Dolar 32,5010
Euro 34,5615
Altın 2.501,44
BİST 9.548,09
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Ankara 26°C
Az Bulutlu
Ankara
26°C
Az Bulutlu
Çar 24°C
Per 21°C
Cum 18°C
Cts 17°C

ASTSUBAYLAR NE İSTİYOR 2: LOJMANLARDA ADİL PAYLAŞIM SORUNU.

ASTSUBAYLAR NE İSTİYOR 2: LOJMANLARDA ADİL PAYLAŞIM SORUNU.
21/03/2014 2:59 PM
1


16 Mart 2014

Emekli astsubaylar, dün Anıtkabir’e çıkartma yaptı. Ardından da Abdi İpekçi Parkı’nda büyük bir miting düzenledi.

Özlük haklarında iyileştirme talebinde bulunan astsubayların yoğun katılımı dikkat çekti.

Peki astsubayların bu derece sabrını taşıran sorunlar nelerdi? Emekli Astsubaylar Güçbirliği Platformu Sözcüsü Emekli Personel Kıdemli Başçavuş Ersen Gürpınar sorularımızı yanıtladı.

Dün, emekli maaşlarındaki farklar, sosyal tesislerdeki ayrımcılık, göreve başlangıç dereceleri gibi sorunlar üzerinde durduk.

Söyleyişimizin ikinci bölümünde astsubayların taleplerine devam ediyoruz. İşte Ersen Gürpınar’ın dikkat çektiği o sorunlar:

Tamamı lojmanlardan faydalanamıyor

* “Lojman konusu daha da iç karartıcıdır. Burada bir oran neredeyse söz konusu değildir. Lojmanların yüzde 40’ı astsubaylara yüzde 55’i subaylara yüzde 5’i (Jandarmada yüzde 15’i) uzman çavuş ve sivillere tahsis edilir.
 
Ancak bu sayısal oranla terstir.
 
Kısaca subayların tamamı lojmandan faydalanırken arta kalan lojmanlar astsubaylara verilir.
 
Faydalanma oranları eşit olsa bile subay sayısının az olması nedeniyle lojmandan faydalanan subay sayısı astsubayların 4 katı olacaktır.
 
Bu haksızlık hangi değer yargısı ile haklı gösterilebilir, adaletsizlik önlenmelidir.”
 
OYAK yönetiminde söz hakkı talebi
 
* “Üyelerinin yüzde 60’ını oluşturan astsubaylar Ordu Yardımlaşma Kurumu (OYAK) ve şirketlerinde denetim ve yönetim kurullarında sembolik olarak temsil edilmektedir.
 
Oysa kendi imkanları ile yüksek lisans doktora yapmış astsubay mevcuttur. OYAK, emekli olanlara birikmiş aidatlarına cüzî bir nema ödeyerek kurumla ilişiklerini kesmektedir.
 
Üye aidatları ile kurulan şirketlerin kârlarının tamamı üyelere nema olarak verilmemekte, doğal olarak büyük bir bölümü yeni yatırımlara aktarılmaktadır.
 
Bu nedenle tüm üyelerin kurum iştiraklerinde hakları olduğundan tüm üyelere aidat miktarı ile orantılı hisse senedi verilmelidir.
 
Adaletsizliğe bir örnek vermek gerekirse OYAK Bank satıldığında üye olanların kârları bir gecede yüzde 51 artmıştır.
 
O tarihte üye olmayanlar kendilerini şanssız mı hissetmelidir?
 
Bu kurum yardımlaşma kurumu mudur yoksa şans dağıtan bir kurum mudur?”
 
Subaylara ödenen tazminattan yararlanma yok
 
* “Orduda sadece subaylara ödenen makam, temsil, kadrosuzluk, görev, komutanlık tazminatından astsubaylar yararlanamaktadır. Komutanlık tazminatı ise göstermelik olarak küçük bir oranında astsubaya verilmiştir. Özellikle astsubaylar 631 sayılı Kanun Hükmünde Kararname gereği almaları gereken temsil tazminatını Danıştay kararına rağmen alamamışlar yeni düzenlemede aynı haksızlık devam ettirilmiştir.”
 
