Dolar 33,0413
Euro 35,9402
Altın 2.546,09
BİST 11.156,20
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Ankara 33°C
Parçalı Bulutlu
Ankara
33°C
Parçalı Bulutlu
Paz 34°C
Pts 33°C
Sal 30°C
Çar 31°C

TSK’ DA FEDAKARLIK RUHU

"Yazarların yazıları kendi düşünce ve sorumluluklarını taşır"
03/03/2011 6:32 PM
2

cooperationDeğerli Arkadaşlarım;

Zaman zaman sizler de rastlamışsınızdır. TSK ile ilgili bazı yazılar okuduğunuzda Ordudaki FEDAKARLIK RUHUNUN sadece SUBAYLARA mahsus olduğu ifade edilir, bu yönleriyle sadece SUBAYLAR ön plana çıkarılır. Bunu belirtmekten maksadım bazıları gibi ÖN YARGILI davranarak TSK’da ayrıcalık yaratmak ve kıskanmak değil, tam tersine bu şekilde kullanılan ifadelerin MAKSADI aşan ifadeler olduğu veya bir yönlendirme amacıyla yapıldığını ifade etmek içindir. Çünkü hepimiz biliyoruz ki, TSK ERİNDEN-MAREŞALINA kadar birbirinden ayrılmaz olan kişilerden TEŞEKKÜL ETMİŞ BİR KURUMDUR.

Bu tür ifadeler TSK’nın diğer önemli UNSURLARI olan ASSUBAY – UZMAN-ERBAŞ ve ERLERE KARŞI HAKSIZ bir durum yaratır.

BİRLİK, BERABERLİK, VATANSEVERLİK RUHU ve FEDAKARLIK RÜTBEYLE değil, kişilerin YÜREĞİ ile ilgili bir olgudur. Baktığında bir şeye BENZETEMEDİĞİN bir ER yeri geldiğinde bazı rütbelilerden daha fazla FEDAKARLIK yapacak RUHA sahip olabilir.

Ordunun fedakarlık ruhunun sadece SUBAYLARda olduğu HASTALIKLI ve şifa bulmaz bir düşüncedir. Bu tür düşünceler ÖN YARGI taşır ve amacı aşan davranışları oluşturur. Ordunun iki önemli ayağından biri olan ASSUBAYLAR aynı RUHU taşımıyor, aynı fedakarlığı yapmıyorlar mı?

TSK’da EMEK = ALINAN ÜCRETLERE bakılınca ESAS FEDAKARLIK RUHUNUN ASSUBAYLARDA olduğu, VATANSEVERLİK ruhunun ASSUBAYLARIN kemiklerine kadar işlediği ve bunu kalplerine NAKŞETTİĞİ görülecektir.

Assubaylar yaptıkları FEDAKARLIĞIN karşılığını YILLARDIR alamamalarına RAĞMEN VATAN VE SORUMLULUK RUHUYLA, göğüslerini siper edercesine FEDAKAR ve CEFAKAR bir tutumla GÖREVLERİNİ EKSİKSİZ SÜRDÜRMEKTEDİRLER.

BUNUN AKSİNİ İDDİA EDENLER BUGÜN ASSUBAYLARIN YAPTIKLARI İŞİ, FEDAKARLIĞI YAPARAK AYNI MAAŞI ALSINLAR, BU RUHU NEREYE KADAR, NE ZAMANA KADAR TAŞIYIP, SÜRDÜREBİLECEKLERDİR birlikte GÖRELİM.

FEDAKARLIK VE GÖREV RUHUNUN en gerçek İSPATI DA ÜLKE için verilen ŞEHİT ve GAZİ sayılarıdır. Bu sayılara bakıldığında FEDAKARLIK RUHUNUN kimlerde olduğu daha NET ve OBJEKTİF olarak görülecektir. Bu SÖZDE değil, ÖZDE olarak herkesin karşısına bir GERÇEK olarak çıkacaktır. Bu gerçekleri hala görmeyen, KONUŞABİLEN VARSA buna da artık ancak PES denilebilir.

ASSUBAYLARIN KÜÇÜMSENMESİ, KENDİLERİNE YOK gözüyle bakılması HAKLARININ VERİLMEMESİ İÇİN ISRARLA DAYATILMASI da anlaşılmaz bir tutumdur. HAK ve HUKUKU ayırd edebilenlerin HAKKI teslim etmeyi, gerçekleri kabullenmeleri gerekir. Sorumlular bu ön yargı ve psikolojiden kurtulmalıdırlar. BİRLİK ve BERABERLİK ancak böyle sağlanır.

GERÇEKLERİ GÖRMEK VE KABUL ETMEKLE KİMSENİN DEĞERİ DÜŞMEZ, AKSİNE ADİL OLABİLENLERİN DEĞERLERİ YÜKSELİR. İnkarla da bir yere varılamaz, güneş balçıkla sıvanamaz.

