Dolar 33,0413
Euro 35,9402
Altın 2.546,09
BİST 11.156,20
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Ankara 34°C
Parçalı Bulutlu
Ankara
34°C
Parçalı Bulutlu
Pts 33°C
Sal 30°C
Çar 30°C
Per 31°C

GENELKURMAY BAŞKANI OLSAM

"Yazarların yazıları kendi düşünce ve sorumluluklarını taşır"
17/05/2012 11:30 AM
1

guclu-ordu-guclu-turkiye

T.C DEVLETİNİN GELECEĞİ, TSK nın BİRLİK BERABERLİĞİNİN sağlanması DOSTA GÜVEN DÜŞMANA KORKU VEREN bir GÜCE ülkemizin içinde bulunduğu COĞRAFYADA büyük ihtiyaç vardır. Tüm bu perspektiflerin ışığında;
 • Genelkurmay başkanı olsam TSK nın HALKIMIZ tarafından BİLİNEN TÜRK SİLAHLI KUVVETLERİ komutanı olarak önce TARAFSIZ olmayı-SINIF farkı GÖZETMEMEYİ-ASTLIK ÜSTLÜK ilişkilerinin SEVGİ SAYGI ortamında geliştirilmesini, ÖNYARGILARDAN ve ART NİYETLİ davranışlardan TÜM personelin ARINDIRILMASINI ister SORUNLU personele yapılacak TERAPİLERLE uyum sağlamaları için ÇALIŞMALAR yaparak DAYANIŞMAYI arttırırdım.
 • Personel arasında HİYERARŞİK sistemin AYIRIMCI ÖTEKİLEŞTİREN değil suistimale kaçmayacak sıcak astlık üstlük ilişkileriyle GÜVEN ortamını yaratacak durumda olmasını sağlar, mesai dışında personelin KAYNAŞMASINI sağlayacak etkinliklerle bir araya gelmesini, sıcak bir aile ortamı oluşmasına uyarayacak faaliyetlerin sürdürülmesine özen gösterirdim.
 • Bu etkinliklere UYUM sağlayamayan suistimal yapanlarada yasalar çerçevesinde uygulamaların yolunu açık bırakırdım. Ama birileri çıkıp kendini tartamayacak suistimal yapacak diyede koskoca TSK yı GÜVENSİZ bir ortama itmez personeli küstürmezdim. Her koyunun kendi bacağından asılacağı prensibiyle AKLA karayı BİRBİRİNE KARIŞTIRMAZDIM.
 • Kendi içinde TEK VÜCUT OLMUŞ DAYANIŞMASI artmış BİRLİK BERABERLİĞİ sağlamış ÖZÜNDE ve SÖZÜNDE GÜVENLİ bir ORDUNUN çekineceği hiç bir GÜÇ olamaz. Böyle bir İNSAN gücü TEKNOLOJİYLEDE bütünleştirilebilr ve DIŞ bağımlılıktan KURTULABİLİRSE dostlara güven düşmanlara karşı da korku verir caydırıcı bir güç, unsur olur.
 • TSK içinde SORUNLA karşılaşan PERSONELİN adli ve MALİ konularda GÜVENİNİ SARSACAK her türlü SÖZ ve DAVRANIŞLARDAN kaçınılıp GÜVEN ortamı sağlamlaştırılarak ÖZGÜVEN kazanılmış bir ortamda çalışmasını temin eder kafaları meşgul edecek SORUN bırakmazdım. Herkesin HÜR iradesini kullandığı ve YETENEKLERİNİ uygulama bulduğu bir ORTAM yaratırdım.
 • Bugün TSK da bu şartlar varmıdır? Oluşmuşmudur? Huzursuz ve güvensiz bir ortamda çalışan kişinin verimli olması kendisine kurumuna ülkeye faydası olurmu? Bu ortamları YARATAMAYANLAR neden sorumluluklarını YERİNE getirmiyorlar! Getiremiyorlarsa GEREKÇELERİNİ halkımıza açıklayarak ONURLU bir şekilde istifa ederek MAKAMA KOLTUĞA BAĞLI olmadığımı gösterirdim.

Bugün Assubaylar uzun yıllara dayanan haksızlıklarının sonlandırılması için TEK VÜCUT olarak HAK aramaya çıkmışlar BIÇAK KEMİKLERİNE dayanmış durumdadır. Bu olayı daha da BÜYÜTEREK halkımızın gözünde TSK yı KÜÇÜLTMENİN gereği yoktur. Assubayların istediklerinin DOĞRU ve HAKLARI olduğunu bugün TSK komuta katının tamamı bilmekte ama KABUL ETMEKTE ve HAKLARI vermekte ZORLANMAKTADIRLAR. Eski alışkanlıklardan vazgeçmek onları zorlamakta komplekse sokmaktadır.

