Dolar 32,5145
Euro 34,5480
Altın 2.488,38
BİST 9.548,09
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Ankara 26°C
Az Bulutlu
Ankara
26°C
Az Bulutlu
Çar 24°C
Per 21°C
Cum 18°C
Cts 17°C
Bilgi: Klavye yön tuşlarını kullanarak galeri resimleri arasında geçiş yapabilirsiniz.

2ee6f501a6569cf213987ad1c50a88aa

YORUMLAR

 1. Ersen Gürpınar dedi ki:

  Deniz Assubay Okulu’nun kuruluş yıl dönümü kutlu olsun. BEYLERBEYİ Deniz Assubay Okulu denizci meslektaşlarımız için büyük önem arz etmektedir. Buraya yapılan sosyal tesislerin İstanbul’da Assubaylara ait deniz kenarında bir orduevi olmamasını da dikkate alarak sitemizde yapılan mail kampanyası ile buranın assubayların istifadesine sunulması ya da müşterek kullanımını teklif etmiş olumlu yanıt almıştık, ancak buranın misafirhane ve otel kısımlarından assubaylar yararlanamamaktadır. Bu adaletsizliğin önlenmesini ve kuruluş yıl dönümünde bir jest yapılmasını diliyoruz.

 2. Erdal Günşer dedi ki:

  Sayın Halil Abi, yazınızı çok beğendim. Sonuna da iki soru eklemişsiniz. Tam birinci sorunuza cevap verecek biri, ikinci sorunun etkisi altına girip cevabını ona göre verecek diye düşünüyorum.
  Ben bu vesile ile bir soru ile cevap vereceğim. 18 Kasım 2014 günü Deniz Harp Okulu’nun 241. Yılı kutlanacak. Bu gün neye göre veya hangi tarihsel yaklaşıma göre kutlanmaktadır?
  1773 Yılında Kurulan Deniz Harp Okulu değildir. Sadece mühendishanedir. Yani gemi yapanların yetiştiği okuldur. Yani bir nevi gemicilik mesleği okuludur. Sonradan bu okul dallanıp çoğalmıştır. Bir sürü bölümlere ayrılmıştır. Harp Okulu da bunlardan biridir. Daha sonra ihtiyaç duyularak açılan Astsubay okulları da bunlardan biridir. Yani bilinen en eski denizcilik okulunun tarihçesini sadece Harp Okuluna hapsetmek olsa olsa ihtilal destekli bir sahiplenmedir.
  Peki neden 18 Kasım? Ben o günün tarihçesinin de gerçekçi olduğuna inanmıyorum. Biraz google’dan tarih kurcaladım. Bir şey bulamadım. Ancak tarihsel sürece baktığımızda Osmanlı devletinin hezimet yaşadığı yıllara denk geliyor.Hiç de aklı başında zamanlar değil. Denizler imparatorluğunun, daha önce bazı ünlü kaptan-ı deryalar yetiştirmiş bir devletin harp okulu kurması neden bu kadar geç? Yoksa geç değil mi? Yoksa yine bir amiral böyle yapalım dedi de öyle mi oldu?
  1081’de Türk Deniz Kuvvetleri kuruldu ise 1773’e kadar bu kuvveti kimler yönetti?
  Yani bence soru çok. Tarihsel süreç irdelemek ve belge karıştırarak yepyeni sonuçlara ulaşmak mümkün. Nitekim biz Amerika’yı ilk Türklerin keşfettiğini siyasetçiden öğreniyorsak, deniz harp okulu ve astsubay okulu gününü de amiralden öğreniriz vesselam.
  Bazı gelenekler vardır. Dibini araştırsanız tamamen bir söylentinin üzerine kocaman yalan bir düzen kurulduğunu anlarsınız. (Noel baba hikayesi gibi)
  Ne yapalım? Biz tarihimize sahip çıkmaz ve araştırmaz isek birisi gelir kafamıza tarih geçirir. Bu duygu ve düşüncelerle 17 Kasım Deniz Astsubay Okulları gününü kutlarım. Bence önemi bir pilav günü gibidir. Kutlanması gerekir. Saygılarımla…

 3. Hüseyin SAVCI dedi ki:

  Sayın ERGENLİ, Deniz Assubaylarının görüşü önemli demiş olsa da çorbaya bir kaşık da ben tuz atmak istedim.

  Bizim “büyüklerimiz” siyasetçilerimiz kendi meşrebine göre tarihi yeniden yazmaya pek meraklıdır. Yıllarca Mardin’in kurtuluş törenleri yapılmış, geçtiğimiz yıllarda Mardin’in işgale uğramadığı ortaya çıkmıştı. Şimdiki büyüğümüz de Kolomb’a gol atarak, Amerikayı Müslümanların daha önce keşfettiği gerçeğini (!) dünyaya duyurdu. Şimdi Amerikalılar bu gerçeğe göre tarihlerini yeniden yazarlar herhalde. Kübalılara da cami yaptırma ve yaşatma derneklerimizden bir kaç kişi gönderip, manzarası güzel bir tepeye cami, altına da şöyle güzel bir market kondurtmak borcumuz oldu…

  Buna benzer örnekler saymakla bitmez.

  Deniz Assubay Okulu’nun tarihine gelince… Osmanlı arşivleri çok sağlamdır. Ciddi bir araştırma ile belki bazı bilgiler bulunabilir ve elbette gerçek gününde kutlanması daha doğru olur.

  Bulunamıyorsa, yapacak bir şey yok.

  Rahmetli anamın dediğine göre Yılık Hasan’ın tarlasına karpuz ektiğimiz sene ekinler biçilirken doğmuşum. Nüfus cüzdanıma göre doğum tarihim 15 Kasım 1955, e bu kadarcık hata olsun artık.

  Kim bilir, belki de ekinler Kasım’da biçiliyordu Hatay’da o zaman!

  Olamaz mı?