Dolar 32,4888
Euro 34,8949
Altın 2.403,90
BİST 10.391,89
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Ankara 34°C
Hafif Yağmurlu
Ankara
34°C
Hafif Yağmurlu
Cum 26°C
Cts 28°C
Paz 29°C
Pts 30°C

OYAK’LA İLGİLİ BİLMEDİKLERİMİZ

"Yazarların yazıları kendi düşünce ve sorumluluklarını taşır"
17/02/2011 1:36 PM
1
ORDU YARDIMLAŞMA KURUMU KANUNU

Kanun No. :205 .Kabul Tarihi :3/1/1961

KURULUŞ

Madde 1- Milli Savunma Bakanlığı’na bağlı olmak ve Türk Silahlı Kuvvetleri mensuplarına bu Kanunda yazılı sosyal yardımları sağlamak ve merkezi

Ankara’da bulunmak üzere (Ordu Yardımlaşma Kurumu) teşkil edilmiştir.Kurum, bu Kanun ile hususi hukuk hükümlerine tabi olup, mali ve idari Denetçilere verilecek ücretler, Genel Kurul tarafından kararlaştırılır.bakımdan muhtar ve hükmi şahsiyeti haiz bir teşekküldür.

YÖNETİM KURULU

Madde 7 – Yönetim Kurulu 7 üyeden teşekkül eder. Yönetim Kurulu Başkanı ve üyeleri 8 inci madde hükmü dairesinde seçilir.Genel Müdür, Kurulun tabii üyesidir ve kararlarda oy sahibidir

Madde 8 – Yönetim Kuruluna seçilecek Türk Silahlı Kuvvetlerinde görevli üç üyeden ikisi Milli Savunma Bakanı tarafından gösterilecek 4 aday arasından biri de Genelkurmay Başkanı tarafından gösterilecek iki adaydan Genel Kurulca seçilir. Seçimler gizli oyla yapılır.

Diğer 4 üye, maliye, hukuk ve bankacılık ve sigorta sahalarında ihtisas,tecrübe sahibi ve yüksek tahsilli olmak şartıyla Milli Savunma, Maliye Bakanları ve Sayıştay, Umumi Murakabe Heyeti, Ticaret Odaları Ticaret Borsaları Birliği ve Türk Bankalar Birliği İdare Heyetleri Başkanlarındanmüteşekkil ve bu maksatla hususi olarak teşekkül edecek bir seçim komitesi tarafından seçilir. Yönetim Kurulu Başkanını da bu Komite seçer.

Genel Kurul, Yönetim Kurulunu denetler ve gerekirse vazifelerine nihayet verebilir. Ancak, bu yolda bir karar alınabilmesi için Yönetim Kurulu üyelerinin vazifelerine nihayet verilmesi hususu müzakeresinin Genel Kurul üyeleri dörtte biri tarafından yazılı olarak gündeme alınması teklifinin toplantıdan en az üç gün önce yapılması lazımdır.

k) Kurumun memur ve müstahdemlerine maaş ve ücretlerinden gayri verilecek tazminat,ikramiye ve sair özlük haklarını Genel Müdürlüğün teklifi üzerine Genel Müdüre verilecek olanları re’sen tespit etmek,

Madde 14 – Genel Müdür ve Yardımcıları Yönetim Kurulu tarafından tayin olunurlar

Genel Müdür ve yardımcılarına verilecek maaş, ücret, tazminat, ikramiye vesair özlük hakları Yönetim Kurulu tarafından tespit olunur.

oyak-soruDeğerli arkadaşlarım;

OYAK kanunun dikkatimi çeken maddelerini alarak yukarıya çıkardım. Araştırılıp incelendiğinde;

1.nci mad.de MSB na bağlı, TSK mensuplarına (Sb – Asb – Uzm. Svl memur ayırımı yok) SOSYAL YRD ları sağlamak üzere teşkil edilmiştir. Bu Kanun ile hususi hukuk hükümlerine tabi olup, mali ve idari bakımdan muhtar ve hükmi şahsiyeti haiz bir teşekküldür.

Özel HÜKME tabi olup, MALİ ve İDARİ açıdan BAĞIMSIZ ve HÜKMİ şahsiyetiyle oluşan KURULUŞTUR der.

Şimdi BU DURUMA GÖRE ÖZEL hükme tabi olan bir KURUMUN yaptığı ticari işlerde DEVLETİN BELİRLEMİŞ OLDUĞU enflasyon ORANINA GÖRE üyelerin BİRİKİMLERİNE değerlendirme yapması, TENKİTLERİN önünü kapatabilmek için ENFLASYONUN üzerinde bir rakam belirlemesi ne kadar GERÇEKÇİ ve İNANDIRICI olur. Şayet bu sene ENFLASYON % 50 OLSAYDI oyak ÜYELERİNE % 100 ün üzerinde mi NEMA dağıtacaktı. Bu rakamların belirlenmesinde KRİTERLER nelerdir?

