Dolar 32,4930
Euro 34,8896
Altın 2.405,22
BİST 10.391,89
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Ankara 26°C
Az Bulutlu
Ankara
26°C
Az Bulutlu
Cts 28°C
Paz 29°C
Pts 30°C
Sal 30°C

Assubayları KİMLER DÜŞMAN hale getirdi?

"Yazarların yazıları kendi düşünce ve sorumluluklarını taşır"
20/11/2013 11:53 AM
2

TSK’da AYIRIM YOKTUR, BİRLİK BERABERLİK DİRLİK VARDIR. PERSONEL ARASINDA AYIRIM YAPILMADAN HAKLAR GÖZETİLMEKTEDİR diyen Genelkurmay Bşk. lığı , sonra UYGULAMALARA gelince de;

 • Subaylara, Assubaylardan dört kat fazla maaş verin, aralarında UÇURUMLAR yaratın,
 • Lojmanları, sayıları az olmasına rağmen SUBAYLARA vererek Subayları Lojmanda, Assubayları KİRALIK evlerde SÜRÜNDÜRÜN,
 • LOJMANLARIN İYİ ,BAKIMLI olanlarını Subaylara, BAKIMSIZ  ve KÖHNE olanlarını Assubaylara TAHSİS ettirin,
 • Askeri Gazinolar ile Orduevlerini Subaylara LÜKS YETERLİ olanlarını verirken Assubaylara KÖHNE  eski ve YETERSİZ olanlarını verin,
 • Servisleri AYIRIP ve ARAÇ Saltanatını Subaylara verirken, Assubaylardan HİZMET araçlarını dahi ESİRGEYİN,
 • Yurt içi ve Yurt dışı görevlerde her türlü İMKANI Subaylar için kullanın, GÖSTERMELİK bir iki Assubay adını da YAZDIRIN,
 • Aynı RİSKLERİ taşıdıkları halde Tazminatların TÜMÜNÜ ve FAZLASINI Subaylara verin, Assubayları GÖRMEZDEN gelin,
 • Görev ve Nöbetlerde YOĞUNLUĞU Assubaylara verin, Kd. Bşçvş.ların nöbetten erken düşmesini engellemek için Rütbe bekleme sürelerini uzatın,
 • Subayların Rütbe bekleme sürelerini KISALTARAK Maaş ve tazminatlara daha kısa sürede ulaşmalarını sağlarken, Assubayların SÜRELERİNİ UZATIN…

Üstüne üstlük tüm bu AYIRIM-HAKSIZLIK ve HUKUKSUZLUKLAR yetmezmiş gibi son zamanlarda artmaya başlayan HAKARET-DARP-CEBİR gibi olaylarda YASAL GÖREVLERİNİ yapması gerekirken,PSİKOLOJİK rahatsızlığı veya KENDİNİ BİLMEZ olan PERSONELLERİ koruma YARIŞINA giren SIRALI amirler  ve Genelkurmay bu konularda SESSİZ kalırken, Askeri Hakim ve Savcılar RESEN görevlerini yapmayıp Assubaylara AYIRIM-HAKSIZLIK-HUKUKSUZLUK yaparken, TSK’da personel arasında DAYANIŞMA ve GÜVEN ortamı olur mu?

Tüm bu yapılan AYIRIM-HAKSIZLIK-HUKUKSUZLUK ve son günlerde sanki bir yerlerden İŞARET alınmış gibi artan DARP-CEBİR -HAKARET olayları karşısında ASSUBAYLAR Subayları hâlâ bir DOST ve SİLAH ARKADAŞI gibi görebilirler mi?

TÜm bu yapılanlar Assubayların SUBAYLARI DÜŞMAN olarak görmesi TSK’nın BÖLÜNMESİ-PARÇALANMASI için YETERLİ değil midir?  Yoksa tüm bu YAPILANLAR bir PLANIN UYGULAMASI ve PARÇASI MIDIR?

Kısacası Assubaylar YETER artık SİLAHSA SİLAH-DARPSA DARP, CEBİRSE CEBİR sınırına getirilerek, PERSONEL BİRBİRİNE DÜŞÜRÜLÜP, KIRDIRILMAK MI İSTENİYOR?

TSK bu kadar mı KANUNLARIN GEÇERSİZ olduğu bir KURUMDUR? Buna nasıl İZİN verilir? Genelkurmay ve SIRALI Komutanlar nasıl bu kadar SORUMSUZ hareket edebilir? TSK’da personeli bu hale düşürmek SUÇ değil midir?