Ama artık bunun zamanı gelmiştir. Assubaylara Geriye DÖNÜŞ yolu kapanmış GEMİLER YAKILMIŞ KÖPRÜLER YIKILMIŞTIR. Assubayların tek hareket yönleri vardır. Oda İLERİ gitmektir. Bu gidiş artık ÖNLENEMEZ. Geriye dönüş söz konusu edilemez.

Son olarak teklif edilen TAZMİNATLARDA uygulanan sistemi ben ONAYLAMAZDIM. Bu sistem Assubayları bölmeye ve aralarında AYRIŞTIRMAYI amaçlamaktadır. Uygulamada YARBAYDA BNB DE 1 DERECEDE olup TAZMİNATLAR yarbaya verilirken Bnb lara verilmemiştir. Bu uygulamada RÜTBE gözetilerek ÖN planda tutulurken Assubaylarda 1.nci derece ÖN plana çıkarılarak RÜTBE gözetilmemiştir. 2 ve 3 derecedeki Kd Bşçvşlar AYIRIMA ve HAKSIZLIĞA mağruz bırakılmıştır. Bu teklifte AYIRIMIN VE ÖTEKİLEŞTİRMENİN DANİSKASI yapılmıştır. Ben GENKUR BŞK olsaydım bu AYRINTILARI kaçırmaz TSK da BİRLİK ve DİRLİĞİN bozulmasının önüne geçer SORUMLULAR hakkında YASAL süreci başlatırdım.

Unutulmamalıdır ki Assubaylara HAKLARININ VERİLMESİ İYİLEŞTİRİLMESİ BİR LÜTUF DEĞİL ÇOK UZUN ZAMAN GECİKTİRİLMİŞ HAKLARIN TESLİMİ ve YAPILAN HAKSIZLIKLARIN SONLANDIRILMASI OLACAKTIR. TSK nın bu CEFAKAR VEFAKAR gurubunun HAKLARI ESİRGENMEMELİ yeni bir HAYAL kırıklığı yaşatılmamalıdır. Bunun BEDELİ hem ülkemiz hemde TSK için GERÇEKTEN büyük olur. Haksızlıklara son vermeyenlerde UYGULAMADA GECİKENLERDE BU VEBALİN ALTINDA KALIRLAR….

Assubaylar uğruna en fazla ŞEHİDİ verdikleri ülkesi ve yapılan bunca ayırım ve haksızlıklara rağmen evimiz yuvamız dedikleri TSK ya ZARAR vermeyi akıllarından dahi geçirmezler. İstediklerimiz Cumhuriyetin kuruluşundan bu yana yapılan yanlışlık ve haksızlıkların giderilmesi onurlu ve haklarına kavuşmuş bir personel olarak vatanımıza hizmet etmektir. İsteklerimiz YASAL hak olup olaya hiç bir zaman farklı pencerelerden bakarak HAK etmediklerimizi talep etmedik etmeyizde….

YORUMLAR

 1. M.F.AKALP dedi ki:

  Çalışmalarını izliyerek saygı duyduğum bir şube başkanımız genelmerkezi sosyal medyada eleştirmek yanlıştır diyorlar peki başkanım sizler bizim sorularımıza genelmerkezden yanıt alabiliyormusunuz? Yönetimdekiler şeffaf olmak çalışmaları harcamaları konularında beni bilgilendirmek zorunda değilmi, yoksa ben temsil edilmiyor emir komuta zincirine dahil edilmekmi isteniyorum Çalışmalar hakkında bilgi alamıyoruz Temad ödeneği kiraları aidatları çeşitli gelirleri dişında 2 milyon (2 trilyon) yardımı nereye harcadı diye soruyoruz yanıt alamıyoruz ama sözcü geçinen biri özelden bazı harcamaları yazmış çok ilginç olanı 800 bin (sekizyüzbin) liraya ses yayın sistemi alınmış doğru ise söyleyecek söz bulamıyorum el insaf işte bu yüzden açıklama istiyoruz

 2. HIDIR dedi ki:

  Sayın büyüğüm Atilla ABAYLI;yaptığın doğru tahlillerin için seni içten kutluyorum.Umarım bu yapıcı eleştirinde herkes bir ders çıkarır ve kendi öz eleştirisini yaparak doğru yönü bulur ve temsil ettikleri sınıfımıza daha faydalı olurlar. Selam ve saygılarımla.

