Dolar 32,4062
Euro 34,5175
Altın 2.460,61
BİST 9.814,19
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Ankara 26°C
Açık
Ankara
26°C
Açık
Sal 26°C
Çar 25°C
Per 20°C
Cum 16°C

ASTSUBAYLARIN ÖLÜM ORUCU TBMM’DE YANKILANDI

ASTSUBAYLARIN ÖLÜM ORUCU TBMM’DE YANKILANDI
18/03/2014 11:26 AM
2

13 Mart 2014

CHP Manisa Milletvekili Sakine Öz, ölüm orucuna başlayan emekli astsubayların taleplerini Meclis’te gündeme getirmeye devam ediyor.

Astsubayların özlük hakkı sorunları için verdiği araştırma önergesinin ardından, bu defa Ankara’da, Abdi İpekçi Parkı’nda bulunan emekli astsubaylara destek verdi ve açlık ve yoksulluk sınırı altında yaşayan astsubayların sorunlarını Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz’a soru önergesiyle iletti, çözüm için talepte bulundu.

CHP Manisa Milletvekili Sakine Öz’ün açıklaması şöyle:

Yaklaşık 100 emekli astsubayımız, gerek görev yaptıkları dönemde, gerekse emekliliğe ayrıldıktan sonraki süreçte maruz bırakıldıkları sorunlara, artan intihar vakalarına, geçim sıkıntılarına ve ordu içindeki özlük hakkı adaletsizliklerine dikkat çekmek amacıyla, 5 Mart’ta Ankara-Abdi İpekçi Parkı’nda “Ölüm Orucu”na başladı.

Astsubaylar “Artık Yeter” Diyor

Türkiye Emekli Astsubaylar Derneğinin bugün 42 bin civarında faal üyesi ve 90 şubesiyle öncülük ettiği bir eylem var Ankara’da… 97 binin üzerinde astsubayımızın ve 120 binin üzerindeki emekli astsubay ile ailelerini doğrudan ilgilendiren bu direniş, ölüm orucuyla sürmektedir. “Savaşta Değil, Sokakta Ölüyoruz” dövizleriyle direnişe katılan emekli astsubaylarımıza, haklı davalarında aileleri de destek vermektedir.

1 Milyon İnsanımıza Hükümet Seyirci Kalmasın!

Aileleriyle birlikte, yaklaşık 1 milyon astsubayın evi bu sorunları yaşamaya devam ediyor, astsubay intiharları artıyor…

“Astsubayların Talepleri Belli, Hükümet Sadece Bakıyor”

Sakine Öz, açıklamasını şöyle sürdürdü:

“Astsubaylarımızın talepleri belli ve gecikmeksizin çözüm bekliyor… Emekli astsubaylarımız, diğer ordu mensuplarıyla karşılaştırıldığında; görev ve makam tazminatları ile intibak haklarındaki eşitsizliklerin iyileştirilmesini istiyorlar.

Göreve başlangıç derecesinin “9/1” yerine, diğer memurlardaki gibi “9/2” olmasını talep ediyorlar. Emekli olduklarında maaşlarında beliren %50 dolayındaki kaybın gözden geçirilmesini ve emekli maaşlarının subay maaşlarındaki kayıp oranı (%15-20 dolayı) ile karşılaştırılarak adaletli biçimde yeniden düzenlenmesini bekliyorlar.

Disiplin Kanunundaki değişiklikler sonucunda oluşan mobbing mağduriyetlerinin giderilmesinde ısrar ediyorlar.

Astsubaylarımız, Disiplin Kanunundaki mevcut düzenlemeyle, henüz suç unsuru oluşmadan, “kabahat”e dayanılarak astlara ceza verildiğini, itirazın kapalı olduğunu, hatta biriken cezaların orduyla ilişiğin kesilmesine yol açtığını ve intiharların arttığını savunmaktadır.

Astsubaylar, ayrıca, Harp Okullarındaki öğrenim süresinin 3 yıldan 4 yıla çıkması sonucunda subaylarımıza tanınan “geçmişe dönük derece kademe intibak hakkı”nın, ön lisans ya da lisans mezunu olan astsubaylara da tanınmasını önermektedir. Bakan İsmet Yılmaz’a bu sorunları aktardım ve çözüm için hangi aşamada olduklarını sordum. Çözüm geciktikçe acılarımız artıyor, astsubay aileleri daha fazla mağdur ediliyor. Biz, defalarca dile getirdik, bugün tekrar ediyor ve

Bakan İsmet Yılmaz’a açıkça soruyoruz:

TSK bünyesinde adaletli, hukuka uygun bir özlük hakkı düzenlemesine dair yasa çalışmayı ne zaman tamamlayacaksınız?

Artan astsubay intiharlarının nedenlerinin farklı boyutlarıyla araştırılması ve çözümlerin geliştirilmesi adına, Bakanlığınız bünyesinde geliştirilen çalışmalar nelerdir;

yukarıda saydığımız talep ve önerilerin astsubay intiharlarının sayısını azaltmada etkili olabileceğini düşünüyor musunuz?”

Emekli Astsubaylar Yoksulluk Sınırı Altında Yaşamaya Çalışıyor

“Kendilerini TSK bünyesinde “ayrımcılığa, adaletsizliğe, mobbing’e uğramış, hak kaybı yaşamış” olarak nitelendiren ve kapsamlı, adil bir özlük hakkı düzenlemesi bekleyen emekli astsubaylarımız, açlık ya da yoksulluk sınırının altında yaşamaktan dolayı açıkça mağdurdur.