Mademki OYAK yıllardır EMİN ve GÜVENİLİR ellerde, her yıl yapılan GENEL KURULLAR sonunda BAŞARILI görülüyor, yönetim tebrik ediliyor, MALİ ve İDARİ konumda yasa gereği BAĞIMSIZ olan bu kurumun AYAKTA KALABİLMEK, ÜYELERİN NEMALARININ YÜKSEK TUTULMASI YARARINA YÖNELİK FAALİYETLERDE BULUNMASI DA DAHA DOĞRU OLMAZ MIYDI?

1961 YILINDAN BU YANA YAPILAN genel kurullarda YÖNETİMLERİN yaptığı yanlışların ortaya çıkarıldığı, BİLANÇOLARIN İBRA edilmediği bir yıl olmuş mudur?

Genel kurulun, Yönetim kurulunu YETERSİZ ve BAŞARISIZ görüp yetkisini kullanarak görevlerine SON verdiği olmuş mudur?

Kurumda hiç mi başarısızlık görülmemiş, yolsuzluk olmamıştır. (Bilinen ve gazetelere yansıyan kazada ölen yönetimdekilerin hangi arsayı aldıkları, renaultun seçim v.s. gibi). Bunlar olmuş mudur? Olduysa üzerleri örtülmüş müdür? Örtüldü ise kimler tarafından hangi amaçla örtülmüştür?

Kurumun YASAL DAİMİ ÜYELERİ olan GENKUR BŞK ları ve Kuvvet K .ları yapılan tüm toplantılarda ÜYELERE ödenecek olan NEMALARIN yüksek tutulması yönünde bir TEKLİFLERİ olmuş mudur? Yoksa sadece önlerine konulan blançoların onaylanmasını mı seyretmişlerdir?

GENKUR BŞK tüm silahlı kuvvetlerin komutanı değil midir? Komutanın MAHİYETİNİN HAK VE HUKUKUNU GÖZETEN, KORUYAN, KOLLAYAN KİŞİ OLMASI GEREKMEZ Mİ? BUGÜNE KADAR üyelerin hakları DEĞİLDE belli KESİMİN hakları ön planda tutularak mı gözetlenmiştir.

MSB nın YASAL olarak yetkili olduğu ve teklif ettiği iki üyelerin arasında bugüne kadar YÜKSEK TAHSİL, DOKTORASINI ve MASTIRINI YAPMIŞ olan ASSUBAYLARDAN BİR TANE OLSUN var mıdır?

Teklif için YÜKSEK tahsil şartının dışında HANGİ KRİTERLER gerekmektedir. Bu teklifler için İlla ki GENERAL – SUBAY MI OLMAK gerekmektedir?

Eğer hal böyle ise neden OYAK yasasını SADECE SUBAYLAR için çıkarıp, OYAKA en büyük FİNANSÖR konumunda olan ASSUBAYLARI DAHİL etmişlerdir. Kanun çıkarılırken sadece yapılacak kesintilerden dolayı mı ASSUBAYLAR yasaya dahil edilmişlerdir?

Assubaylar için ayrı bir kurum kursalardı o zaman ŞİRKETLER bugünkü durumuna gelemez, ASSUBAYLAR için kurulacak olanlar çok daha ileri düzeyde olur, kendilerini geçer diye mi korkulmuştur, YOKSA ASSUBAYLARIN ÖDEYECEK AİDATLARI MI ÖN PLANDA TUTULMUŞTUR?

OYAK ın Ynt Kurulu Bşk dahil tüm kurum ve kuruluşlarında görev alan en üst kademedeki Gn md ve yardımcıları, md.lerinin almış olduğu maaş, ödenek, ikramiye ve tazminatlar ne kadardır? Yapılan ödemelerin kriterleri nedir?

BİR YIL SONUNDA ÜYELERE ÖVÜNÜLEREK DAĞITILAN NEMALAR Müdürlerin aldıkları aylıktan daha mı az SEVİYEDE Mİ kalmaktadır?

Kurumda HANGİ görevlilerin KAÇ ŞİRKETİN YÖNETİM KURULLARINDAN HUZUR HAKKI ALDIĞININ açıklanması doğru olmaz mı?

OYAKTA ÖRTÜLÜ ÖDENEK VAR MIDIR? VARSA KİMLERİN YETKİLERİNDEDİR? Hangi hallerde kullanılır?

Üyesi olduğum ve rızam dışında KESİNTİLERİMİN yapıldığı bu kurum içinde yapılanları BİLMEM ÜYE olarak benim YASAL HAKKIMIZ değil midir?