* “Kalkınmada öncelikli ve olağanüstü hal bölgelerinde iki yıl görev yapan kamu görevlileri 1 kademe almasına rağmen bu hak bizlerden esirgenmiştir.”
Astsubay MYO, lisans seviyesine çıkarılmalı,
 
* “Günümüzün koşulları ve lisans mezunlarının er olarak askerlik yapmaları dikkate alınarak, Astsubay Meslek Yüksek Okulu (MYO) lisans seviyesine çıkarılmalı, fakülte mezunlarının astsubay sınıf okullarına alınma işlemine devam edilmelidir.”
 
* “Anayasamız ve AİHS angarya’yı yasaklamıştır. Angarya zorla çalıştırmadır, askeri okullardaki devlet adına okutulan süreler dikkate alınmadan 1-10 yıl okuyan da yeni düzenleme ile 10 yıl mecburi hizmete tabidir.
 
Mecburi hizmet makul seviyelere çekilmeli, bu süreyi tamamlamadan ayrılmak isteyenlerin tazminat ödeyerek ayrılması sağlanmalıdır.”
 
Eksik hizmete yüzde 40 daha az maaş
 
* “Emekli Sandığı Kanunu’nun Ek-70 Maddesi 1’nci fıkra (b) bendinde yer alan gruplardaki oranlar belli bir seviyede azalmasına rağmen özlük hakları 3’ncü ve 2’nci derecede olan personelde bu oran birden düşürüldüğü için bu dereceden maaş alan personel 1-3 yıllık eksik hizmet için ömür boyu yüzde 30-40 oranında eksik maaş almaktadır.
 
Bu konudaki adaletsizliğin giderilmesi için Genelkurmay, Başbakanlık’a yasa teklifi verildiğini açıklanmasına rağmen adaletsizlik giderilmemiştir.”
 
Tarık Tekgözli

Hazırlayan: Mete YANIKÇI


YORUMLAR

 1. EMEKLİ ASSUBAYLAR dedi ki:

  Mesleğimizin,TSK ve ülkemizin geleceğine katkı için yıllardır Assubay kaynağını teşkil eden okulların fakülte düzeyine çıkarılmasını talep ediyoruz.
  Çağın gereklerine fakülte mezunlarının askerliklerini er olarak yapması da dikkate alınarak yıllardır ön yargılarla fakülte düzeyine çıkarılmayan Assubay MYO yeniden yapılanma sırasında ön yargının terk edilerek mutlaka fakülte düzeyine çıkarılmalıdır.

 2. Murathan SİPAHİOĞLU dedi ki:

  Makalenin özü aşağıda kopyası görülen paragrafta açıklanmış.Sayın TURAN’a isabetli görüşü ve anlatımı için saygı ve selamlarımı sunuyorum.
  “”Türk Silahlı kuvvetlerinde statü sadece Subay ve Er olmalıdır. Şanlı tarihimize ve halkımızın söyleyişine uygun olarak Subay rütbeleri Onbaşı, Yüzbaşı, Kıdemli Yüzbaşı, Kademeli Kıdemli Yüzbaşı, Binbaşı, Kıdemli Binbaşı, Kademeli Kıdemli Binbaşı, Yarbay, Albay, Tuğgeneral, Tümgeneral, Korgeneral, Orgeneral ve Mareşal olmalıdır. Genel Kurmay Başkanlığına atanan Orgeneraller aynı zamanda Mareşal rütbesine yükselmelidir.””

 3. ibrahim dedi ki:

  Bugünkü basın-yayın organlarındaki habere göre kurumlarda görev alacak hizmetlilere ön lisans seviyesinde öğrenim görme şartı getirildiği belirtilmiştir.Milyon dolarlık uçak,tank,top,muhrip ve haberleşme cihazlarını her şeyiyle teslim ettikleri assubayına ön yargılarla fakülte seviyesinde öğrenim hakkı verilmemesi utanç vericidir.Saygılarımla.