Dolar 33,0413
Euro 35,9402
Altın 2.546,09
BİST 11.156,20
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Ankara 34°C
Açık
Ankara
34°C
Açık
Pts 33°C
Sal 31°C
Çar 30°C
Per 29°C

ÇOK DEĞERLİ SİLAH ARKADAŞIM VE SAYIN GENELKURMAY BAŞKANIM

"Yazarların yazıları kendi düşünce ve sorumluluklarını taşır"
26/03/2013 1:53 PM
1

İŞTE İÇ HİZMET KANUNU
 • Madde 13 – DİSİPLİN: Kanunlara, nizamlara ve amirlere mutlak bir itaat ve astının ve üstünün hukukuna riayet demektir. Askerliğin temeli disiplindir.
İŞTE KARA KUVVETLERİ KOMUTANLIĞINDAKİ HİZMET BELGEMİN KAYDI
 • 30.08.1969 KIDEMLİ BAŞ ÇAVUŞLUĞA YÜKSELME TARİHİM.
 • 01.03.1975 KIDEMLİ BAŞÇAVUŞLUĞUMUN 6’NCI YILI.
 • 01.03.1975 ile 30.08.1975 TARİHLERİ ARASINDA DERECEM 6’NCI DERECE 3’ÜNCÜ KADEME

İŞTE 926 SAYILI TSK PERSONEL KANUNU

 • 926 sayılı kanunun 7’nci maddesi; Kanunlarda yazılı haller dışında, Astsubayların aylık ve diğer hakları ellerinden alınamaz.
01.03.1975 tarihinden geçerli olarak 11.07.1975 tarihli R.G. yayınlanan 1923 sayılı kanunun 37’nci maddesiyle değiştirilen 926 sayılı kanunun 137’nci maddesindeki EK-V111 astsubay gösterge tablosu

Derece Rütbeler
2 II. Kademeli Kıdemli Başçavuş
3 Kademeli Kıdemli Başçavuş
4 Kıdemli Başçavuş
5 Kademeli Başçavuş
6 Başçavuş
7 Kıdemli Üstçavuş
8 Üstçavuş
9 Kıdemli Çavuş
10 Çavuş

01.03.1975 tarihinden geçerli olarak 11.07.1975 tarihli resmi gazetede yayınlanan 1923 sayılı kanunun 51’inci maddesiyle 926 sayılı kanuna eklenen ek geçici 31’inci madde: 01.03.1975 tarihinden geçerli olarak Astsubay rütbelerine Kademeli Başçavuş, Kademeli Kıdemli Başçavuş ve 2 Kademeli Kıdemli Başçavuş rütbeleri eklenmiştir.

 1. Başçavuşluğun 4. ve daha fazla yılında bulunanlar kademeli Başçavuşluğun;
 2. Kıdemli Başçavuşluğun 4, 5, 6.Yılındakiler kademeli kıdemli Başçavuşluğun;
 3. Kıdemli Başçavuşluğun 7’nci ve daha fazla yılında bulunanlar 2’nci kademeli kıdemli Başçavuşluğun Derece ve kademelerine, intibak ettirilirler.
İŞTE DİSİPLİN KANUNU

Disiplin amirinin disiplin cezası verme yetkisi

 • MADDE 8 – (1) Disiplinsizliği tespit edilen personele disiplin amiri tarafından bu Kanundaki esaslara uygun olarak disiplin cezası verilir. Disiplin cezaları
 • MADDE 11 – (1) Subay, astsubay, uzman jandarma ve uzman erbaşlar ile sözleşmeli erbaş ve erler hakkında verilebilecek disiplin cezaları ağırlık derecesine göre aşağıda belirtilmiştir:
 • a) Uyarma
 • b) Kınama
 • c) Hizmete kısmi süreli devam
 • ç) Aylıktan kesme
 • d) Hizmet yerini terk etmeme
 • e) Oda hapsi
 • f) Silahlı Kuvvetlerden ayırma

Çok Değerli Genelkurmay Başkanım;

Kanunların, her kurum ve makam tarafından uygulanması gerektiğini ve hiç kimsenin kanunların yanlış olduğunu ileri süremeyeceğini aksi halde disiplinin temelden sarsılacağını benden daha iyi bilirsiniz.