TSK’da bir gerçek de vardır ki o da HİYERARŞİK SİSTEMİN gerekliliğidir. Herkes de bu HİYERARŞİYE uymak zorundadır. TSK ancak bu şekilde AYAKTA kalabilir, gücünü koruyabilir. Ama HİYERARŞİYİ uygularken yanına HAKSIZLIKLARI, HUKUKSUZLUKLARI sokuşturarak PERSONEL arasında İKİLİK ve UÇURUMLAR yaratırsanız o zaman da KOCA ÇINARIN İÇİNİN YENMESİNE, zayıflamasına SEBEP olursunuz. Bu denge çok iyi kurulmalı, gözetilmelidir.

SORUMLULARIN TSK’nın AYAKTA DURMASI için uygulamalarında ADİL ve TARAFSIZ olması, HAKKA RİAYET ETMESİ TSK’nın OLMAZSA OLMAZLARINDANDIR. Bu uygulamalar hem TSK, hem de VATANIMIZ için GEREKLİDİR, ELZEMDİR.

GÜÇLÜ, BİRBİRİNE KENETLENMİŞ, GEREKTİĞİNDE BİRBİRİ İÇİN GÖZÜNÜ KIRPMADAN ÖLECEK ŞEKİLDE BİRLİKTELİĞİ SAĞLAMIŞ BİR TSK’NIN TARİHİMİZDE GERÇEKLEŞTİRDİĞİ MUCİZELER DE ORTADADIR. Bunları görmemek için KÖR olmak gereklidir.

BU RUH VE FEDAKARLIK ORTAMININ YENİDEN SAĞLANMASI ÜLKEMİZ İÇİN OYNANMAKTA OLAN OYUNLARIN SONLANDIRILMASI AÇISINDAN DA SON DERECE ÖNEMLİ VE GEREKLİDİR.

Akıllı İNSANLAR ÖĞRENEBİLEN ve yaşananlardan DERS ÇIKARABİLENLERDİR.

Ülkemizin çevresinde yaşanılan olaylara bakıldığında deniz aşırı ülkeden NATO şemsiyesi altında bölgemizdeki ülkelere DEMOKRASİ ve ADALET getirmek adına oynanan oyunlara odaklanmalıyız. Sıra ne zaman bize gelecek diye beklemek yerine BİRLİKTELİĞİ SAĞLAYARAK DOSTA GÜVEN, DÜŞMANA CAYDIRICILIĞI sağlayacak GÖRÜNTÜLERİ en kısa zamanda oluşturmalıyız. Bunu bugün bizler düşünüyorsak SORUMLU MAKAMLARDA OTURAN VATANINA, MİLLETİNE BAĞLI GÖREVLİLER DE DÜŞÜNMELİ VE GEREĞİNİ DE YAPMALIDIRLAR. Yoksa zaman geçtikten sonra alınacak TERTİP ve TEDBİRLER yeterli olmayabilir. SAYGILARIMLA.

ETİKETLER: , ,
YORUMLAR

 1. Ersen Gürpınar dedi ki:

  Sn.Günşer böyle önemli bir konuyu hatırlatttığınız için kaleminize yüreğinize sağlık.Fransa’nın tavrına belirttiğiniz tarzda bir tepki olmadıktan sonra halkın boykotunu istemek abesle iştigaldir. Sahip olduğunuz birşeyi satmak kaybetmektir; Ülkemizde satılacak birşey kalmadı diye düşünüyorduk yanılmışız, yabancılara tanınan bu hakların da birşeylerin kaybedilmesi değil mi? Bu yasaya neden gerek duyuldu,kim istedi, kim lobi çalışması yaptı, STK, muhalefet neden suskun? Sırada yabancılara yer altı sularının satılması olduğunu duydum.
  Irak ve Afganistan gibi bir ülkede 10 bin dolar maaş alsam ne kıymeti var? Onun için susmak vebale ortak olmaktır.

 2. Murathan SİPAHİOĞLU dedi ki:

  Bir tanıdığımın kızı uzun yıllar İngiltere’de çalışıp, bir İngiliz ile evlenerek orada konut aldığında; 49 yıllığına yapı kullanma hakkı belgesi verilmiş,

  Bir tanıdığımın oğlu burada tanıştığı bir İngiliz kızla evlenerek, birlikte İngiltere’ye gitmek istediğinde; burada adına kayıtlı mülk olması şartı dayatıldığından, babası kendi adına tapulu evine oğlunu hissedar edince, İngiliz gelinimiz de evlendikten sonra mal edindikleri için evde pay sahibi olmuştu,

  Bir İngiliz karı koca burada ev alıp – tapu sahibi ölür veya boşanıp bir diğeri Türk ile evlenir olasılığına karşılık – her ikisi üzerine kayıtlı ay yıldızlı ve TC mühürlü bildiğimiz tapuyu gördüğümde hissettiklerimi anlatamam.

  Şey, “mütekabiliyet” mi, o ne ola ki !