TSK’da Assubaylara yapılan ve yukarıda bir kısmı belirtilen AYIRIM-HAKSIZLIK-HUKUKSUZLUK, DARP-CEBİR ŞİDDET ve HAKARET olaylarının ÖRTBAS edilme gayretleri ve  FAİLLERİNİN korunması, TSK’yı KANUN HÜKÜMLERİNİN UYGULANMADIĞI bir KURUM durumuna SOKTUĞUNU Genkur ve SIRALI KOMUTANLAR GÖRMÜYOR, BİLMİYORLAR MI?

Yoksa BİLİNÇLİ olarak bunlara GÖZ MÜ YUMULUYOR? Bu AYIRIM-HAKSIZ-HUKUKSUZ ortamın TSK’nın BİTİŞ noktasına GELDİĞİNİ, yapılanlarla ASSUBAYLARI TSK’da KİMLERİN DÜŞMAN HALİNE getirdiği de ORTADADIR. 

Assubayların artık kendilerini DARP ve CEBİR ile HAKARETLERDEN KORUMAK için KABA KUVVETE BAŞVURANLARA KARŞI aynı şekilde KABA KUVVETE BAŞVURMAK ZORUNDA BIRAKILDIĞINI görmek, anlamak için KAHİN olmak da gerekmiyor.

TSK, kimsenin ne ÖN ne de ARKA  bahçesi değildir.Kimse istediği gibi HAREKET etme SERBESTİSİNE DE sahip değildir.TSK, nasıl KORUMA ve KOLLAMA görevini ANAYASADAN alıyorsa, aynı ANAYASADA belirtilen KİŞİ HAKLARINA da uymak ve YASALAR DA aynen uygulanmak ZORUNDADIR.

Unutmayalım TSK kimsenin kendi KURUMU değil, sadece TÜRK MİLLETİNİNDİR.MİLLETİMİZİN EN GÜVENDİĞİ KURUMDUR. Bu KURUMU GÜVENSİZ ve KANUNSUZ bir kurum HALİNE getirmeye de KİMSENİN HAKKI DA HUKUKU DA YOKTUR.

Assubaylar kendilerini DÜŞMAN olarak gören ve bu hale getirenleri de artık DÜŞMAN olarak görme durumunda bırakılmışlardır. Bunun SORUMLULARI DA YASALARI uygulamayıp KEYFİ hareket eden ve ÜSTLERİ KORUMA altına alarak hareket edenlerdir.

Bu konularda en KISA ZAMANDA ASSUBAY CAMİASI olarak GENKUR MAKAMINDAN AÇIKLAMA BEKLİYORUZ.

YORUMLAR

 1. MEHMET KAYALI dedi ki:

  TAMAMEN,
  GERÇEKLERİN BULUŞTURULDUĞU,
  BU DEĞERLİ ARAŞTIRMA NIN ,
  BENİM DE YAZILARIMIN YAYINLANDIĞI,
  EMEKLİ ASTSUBAY ORG.
  SİTESİNDE YAYINLANMASI,
  OKUYUCULARA SUNULMASI,
  TOPLUMUN BİLGİLENDİRİLMESİ NİN,
  DİĞER BİR ADI DA MUTLULUK OLMALI BENCE.
  DERİNLİĞİNE BİR ARAŞTIRMA.
  HAKKI OLMADIĞI HALDE,
  SADECE ETKİLİ OLDUĞU İÇİN HAK KULLANIMI,
  OLUMSUZLUĞUN TAAA… KENDİSİDİR.
  ŞEHİT OLMADIĞI HALDE, ŞEHİTLERLE AYNI TERAZİDE TARTILMANIN,
  HAKLILIĞI YADA HAKSIZLIĞI SÖYLEMLERLE TANIMLANAMAZ.
  ŞEHİTLERLE, EŞ DEĞERDE SIRAYA GİRMEK ,
  HAK DEĞİLDİR.
  NE DERECE UYGUNDUR,
  TAKDİR ETMEK KULLANANLARIN DIR.
  SAYIN ŞÜKRÜ IRBIK KARDEŞİMİ:
  ÇABALARINDAN,
  TOPLUMU BİLGİLENDİRMESİNDEN,
  ÖTÜRÜ,
  KUTLARIM.