Emekli astsubaylarımız, ayrıca, TSK personeli arasında görece avantajlı konumdaki subaylarımızın yararlandığı, emekli maaşı adaletsizliğinin büyümesinin bir nedeni olan tazminatlardan; “temsil tazminatı, görev ve makam tazminatı, kadrosuzluk tazminatı, komutanlık ve komutanlık kursu tazminatı”ndan da yararlanmayı önermektedir.”

Milletvekili Sakine Öz, soru önergesinde, rütbe ve kıdem açısından TSK’daki intihar vakalarını, şehit sayılarını ve disiplin cezalarının sayısını da sordu…

TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞINA

Aşağıdaki sorularımın Milli Savunma Bakanı İsmet YILMAZ tarafından yazılı olarak cevaplandırılmasını, Anayasa’nın 98. ve TBMM İçtüzüğü’nün 96. maddeleri gereğince saygılarımla arz ederim.

Sakine ÖZ Manisa Milletvekili

Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) bünyesinde görev yapmış, sayıları 100’e yaklaşan emekli astsubayımız, gerek görev yaptıkları dönemde, gerekse emekliliğe ayrıldıktan sonraki süreçte maruz bırakıldıkları sorunlara, artan intihar vakalarına, geçim sıkıntılarına ve ordu içindeki özlük hakkı adaletsizliklerine dikkat çekmek amacıyla, 05/03/2014 tarihinden itibaren Ankara-Abdi İpeKçi Parkı’nda “Ölüm Orucu”na başlamıştır.

Türkiye Emekli Astsubaylar Derneğinin (TEMAD) 42 bin civarında faal üyesi ve 90 şubesiyle öncülük ettiği, 97 binin üzerinde muvazzaf astsubayımızın ve 120 binin üzerindeki emekli astsubay ile ailelerini doğrudan ilgilendiren bu direnişe “Savaşta Değil, Sokakta Ölüyoruz” dövizleriyle katılan emekli astsubaylarımıza, aynı mağduriyetleri yaşayan aileleri de destek vermektedir.

Emekli astsubaylarımız, diğer TSK mensuplarıyla karşılaştırıldığında; görev ve makam tazminatları ile intibak haklarındaki eşitsizliklerin iyileştirilmesini; göreve başlangıç derecesinin “9/1” yerine, diğer memurlardaki gibi “9/2” olmasını; emekli olduklarında maaşlarında beliren %50 dolayındaki kaybın gözden geçirilmesini ve emekli maaşlarının subay maaşlarındaki kayıp oranı (%15-20 dolayı) ile karşılaştırılarak adaletli biçimde yeniden düzenlenmesini; Disiplin Kanunundaki değişiklikler sonucunda oluşan mobbingmağduriyetlerinin giderilmesini talep etmektedir. Astsubaylarımız, Disiplin Kanunundaki mevcut düzenlemeyle, henüz suç unsuru oluşmadan, “kabahat”e dayanılarak astlara ceza verildiğini, itiraz merciinin kapalı olduğunu, hatta biriken cezaların orduyla ilişiğin kesilmesine yol açtığını savunmaktadır.

Astsubaylar, ayrıca, Harp Okullarındaki öğrenim süresinin 3 yıldan 4 yıla çıkması sonucunda subaylarımıza tanınan “geçmişe dönük derece kademe intibak hakkı”nın, ön lisans ya da lisans mezunu olan astsubaylara da tanınmasını önermektedir.

Kendilerini TSK bünyesinde “ayrımcılığa, adaletsizliğe, mobbing’e uğramış, hak kaybı yaşamış” olarak nitelendiren ve kapsamlı, adil bir özlük hakkı düzenlemesi bekleyen emekli astsubaylarımız, açlık ya da yoksulluk sınırının altında yaşamaktan dolayı açıkça mağdurdur. Emekli astsubaylarımız, ayrıca, TSK personeli arasında görece avantajlı konumdaki subaylarımızın yararlandığı, emekli maaşı adaletsizliğinin büyümesinin bir nedeni olan tazminatlardan; “temsil tazminatı, görev ve makam tazminatı, kadrosuzluk tazminatı, komutanlık ve komutanlık kursu tazminatı”ndan da yararlanmayı önermektedir.

Buna göre;

1- Bakanlığınız, emekli astsubaylarımızın yukarıda saydığım talepleri ve önerileri bağlamında, yetkili birimlerle eşgüdümlü bir çalışma yürütmekte midir; böyle bir çalışma varsa gelinen somut aşama nedir?

2- Bakanlığınız, TSK bünyesinde muvazzaf personel olan ve emekliye ayrılmış yurttaşlarımız arasında adaletli, hukuka uygun bir özlük hakkı düzenlemesine dair yasa çalışmasını ne zaman tamamlayacaktır?

3- Artan astsubay intiharlarının nedenlerinin farklı boyutlarıyla araştırılması ve çözümlerin geliştirilmesi adına, Bakanlığınız bünyesinde geliştirilen çalışmalar nelerdir; yukarıda saydığımız talep ve önerilerin astsubay intiharlarının sayısını azaltmada etkili olabileceğini düşünüyor musunuz?

4- 2003-2014 yılları arasında, yıllar itibariyle, TSK personeline verilmiş disiplin cezalarının görev yapılan kuvvet komutanlıkları, kıdem ve rütbe bakımından sayısal dağılımı nedir?

5- 2003-2014 yılları arasında, yıllar itibariyle, intihar eden TSK personelinin görev yaptıkları kuvvet komutanlıkları, kıdem ve rütbe bakımından sayısal dağılımı nedir?

6- 2003-2014 yılları arasında intihar eden emekli asker sayısı nedir?

7- 2003-2014 yılları arasında, yıllar itibariyle, şehit düşmüş askerlerimizin kuvvet komutanlıkları, kıdem ve rütbe bakımından sayısal dağılımı nedir?

Hazırlayan: Mete YANIKÇI

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.