Üyesi olduğum KURUMUN BİR ÇİFTLİK, TOPLUM İÇİNDE YAYGIN HALE GELİP KABUL GÖRMÜŞ olan BAZI KİŞİLERİN ARKA BAHÇESİ VE ARPALIĞI, YAKINLARININ İŞ SAHALARI GİBİ Mİ, YOKSA YASALARIN BELİRLEDİĞİ KRİTERLER İÇİNDE YÖNETİLDİĞİ HUSUSUNDA BİLGİ SAHİBİ olmak istememmiden daha doğal bir şey olabilir mi? Paramızı kimlerin, nasıl yönettiğini öğrenmek, görmek, bilmek en tabi hakkımız değil midir?

OYAK yönetimince bunların tüm üyelere açıklanması üyelerin BİLGİLENDİRİLMESİ KURUMUN ŞEFFAFLIĞINI ortaya koymaz mı?

Değerli arkadaşlarım. Gördüğünüz gibi MİSYON ve VİZYON sahibi olduğu söylenilen OYAK hakkında BİLMEDİKLERİMİZ ne kadar çok. Araştırsak belki de çok daha fazlasını da buluruz. Bu konuda YÖNETİMİN tüm üyeleri İKNA edecek AYDINLATACAK bilgileri vermesini  diliyor, talep ediyorum.

Saygılarımla.

ETİKETLER: ,
YORUMLAR

 1. Mustafa Levent dedi ki:

  9 yıldır toplumun umutlarını silen yönetimden kurtulmanın sevinci ile Sn.Keser ve yönetiminin kutluyorum.
  Bu değişimin sağlanmasında büyük katkısı olan site yönetimimizi,Sn.Ersen Gürpınar büyüğümü,bilinçli arkadaşlarımızı da kutluyorum.
  Bizi dahi iyi, daha umutlu günlerin beklediğine de inanıyorum. Hayırlı olmasıni diliyorum. Saygılar sunarım.

 2. Osman Ada dedi ki:

  Yeni TEMAD yönetimine başarılar diliyorum. Sn.Rafet DURAN’ın yazısında belirttiği gibi haklı taleplerimiz hukuki dayanaklarla anlatılmalıdır.Eski yönetim maalesef laf olsun torba dolsun tarzında sorunlarımıza yaklaşmıştır. 9/2’den başlayan MYO mezunlarına örnek olarak ebeler hemşireler gösterilmiş K.Komutanına ise MYO mezunları 8/2’den başlıyor biz 9/2 istiyoruz denilme gafletinde bulunulmuştur.Lise mezunlarına 1’nci derece hakkı verdik oturun oturduğunuz yerde yoksa hak kaybına uğrarsınız diyen Hv.K.Komutanının yazılı emrine bize lütufta bulunmadınız bu hak bizden 10 yıl önce 657 SK gereği lise mezunu devlet memurlarına verildi denilememiştir. Bunlar çok önemlidir.Sn.Keser yönetiminin bu hususlarda gerekli hassasiyet ve kararlılığı göstereceği inancı ile tekrar başarılar dilerim.

 3. Orhan SELIŞIK dedi ki:

  Çok sevgili ve değerli meslektaşlarım ve Yeni Yönetim kurulumuz ;
  Seçimler başlamadan çok önce zümremiz ile ilgili her platformda Sn.EROL yönetiminin artık görevi bırakmasını ve zümremizi en iyi şekilde temsil edecek olan yeni bir yönetim kurulunun oluşturulması hususunda çeşitli yorumlar yaptık.Basiretsiz ve yeteneksiz yönetim kurulunun 9 senelik iktidar dönemlerinde diş kovuğunu bile dolduracak bir gelişme yaratamadıklarını ( haa haklarını yemeyelim,SARI SAKINDIRAK ve MESTRES haricinde diyelim) eleştirdik durduk. Bu durum mevcut üyelerin derneğimizden uzaklaşmasına,üye olma niyetinde olan arkadaşlarımızı da bekle gör durumuna soktuğunu ifade ettik. Yeni yönetimden beklentilerimizin başında kırgın,küskün ve her ne sebeple olursa olsun (Yüz kızartıcı ve toplumda kabul görmeyen nedenler hariç) TEMAD’ımızdan uzaklaştırılmış olan kardeşlerimizin tekrar üyeliğe kabul edilmesi,kucak açılması,el uzatılması GÜCÜMÜZÜ arttıracaktır diye düşünüyorum. Yeni yönetim kurulumuzdan gerekirse tüzük değişikliğine giderek bir konsesyüz bir BARIŞ sağlanması gerekir diye düşünüyorum ve bu adımı bekliyorum. Hepinize sevgiler ve saygılar.