Dolar 33,0413
Euro 35,9402
Altın 2.546,09
BİST 11.156,20
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Ankara 33°C
Parçalı Bulutlu
Ankara
33°C
Parçalı Bulutlu
Paz 34°C
Pts 33°C
Sal 30°C
Çar 31°C
Bilgi: Klavye yön tuşlarını kullanarak galeri resimleri arasında geçiş yapabilirsiniz.

zulfuyare-dokunma

YORUMLAR

 1. Murathan SİPAHİOĞLU dedi ki:

  “TECRİDE SON” MUYMUŞ.?.
  Toplumda, “Eğer subay olursan;…..” veya “Şayet astsubay olursan;…..” ikilemi ve tercihi, sivriliğini sürdürüyorsa; çözülmemiş sorunların var olduğu gerçektir.
  Çözümün, bir ve şaşmaz kaynağı da toplumdaki gelişme ve gelişimin zaman kısalığıdır. Anlatılanlardan hatırladığım; zamanın koşullarından kaynaklanan nedenlerden, subay ve astsubay yetiştirilmek için sokaklarda davul-zurna tellallığıyla adaylar arandığı anlatılıyordu. Bugün için; sosyal yaşam seviyesi yükselip de başvurular davul-zurna seviyesine düşerse; nedenleri birilerini rahatsız edecektir. Bir-iki yıl önce bir meslektaştan; uzman çavuşluk için başvurunun çok azaldığını duymuştum. Sivil sektörde de uçurum seviyesinde benzer ayrışmalar yaşandığını biliyorum. Tabii ki askerlikteki kadar insan onurunu inciten düzeyde değil…

  Aslında, bugün hükümette olanların; “Ayakların, baş olduğu nerede görülmüş?” görüşünde olduğunu da hatırlamak doğru olur.

  İleri demokrasilerde birileri müebbet hükümlü cani için; “tecride son” pankartıyla dört bir tarafta boy gösteriyorsa; meydan bizlere de açıktır.

  Ne bekliyoruz.!.

 2. Hasan ÇANKAYA dedi ki:

  Kanımca, Assubaylık kaldırılsın mı sorusu nesnel bir karşılığı olmadığı için değerlendirilmemiştir. Astsubaylık kalksa bile, yerine Uzman Erbaşlık o da olmazsa çavuş onbaşı gibi aynı işi yapacak birileri bulunur. Herkesin Subay olduğu ortamda Sen Ağa Ben Ağa Bu İneği Kim Sağa durumu oluşur ki bu da kastçılar tarafından istenmez. Yani mevcut durum devam edecektir.
  Assubayların bu gün birinci öncelikli sorunu ekonomiktir. Özellikle Assubay emeklileri ekonomik anlamda homojen (türdeş) bir grup değildir. Bugün tek geliri 1350 TL emekli maaşı olan bununla geçinmeye çalışan bir kesimle, emekli maaşı 2000 TL civarında, Oyak EMS sisteminden 1100 TL aylık geliri, eşi emekli olduğu için 1500 TL ile toplam 4500 TL geliri olan bir kesim vardır. (Burada en az gelir ile mevcut durumda en fazla olabilecek bir üst sınır koymaya çalıştım.) 1350 TL ile 4500 TL gelir skalasında assubay emeklileri sıralanmaktadır. Mücadele öncelikleri belirlenirken bir anketle Emeklilerin yoğunluğu hangi skalada toplanmakta bu belirlenmelidir.(Anket için faydası olacaksa,Emekli maaşım 1958 TL EMS’den aylık 1100 TL gelirim var) 1350 TL gelirle yaşayan bir emekli için acil sorun assubay mı, as(t)subay mı değildir.Gelirin ve hukuksal statün bu olduktan sonra adın Çok büyük assubay olsa ne olur küçük subay olsa ne olur.
  Derneklerde üç dört emekli bir araya geldiğinde herkes kendi ekonomik durumuna göre assubay sorunlarını ele almaktadır. Kimi maaşlar derken, kimisi muvazzafların sorunu ile kimi assubayın t’si ile kimi de kendi anlayışında siyaset yapmaktadır. Bence tartışılması gereken Assubaylık kaldırılsın mı değil assubay emeklilerinin mücadele önceliklerini tespit etmektir. Bence önceliğin tek talep olarak ekonomik olacağı görülecektir.

 3. selçuk dedi ki:

  Tek statuye gecmek, kavramini arasira duyarim,aslinda en guzel tercih tabii, neden mi? Yaris ati gibi calisir insanlar,herkes ogretmen olur da,bas ogretmenlik icin sinav acilirsa herkes yarisa katilir,bas ogretmenligin nimetlerinden faydalanir, gelelim bizim askerlik meselesine; er’le,sb.’in arasina o kadar rutbe sokusturulmus ki,ulasmak kabil deyil,pasa orgeneral ve Gnkur bsk.’i olmak icin yarisir, sb. kurmay ve pasa olmak icin yarisir.Sira assb.’a gelince dur bakalim denir ve sen ne olursan ol havani alirsin yaftasini alnina yapistirmisin,peki nasil modern ordu dusluyoruz simdi? Öyle bir sinif koymusun ki,girdigi gun emekliligi duslemeye baslayan bir ordu mensubu,boyle mi modern ordu yaratacagiz,onun icindir ki 30 yildir terorun ustesinden gelemiyoruz.

