Dolar 32,5004
Euro 34,6901
Altın 2.496,45
BİST 9.693,46
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Ankara 20°C
Parçalı Bulutlu
Ankara
20°C
Parçalı Bulutlu
Pts 24°C
Sal 28°C
Çar 26°C
Per 22°C
Bilgi: Klavye yön tuşlarını kullanarak galeri resimleri arasında geçiş yapabilirsiniz.

image004

YORUMLAR

 1. Ersen Gürpınar dedi ki:

  Sn.Kaya, hepimizin ortak düşüncesini ifade eden yazınızda belirttiğiniz gibi assubay rütbelerinin apolete alınması hatta rütbe ünvanlarının değiştirilmesi onların statüsünü değiştirmez hiyerarşiye olumsuz etki etmez, bilakis moral ve hizmet motivasyonunu arttırır kendisini değerli hissetmesini sağlar. Daha önce de sitede dile getirilip Genelkurmay başkanlığına önerilen değişikliklerin hayata geçeceğine inanıyorum.Astsubay-Assubay-Asubay kısaltmada da Astsb.-Asb. bunlar teferruattır önemli olan art niyetin ve tahakkümün çağrıştırılması için yazım ve konuşma kurallarına katledilmesidir sitemiz ana sayfasındaki NİÇİN AS(T)SUBAY yazımızda bunu belirttik atılan ilk adımı önemsiyoruz; Diğer konuya katılmıyorum, Sami Başkaya duygularının isyanını dile getirmekten ziyade hakareti şiar edinmenin alışkanlığını dile getirmiştir,bu davranışı assubaylara tepkiye neden olacağı gibi kimse düşüncesini hatta yüreğindeki isyanını hakaret ederek anlatması mümkün olamaz. Esenlikler diliyorum.

 2. ESKİ TÜFEK dedi ki:

  [b]Yel, dal ve yaprak!
  Yel esmez ise
  Dal, depremez
  Yaprak, düşmez!..

  Fikir, irâde ve fiil meczetmez ise
  Aş pişmez!..
  [/b]
  Tabiatda meydana gelen her işin özünde; önce fikir, sonra irâde en son olarak da fiil vardır.
  Sayın Orhan KAYA’nın [b]Yankı[/b]’sında neşretdiği “[b]Asubaylar Hasım Değil, Hısımdır[/b]” isimli makâlesinden öğrendik. Bugüne kadar mesnetsiz olarak “[b]Astsb.[/b]” şeklinde kısaltdığı “[b]Astsubay[/b]” kelimesini Genelkurmay Başkanlığımız “[b]Asb.[/b]” şeklinde kısaltmaya karar vermiş. TSK Askerî Kısaltmalar Sözlüğüne işlediği bir düzeltme ile bu değişikliğin resmiyet kazandığını da biz duyduk. Astsubay kelimesinin uydurulduğu 1952 senesinden beri devâm eden bir saçmalığa Necdet Bey artık son verdi. Hayırlı olsun, tebrik ederiz kendisini.
  Bugün burada tebrik etmekle mükellef olduğum bir asker kişi daha var… Makâlesinde [b]Asubay[/b] kelimesini ilk kullanan meslekdaşımız, Sayın Orhan KAYA’dır. Bu tutumundan ötürü huzurlarınızda kendisini tebrik ediyor ve hörmetlerimi gönderiyorum.
  [b]Esen yel, depreyen dal, düşen yaprak!
  Haziran’da yel esdi,
  Sonra Necdet Bey depredi,
  Aralık’da yaprak düşdü…[/b]
  Sayın Orhan KAYA’nın her iki eylem arasında kurmayı zühul etdiği bu illiyet bağını da biz bağlasak, nasıl olur?
  Paşa keyfinden yapmadı elbet bu düzeltmeyi. [b]Evvel’den Âhire Işıltılı Yansımalar[/b] isimli makâlemizde gündeme getirip bu konudaki sahtekârlığı belgeleriyle fâş eyledik. Astsubay kelimesi uyduruk bir kelimedir dedik. Aslının faslının ne olduğunu bu makâle tefrikamızda eni konu ilân etdik. Bununla iktifâ etmeyip rütbemizdeki ”Astsb.” kısaltmasını bundan kelli “Asb.” şeklinde yazacağımızı siz kıymetli dost, akran ve büyüklerimize duyurduk.
  [b]Demek ki bu konuda bizim iddiamız doğru imiş.
  Demek ki emekliassubaylar.org’u takip ediyorlar.[/b]
  [/b]Karargahda akıllı ve vicdanlı birisi çıkmış; fikir, irâde ve fiil meczetmiş ve bu karara varmışlar. Netice itibariyle bir Orgeneralimizin 62 sene evvel yapdığı ayıbı başka bir Orgeneralimiz bugün ilgâ etdi.
  Yel, Eski Tüfek’den; fikir, irâde ve fiil Necdet Bey’den.
  Fakat bu yalap şalap makyaj ile zevahiri kurtaramazlar. Bu yapılan, yapılması gerekenlerden sâdece birisidir.
  Bunun esbâb-ı mucibesini de Evvel’den Âhire Işıltılı Yansımalar’da izah etdik.
  [b]Akıl vasıtasıyla, vicdân ölçüsüyle ve gönül gözü ile bakdıkları gün
  Makâlemizde gündem etdiğimiz Asubayların diğer taleplerinin de doğru ve haklı olduğunu görecekler…
  İşde o gün;
  Yel, esecek
  Dal, depreyecek
  Yaprak, düşecek
  Ve dahi
  Asubaylar haklarını alacak…
  Hatâdan kurtulmak, doğruya yönelmek insanı güzelleşdirir…
  İnsanlarımızı güzel olmaya dâvet ediyoruz…
  Eski Tüfek[/b]