Dolar 32,5004
Euro 34,6901
Altın 2.496,45
BİST 9.693,46
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Ankara 20°C
Parçalı Bulutlu
Ankara
20°C
Parçalı Bulutlu
Pts 24°C
Sal 28°C
Çar 26°C
Per 21°C

54. OYAK GENEL KURULU BASIN DUYURUSU VE BASINDA YANSIMALARI.

54. OYAK GENEL KURULU BASIN DUYURUSU VE BASINDA YANSIMALARI.
23/05/2014 7:24 PM
1

06.05.2014

BASIN DUYURUSU

OYAK GENEL KURULU YAPILDI…

 

OYAK Genel Kurulu’nda üyelere dağıtılacak 2013 kazancı (neması) 2,349 milyon TL olarak belirlendi.

Bu kazanç seviyesi, yıl içinde kullanılan üye kaynaklarının %15.3’ü olarak gerçekleşti.

Nihai üye varlığı 17,342 milyon TL oldu.

Ayrıca OYAK’ın üyeleri için yönettiği likit fonların yıllık getirisi, bankalarca yönetilen 50 büyük fonun getirisinin 2 katı üzerinde realize oldu.

OYAK Genel Kurulu’nda, çeşitli kesimler tarafından yapılan konuşmalarda OYAK’ın üyelerine önemli ekonomik kazançları adil paylaşım ilkesiyle sağlayan, şeffaf, uluslararası her türlü denetimi yaptıran, yıllardır uluslararası reyting alan, yaptığı ihracat, sağladığı istihdam ve verdiği vergiler ile ülke ekonomisine önemli katkılarda bulunan bir kurum olduğu belirtildi.

OYAK 54’üncü Olağan Genel Kurulu yapıldı. Genel Kurul, Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz, Sayıştay Başkanı Doç.Dr. Recai Akyel, İş dünyasının Genel Kurul’daki temsilcileri Osman Okyay, Mustafa Sarılar, Selahattin Ayan ve diğer üyelerin katılımıyla gerçekleşti.

OYAK Genel Kurulu’na başkanlık yapan Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz;

“OYAK, yurdun dört bir yanında büyük bir özveriyle görev yapan üyelerine, iyi ve kötü günlerinde verdiği destekle bir “yaşam ortağı” olduğunu kanıtlamıştır. 50 yıldan fazla süregelen bu yaşam ortaklığının bundan sonra da durmaksızın devam edeceğine ve hep ileri gideceğine olan inancım tamdır. OYAK, kurumsal yönetim ilkelerinin doğruluğunu, üyelerinin birikimlerindeki artışlarla ve her dönemde elde ettiği başarılarla bir kez daha kanıtlamaktadır.”

Genel Kurul’da söz alan Sayıştay Başkanı Doç.Dr. Recai Akyel ise, “OYAK denildiği zaman ben iki önemli hususu fark ediyorum. Birincisi, Ordu mensuplarının mutluluğu, huzuru ve refah düzeyinin artırılmasına katkı sağlaması. Türkiye Cumhuriyeti’nde bir Türk vatandaşı olarak büyük çoğunluğun, hemen hemen herkesin, Ordu mensuplarının refahının ve mutluluğunun yüksek tutulmasını önemsediklerini ve istediklerini düşünüyorum. Bunda hiç kimsenin şüphesi olmasın. Şunu ifade etmek istiyorum: 2014 yılı içerisinde artık OYAK’ın varlığı, önemi ve Ordu mensuplarına sunduğu katkı ve gerekse ülke ekonomisine sunduğu katkıdan dolayı herkes memnun, bu konuda kimsenin şüphesi olmamasını ifade etmek istiyorum.”

Söz alan İş adamı Mustafa Sarılar, “Biz de serbest ticaret erbabıyız. Para kazanmanın zorluğunun ne olduğunu biliyoruz. %15.3 gibi bir rakam, bir değerdir, ki biz eğer serbest ticaretimizde öyle bir para kazansak, çok mutlu oluruz. Ben OYAK’ın diğer kurum ve kuruluşlar için de bir örnek teşkil etmesini arzu ederdim. Bu, Milli Eğitim’de olur, Sağlık Bakanlığı’nda olur veya Adalet Bakanlığı’nda olur ve Türkiye’nin de büyümesine çok ciddi katkı sağlayacağına eminim. 3.4 milyar TL bir vergi ödenmiş, 28 bin istihdam söz konusu. Türkiye’ye örnek olmasını ben diliyorum.”

Genel Kurul’da söz alan İş adamı Osman Okyay ise, “Başta Yönetim Kurulu Başkanımızı, Yönetim Kurulu Üyelerini ve Genel Müdürümüzü ve ekibini gönülden tebrik ediyorum. Gerçekten zorlu küresel rekabet şartlarında böylesine bir başarı takdire şayandır. Ben de Mustafa Bey’e katılıyorum, iş yapan herkes bu başarıyı takdir edecektir. Dolayısıyla tekrar tebrik ediyorum ve bu başarının devamını diliyorum.”

Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz Genel Kurul toplantısını kapatırken;

“OYAK, sayıları 280 bini aşan üyelerinin birikimlerine katkıda bulunma çabalarını, iyi bir yaşam ortağı olma misyonunu kurulduğundan bu yana hep ileriye taşımaktadır.

