Dolar 32,8115
Euro 35,1159
Altın 2.452,96
BİST 10.771,36
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Ankara 34°C
Açık
Ankara
34°C
Açık
Sal 31°C
Çar 32°C
Per 30°C
Cum 28°C

ASTSUBAYLAR NE İSTİYOR 3: GENELKURMAY’IN İYİLEŞTİRMELİR TEMEL ÇÖZÜMDEN UZAK.

ASTSUBAYLAR NE İSTİYOR 3: GENELKURMAY’IN İYİLEŞTİRMELİR TEMEL ÇÖZÜMDEN UZAK.
17/03/2014 8:31 PM
2

                                                                                                      17 Mart 2014

 

Emekli astsubaylar ölüm orucunda ikinci haftaya yaklaşırken ne hükümet ne de Genelkurmay cephesinden henüz bir ses çıkmadı.

 

Hatta muvazzaf astsubaylara, önceki gün Türkiye Emekli Astsubaylar Derneği’nin düzenlediği Ankara mitingine katılmaması gerektiğine ilişkin Genelkurmay’dan emir geldiği, emre uymayanlar hakkında da yasal işlem başlatılacağı iddia edildi.

 

Tabii Genelkurmay Başkanlığı, astsubayların özlük haklarına ilişkin birtakım çalışmaları olduğunu daha önceden kamuoyuna duyurmuştu.

 

Kimi iyileştirmelerin yapıldığına dikkat çekilmişti ancak yeterli miydi?

 

Söyleşimizin üçüncü bölümünde Emekli Astsubaylar Güçbirliği Platformu Sözcüsü Emekli Personel Kıdemli Başçavuş Ersen Gürpınar, bu soruya yanıt verdi.

Subaylara imtiyaz

Son dönemlerde birtakım iyileştirmeler yapıldı. Peki bunlar sorunlarınıza çözüm getirdi mi?

 

* Genelkurmay Başkanlığı’nın açıklamalarındaki hususlar da elbette bazı iyileştirmeler vardır. Ancak bunlar temel sorunlarımızın çözümünden uzaktır. Genelkurmay Başkanlığı’nın internet sitesinden yapılan 25 Şubat 2014 tarihli açıklamasındaki yapılan ve yapılması düşünülen çalışmaları incelersek;

 

* Taleplerimizden maddi hiçbir kazanımı olmayan sadece psikolojik değeri olan yüksek okul mezunu tüm kamu görevlilerine tanınan 1/4 maaş derecesi ve 8 yıldır emniyet hizmetleri ve MİT mensuplarına ödenen 100 TL denge tazminatı verilmiştir. Yetersiz olmasına rağmen teşekkür ederiz.

 

* Görevdeki personele verilecek çeşitli tazminat miktarları açıklanmıştır ancak bu tazminatların tespitinde adalet ve eşitlik ilkeleri gözardı edilmiş subaylara adeta imtiyaz tanınmıştır.

 

* 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu ile kamu görevlilerine verilen hakka benzer şekilde, 25 Şubat 2014 tarihinde yürürlüğe giren düzenleme ile askeri hizmete ilişkin görev ve sorumlulukları nedeniyle haklarında kamu davası açılmış TSK personeline de beraat etmeleri durumunda avukatlık ücretlerinin ve dava masraflarının ödenmesi imkânı sağlanmıştır.

 

Görev tazminatında eşitlik ilkesine aykırılık var

 

* 1’inci dereceye yükselmiş ve 3600 ek göstergeyi hak etmiş olan binbaşı ve kıdemli başçavuşlara da (emekliler dâhil) görev tazminatı verilmesinin planlandığı bildirilmiştir. Ancak astsubaylar için tazminatın verilmesi için 1’nci dereceye yükselme şartı getirilirken 2’nci derecede bulunan binbaşılara tazminat ödenmesinde bu şartın aranmaması adalet ve eşitlik ilkelerine aykırıdır.

 

Tazminatın kıdemli başçavuş ve binbaşılara verilmesi şeklinde düzenlenmesi gerekmektedir.

 

* 2003 yılı ve öncesi göreve başlamış olan astsubaylarımızın bir üst dereceye intibak işlemlerinin yapılması planlanmıştır. Ancak astsubayların göreve başlangıç derecesindeki adaletsizlik giderilmediği takdirde bu iyileştirmeden on binlerce astsubay emeklisi yararlanamayacaktır.