 4. Ersen Gürpınar dedi ki:

  Sn.Kaya,tüm dünya ordularında assubaylık var ama adaletsizlik ve tahakküm yok. Hiçbir assubay hiyerarşiye karşı değil karşı olduğumuz ön yargı çağ dışı kafa ve yasalardır. TÜRKİYE’DE ASSUBAYLIK KALDIRILAMAZ; çünkü :
  -Assubay olmadan bırakın ordunun savaşmasını asker karnını doyuramaz, paşalarımız mesaiye taksi ile gelmek zorunda kalabilir.
  -Subay olunca kendini gökten zenbille inmiş zannedenler assubayların yaptığı işi yapamaz,koltuklarında göbek büyütemezler.
  Bugün subay olan herkes koskoca albay oluyor, böyle bir sistemde neden subaylar astın görevlerini yapsın, onların önünü açsın haklarını versin?
  ABD ordusuna onbaşı olarak giren A.Hang genelkurmay başkanı olmuştur, bunun için ABD ordusu süper ordudur. Asb.lar fakülte ve yüksek okuldan mezun olmalı, belli bir hizmetten sonra sicil alanlar otomatikman subay sınıfına geçirilmeli sözleşmeli subay ve kendi çocukları için kaldırmadıkları ucube yedek subaylık sistemi kalkmalıdır. Aksi halde yakında korkarız eleştirecek ordumuz kalmayacaktır.

 5. orhan DERELİ dedi ki:

  Emekli sandığı,Bağkur,Sigorta kurumu nasıl tek çatı altında toplandıysa siyasi iradenin de bu taşın altına sokarak kökten düzenleme yapması şart, yoksa TSK”de bir Subay kardeşle Astsubay kardeşin,bir Astsubay baba ile subay oğulun birbirine bakış açısı değişmez.En güzel yolun tek çatı altında toplanması Askeri okulların birleştirilerek not ortalamasına göre Sb.-Astsb.Uzm.Çvş. statülerini belirlenirse o zaman Genelkurmay Başkanının söylediği kişi kendi statüsünü kendi belirler lafı yerini bulmuş olur.En azından kimse kimseye kin ve nefretle bakmaz, yoksa TSK’de kişiler birbiriyle uğraşmaktan başka iş yapamaz.Siyasi irade Genelkurmayın saltanatına da son vermeli,emekli maaş oranlarında bile ayrımcılık yapılmakta %75-%55, bu maliyenin de zararına zaten sb’ın maaşı fazla % oranı da fazla olunca aradaki maaş farkı dahada açılmaktadır.Erken terfilerde, KOMKARSU, yurtdışı görevlerde bile adaletli davranılmalı kanunların yeniden düzenlenmesi şart. Komutana yağcılık yapan-yakın olan değil görevini layığıyla yapan hak edene mükafat olarak verilmesi motivasyonu daha da yükseltir.Herkes aynı okuldan geldiği için, aynı kökten geldiği için kişilerin empati yapması daha kolay olur kanısındayım. Bu konularla ilgili yazılar yazmakla bitmez.Bu köhne yapıyı askerliğini Atğm.olarak yapan siyasiler de biliyor ama kimse bu arı kovanına çubuğu sokacak cesareti bulamaz.Belki M.S.B.lığının başına biz astsubaylardan biri geçerse o zaman köklü bir çözüm olabilir,yoksa bu padişahlık düzeni asla değişmez. Sn.Kaya kaleminize sağlık, BİZ BİR BÜTÜNÜZ.

 6. metin ayan dedi ki:

  Evet kaldırılmalı, statü neye göre olur,tahsil dediler tahsil farkı kalmadı,dışardan bakan şöyle diyor olabilir; asb.2 yıllık MYO subay 4 yıllık harp okulu mezunu diye, hayır efendi bırakın 4 yıllık farkı tıp okumuş hukuk okumuş bu dallarda uzmanlaşmış bir çoğu 4 yıl azınlığı en az 2 yıllık yüksek öğrenim görmüş bir toplum neden statüsü düşük olacak ,burda çok önemli bir saptamada bulunacağım, kaldırsınlar asb.lıktan subaylığa geçiş kontenjanını görsünler asb. statüsünde kim kalıyor ,istatistikler GENKUR’da mevcut, açıklasın asb.ların tahsil durumunu ak mı kara mı görelim.BEN KALDIRILMASINDAN YANAYIM DA bunlar anketi subaylarla yapıyor,BL. ZİMMETİ OLAYINDA DA BÖYLE OLMUŞTU, BL. K.LARIYLA YAPILDI SADECE ANKET VE ZİMMETİN BL.ASB.LARINA DEVRİ %100 OLARAK AÇIKLANDI. Böyle ahlaksızlık olur mu? Bunlar alışmış kast SİSTEMİNE, VUR ABALIYA BİTMESİN İSTİYORLAR.

 7. Mehmet KARTAL dedi ki:

  Assubaylık kaldırılmasın,degeri her gun artıyor. Gormüyor musunuz,ekonomisi de düzeliyor statüsü de.Burada assubaylık kaldırılsın diye yazmayın çok ayıp ediyorsunuz. Assubay olmak kolay mı aşamaları bilmiyor musunuz?