 3. Ersen Gürpınar dedi ki:

  Eleştiri konuları tartışılabilir; ancak her zaman ifade ettiğim gibi gönüllülük esasına göre maddi ve manevi destek verdiğimiz derneğimizin başarılarını alkışlamak kadar yanlışlarını eleştirmek ve önerilerde bulunmak her üyenin hakkı buna saygı göstermek de yönetimin görevidir. Eleştirilerde maksadı aşan bir durum varsa gereği yapılır, haklı eleştiriler ise değerlendirilerek mücadelemizin daha ileriye taşınması sağlanır. Eleştiri yapanlara sözüm ona TEMAD’ı savunmak adına haksız,mesnetsiz saldıranların tek amacı gündem değiştirmektir bu mücadelemize zarar verir buna mani olmamakta zayıflıktır. Mücadeleyi amaç edinen assubay sevdalılarına sevgi ve saygılar sunuyorum.

 4. TEKİNAY 1977 dedi ki:

  Sayın Abaylı,
  Çok değerli görüş ve düşüncelerinize katılıyorum.
  Emek verip yazmışsınız.Bizim meslek grubumuzda maalesef her zaman az okuyan,ilgisiz kalan veya kendi arasında söylenmekten ileriye gidememiş olanların sayısı daha fazladır.Konu ekonomik ise zam veya artış var ise veya maddi konu olursa ilgi duyabilir ,fikir beyan edebilir,onun dışında bol bol eleştiri yapar, hiç bir zaman elini taşın altına sokmayı düşünmez,mücadele için destek olmaz buna rağmen hep beklenti içindedir.
  Derneğimiz uzun aradan sonra yeni bir kan ile mücadeleye devam edeceğini sandığımız anda sarsıntılar geçirdi.Bir önceki döneme bakacak olursak arada çok büyük farklar ve yenilikler olduğunu görebiliriz….Umudumuz daha etkin ve beklenenin üzerinde bir mücadeledir.Bunun için arzulanan; yönetimde çok deneyimli,birikimli,azimli,kararlı kadroya ihtiyaç vardır.Bu kadro içinden geldiği meslek arkadaşlarını her durumda yanında bulmak ister ve aynı şekilde yönetime destek olanlar kendilerininde dinlenmesini beklerler…Kulak tıkamamak gerekir…
  Ankara ‘daki Emekli Assubay sayısı kadar emeklimiz hiç bir şehirde yoktur,ancak her nedense bir türlü organize olamazlar,demekki Ankaradaki bunca emekli ne kadar bilgili,birikimli olsada mücadeleye hiç bir faydası olmuyor ?Ankaradaki emeklilerimizin büyük bir kısmı Ankaradaki garnizonlarda görev yapıp oradan emekli olup yerleşenlerdir.Yani bütün garnizonları bilir tanırlar en üstten en alta kadar iletişim ve ulaşım adabını ve şeklini bilirler.
  Kuvvetli bir mücadelede bütün bunlara ihtiyacımız vardır.
  Benim dileğim; önümüzdeki dönemde sizin yazdıklarınızı dikkate alarak elini taşın altına sokacak korkusuz bir yönetimin oluşabilmesidir…Size ve mücadeleye inanan tüm meslektaşlarıma saygılar sunarım.

 5. atilla abaylı dedi ki:

  Sayın M.F.AKALP,sayın HIDIR,sayın TEKİN1977 ,sayın Ersen Gürpınar yorumlarınız için teşekkür ederim.Gerçekler ile her noktada yüzleşmeliyiz.!
  Bu sınıf hiç bir zaman sahipsiz degildir.

 6. Adilhan Şanlı dedi ki:

  Sayın Abaylı ayağı yere basan bir yorum yazmış.Ancak çok fazla detaya girememiş,kısa ve öz olarak ancak bu kadar yazabilmiş olmalı.Sayın Keser’in çalışma programı ile bu güne kadar yaptıklarını yan yana yazıp baktığımızda inanılmayacak sapmalar olduğunu görürüz. Yayınladıgı çalışma programındaki 40 maddeden 5’ini bile yerine getirememiştir.Tüzük kurultayı göstermelik yapılmış,kitle tabanımız adam yerine konulmamış, bilgilendirilmemiş,seçimi sırasında kendisine destek veren gruplar ve duayen büyüklerimiz saldırılara uğrayıp küçük düşürülürken sessiz kalınmış ama açıklamalar bu saldırganlar tarafından Temad yönetimi adına yapılmış hissi verilmiştir. Kısacası Sayın Keser ve ekibi başarısız olmuş Temad’ı maddi ve manevi kayba uğratmıştır.Geçmişinin hesabını verip köşesine çekilmeli anılarını yazıp kitaplaştırmalıdır. Bu sınıfa yapacağı iyilik bu olmalıdır…