Görüyorum ki, bu başarılarını bundan sonraki dönemlerinde de arttırarak sürdürecektir. İzlediği yol haritası OYAK’ı, geçmiş yıllarda olduğu gibi gelecek yıllarda da başarılara götürecektir.

Başarılı ve özgün bir model olan OYAK’ın diğer kurumlara da örnek olmasını temenni ediyorum. Yurt dışında, gelişmiş demokratik ülkelerde de OYAK benzeri birçok örnekler olduğunu biliyoruz. Gönlümüzden geçen ülkemizde tüm çalışanların -biraz önce bir Genel Kurul Üyemiz de söyledi- polisler, öğretmenler ve diğer meslek gruplarının da benzer mesleki emeklilik fonları olsun, Türkiye’nin ihtiyaç duyduğu tasarrufa bu suretle ulaşabilelim. Bu fonlar, OYAK’ta olduğu gibi profesyonel bir şekilde yönetilsin, üyelerinin ufak tasarruflarını uzun vadeli ve istihdam yaratan büyük yatırımlara dönüştürebilsin. Dolayısıyla çalışanlarımız da emekliliklerinde, daha iyi bir getiri ve yaşama sahip olabilsinler. OYAK, Türkiye’de bu anlamda, hakikaten öncü ve örnek bir kuruluştur.

OYAK, ağır hizmet koşullarında görev yapan Türk Silahlı Kuvvetleri mensuplarına ve sivil üyelerine, kurulduğundan beri sürekli artan oranlarda, yasal yardım ve sosyal hizmetleri, üyeleri arasında rütbe farkı gözetmeksizin bireysel eşitlik prensipleri çerçevesinde sunmaktadır. Ayrıca gelir amaçlı yatırımlarıyla da hem ülke ekonomisine katkıda bulunmakta hem de sosyal sorumluluğunu yerine getirmektedir. OYAK, kuşkusuz önümüzdeki dönemlerde de üzerine düşen her türlü görevi üstün hizmet anlayışı içerisinde yerine getirecektir.”

Toplantıda OYAK Grubu’nun 2013 yılı ihracatının 4.4 milyar ABD doları’na ulaşarak Türkiye ihracatının %3’üne yakın bölümünü, tüm vergilerin %1.03’ünü (3.4 milyar TL) ödediği ve 28 bin kişilik istihdam sağladığı açıklandı.

OYAK 54’üncü Olağan Genel Kurulu, teşekkür kararı alınarak ve geçmiş dönem ibra edilerek son buldu.

OYAK Genel Müdürlüğü

 

BASINDA YANSIMALAR

Hürriyet Gazetesi 08 Mayıs 2014

 

 

 

Sabah Gazetesi 08 Mayıs 2014

 

 

 

Dünya Gazetesi 07 Mayıs 2014

 

 

Haber Türk Gazetesi 07 Mayıs 2014

 

Ek Bilgi

YORUMLAR

 1. EMEKLİ ASSUBAYLAR dedi ki:

  Her haksızlıkta,hukuksuzlukta, terimizin,kanımızın menba suyu kabul edildiği canımızın yok sayıldığı her karanlıkta umut olarak çare olarak gördüğümüz TEMAD
  Ne yazıkki en büyük desteğin verildiği dönemde yöneticilerinin kişisel hesapları yüzünden en büyük umutsuzluğumuz oldu;
  Her geçenin sabahı vardır sağduyulu delegelerimizle bu kabustan uyandık Sn.Hamza DÜRGEN ve ekibi yeniden umudumuz oldu Onların özverili kararlı çalışmaları desteklerimizle mutlaka başarıya ulaşacaktır.

 2. Ersen Gürpınar dedi ki:

  MÜCADELE’de idealler ve menfaatlar vardır; Tarihin en büyük maddi ve manevi desteğini verdiğimiz eski TEMAD yönetimi birliğimize umutlarımıza dinamit attılar
  Haklı eleştirilerimize hakaret ve iftilarda bulunan yandaş takımı hala entrikalar peşinde ancak kazandık dedikleri an kaybettiklerini görecekler çünki en büyük ceza insanın kendi vicdanı ve ilahi adalettedir.
  Bizler kendimize mesleğimize saygımızın gereği mücadeleye desteğimizi sürdüreceğiz

 3. Orhan SELIŞIK dedi ki:

  Büyük umutlarla verilen maddi ve manevi desteklerle ” BEN NEYMİŞİM YAAAA !…” diyerek tüm umutları ve kendisine inanılarak teslim edilen trilyonları da umutlarımız gibi yok eden şahsiyetten kurtulduğumuz için şükretmemiz gerekir mi bilmiyorum. Yine de tüm camiamıza geçmiş olsun.Şimdi yeni bir yüz,yeni bir ekip ve yeni umutlarla mücadelemize dört elle sarılma zamanıdır.Küskünlüklerin,dargınlıkların unutularak ,geçmişten ders alarak yeni ufuklara yeni umutlara yelken açma zamanıdır.Hoş geldin Sn.DÜRGEN ve Ekibi. Yaptıklarınızın ve yapacaklarınızın takipçisi olacağız.Yolunuz ve şansınız açık olsun.