Dolar 32,4950
Euro 34,5933
Altın 2.480,51
BİST 9.567,83
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Ankara 26°C
Az Bulutlu
Ankara
26°C
Az Bulutlu
Çar 24°C
Per 20°C
Cum 16°C
Cts 17°C

GENELKURMAY BAŞKANI’NIN ASSUBAY ADAYLARINA YASAL OLARAK TEBLİĞ ETMESİ GEREKİR

06/03/2012 2:32 PM
1

okuyan-adam

Değerli arkadaşlarım.

Her insanın MESLEĞE başlarken, gelecekte neyle karşılaşacağını, vereceği kararların gelecek yaşamında neleri DEĞİŞTİRİP, bu KARARIN kendisine neler VERİP, neler GÖTÜRECEĞİNİ bilmesi, öğrenmesi YASAL HAKKI olup, geleceği için DOĞRU karar verebilmesi de vereceği KARAR hakkında BİLGİ sahibi olmasına bağlı değil midir? Hele ki bu kişi daha 15-16 yaşlarında her şeyi toz pembe gören, kendisine kasıtlı ve maksatlı olarak HAKSIZLIKLARIN yapılmayacağına kendisinin değil, tüm TÜRK milletinin İNANDIĞI, GÜVENDİĞİ GÖZ BEBEĞİ bir KURUM olan TSK olursa, arkadaşlarının arasından sıyrılarak KAZANDIĞI MESLEĞE girmez mi?

Bu duygular içerisinde kendisine HAKSIZLIKLAR VE İNSAN HAKLARINA SIĞMAYACAK EŞİTSİZLİKLER yapılacağını düşünebilir mi?

Bu kararı verirken;
 • 1. Kişinin verdiği kararla tüm yaşamında İKİNCİ sınıf VATANDAŞ olarak DEĞERLENDİRİLECEĞİNİ,
 • 2. Yapacağı TAHSİLİN engellenmesi için önüne sürekli engeller ve sorunlar ÇIKARILACAĞINI,
 • 3. Tahsilini SORUNSUZ olarak bitirse, üstüne MASTIR, DOKTORA da yapsa her TÜRK VATANDAŞLARINA ÖZGÜRCE tanınan HAKLARIN kendisine VERİLMEYECEĞİNİ,
 • 4. Aynı statüde olan MYO mezunlarının 9/2 kademeden başlatılarak 1/4 kademeye yükseldiklerini, Assubayların KASTEN 9/1′ den başlatılarak en son 1/3 kademeye YÜKSELEBİLECEĞİNİ, FAKÜLTE mezunu olan ASSUBAYLARA 1/4 derecenin kasıtlı ve maksatlı olarak YASAKLANDIĞINI, hak ettiği halde 1/4 dereceye YÜKSELEMEYEN tek sınıfın ASSUBAYLAR OLDUĞUNU,
 • 5. Tüm devlet memurları KALKINMADA öncelikli illerde çalışmış oldukları yıllar için KADEME ilerlemesi alırken, ATAMALARI aynı BÖLGELERE yapılan ASSUBAYLARA STATÜYÜ bozar gerekçesiyle ANLAMSIZ ve ADALETTEN yoksun, ÖN YARGILI bir karar ile bu HAKLAR verilmeyerek HAKSIZ, ADALETE, EŞİTLİĞE sığmayan bir uygulamayla KARŞILAŞACAĞINI, (çalışırken STATÜYÜ bozar anlayışı İYİ NİYET, ÖN YARGISIZ olarak alınmış bir KARAR olsa personelin mağduriyetini önlemek için HAKLARI saklı tutularak emeklilikte intibaklar yapılırdı )
 • 6. Görevde,personele yapılacak yardımlaşmalarda,nöbet hizmetlerinde hep ÖNDE ,MAAŞ,YAN ÖDEME,TAZMİNATLARDA devamlı YOK sayılarak arkalarda KALACAĞINI,
 • 7. Orduevlerinde,sosyal tesislerde, kamplarda,lojmanlarda,servislerde devamlı sorunlarla KARŞILAŞACAĞINI, ikinci sınıf insan muamelesi görerek ÖTEKİLEŞTİRİLECEĞİNİ,
 • 8. Onayı alınmadan YASAL olarak ZORUNLU üyesi yapıldığı OYAK ve İŞTİRAKLERİNDE en büyük FİNANSÖR olduğu halde YOK sayılarak, şirketlerin YÖNETİM ve DENETİMLERİNDE yer ALAMAYACAĞINI,
 • 9. ANAYASA ve İNSAN HAKLARI BEYANNAMESİNE aykırı olduğu,ÖZGÜRLÜKLERİ KISITLADIĞI AİHM’nde onaylandığı halde MAHKEME kararı olmadan KİŞİLERCE ceza verilemeyeceği belirtilmiş olmasına rağmen bu uygulamaların halen YÜRÜRLÜKTE olduğu, KEYFİLİĞİN SÜRDÜRÜLDÜĞÜNÜ,
 • 10. Bütün bu HAKSIZLIKLAR SONLANDIRILARAK, ASSUBAYLARA tüm T.C. vatandaşlarına verilen HAKLARIN verilmesi İSTENİLDİĞİNDE de “SİZ ASSUBAY OLURKEN BUNLARI BİLİYORDUNUZ” şimdi ne hak TALEP EDİYORSUNUZ diyenler OLDUĞUNU, Bu MESLEK gurubunu seçerken yukarıda belirtilen HAKSIZLIKLARIN kendisine uygulanacağı açık ve net biçimde anlatılır, gösterilirse adaylar bu meslek gurubuna girmeyi aynı şartlarda kabul ederler mi, geçmiştekiler de ederler miydi?
Meslek yaşamı boyunca, hâttâ emekli olduktan sonra bile yapılan bu HAKSIZ uygulama ve ÖN YARGILI davranışlardan yorulan ve kırılan ASSUBAYLAR mesleğinin en olgun ve en verimli çağında emeklilik gününü (1) gün dahi geçirmeden emekli olmayı seçiyorsa ortada DAYANILAMAYACAK kadar büyük bir HAKSIZLIK ve YANLIŞLIK var demektir. GENKUR katında bu durumun değerlendirilmesi ve nedenleri neden araştırılmamakta, personelin en verimli çağında ayrılmaması için tedbirler alınmamaktadır.