Disiplin gereğince ve yukarıda sunduğum 926 sayılı kanunun geçici 31’inci maddesi gereğince 01.03.1975 tarihinde Kıdemli Başçavuşluğun 6’ncı yılında olduğumdan 01.03.1975 tarihinde Kademeli Kıdemli Başçavuşluğa ve 3’üncü derecenin 3’üncü kademesine intibakımın yapılması gerekirken TÜM ASTSUBAYLAR gibi benim de hakkım elimden alınarak intibakım yapılmamıştır.

Kanuni hakkım gereği 3’üncü derecenin 3’üncü kademesine intibakım yapılsaydı 2260 sayılı kanundan faydalanarak 1’inci derecenin 4’üncü kademesine yükseleceğimden emekli aylığımı 1’inci derecenin 4’üncü kademesinden alacaktım.

Kanunlarımıza göre vakit geçmiş değildir. Hukuka itaat ve haklara riayet edildiği takdirde kanunlara uygun şekilde hizmet belgemin yeniden tanzim edilmesiyle mağduriyetim giderilebilecektir.

NOT: Buna benzer mağduriyeti 1968 ve daha eski nasıplı tüm Astsubaylar yıllardan beri yaşamaktadır!
YORUMLAR

 1. Ersen Gürpınar dedi ki:

  [b][b]Orduevi yasağını gayri resmi olarak 21 Temmuz’da duydum; 23 Temmuz’da ORDUEVİ YASAĞI başlıklı makalemde tepkimi dile getirdim ve bilgi edindirmeden yasağın olup olmadığını sordum 29.8.2104 tarihinde yasak tebliğ edildi 1 Eylül’de dava açtık. Orduevi yasağını umursamıyorum bunu belirttim, beni esas üzen TEMAD tarihinin en büyük maddi ve manevi desteğini verdiğimiz kendisine verilen orduevi yasağına yandaşları sessiz kalırken bizlerin bu sitede mail kampanyası ile tepki verdiğimiz Sn.Keser uyarılarımıza ve tüm bu gelişmeleri bilmesine rağmen başarısızlıklarını, aymazlıkları, kişisel hesaplarının eleştirilmesini engellemek, gündem değiştirmek adına görevlendirip ödüllendirdiği ahlaksız müfterilerle eleştiride bulunan assubay sevdalılarına saldırmalarıdır. Benim payıma da müfteri Sami Başkaya’ın “Mücadele ateşini yakan mangalcı başı Ersen Gürpınar paşasının kuçağında orduevi yasağına sessiz kalıp af bekliyor lavuk” sözleri düşmüştür. Mücadeleye tek katkısı olmayan piyon Sami Başkaya’yı adamdan sayıp muhatap bile almam, üzüntüm bu toplumun umutlarına, birliğine bu aymazlıklarla dinamit atılmasıdır. Görevden tanıdığımız bu kişilere rağmen biz mücadelemize devam edeceğiz ve başaracağız kimsenin şüphesi olmasın. Meslektaşlarıma huzur ve adalet dolu günler diliyorum[/b][/b]

 2. Hikmet Gülke dedi ki:

  Yürekliliğin, tutarlılığın ve kararlılığın ışığı olan Sayın Gürpınar’a selam olsun…

 3. Celal ELBİR dedi ki:

  Değerli Büyüğüm
  Haklı davanızı çok güzel aktarmışsınız. Yanınızda ve sizinleyim.
  TEMAD’ın mevcut yönetimi değişmedikçe, daha önce yazdığım gibi, üyeliğim askıdadır. Zira yapılagelenler, beni ve anlayışımı temsil etmekten uzaktır. Şube başkanımı tenzih ederek, bu anlayışımı sürdürüyorum.
  Bu vesileyle doğum gününüzü kutluyorum, ailenizle birlikte mutlu günler diliyorum:))

 4. Atalay Akkaya dedi ki:

  Haklarımız için yazan,çizen ve konuşanlar hakım diyeceğine b.kum dersen bize ancak zarar verirler, aynı hakaretin size yapıldığını düşünün ya da iğneyi kendinize çuvaldızı başkasına batırın,birilerinin mezarına tükürenler esasında aynada kendine tükürmüş sayılır, genelkurmayın eleştirilere takındığı tavır kabul edilemez.