 

* TSK personelinin özlük haklarının tek gösterge tablosu ile düzenlenmesi (Bu kapsamda; subay, astsubay, uzman jandarma ve uzman erbaşların) öğrenim durumlarına göre yükselebilecekleri en son derece ve kademelerinin yeniden düzenlenerek; iki yıl ve daha fazla yüksek öğrenimi bitirenlerin 1/4’üne, lise ve dengi okulları bitirenlerin 2/6’sına, ortaokul ve dengi okulları bitirenlerin 3/8’ine kadar ilerlemesi, son 8 yıllık sicil not ortalaması 90 ve üzerinde olanlara ilave 1 kademe verilmesi amaçlandığı bildirilmiştir.

 

Personelin yükselebilecekleri derece ve kademelerde eşitlik sağlanırken daha önemli olan göreve başlangıç derecelerindeki adaletsizlik devam ettirilmektedir.

 

Fahri danışmanlar bulundurulmalı

 

* Lojmandan yararlanamayan personele lojman tazminatı ve nöbet, tatbikat gece eğitim özel görevlerde kamu görevlilerinde olduğu gibi fazla mesai ücreti ödenmesi çalışmaları memnuniyet vericidir. Sonuçlanması meslek hayatında asgari 6-8 tayin gören personeli rahatlatıp lojmanda oturan ve oturmayan arasındaki adaletsizliği giderecektir.

 

* Sorunların çözümü, kurum içi iletişim sağlanması için Genelkurmay ve kuvvet komutanlık astsubayları kadrolarının kurulduğunu bildirilmiştir. Askeri hiyerarşi içinde sorunların, adaletsizliklerin emir komuta zincirindeki bu personel tarafından komutanlıklara iletilmesinde sıkıntılar yaşanacaktır. Bu nedenle Genelkurmay karargahında emeklilerin sorunlarını iletmek adına emekli personelden fahri danışmanlar bulundurulmalıdır.

 

* Personelin moral motivasyonunu ve aidiyet duygusunu arttırmak için yapıldığı bildirilen çalışmalar yetersizdir. Moral motivasyonu, hizmet verimliliği ve aidiyet duygusu personele önemli olduğu hissettirilip adaletli davranmakla hissettirilebileceği unutulmamalıdır.

Tarık Tekgözli

 

http://http://www.aydinlikgazete.com/ekonomi/35869-astsubaylar-ne-istiyor-3-genelkurmayin-iyilestirmeleri-temel-cozumden-uzak.html

YORUMLAR

 1. EMEKLİ ASSUBAYLAR dedi ki:

  “İyi bir gelecek,onurlu bir meslek istiyorsanız Assubay olun”
  Yüreğinde vatan ve askerlik aşkı olanlar bu çağrı ile orduya koşup Assubay oldular; Vatana ve orduya sadakatlerini teri,canı ve kanı ile ispatladılar;
  Karşılığında sadece adalet istediler ancak önyargı ile onları sadece göreve ve ölüme gönderirken hatırladılar BÖYLE BİR ORDU MİLLETİN ORDUSU OLABİLİRMİ?
  Yıllardır imtiyaz değil sadece adalet istiyoruz diye haykırıyoruz sesimizi sağır sultan duydu Genelkurmay ve Hükümet yetkilileri duymadı duymak istemedi;
  Mühürlü kulaklar ve vicdanlara sesleniyoruz
  YÜREĞİNİZ VARSA HİSSEDİN VİCDANINIZ VARSA ADALETİ GERÇEKLEŞTİRİN

 2. MEHMET KAYALI dedi ki:

  HİZMETTE,
  EN ÖNLEREDE,
  İLERİ KARAKOLDA.
  YAŞAMINI HİÇE SAYARAK,
  ŞEHİTLİĞİ GÖZE ALARAK, VATANINA HİZMET ETMEKLE,
  MUTLU OLAN ASSUBAYLAR.
  BU ÇİRKİN,
  SÖYLEMLERİ HAK ETMİYORLAR,

  NE YAPMAK İSTİYORLAR.
  İNCİTİCİ BU SÖYLEMLERİ
  ASSUBAYLARI,
  HEDEF ALIP SÖYLEMEKLE..
  KAZANIMLARI NEDİR?.

  ASTSUBAY TOPLUMU,
  BU KAHRAMANLARA NE KÖTÜLÜK YAPMIŞ Kİ ,
  BU HAKSIZ KÜÇÜMSEMELER İLE,
  KARŞI KARŞIYA.