TSK’ nın içinde bugüne kadar ÖZ evlat muamelesi görenlerin RAHAT ve HUZURLU yaşamlarını sürdürebilmek için YAŞ hadlerinin SON gününe kadar mesleklerinde kalarak, fırsat ve imkan bulsalar MAHKEME kararlarıyla YAŞLARINI küçülterek MUTLU yaşamlarını sürdürmeye devam edeceklerdir.

Bir de YASALARIN kendilerine tanıdığı ÖZEL bir HAKLA sanki tüm SUBAYLAR GENERAL olacak diye bir HAK ve KANUN varmış gibi KADROSUZLUK tazminatı alarak ANAYASA’NIN hiç bir KİŞİYE, ZÜMREYE ayrıcalık tanınamaz maddesini İHLAL ederek TAZMİNATLA emeklilikleri de ÖDÜLLENDİRİLMEKTEDİR.

TSK’ da tüm bu UYGULAMALAR değerlendirildiğinde,herkes tarafından bilinen TÜRK SİLAHLI KUVVETLERİ’NİN adının bilindiğinin aksine TÜRK SUBAY KUVVETLERİ olduğu, TSK’ nın içinde bir ÖZ bir de ÜVEY evlat olduğunun BİLİNMESİNİ, tüm bunları bilmek bu MESLEK gurubuna girecek olan kişilerin HAKLARI değil midir? Bu şartları bilmeden MESLEĞE girmeleri onların KADERLERİ Mİ olmalı olmaya da devam mı edecektir?

Yukarıda yapılan HAKSIZLIKLAR ve EŞİTSİZLİKLER Assubay adaylarına bildirildikten sonra bu şartları kabul edenlere MESLEKLERİ HAYIRLI olsun. TSK’ de tüm bu OLUMSUZLUKLARIN önüne geçilmesi, yapılan HAKSIZLIKLARIN sonlandırılması, STATÜKOCULUĞUN kalkması, EŞİTSİZLİĞİN bitirilmesi, ÖTEKİLEŞTİRİLMENİN nihayetlendirilmesi GENKUR Başkanı’nın alacağı DOĞRU kararı vermesi ve UYGULAMASIYLA olabilir.

Verilecek bu KARARIN uygulanıp, uygulanmadığını kontrol ve takip etmesiyle TSK’daki STATÜKOCULAR DA tesbit ve saf dışı bırakılır. Ancak geçmişte sayın BAŞBUĞ’UN yapacağım deyip, hiç ilgilenmediği veya STATÜKOCULAR tarafından ENGELLENDİĞİ izlenimi veren bir karar, yine YAPACAĞIM diyerek, yapılmayacak bir kararın uygulanmasıda bu yarayı daha çok depreştirir ve büyütür.

Doğru yönde verilecek ve uygulanacak kararla TSK’ da BİRLİK ve BERABERLİK güçlenir, en verimli çağlarında EMEKLİ olan ASSUBAYLAR DA mesleklerini icra ederek ÜLKEYE BİLGİ ve DENEYİMLERİNİ aktararak daha YARARLI olurlar. Böyle bir kararla TSK’ da İKİLİK ve ÖTEKİLEŞTİRME de ortadan kalkar. İçte ve dışta ÜLKEMİZİ bölmeye yönelik faaliyette olanlara da en güzel BİRLİK BERABERLİK mesajı verilmiş olur.

Eğer hâlâ ASSUBAYLARA uygulanan YANLIŞ ve HAKSIZLIKLAR sürdürülecek ise bu mesleğe girecek adaylara YUKARIDA maruz kalacakları belirtilen HAKSIZ TUTUM VE DAVRANIŞLAR GENKUR’CA hazırlanacak bir tebliğ ile ilgili MAKAMLARA iletilerek, bu kararda adaylara muhakkak TEBLİĞ edilmeli ki NEYLE karşılaşacaklarını görsünler, bilsinler.

Saygılarımla.

YORUMLAR

 1. Ersen Gürpınar dedi ki:

  Rahmetli Aşık Veysel ne güzel söylemiş; “Koyun kurt ile gezerdi niyet başka başka olmasa”. Assubaylar sanki yasalardaki tarif ve uygulamaya göre subayın en yakın yardımcısı değil de düşmanı ve rakibi gibi görülür, her subaya bu aşılanırsa böyle basit bizans oyunlarına başvurmalarına neden şaşırıyorsunuz? Her kurum kendi personelini koruyup kollarken kendisini ayakta tutan assubaylara ordumuz ön yargılarla tahakküme varan haksızlığı reva görürse bu tıpkı Evrim teorisindeki gibi zamanla subayların genlerine işler onlardan farklı bir davranış bekleyemezsiniz. Şimdilik sadece lanet olsun demekle yetiniyorum.