMEZKEN.
  ÜST STATÜYE, AYRICALIKLI ÖDEMELERİN GÖRÜLMESİNİ BEKLEYEMEZSİN.
  ELİNDE BLOKNOTU İLE DOLANANLARA VERİLECEK.
  EKONOMİK DESTEK TE.
  ŞEHZADE HARÇLIĞI NİTELİĞİNDE OLMASI GEREKMEZ Mİ.
  OLUŞANA BUDUR.
  PERSONEL ÖDEMELERİ İLE İLGİLİ.
  YASA NEREDE KİM TARAFINDAN, HAZIRLANIR.
  YERİ BELLİ.
  BAKANLIĞA TEKLİFİ KİM YAPAR.
  TEKLİFİN ALTINDA ONAY İMZASI KİMİN?
  SONUÇ KENDİN PİŞİR, KENDİN YE.
  SAYIN AHMET ÇAM.
  SUSUN BEKLEYİN DER.
  TÜM GERÇEKLERİ AÇIKLAYAN SEN DEĞİL MİSİN?.
  BAŞKALARININ, FİKİR ÜRETME İSTEĞİNE.
  SİZ SUSUN BEKLEYİN.
  ÖYLEMİ?